تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد برای پدرانی که در سن بالا صاحب فرزند شده‌اند احتمال وجود ناهنجاری‌های فیزیکی در کودکشان به مراتب بیشتر از پدران جوان است.

تحقیقات اخیر در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد در پدران مسن شرایط بدنی آنها به گونه‌ای خواهد بود که می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در دی ان‌ای فرزندشان شود به گونه‌ای که دچار آسیب‌های جدی فیزیکی شوند. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که چرا برخی از بیماری‌های خاص بیشتر در کودکان خانواده‌های مسن دیده می‌شوند. پروفسور اندرو ویلکی سر تیم تحقیق دانشگاه آکسفورد در این زمینه می‌گوید: در بدن این پدران اسپرم‌ها به‌گونه‌ای هستند که می‌تواند باعث متولد شدن فرزندانی با بیماری‌های خاص شود. تا پیش از این باور عمومی مردم بر این بود که تنها مسن بودن مادران می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های خاص شود اما این تحقیقات چنین نظریه‌ای را رد کرد. 

انجام تحقیقاتی از این دست می‌تواند برای مشخص شدن دلایل بروز بیماری‌های مهم و بعضاً خطرناک در فرزندان و تخمین میزان ابتلای فرزندان آینده زوج‌ها به چنین بیماری‌هایی مهم باشد. 

در جریان همین تحقیقات مشخص شد با استفاده از جابجایی ملکول ویژگی‌های ژنتیکی یا همان دی ان‌ای بین سلول‌های تخم گرفته شده از سه میمون والد، میمون‌هایی به دنیا آورند که دیگر اشکالات ژنتیکی میمون‌های والد را نداشتند.

این کار نشان داد که می‌توان به سلامت دی ان‌ای یک تخم را خارج و آن را وارد تخم دیگری کرد تا به این ترتیب نواقص ژنتیکی که در نهایت باعث بروز مشکلات جسمی برای موجود حاصل از این تخم می‌شود، برطرف شود.

موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش در نزدیک‌ترین خویشاوند انسان در میان جانوران نشان می‌دهد که احتمالاً تا چند سال دیگر می‌توان از این روش برای کمک به زنان و مردانی استفاده کرد که نقص ژنتیکی دارند و نمی‌خواهند این نقص به فرزندانشان منتقل شود.

دانشمندان امیدوارند با این روش بتوانند میتوکندری‌های معیوب را که در واقع باتری و منبع انرژی سلول‌ها هستند، با انواع سالم آن جایگزین کنند. آمارها نشان می‌دهد در هر شش هزار و پانصد تولد یکی به این نقص مبتلاست.

گرچه بیشتر این نوع مشکلات وراثتی آثار خطرناکی ندارد اما در برخی موارد باعث آسیب‌های مغزی، قلبی، ماهیچه‌ای و کبدی و همچنین بیماری‌هایی نظیر سرطان، دیابت، نابینایی و ناشنوایی می‌شود.

فعلاً این روش تا حدودی بحث‌انگیز شده است زیرا کودکی که با استفاده از روش جابجایی دی ان‌ای ایجاد می‌شود در واقع ماده ژنتیکی خود را از سه والد دریافت کرده است.

البته دانشمندانی که این تحقیق را انجام می‌دهند بر این باورند که این روش فعلاً تنها روش رفع بسیاری از نقص‌های ژنتیکی است که به فرزندان به ارث می‌رسد.

گرچه بیش از 99درصد از دی‌ان‌ای سلول در هسته آن است اما مقدار کمی از آن نیز در میتوکندری قرار دارد و این بخش از سلول از مادر به کودک به ارث می‌رسد و جهش در ماده ژنتیکی میتوکندری می‌تواند باعث انواع بیماری‌ها شود.

این تحقیقات همچنین تازه‌های مهمی را در مورد دلیل ابتلای برخی به سرطان سینه، آسم و اسکیزوفرنی افراد که پدران مسنی داشته‌اند نشان می‌دهد.

بر اساس همین تحقیقات مادران می‌توانند در چاق بودن فرزندشان به مراتب تأثیرگذارتر از پدران باشند. به این ترتیب مادرانی که دارای اضافه وزن قابل توجه هستند می‌توانند باعث شوند فرزندشان تا پایان عمر دچار اضافه وزن شدید شود مگر اینکه مادر قبل از بارداری دست به کاهش وزن شدید بزند. بنا براین تحقیقات گذشته ازاینکه وجود ژن‌ها می‌تواند سبب چاقی زودرس کودک شود، رحم مادر چاق در دوران بارداری سیگنال‌هایی را به مغز کودک می‌فرستد که می‌تواند باعث شود سلول‌های ذخیره‌کننده چربی بیشتری در کودک ایجاد شود.

بنا به تحقیقات دکتر جان کارل از مرکز پزشکی نیویورک مطالعات چند ساله او حاکی از این است که زنان چاق باید قبل از بارداری دست به کاهش وزن بزنند و در غیر این صورت امکان حضور یک فرزند چاق در خانواده‌شان اجتناب‌ناپذیر است. به گفته دکتر کارل این لاغری باید با استفاده از شیوه‌های طبیعی باشد و استفاده از عمل جراحی نمی‌تواند تضمینی را برای این خانواده‌ها ایجاد کند چراکه رژیم غذایی خانواده با عمل جراحی تغییری نمی‌کند و احتمال چاق شدن کودک همچنان وجود دارد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 21785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =