خسرو معتضد با تاکید بر اینکه برای نوشتن هر اثر تعدادی زیادی اسناد تاریخی مطالعه می‌کند، از آمادگی خود برای مناظره با کسانی خبر داد که اعتقاد دارند کتاب‌هایش سرسری است.

زینب کاظم‌خواه: خسرو معتضد نویسنده‌ای پرکار است و هر سال کتاب‌های قطوری در حوزه تاریخ منتشر می‌کند، کتاب‌هایی که به گفته او با استفاده اسناد تاریخی بسیار آن‌ها را می‌نویسد.

این نویسنده به خبرآنلاین می‌گوید: «حاضرم با کسانی می‌گویند که من چگونه می‌توانم این همه کتاب بنویسم و کتاب‌هایم سرسری هستند، مناظره کنم.»
او تاکید دارد: «من برای نوشتن هر اثر تعدادی زیادی اسناد تاریخی مطالعه می‌کنم و حاضرم با کسانی که این ادعا را درباره من دارند که آثارم سطحی هستند، مناظره کنم.»

معتضد این روزها چند کتاب در دست نوشتن دارد. یکی از کتاب‌هایش که به زودی منتشر خواهد شد درباره ملانصرالدین است که او چندی پیش خبر نوشتن این کتاب را داده بود. کتاب «ملانصرالدین قهرمان شوخ طبع ایران» از یک ماه پیش در برای دریافت مجوز انتشار رفته و به گفته معتضد چند اشکال روی آن گرفته‌اند که قرار است در جلسه‌ با مدیر اداره کتاب این موارد رفع شود.
او درباره انگیزه نگارش این اثر توضیح می‌دهد: «من این کتاب را از روی قصد نوشتم، زیرا ترک‌ها ملانصرالدین را به خود اختصاص داده‌اند. الان فستیوالی در ترکیه برگزار می‌شود که به نام ملانصرالدین که نمایش می‌دهند و موسیقی می‌نوازند و کاریکاتوریست‌هایی از تمام دنیا به آن‌جا می‌روند. از سال 1951 ترک‌ها ادعا کرده‌اند ملانصرالدین ترک است و در مطبوعات ترکیه پیجید. آن موقع اختلافاتی بین مطبوعات ترکیه و ایران ایجاد شد که عکس‌العمل آن‌ها شدیدتر بود شد و گفتند ملانصرالدین برای ترک‌هاست. ملانصرالدین برای فلات ایران بود این از زرنگی ترک‌ها است، همانطور که از مولانا استفاده می‌کنند و این شاعر از نظر ترک‌ها یک منبع در آمد است، شاید سالی دو میلیارد از قبل مولانا در می‌آورند. حالا دارند همین پروژه را روی ملانصرالدین هم اجرا می‌کنند. پنج سال دیگر خواهید دید چه خبر خواهد شد.»
معتضد در این اثر به این موضوع اشاره کرده‌ که ملانصرالدین اهل ترکیه نیست و در فلات ایران دفن است، حتی ملانصرالدین از طرف یونسکو به رسمیت شناخته شده و قهرمان کشورهای فارسی زبان است.
او یادآور می‌شود: «داستان‌های درباره ملانصرالدین در کشورهای همسایه ما مشهور است. چند نویسنده روسی هم درباره ملانصرالدین نوشته‌اند.»
معتضد ادامه می‌دهد: «در مجموعه‌ای که از سوی نشر البرز منتشر می‌شود، همه داستان‌های ملانصرالدین را آورده‌ام، البته بعضی از آن‌ها را نوول کرده‌ام. حسین رحیم خانی 170 کاریکاتور سیاه و سفید و رنگی کشیده که در این کتاب منتشر می‌شود.»
او می‌گوید: «ملانصرالدین آدمی است که کتابش باید مثل حافظ و سعدی چاپ شود. اگر وضع مالی‌ام خوب بود کتاب را خودم چاپ می‌کردم.»
این نویسنده همچنین یک کتاب دیگر به نام «ظهور و سقوط رضاشاه» نوشته که از کودتا تا مرگ رضاشاه را در برمی‌گیرد. در این اثر اسناد جالبی برای کسانی که می‌خواهند درباره تاریخ ایران مطالعه کنند آمده است. در واقع این کتاب سال 1335 توسط نوری اسفندیاری چاپ شده بود. حالا معتضد این کتاب را تفسیر کرده و همه محتویات را توضیح داده‌ است.
به گفته معتضد، «این کتاب اسناد وزارت خارجه ایران است. کتاب قبلی جنبه تعریف و تمجید و چابلوسی داشت ولی الان سبک کتاب کاملا عوض شده است. این کتاب نیز از سوی نشر البرز منتشر خواهد شد.»
سلمان فارسی کتاب دیگری است که معتضد این ‌روزها مشغول نوشتن آن هست. این اثر رمانی درباره سلمان فارسی است. جلد اول آن تمام شده و او مشغول نوشتن جلد دوم است. معتضد در این اثر فضای دوران ساسانی را مرور کرده است.
