به ازای هر یک ساعتی که کودکان صرف بازی کردن با کنسولهای بازی می‌کنند احتمال ابتلای آنها به دردهای مفصلی نزدیک به 50 درصد افزایش پیدا می‌کند.

تحقیقات دانشمندان نشان میدهد کودکانی که بیش از یک ساعت در روز را صرف بازیهای کامپیوتری می‌کنند با احتمال بیشتری نسبت به سایرین به دردهای مفاصلی در ناحیه مچ دست و انگشتان دچار می‌شوند.

برای بررسی این موضوع محققان دانشگاه نیویورک تحقیقی را روی 171 کودک مدرسه‌ای که بین 7 تا 12 سال سن داشتند به انجام رساند.

در این بررسی مشخص شد نزدیک به 80 درصد این کودکان قسمتی ار روز خود را صرف بازی کردن با کنسولهای بازی مانند پلیاستیشن، ایکسباکس و مانند آن می‌کنند.

نزدیک به نیمی از این کودکان کمتر از یک ساعت در روز را صرف بازی کردن با این وسایل میکردند، در حالی که نزدیک به یک سوم آنها بین یک تا دو ساعت، 7 درصد بین دو تا سه ساعت و 6 درصد بالای سه ساعت از وقت خود را صرف بازی کردن با این وسایل میکردند.

تحقیقات بیشتر نشان داد به ازای هر یک ساعتی که کودکان صرف بازی کردن با کنسولهای بازی می‌کنند احتمال ابتلای آنها به دردهای مفصلی نزدیک به 50 درصد افزایش پیدا می‌کند.

دکتر یاسوف یازیسی پزشک متخصص بیماریهای مفصلی در بیمارستان NYU واقع در نیویورک در این باره گفت: هرچه سن کودکان پایینتر باشد احتمال ابتلای آنها به دردهای مفصلی بیشتر است به طوری که یک کودک 7 ساله که به مدت دو ساعت در روز را صرف بازیهای کامپیوتری می‌کند نسبت به یک کودک ده ساله درد بیشتری در ناحیه مچ و انگشتان دست پیدا می‌کند.
البته محققان اعلام کردند هنوز به علت دردهای بیشتر در بین بچههای کوچکتر پی نبردند، اما آنها حدس میزنند این موضوع بدان علت باشد که عضلات و تاندونهای آنها هنوز در حال رشد است.

بررسیهای انجام شده روی بچهها نشان میدهد میزان درد در انگشتان دست 12 درصد از این کودکان به قدری است که میتواند فعالیتهای حرکتی آنها را محدود کند. اما به طور کلی میزان درد مفاصل در بسیاری از کودکان در حد متوسط و ضعیف بود.

دکتر اریک رودرمن استاد پزشکی دانشگاه نورسوست در این باره گفت: به طور کلی بازیهای کامپیوتری برای سلامت عضلات و تاندونهای دست کودکانی که در سنین رشد قرار دارند خوب

نیست. به همین دلیل والدین باید نسبت به مدت زمانی که کودکان صرف بازی کردن با این دستگاهها می‌کنند توجه کافی نشان دهند. دو یا سه ساعت بازی کردن با کنسولهای بازی برای یک کودک هفت‌ساله زمان بسیار زیادی است و میتواند رشد صحیح عضلات دست و بازوی او را تحت تأثیر قرار دهد.

البته کودکان ممکن است متوجه دردهای مزمنی که در آینده به واسطه زمان زیادی که صرف بازیهای کامپیوتری می‌کنند نباشند و هر روز زمان بیشتری را صرف بازی کردن با وسایل بازی کنند.

تحقیقات دیگر نیز نشان میدهد استفاده از موبایلها و دیگر دستگاههای الکترونیکی میتواند با فشار مضاعفی که به اعصاب قسمتهای از دست و شانه وارد می‌کنند منجر به بروز دردهای مزمن در این نواحی شوند.

برای مثال استفاده بیش از حد از تلفنهای همراه برای نوشتن پیامهای کوتاه میتواند باعث بروز دردهای مزمن در انگشتان دست شود. همچنین نگاه داشتن تلفنهمراه در کنار گوش برای مدت طولانی میتواند باعث بروز درد مزمن در ناحیه آرنج شود.

بازی‌های کامپیوتری علاوه بر ناراحتی‌ها و مشکلات فیزیکی می‌توانند مشکلات روحی و روانی خاصی را برای کودکان علاقه مند به این وسایل سرگرمی ایجاد کنند.

تحقیقات دانشمندان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد زمان بیش‌از حدی که کودکان روی بازی‌های کامپیوتری صرف می‌کنند می‌تواند حالت اعتیاد گونه به خود گرفته و باعث کاهش توانایی‌های ارتباطی و پایین آمدن قدرت تمرکز در آنها شود.

این محققان معتقدند هنوز هم با وجود تمام نگرانی‌هایی که در مورد بازی‌های کامپیوتری وجود دارد تحقیق کاملی که تأثیرات مخرب احتمالی این گونه بازی‌ها را روی مغز کودکان مورد بررسی قرار دهد صورت نگرفته است.

استقبال خانواده‌ها از بازی‌ها و وسایل رایانه‌ای در طول 10 سال گذشته شیوه زندگی کودکان را شدیدا تغییر داده است، امروزه کودکانی هستند که بیش از 6 تا 7 ساعت از روز خود را صرف بازی‌های کامپیوتری می‌کنند و این روند حتی در شیوه غذا خوردن آنها نیز تأثیرات سوئی داشته است.

بیماری‌های مزمن مفصلی نیز به تازگی ذهن پزشکان را متوجه خود کرده است و نگرانی‌هایی را در بین پزشکان متخصص به وجود آورده است. کارشناسان معتقدند برای کاهش خطر ابتلای کودکان به این بیماری‌ها والدین باید نظارت بیش‌تری روی ساعات بازی کودکان داشته باشند و از زیاده‌روی کودکان در این زمینه جلوگیری کنند.

17 اکتبر، HealthDay

کد خبر 20710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۸۸/۰۷/۳۰
  0 0
  بسیار مزخرف
 • محّمد رضا قاسمی پور IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۳
  0 0
  من پست الکترونیکی ندارم من فقط می خوام بازی کنم وآدرس وب سایت یاوبلاگ هم ندارم.
 • محّمد رضا قاسمی پور IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۳
  0 0
  بگزارید من بازی کنم لطفا
 • akram majd IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۲
  1 0
  عالی بود ممنون