فارس نوشت:

سازمان سیا با ارائه گزارشی به کنگره این کشور از پیشرفت زیرساخت ها و فعالیت های هسته ای ایران در سال 2011 میلادی خبر داد و نوشت که ایران موانع پیش روی پیشرفت های هسته ای و موشکی خود را کنار زد.

 

 

بر اساس این گزارش، پیشرفت های هسته ای ایران شامل غنی سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی نطنز با استفاده از سانتریفیوژهای نسل اولی و همچنین آزمایش و عملیات سانتریفیوژهای پیشرفته در بخش پایلوت تاسیسات هسته ای نطنز است.

کلپر در ادامه گزارش سازمان سیا از برنامه هسته ای ایران اعلام کرده است که ایران از ماه نوامبر سال 2011 میلادی 4 هزار و 900 کیلوگرم اورانیوم با درصد غنای پائین تولید کرده است که این میزان تا نوامبر سال 2010 میلادی برابر با 3 هزار و 200 کیلوگرم و در نوامبر سال 2009 میلادی نیز برابر با هزار و  800 کیلوگرم بوده است.

این گزارش اعلام کرده است که متعاقب افزایش فعالیت های غنی سازی، ایران 4 هزار و 150 کیلوگرم اورانیوم 3.5 درصد و تقریبا 80 کیلوگرم اورانیوم با درصد غنای بیست درصد دارد و تولید اورانیوم با درصد غنای 20 درصد را نیز در تاسیسات غنی سازی سایت "فردو" در نزدیکی قم آغاز کرده است که این درصد غنا همچنان پائین تر از اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته ای است.

جروزالم پست در ادامه خبر خود آورده است که گزارش سیا اعلام می کند که تعداد سانتریفیوژهای در حال عملیات ایران نیز بر اساس برآوردهای صورت گرفته از 3 هزار و 800 عدد در آگوست سال 2010 میلادی به 6 هزار و 200 سانتریفیوژ رسیده است؛ این گزارش به برخی از موانع کاهش دهنده پیشرفت هسته ای ایران در طول یک سال اشاره کرده اما به ارائه جزئیات بیشتری دراین باره نپرداخته است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در قالب گزارشی با محور پیشرفت های هسته ایران به نقل از گزارش سیا به کنگره آمریکا نوشت که برنامه هسته ای ایران موانع پیش روی خود را در سال 2011 میلادی کنار زد.

سیا در ادامه گزارش خود با اشاره به رزمایش پیامبر اعظم 5 و پیشرفت های تسلیحاتی ایران آورده است که ایران همچنان مشغول فعالیت روی پروژه های مربوط به موشک های بالستیک دور برد خود به عنوان اصلی ترین عامل قدرت بازدارندگی، سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک، قابلیت های پرتاب ماهوراه و سیستم های ارتباطاتی پیشرفته است.

/29212

 

"جیمز کلپر" مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارش اخیر سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) به کنگره که به بحث درباره برنامه هسته ای ایران پرداخته، اعلام کرده است که ایران فعالیت های مربوط به زیرساخت های هسته ای و غنی سازی اورانیوم خود را در سال 2011 میلادی گسترش داده است.

کد خبر 206518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
    6
    سالهاست که آمریکا ایران را قدم به قدم به سوی اتمی شدن پیش می برد حتی اگر امروز ایران با صراحت تمام و حتی صدور فتوا توسط بزرگان دین هم تجهیز شدن ایران به بمب اتم را خلاف شرع اعلام نماین باز هم آمریکا با ترفندهای خاص خود ایران را با هل دادن هم که شده باشد به سوی تولید بمب اتم و اتمی شدن پیش خواهد برد چرا که اتمی شدن ایران نعمت بزرگی برای آمریکا و اروپا خواد بود و آنها با لو لو کردن ایران شیعه کشورهای سنی مذهب و پولدار منطقه را ترسانده و با فروش سلاح و مهمات و عقد قراردادهای همکاری و پشتیبانی با آنها صنعت و اقتصاد خود تر رونق خواهند داد . با اتمی شدن ایرات مشکلات اقتصادی غرب هم حل خواهد شد اگر که این اتمی شدن برای ایران خیلی گران تمام شود .