او این روزها در کنار این کتاب‌ها مشغول نوشتن کتابی درباره روابط ایران آمریکا از آغاز تا امروز با نام «فرزندان عمو سام در سرزمین شیر خورشید» هست که این کتاب به بررسی روابط این دو کشور از قرن نوزدهم می‌پردازد.
58244
کد خبر 219185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فروغ GB ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  61 6
  آره، سرسری اند. چون تعهد اخلاقیِ یک مورخ واقعی رو نداری! توی منزل ما و همه فامیل بدون استثنا تاریخی که رو که جنابعالی تعریف می کنی قبول ندارن. بقیه رو نمی دونم.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  56 6
  من از این آقا خوشم نمیاد !
 • بدون نام IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  52 6
  معتضد بيشتر داستان سراست تا تاريخ دان به خاطر حس شديد ناسيوناليستي واقعيت رو نم خواد ببينه و مانند افراد عامه متعصب حرف ميزنه
 • 2020 IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  50 5
  خسرو معتضد با تاکید بر اینکه برای نوشتن هر اثر تعدادی زیادی اسناد تاریخی مطالعه می‌کند...... و در نهایت خودش تصمیم میگیرد کدام سند اصل است کدام غیر معتبر. خودش تصمیم میگیرد از یک سند در چه زمانی به چه منظوری استفاده شود. خودش تصمیم میگیرد که تاریخ را چگونه باید نوشت تا هم اثر چاپ شود و هم اظهار نظر های شخصی به خورد خواننده داده شود!!!!
 • بدون نام IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  45 4
  تاریخ را پیروزمندان می نویسند.
 • 4168 IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  46 5
  آقای معتضد علایق و دریافت های شخصی خویش را در آثارشان به عنوان سند تاریخی «قالب» میکنند به همین جهت اکثر مردم ایشان را یک کارشناس تاریخ می شناسند تا نگارنده تاریخ.
 • بدون نام IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  50 5
  بسیاری از نتیجه گیری های ایشان از اسناد تاریخی سرسری است بحث و مناظره هم ندارد .هر شخص بی طرفی اگر برنامه های تلویزیونی ایشان «بخوانید :شو های تلویزیونی ایشان »را ببیند متوجه برداشت های غلط سرسری و گاه خنده دار ایشان می شود. آقای معتضد انصاف داشته باشید مثلاً سیگار کشیدن یا قلیان کشیدن فلانی نشانه بی بند و باری فلان کس است و ادای احترام بیش از اندازه یک مقام در رژیم گذشته به شاه نشانه خودفروختگی! و نادانی! و ناتوانی! و چاپلوسی! آن فرد است در صورتی که از خدمات احتمالی و حتی خیانت های آن فرد هیچ سندی ارائه نمی شود. انصاف آقای معتضد! انصاف!
 • خوره ی تاریخ US ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  50 4
  جناب معتضد/این پاسخ یک خواننده ی حرفه ای تاریخ به شماست: بنده به عنوان یک خواننده ی بسیاری از کتابهای تاریخی و مطالعه ی حداقل چهار کتاب از شما و مقالات تان در امید جوان ضمن دست داشتن در «نوشتن نقد »خدمت تان عرض می کنم: نوشته های شما بیشتر یک «تحلیل ژورنالیستی» از تاریخ است تا متن واقعی تاریخ و البته این نیز تنها تحلیل شماست و می تواند واقعیت نیز نداشته باشد/با احترام
 • امیر IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  38 3
  معتضد جان اینقدر حرص و جوش نخور !!
 • تاریخدان IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۶
  1 6
  تاریخ رشته ای است که در خیلی از مواقع سلیقه ای است و این به خود نویسنده ارتباط داردکه به چه تفکری نزدیک باشد.و چه برداشتی داشته باشد.ایشان هم از این قاعده مستثنی نیست.