فارس نوشت:

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از بحث داغ و مفصل یارانه‌ها در کمیسیون تلفیق با حضور فرزین خبر داد و گفت: 3 دهک یارانه 28 هزار تومان را نگرفتند، همچنین 8 هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی بابت یارانه‌ها برنگشت.

 عباسعلی نورا با بیان اینکه کلیات لایحه بودجه 91 هنوز به تصویب کمیسیون تلفیق نرسیده است، گفت: نمایندگان روی کلیات بودجه بحث کرده و بحث مفصلی در مورد هدفمندی یارانه‌ها با حضور فرزین دبیر کارگروه طرح تحول انجام شد.
 

* گزارش فرزین از 2 سناریو در فاز دوم هدفمندی

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: دولت ظاهراً دو سناریو برای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته که در یک سناریو 135 هزار میلیارد تومان و در سناریوی دیگر 100 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در سال جاری پرداخت کند، در حالی که حداکثر درآمد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی 110 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

نورا افزود:‌ با این سناریوهای پیشنهادی دولت تقریباً معادل بودجه عمومی دولت باید یارانه نقدی در سال جاری پرداخت شود که این امر مورد انتقاد کارشناسان و اکثر نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق قرار گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد:‌ نمایندگان می‌گویند با افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی بحران روی می‌دهد و در حال حاضر بخش تولید، کشاورزی و صنعت با چالش افزایش قیمت گاز مواجه است و نگرانی شدیدی مطرح می‌شود.

نماینده زابل و زهک افزود: نکته قابل توجه و جای نگرانی این است که میزان یارانه پرداختی دولت به حامل‌های انرژی نسبت به قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تغییری نکرده و بلکه اضافه هم شده است.

 

* یارانه 160 هزار میلیارد تومانی دولت به پالایشگاه‌ها

نورا به عنوان استاد اقتصاد گفت: در حال حاضر 40 درصد از نفت خام خوراک پالایشگاهها به صورت مجانی داده می‌شود که در واقع سالی حدود 80 میلیارد دلار سوبسید و یارانه پنهان به پالایشگاهها داده می‌شود که به نرخ بازار و دلار 2هزار تومانی در واقع سالی 160 هزار میلیارد تومان یارانه به پالایشگاهها پرداخت می‌شود و براساس دلار رسمی هزار و 500 تومان سالی 120 هزار میلیارد تومان یارانه پالایشگاهها محاسبه می‌شود.

وی گفت: به نظر من هدفمندی یارانه‌ها آرمان و هدفش را گم کرده است، چون تفاوت قیمت نسبت به گذشته به قدری اضافه شده که تفاوت قیمت بنزین داخل کشور و خارج از مرزها چند برابر شده است.

نورا یادآور شد: در گذشته بنزین داخل 300 و بنزین خارج هزار تومان بود ،الان بنزین داخل هزار تومان و بنزین خارج از مرز 4 هزار تومان یعنی 4 برابر شده است که به قاچاق بیشتر بنزین و سوخت می‌انجامد.

 

*سکوت فرزین درباره چشم انداز هدفمندی یارانه‌ها

 این استاد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: از نمایندگان دولت و دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها وقتی سؤال می‌کنید که چشم‌انداز پایان 5 سال هدفمندی یارانه‌ها چیست و چه انتظاری از اجرای این قانون دارید، هیچ پاسخی نمی‌دهند و برای آنها روشن نیست. اگر قرار باشد، دولت مرتب پرداخت نقدی به مردم را اضافه کند، پس سرنوشت کشور و تولید چه می‌شود، آیا انگیزه‌ای برای کار کردن باقی می‌ماند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: به نظر من هدفمندی یارانه‌ها نیاز به بازنگری اساسی دارد، در قانون هدفمندی یارانه‌‌ها آمده است در پایان 5 سال یارانه نقدی پرداخت نشود و به جای آن یک صندوق جامع تأمین اجتماعی تشکیل شود که بخشی از مشکلات جامعه را براساس قانون اساسی از آن طریق حل کنند.

