ملاک اسلامی بودن یک جامعه بنابر آیات و روایات و سیره عملی امام علی(ع) _ رسیدن به «منهای فقر» است. و جز چنین جامعه ای را «اسلامی» خواندن تجوز است و اگر به ارزشهای ابدی اسلامی زیان برساند، جایز نیست.

به گزارش خبرآنلاین، جدیدترین اثر استاد محمدرضا حکیمی، با عنوان «حکومت اسلامی» از منظر قرآن و احادیث(کتاب و سنت) از سوی انتشارات علمی فرهنگی الحیات روانه بازار نشر شد. این کتاب در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی تهران با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

 

در مقدمه کتاب می خوانیم: «اگر حکومت، دینی باشد، یک فایده مهم دارد و یک خطر بزرگ. فایده مهم چنین حکومت هایی این است که می توان دین را، و معارف و تعالیم دین را و احکام دین را در اینگونه حکومت ها تعلیم داد، و ترویج کرد و ظاهر شعائر دینی را برپا نگه داشت و نسل ها را به دین توجه داد و با دین و با تعالیم رشد آموز دین تربیت کرد و مردمان دیگر کشورها و حکومت ها را از دین و سیاست دینی و مدیریت دینی آگاه ساخت.

 

اما خطر بسیار بزرگ کدام است؟ خطر بزرگ این است که هنگامی که حکومتی دینی شد، یعنی ادعا شد که حکومت دینی است و نام حکومت دینی و اسلامی بر آن گذاشته شد، هم جامعه داخل و هم جامعه های خارج، انتظار دارند یک مدیریت کاملا سالم و یک حاکمیت والای انسانی ارائه شود. حاکمیتی که - بنابر طبیعت دین اسلام - بیش از اینکه اعمال قدرت کند، به تربیت بپردازد و «فرهنگ سازی» در هر زمینه را «اصل» بداند. حاکمیت دینی در واقع یک نوع خدمت است به معنای پشتیبانی و نزدیکی به مردم و حفظ منافع و مصالح دنیوی و اخروی مردم، نه تنها وادار کردن مردم...یا اقتدارگرایی...»

 

استاد حکیمی درباره انتشار این کتاب عنوان کرده است که «... جلد نهم کتاب «الحیاة»، از «باب هجدهم» آغاز می‌گردد. این باب، درباره ویژگی‌های حکومت‌های صالح و اسلامی است. مؤلفان، به اندازه توان و کوشش خود توانستند از آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم(ص) و اوصیاء معصوم(ع)، حدود 100 ویژگی، برای حکومت صالح و اسلامی گرد آورند و آنها را در ضمن 10 فصل تدوین کنند. پس از تدوین این باب، و گفتگو با برخی استادان و فاضلان، چنین تأیید شد که این باب (باب هجدهم، ویژگی‌های حکومت‌های صالح) به صورت جدا منتشر گردد تا آسان‌تر به دست مردم و جوانان کتابخوان برسد، و نتیجه بهتر و وسیع‌تری داشته باشد...»

 

ویژگی‌های حکومت‌های صالح در این کتاب زیر عنوان فصول زیر بررسی شده است: ویژگی‌های انسانی، ویژگی‌های فرهنگی، ویژگی‌های حکومتی، ویژگی‌های حقوقی، ویژگی‌های اخلاقی، ویژگی‌های اجرایی، اقتصادی، اجتماعی و مردمی. 

بنابراین گزارش، این کتاب خواندنی و ارزشمند در 10 فصل و ذیل عنوان ویژگی های حکومت های صالح به ویژگی های «انسانی، فرهنگی، حکومتی، حقوقی، اخلاقی، اجرایی، مردمی، اجتماعی و اقتصادی» تنظیم شده است. همچنین در انتهای برخی فصول، نگاهی اجمالی به کل فصل درج شده است.

 

به گزارش خبرآنلاین در بخش هایی از فصل نخست این کتاب با عنوان «ویژگی های انسانی» و ذیل عبارت «زندگی، بدون فقر» می خوانیم:

پیامبر(ص): کسانی که بعد از من حکومت اسلامی تشکیل می دهند، مردمان را دچار فقر و فاقه نکنند (تا از حکومت دینی و مدیریت اقتصادی آن ناامید گردند...و) به سوی کفر و بی اعتقادی سوق داده شوند.

 

امام علی(ع): امروز در شهر کوفه، همه در رفاه زندگی می کنند؛ پایین ترین افراد، نان گندم می خورند، خانه دارند، و آب اشامیدنی خوب می آشامند...

 

...ملاک اسلامی بودن یک جامعه بنابر آیات و روایات و سیره عملی امام علی(ع) _ رسیدن به «منهای فقر» است. و جز چنین جامعه ای را «اسلامی» خواندن تجوز است و اگر به ارزشهای ابدی اسلامی زیان برساند، جایز نیست.»

 

این اثر مستند و کاربردی در 350 صفحه با قیمت 6هزار تومان منتشر شده است. شایان ذکر است، نخستین مجموعه شعر «محمدرضا حکیمی» با عنوان «ساحل خورشید» حاوی 18 غزل، 9 قصیده‌، یک مثنوی، 14 رباعی، سه مدیحه، سه مرثیه، یک توسل و سه شعر نیمایی به تازگی از سوی همین ناشر با قیمت 5هزار تومان منتشر شده است. 

 

ساکنان تهران برای تهیه این دو کتاب (در صورت موجود بودن در بازار) کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب ها را تلفنی سفارش بدهند.

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 213274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =