۰ نفر
۱۱ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۰

پکن پایتخت چین یکی از دیدنی ترین شهرهای دنیاست از وقتی که چین تا حدودی در سالیان اخیر در های خود را بر روی دنیا گشوده است سیل گردشگران هرساله راهی پکن می شوند تا از دیدنی های آن لذت ببرند.

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود. احداث شهر ممنوعه در سال 1406 میلادی با دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ آغاز شد و پس از 14 سال ساخته شد. تا سال 1911 میلادی و نابودی سلسله چینگ (قریب 500 سال) جمعا 24 امپراتور در این شهر ممنوعه اقامت کرده و بر چین فرمان رانده اند. از سال 1924 بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن پایان پذیرفت.

طبق یادداشت های تاریخی، در سلسله مینگ 100 هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این مجموعه عظیم باستانی شرکت داشته‌اند.

 

قصر تابستانی

قصر تابستانی پکن که در سال 1750 میلادی ساخته شده است، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینی است. در این محوطه چشم‌انداز طبیعی تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها، معابد، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده است و مجموعه‌ای هماهنگ که واجد ارزش‌های زیباشناختی والایی است را به وجود می‌آورد. مجموعه باستانی قصر تابستانی پکن از سال 1998 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

تپه «عمر طولانی» (با ارتفاعی حدود 60 متر) و دریاچه کونمینگ (که حدود دو سوم مساحت کل مجموعه را تشکیل می‌دهد) مهم‌ترین عناصر طبیعی مجموعه قصر تابستانی پکن هستند. این مجموعه که در کل نزدیک به 3 کیلومتر مربع مساحت دارد، حدود 70 هزار متر مربع از عمارت‌های گوناگون را در خود جای داده است.

 

معبد آسمانی

معبد آسمانی بزرگ ترین و کامل ترین قربانگان باستانی در چین به حساب می آید. پادشاهان سلسله های مینگ و چینگ هر سال در این معبد مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا کرده اند . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می شده و با این هویت کشور را حکمفرمایی می کرده است . لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بوده است معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد و مساحت آن 4 برابر شهر ممنوعه است . جنوبی ترین دیوار معبد آسمانی چهار گوشه ؛ نشانه زمین و شمال ترین ضلع دیوار نیم دایره نشانه آسمان است . این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین چهار گوشه سر چشمه گرفته است .معبد آسمانی به معبد داخلی و خارجی تقسیم می شود و دو دیوار گرد دوردور آن را فرا گرفته است . ساختمانهای اصلی در یک خط از جنوب تا شما ل معبد داخلی آرایش یافته است که شامل یوان چیو ؛ "خوان چون یو" و سالن" چی نیان" است.

 

دیوار چین
دیوار بزرگ چین یکی از شاهکارهای معماری بشر است. این دیوار مانند یک اژدهای عظیم، به طول 6700 کیلومتر از میان صحراها، چمنزارها، کوه ها و فلات ها، از غرب تا شرق کشور چین عبور کرده است. این دیواردر حدود 2700 سال پیش ساخته شده است. این دیوار عظیم الجثه در اصل در ایالات "یان"، "زائو" و "کین" در فصول مختلف سال در برابر هجوم لشگر های متخاصم، همانند یک دیواره دفاعی و یک اثر نفوذ ناپذیر، برای جلوگیری از یورش قبیله های وحشی به شهرها ساخته شده است. در ساختن این دیوار، از مصالح و نیروهای انسانی بیشماری از جمله سربازان، زندانیان و مردم بومی استفاده شده است. دیوار چین سمبل و نشانه بارزی از خرد، پشتکار و سر سختی مردم چین است. اما یکی از نکات جالب توجه که در ساخت این دیوار وجود دارد، استفاده از آرد برنج در ساختار آجرهای آن است. به این شکل که معماران و طراحان دیوار چین برای آنکه به آجرهای دیوار استحکام بیشتری ببخشند، به ترکیبات سازنده آن، آرد برنج نیز افزودند تا دوام و قدرت دیوار را افزایش دهند.

 

میدان تیان آن من

این میدان در مرکز شهر پکن قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین میدان شهری دنیا با مساحت 440.000 متر مربع (حدود 109 هکتار) شناخته شده است که با این ابعاد میتوان برای 10.000.000 چینی خانه ساخت.

این میدان با هزاران گل پر زرق و برق زیبا تزئین شده است و رقص پرچم کشور چین در باد و در میان لین گلها چیزی است که هیچ گردشگری آن را از دست نمی هد.

این میدان با بزرگ با بناهای متعددی مانند بنای قهرمانان سالن یادبود مائوتسه تونگ موزه ملی چین وتالار بزرگ خلق چین احاطه و تزئین شده است که روزانه هزاران گردشگر را به خود جلب می کند.

در مرکز این میدان بنای یادبود قهرمانان کشور با 37.94 متر ساخته شده از سنگ گرانیت به یاد قهرمانان ملی چین چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند.

برج معروف تیان آن من یا بنای ممنوعه در جنوب این میدان در سال 1417 در دوران سلسله مینگ (1644-1368) ساخته شده است که در آن زمان بر اساس بیانیه ای مردم عادی از ورود و بازدید به این کاخ ممنوع شدند.

همچنین در جنوب میدان سالن یادبود مائو تسه تونگ اولین رئیس جمهور چین قرار دارد که بشدت توسط مردم چین مورد احترام و تحسین است. این بنا در سال 1977 ساخته شده و دارای 3 قسمت متفاوت سامل سالن اصلی سالن شمال و جنوب می شود که جسد مائو تسه تونگ در تابوتی بلورین در سالن اصلی به نمایش عموم گذاشته شده است.

 

آرامگاه یا معبد مینگ

این آرامگاه در منطقه Changping در 50 کیلومتری شمال غرب شهر پکن قرار گرفته است. این آرامگاه شامل مجموعه ای از 13 آرامگاه از پادشاهان سلسله مینگ (1368-1644) است که در مجموع شامل 7 معبد  و یک قبر که در مجموع این منطقه را به یکی از معروفترین معابد دنیا مبدل کرده است که همه ساله میلیونها گردشگر از این محل بازدید میکنند و باعث گردید که در سال 2003به ثبت جهانی یونسکو برسد.

 

معبد لاما

این معبد یکی از بزرگترین و بهترین معابد حفظ شده در شهر پکن است که متعلق به سال 1694 و سالهای حکومت سلطنت Qing (1644-1911) می باشد و به عنوان محل استراحت و زندگی امپراطور Yongzheng ( سومین پادشاه این سلسله ) بوده است.این معبد در سال 1744 به طور کلی تغییر کاربری داده و به یک معبد تبدیل می شود.

مساحت این معبد 66.400 متر مربع است که به عنوان یک کاخ کوچک با کاشیهای لعاب دار زرد رنگ و سقفی قرمز رنگ با کاشیهای نفیس است.


مجلس ملی چین

این ساختمان در غرب میدان تیان آن من قرار گرفته و به مجلس ملی خلق چین موسوم می باشد که به مناسبت دهمین سالگرد مراسم تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1959 در طول 10 ماه ساخته شد.

معمار این بنای بزرگ Zhang Bo می باشد که دارای 171.800 متر مربع مساحت و برای حدود 10.000 نفر شرکت کننده طراحی شده است.

این ساختمان 3 قسمت اصلی ( بخش مرکزی سالن اصلی و سالن مجلس) دارد. همچنین بخشهای مختلف دیگری مانند سالن مذاکرات سالن طلائی بخش شمالی سالن مهمانان و سایر بخشهای جنبی دارد.

 

موزه ملی چین

این موزه در شرق میدان تیان آن من قرار گرفته است و مرکز نمایش تاریخ و هنر مردم چین است. این مرکز در سال 1959 تاسیس و در سال 2003 مورد بازسازی مجدد قرار گرفته است.

این موزه با 65000 متر مربع مساحت 2 بخش متفاوت دارد:

1- موزه انقلاب مردم چین در بخش شمالی

2- موزه تاریخ چین در قسمت جنوبی.

این موزه پس از بازسازی و تعمیرات در سال 2003 به 191.900 متر مربع افزایش مساحت داد.

این موزه شامل آثار تاریخی چین از دوره Yuanmou Man (یک و نیم میلیون سال قبل) تا Qing Dynasty(آخرین امپراطوری) است. این موزه 620.385 قطعه اثر تاریخی دارد که در بخشهای متفاوت به نمایش گذاشته شده است.یکی از شاخص ترین آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده شیء به شکل گلدان است که متعلق به 3000 سال قبل بوده و بزرگترین اثر برنزی دنیا است.

 

بنای یادبود قهرمانان ملی خلق چین

این بنای یادبود به عنوان یک اثر تاریخی ملی برای خلق چین و به یادبود افرادی که در طی قرون 19 و 20 جان خود را برای مبارزات انقلابی چین فدا کرده اند ساخته شده است این بنا توسط معمار چینی Liang Sicheng ساخته شده است که به قولی برخی از عناصر اعمال شده الهام گرفته از اشارات همسر وی در زمان طراحی و ساخت است.

این بنا حدود 38 متر ارتفاع و 3000 متر مربع مساحت دارد و در سالهای 1952 تا 1958 میلادی ساخته شده است. این بنا دارای 10.000 تن وزن بوده و از 17000 قطعه سنگ مرمر متفاوت حما شده از شهرهای متفاوت ساخته شده است.

در قسمت پایه این بنا که از سنگ مرمر سفید سفید ساخته شده است توصیفاتی از مبارزات مردم چین مخصوصا جنگ تریاک در سال 1840 تا تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 را به نمایش می گذارد.

47301

کد خبر 205579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • وهاب IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۱
  12 1
  جای این داره که ما بشینیم و به حال خودمون گریه کنیم--ملتی که از سر ضعف و فقر خاک میخوردن دیگه جواب سلام ما رو نمیدن---------ای کاش من بجای وزیر صنعت و گردشگری بودم به مردم قول میدام توی صنعت گردشگری انقلاب کنم
 • نادر IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۱
  10 1
  دلم به حال خودمان میسوزد همین و بس....................................