نورا افزود: اگر یارانه نقدی مادام‌العمر باشد، به گفته تحلیل‌گران انگیزه کارگری در کشور از بین می‌رود و حتی برخی از نمایندگان به دولت پیشنهاد کردند در ازای پرداخت یارانه نقدی به مردم گفته شود هرکس از 4 درخت نگهداری و مواظبت کند و این بهتر از پرداخت مجانی پول به مردم است.

وی گفت: دولت اصرار نکند که یارانه نقدی افزایش یابد چون خود دولت چشم‌اندازی برای یارانه‌ها ندارد.

 

* 3 دهک از لیست دریافت یارانه 28 هزار تومانی حذف شدند

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در جلسه تلفیق عنوان شد 28 هزار تومان یارانه مرحله دوم از جمعیتی در حد 3 دهک کسر می‌شود و این همراه با خطاست این روش جواب نمی‌دهد اگر از روز اول رئیس جمهور به افراد نیازمند یارانه می‌داد امروز حذف 3 دهک مشکلی نداشت. اما براساس چه معیاری گفته می‌شود به دو یا سه دهک یارانه 28 هزار تومانی پرداخت نشود. زیرا تشخیص افراد با درآمد سخت است.

نورا گفت: خط فقر در جامعه به دو میلیون تومان در ماه رسیده است از کجا معلوم افرادی که یارانه‌ آنها قطع شده بالای دو میلیون تومان درآمد دارند و من نگران تبعات منفی اجتماعی حذف یارانه 28 هزار تومان برای عده‌ای هستم.

وی گفت: اگر حذف یارانه به ظاهر خود را نشان ندهد ولی در واقع آتش زیر خاکستر است که شعله‌ور می‌شود و اختلاف دیدگاه نمایندگان مجلس و دولت بر سر هدفمندی‌ یارانه‌ها زیاد است.

نماینده زابل و زهک افزود: در حال حاضر نیروی کارگری در روستا با افزایش دستمزد مواجه شده و به عنوان مثال در شمال کارگر روزی کمتر از 30 هزار تومان کار نمی‌کند و چه کسی مسئول این روش غلط در کشور است.

وی گفت: حاج‌آقا مصباحی‌مقدم به دولت پیشنهاد داد به جای پول نقد برای روستاییان مثلاً 5 رأس گوسفند و یا دو رأس گاو و یا ابزار کار مانند چرخ خیاطی در اختیارشان قرار دهد.

 

* 135 هزار میلیارد تومان در سال 4 میلیون شغل ایجاد می کند

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: 135 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در سال جاری اگر تبدیل به شغل شود براساس هر شغل 30 میلیون تومان حدود 4 میلیون شغل در کشور ایجاد می‌شود که اگر هر نفر سه نفر پوشش دهد بیش از 10 میلیون نفر از خانوارهای کشور مشکل بیکاری نخواهند داشت.

نورا افزود: با ایجاد اشتغال می‌توان در کمتر از سه سال 30 میلیون جمعیت را خودگردان کرد.

وی تأکید کرد: تفاوت سوبسید در نرخ‌ها مشکل دیگری است که اگر بنزین به قیمت 2 تا 3 هزار تومان از خارج وارد شود و در داخل کشور عرضه شود این تفاوت قیمت به شکل سوبسید از سوی دولت پرداخت می‌شود. بنابراین یارانه‌ها نسبت به قبل از هدفمندی افزایش پیدا کرده است.

