تحقیقات نشان می‌دهد بیش از دو سوم نوجوانان فعالیت‌های خود در اینترنت را از چشم والدین مخفی نگه می‌دارند.

یافته‌های محققان شرکت امنیتی McAfee حاکی از آن است که 70 درصد از نوجوانان به طور پنهانی در دنیای وب به گشت گذار و فعالیت می‌پردازند. در این مطالعه که روی 2 هزار و 17 نوجوان آمریکایی 13 تا 17 ساله صورت گرفت، بیش از دو سوم نوجوانان اعتراف کردند که فعالیت‌های اینترنتی خود را از چشم پدر و مادرشان مخفی نگه می‌دارند. این در حالی است که 43 درصد از نوجوانان شرکت کننده در این نظرسنجی از طریق اینترنت به محتوای خشونت آمیز دسترسی پیدا می‌کنند و 32 درصد نیز به طور مخفیانه به دنبال از وب سایت‌ها و محتوای هرزه نگاری بازدید می‌کنند.
بر اساس یافته‌های این تحقیق، پدر و مادرها عمدتا بر این باورند که فرزندان شان پای اینترنت کار غلطی انجام نمی‌دهد و به انجام فعالیت‌های مفید می‌پردازند. در واقع بیش از نیمی از پدر و مادرها بر این باورند که فرزندان‌شان با آنها کاملا رو راست هستند و تمام فعالیت‌های خود در دنیای مجازی را با آنها در میان می‌گذارند.
استنلی هولدیچ، متخصص امنیت آنلاین McAfee می‌گوید: «اینکه نوجوانان در دنیای آنلاین همان رفتارهای آشوبگرانه‌ای را از خود بروز دهند که در دنیای واقعی از آنها سر می‌زند جای تعجب ندارد، اما نکته غافلگیر کننده اینجاست که والدین از فرزندان خود دور افتاده‌اند».
آمار نشان می‌دهد تعداد نوجوانانی که از راه‌های گوناگون فعالیت‌های خود را از چشم پدر و مادرها مخفی نگه می‌دارند، در مقایسه با سال 2010 افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.
در تحقیق مشابه McAfee روی رفتار آنلاین نوجوانان در سال 2010، فقط 45 درصد از نوجوانان به مخفی کردن فعالیت‌های اینترنتی خود اذعان کرده بودند.
یافته‌های McAfee نشان می‌دهد که در کنار دسترسی نوجوانان به محتوای خشونت آمیز و هرزه نگاری، 15 درصد از نوجوانان اقدام به هک اکانت کاربران شبکه‌های اجتماعی کرده‌اند و نزدیک به 31 درصد آنها به طور قانونی به دانلود فیلم و موسیقی پرداخته‌اند. همچنین حدود 9 درصد از نوجوانان اعتراف کردند که به ایمیل دیگران نفوذ کرده‌اند.
به گفته McAfee 53 درصد از نوجوانان پس از گشت و گذار در اینترنت، رد پای آنلاین خود را پاک می‌کنند و 46 درصد نیز در حضور والدین‌شان صفحه‌های اینترنتی را مینیمایز می‌کنند. این در حالی است که حدود یک سوم نوجوانان شرکت کننده در این نظر سنجی درباره فعالیت‌های اینترنتی خود به پدر و مادرها دروغ می‌گویند.
این یافته‌ها حاکی از آن است که 62 درصد نوجوانان شاهد رفتارهای خشونت آمیز و بیرحمانه در اینترنت بوده‌اند و 23 درصد نیز مورد آزار اینترنتی قرار گرفته‌اند. با وجود این فقط 10 درصد از والدین بر این باورند که فرزندشان در اینترنت در معرض اذیت و آزار قرار گرفته است.
cnet/ نسترن صائبي

2121

کد خبر 223707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اشکان DE ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۷
  15 5
  نوجوانی که 18 سالش تموم شد رو دیگه برای وبگردی نباید سرزنش کرد، انسان بالغ خودش میتونه واسه خودش تصمیم گیری کنه و بدونه کدوم سایت بره کدوم سایت نره
  • من IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۸
   5 5
   تو الآن تو دوره نوجوانی هستی فکر میکنی عقل کلّی و می تونی برای خودت تصمیم بگیری