نورا تأکید کرد: تا زمانی که شاخص‌های کلان اقتصادی ثبات پیدا نکند برنامه‌های هدفمندی یارانه‌ها اثرگذار نیست و این مسئله را به آقای فرزین، وزیر صنعت و معدن و وزیر اقتصاد گفتم که تا ثبات شاخص‌های کلان انجام نشود در تولید و اشتغال نیز موفق نخواهیم شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: تنها راه ثبات شاخص‌های اقتصادی تثبیت و تقویت پایه پولی است و اگر دولت نقدینگی را برای کنترل تورم جمع‌آوری کرده به تنهایی فایده‌ای ندارد بلکه باید نقدینگی به سمت تولید سوق داده شود.

وی افزود: دولت بخشی از نقدینگی را با فروش سکه جمع‌آوری کرده اما مشکلات جامعه حل نشده است و جمع کردن نقدینگی کافی نیست بلکه باید به سمت تولید هدایت شود.

 

* رانت واردکنندگان از دلار 2 نرخی

 نورا افزود: پایه پولی تقویت شده اما مشکلات دیگری وجود دارد به عنوان مثال کالایی که از خارج وارد می‌شود با دلار 1150 تومان یا 1226 تومان محاسبه می‌شود اما هنگام عرضه برای مصرف کننده براساس دلار آزاد 2 هزار تومان به فروش می‌رسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: به عنوان مثال خودرویی که به قیمت 25 هزار دلار وارد می‌شود با دلار دولتی 1226 تومان وارد می‌شود و اگر 90 درصد تعرفه و با عوارض به 100 درصد افزایش قیمت برسد حدود 50 هزار دلار تمام می‌شود که با دلار دولتی حدود 63 میلیون تومان اما براساس دلار آزاد 2 هزار تومانی حدود 100 میلیون تومان تمام می‌شود که رانت اختلاف قیمت دلار حدود 37 میلیون تومان در هر خودرو برای واردکننده ایجاد می‌شود در حالی که عمده واردات انحصاری در اختیار عده‌ای خاص است.

وی گفت: شرکت‌های خودروساز نیز فقط به نمایندگان خود خودرو می‌دهند و اختلاف قیمت و رانت دلار آزاد و دولتی نصیب عده‌ای خاص می‌شود و انگیزه برای واردات به خاطر رانت قیمت دلار افزایش می‌یابد که این به ضرر تولید ملی است.

 نورا در مورد اینکه چرا اعداد هدفنمدی یارانه در لایحه بودجه ذکر نشده است، گفت: دولت باید ارقام هدفمندی را در لایحه بودجه بیاورد.

 

* 8 هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی بابت یارانه‌ها برنگشت

این نماینده مجلس اضافه کرد: دولت 9 هزار میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی برای یارانه نقدی دریافت کرده که فقط هزار میلیارد تومان آن را برگردانده و 8 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی در اختیار دولت است که با ضریب 2.4 برابری افزایش می‌یابد که خود باعث تورم بی‌رویه و افزایش نقدینگی می‌شود.

وی گفت: در مورد قیمت ارز در لایحه بودجه 91 بحث‌های فراوانی صورت گفت که ارز تک‌نرخی و یا با نرخ مرجع باشد و سپس مدیریت شناور شده اعمال شود که وزیر اقتصاد معتقد است نرخ مرجع برای کالاهای ضروری و همچنین نرخ بانکداری دلار باشد و اکثر نمایندگان معتقدند دو نرخی بودن ارز موجب فساد و رانت می‌شود.

وی افزود: وزیر اقتصاد می‌گوید برای کسانی که کالای ضروری وارد می‌کنند دلار به نرخ مرجع عرضه شود اما باید گفت آنها کالاها را به نرخ دلار آزاد به مصرف‌کننده عرضه می‌کنند.

وی گفت: نمایندگان دولت معتقدند قیمت ارز بیشتر از 1150 تومان اگر اتفاق افتاد مازاد آن در ردیف جداگانه‌ای واریز شود که با این حساب بودجه عملاً سقف ندارد چون رقم مابه‌التفاوت ارز آزاد و 1150 تومانی بسیار زیاد است که این امر منجر به بی‌نظمی مالی در کشور می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود:‌نرخ ارز از معضلات بودجه امسال است و اگر نرخ مدیریت شناور شده و نرخ مرجع اعلام شود مشکلی حل نمی شود.

نورا گفت: نظر دیگر این بود که دولت نیاز ریالی خود را به مجلس اعلام کند و از محل فروش نفت ان مقدار ریال برداشته شده و مازاد آن به حساب خزانه کشور واریز و برای ملت حفظ شود اما دولت می‌گوید اختیار آن مازاد درآمد ارزی را هم به او بدهند.

وی تأکید کرد: البته شرایط تحریم نیز باید مدنظر قرار گیرد و در جایی که لازم است دولت مورد حمایت قرار گیرد.

/3131

 

کد خبر 206806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  چقدر تاسف بار .....
 • بدون نام IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  169 3
  کاش معیار محاسبه درآمد را میدانستیم
  • ایرانی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   146 5
   انشاله هر موقع معیار محاسبه ایجاد اشتغال ،تعداد بیکاران و میزان تورم را فهمیدی این را هم میدانی؟
 • احسان ن IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  74 41
  اولا در مورد مطلبی که ذکر شد چرا از اول به همه یارانه دادن باید عرض کنم این مصوبه خود مجلس بود که یارانه باید به همه تعلق بگیرد ولی مقدار ان نسبت به تمکن مالی افراد میتواند متغیر باشد. ثانیا با زخود مجلس انتقاد داشت چرا به همه یکسان یارانه پرداخت میشود حالا هم که سه دهک از افزایش محروم شدند باز اعتراض دارند که شاید به ناحق کسی حذف شده باشد مگر میشود برای هر نفر یه ممیز فرستاد تا میزان درامدش را مشخص کرد.
 • صالح IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  98 10
  بابا به کی بگم من ماهی 700 حقوق می گیرم باکلی قسط وقرض بعد متمکن شناخته شدم و28000تومنو برام واریز نکردن
  • k IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   37 3
   خط فقر 2 میلیون و ما کارمندان خود دولت ماهی 600-700 میگیریم.با افزایش پرداخت نقدی یارانه ها هم نه تنها نفعی به ما نمیرسه بلکه تنها قشری هستیم که روز به روز به پایین ترین قشر جامعه فرو میرویم.شاغلین مشاغل آزاد که با افزایش نرخ تورم (که حاصل افزایش پرداخت نقدی یارانه هااست) کالا و خدمات خودشون را گران میکنند.ما کارمندها هستیم که در هر سال یکبار مبلغ ناچیزی به حقوقمان اضافه میشود که دربرابر تورم اصلا به حساب نمی آید و دیگر هیچ.
  • محمد ت IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   49 4
   دوست عزیز ما که درامد خالصمون 194 هزار تومانه چی باید بگیم؟ 700 هزار تومان برای ما ارزوست
  • بدون نام IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   21 4
   صالح عزیز بخدا من کسانی را میشناسم که حقوق ماهانه آنها نزدیک 2میلیون تومان است و چند دستگاه اپارتمان هم دارند و اصلا" به این یارانه احتیاجی ندارند ولی همچنان یارانه آنه واریز میشود حتی 28000تومان واریز شده است.ولی در منار آنها دیگرکارمندهای همان اداره دز شرایط مساوی یا خیلی پایینتر یارنه انها از ماه گذشته قطع شده است. ایکاش معیار قطع شدن پرداخت یارانه ها برای همه یکسان بود.من هم قبول دارم که پرداخت یارانه به همه کار اشتباهی بود که صورت گرفت.
 • حمید رضا IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  77 1
  با سلام به خبر آنلاین عزیز. اگر امکان دارد یک مقاله نسبتا جامع در مورد مبانی محاسبه خط فقر چاپ نمایید. با تشکر
 • بدون نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  76 20
  با سلام. من از اون دسته آدمهایی هستم که 28000 تومان برایشن واریز نشده. خودم و همسرم در مجموع 1600000تومان حقوق داریم که 700000تومتن همسرم قسط به بانک دارد و 400000تومان خودم.مستجریم ویک ماشین قسطی هم داریم. حالا چه جوری قشر پر درآمد شدیم نمی دونم
  • بدون نام IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   36 7
   جناب عالی وقتی میگی خودتو همسرت 1600000تومان حقوقتونه دنبال اون 28000تومان هستی پس من که از صبح تا 12شب خودم کار میکنم برای ماهی 450000تومان با سه تا بچه و خانه مستاجری و کلی هم بدهی که هیچ وقت نتونستم 1000تومان پس انداز کنم چی بگم
  • بدون نام IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   32 6
   مهم اینه 1600 میگیری حالا وام گرفتی به خودتان مربوطه کارگر داره ماهی 392 هزار میگیره اون چکار کنه
  • محمد ت IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   36 8
   عزیزم پردرامدی دیگه شما زیادی قسط داری به کسی ربطی نداره شما میتونی با ماهی 194 هزار تومان زندگی کنی؟ خدا به ما صبر بده
 • حميد IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  24 1
  پرداخت يارانه بدليل برداشتن سوبسيد است و اين شامل همه شهروندان ايراني مي شود اگر ملاك حقوق افراد است خوب خيليا شغل موقت دارند آيا اگر اين افراد كارشان را ازدست بدهند دولت دوباره يارانه اين افراد را پرداخت مي كند . مگر گران شدن آب -برق -گاز -تلفن - بنزين و____ براي همه نيست ؟
 • مهدی IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  18 1
  باسلام ، حقوق بنده در شرکت خودروسازی هفتصد هزارتومان است بنده هیچ خانه و ماشینی به نامم نیست و مستاجر هم هستم متاسفانه 000/28 تومان هم نریختند . نمیدونم برنامه دولت بر چه اساسی است ؟ خواهشاً خبرآنلاین پیام را نشان دهید ؟
 • محمد IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  32 1
  آقا من ميگم دوباره اين شاخص فلاكت رو حساب كنيد ببينيم وضع فلاكت ما چطوريه كه شديم قشر مرفه.
 • بدون نام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  25 1
  دلتون خوشه ها پدرمن با ماهی 430000 هزار تومان جز قشر مرفه حساب شده ویارانه نگرفته. حالا شما میگی بالای یک میلیون درآمد....
 • حرف حساب IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  33 3
  قبل از هدفمندی:ما یارانه هرکسی رو به خودش میدیم هر طور خواست خرج کند،بیشتر مصرف کند باید از جیب خودش هزینه کند. نتیجه: این یه حق عمومی هست و باید به صورت مساوی به همه پرداخت شود ،هرکس هر طور دوست داره خرج میکنه،دولت حق نداره درباره حق کسی تصمیم بگیرد.
 • بدون نام IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  17 7
  دولت براي همين يارانه 45 هزار توماني اش 10000ميليارد تومان كسري اورد ان وقت چگونه مي خواهد يارانه 135هزارتوماني پرداخت كند؟
 • بدون نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  28 3
  خط فقر دو ميليوني ؟؟ پدر بنده با هشت سر عائله و حقوق بازنشستگي ماهانه 430000 تومان و خانه 50 متري خرابه در جنوب شهر جزء قشر پردرآمد شناخته شده واقعاً به اين دولت بايد چي گفت؟
 • بدون نام IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  26 3
  دلار رسمی 1500 تومانی!!!! خدا به خیر کنه..
 • سميه IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  36 2
  واقعا خط فقر شده 2 ميليون تومان .. پناه بر خدا .. پس چقدر من و همسرم و خانواده و خيلي از فاميل و دوستان و همكاران و .. فقيريم ..
 • بدون نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  39 5
  اينکه پولدارها رافقير کنيم تا همه فقير باشند هم يک نوع عدالت است.
 • رضا IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  25 1
  پرداخت مجانی پول به مردم؟ از خودمون میگرن میدن به خودمون
 • عليرضا IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  8 2
  به نطرم بايد پارامتر هاي تعيين ميزان درامد ريز تر بشه و نحوه محاسبه دقيقتر باشه تا به حق كسي ظلم نشه.
 • hamed IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  37 0
  وای به حال پدر کارگر بیچاره من
 • بدون نام IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  19 2
  هنوز یارانه ها افزایش پیدا نکرده مالکان محترم درخواست اجاره های نجومی برای خانه های نقلی میکنند اخه من با ماهی 500000 هزار تومان حقوق چطوری حداقل 400000 هزارتومان اجاره بدم خرج زندگی بدم بعد هم به قول رییس جمهور!!!!!! پس انداز کنم و قابلمه بخرم منم 28000 تومانم را میخام
 • مسعود IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  20 0
  به نظر من قیمتها رو برگردونن به زمان قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها پولایی رو که میدن نخواستیم مال خودشون . ما یک زن و شوهریم بدون بچه و پولی که میدن فقط صرف قبضهایی که داریم میشه
 • فرامرز IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  18 3
  من نمی دونم با چه حساب کتابی این 28 تومان واریزه شده من 450 تومان حقوق دارم 400 تومان هم قسط می دم زندگیم فقط با اضافه کاری میچرخه اونوقت برای من 28 تومان واریز نشده ولی برای همکارم که خودش 1/5 میلیون حقوق داره و خانمش هم شاغله و چند دست زمین و آپارتمان هم داره 28 تومان واریز شده- آخه ما باید به کی بگیم؟ کجا شکایت کنیم؟لااقل بگن رو چه حسابی پرداخت کردن؟
 • جواد IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  3 26
  بسیار کار خوبی کردند که حذف کردند من درآمدم زیر دو میلیون است اما تا الان یک ریال از این پول یارانه را نگرفته ام و خیلی هم از این بابت خوشحالم که جزء اون افراد قلیل هستم که از سر لج بازی یارانه بگیر نشدند.خدارو شکر زندگیم هم میگذره و هیچ وقت هم ناله نمیکنم همون بهتر که یارانه رو بدن به از کار افتاده ها یا کسانی که در زندگی با مشکلاتی مثل بیماری های پر هزینه و غیره مواجه شدند من به شکرانه سلامت خودم و خانواده ام این یارانه رو نمیخوام.
 • بدون نام IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
  5 0
  با این اوصاف که وزات خانه های نفت و نیرو اعلام کرده اند باید یک چند صد هزار تومنی بزاریم روی یارانه بدیم پول آب و برق و گاز و گرانی چند صد درصدی کالاهای اساسی واقعا دست مریزاد !!!!!؟؟؟؟
 • کارمند کم درآمد IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
  3 0
  ای کاش یارانه به صنایع و بخشهای تولیدی بیشتر پرداخت می شد ، مطمئنا منتظر تورم و گرانی افسار گسیخته بیش از این باشیم .
 • بدون نام IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
  5 0
  پدر من باز نشسته اموزش وپرورشه براي ما هم پيامك اومده جالبه هر چي مي ريم توي سايت كه بزنيم عدم انصراف همش ميره روي انصراف مگه نمي گن كه بايد خود طرف انصراف بده ؟پس اين كارا چيه ؟
 • بدون نام IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۲
  0 0
  برادر من ، پدر من ، عزیز من ، من با حقوق 700 هزار قطع شدم با حقوق چند میلیون قطع نشدن آیا بنده حق دارم بدونم چرا در طبقه مرفهین قرار داده شده یکی به من فقط بگه به چه دلیل مرفه هستی ! چون پراید دارم ، چون آپارتمان 80 متری دارم ، چون 700 حقوق میگیرم ؟