«کافه خنده» و «خنده در مراسم تدفین» عناوین دو کتاب طنز از علیرضا لبش است که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ دوم رسیده اند.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «کافه خنده» مجموعه طنزی است که در دو بخش تنظیم شده؛ طنزهایی است که از لبش در سالهای گذشته در روزنامه ها و مجلات و همچنین جشنواره طنز منتشر شده و داستانک‌ها و مینی مال هایی که در وبلاگ این نویسنده منتشر شده است. علیرضا لبش درباره درون مایه طنزها و داستانک های این کتاب به سایت سوره مهر گفت: بیشتر سعی کردم تا اخلاقیات و خلق و خوی زشت مردم شهر نشین را در قالب طنز به نقد بکشم. همان طور که در یک کافه مردم مختلف وارد می شوند و ضمن صحبت کردن به چایی و نسکافه خوردن می پردازند، من هم در این کتاب ترجیح دادم از سوی افراد مختلف سفارش یک کار طنز آمیز را بدهم و به عبارتی دیگر در «کافه خنده »، خنده سرو می شود.

 

وی ویژگی این مجموعه را طبع آزمایی و ارائه انواع مطالب طنز در قالب نامه و انشا عنوان کرد و افزود: برخلاف مجموعه طنز قبلی با عنوان «خنده در مراسم تدفین» که به نظم نوشته شده این مجموعه به نثر است.

 

وی درباره «خنده در مراسم تدفین» که اولین اثر طنز مکتوب او با درون‌مایه طنز است، نیز اظهار داشت: درون‌مایه این مجموعه خود زندگی است با تمام نکات و ظرایف و لطائفش، شاید نمایانگر نوعی نگاه ساده و خودمانی به زندگی است. در این اثر، انسان، مهم‌ترین موضوعی بوده که بر آن تأکید داشتم؛ انسان با تمام احساسات و آرزوهایش و با تمام عشق‌ورزی‌اش به خوبی‌ها و نفرتش از زشتی‌ها مدنظر بوده است.

 

لبش همچنین هدف کلی خود از نگارش و سرایش این مجموعه اشعار کوتاه و طرح‌ها را اینگونه بیان کرد : در هر اثری از این کتاب خنده تلخی وجود دارد، خنده‌ای که همراه با تفکر است و شاید تفکر بعد از لبخند همان تلخی داستان باشد. مضمون شعرهای مجموعه بیشتر مربوط به فضایی اجتماعی با صبغه‌ای طنزگونه دارد به طوری که معنایی نهفته در هر شعر وجود دارد، هر چند که طنز آن با تلخی هوشمندانه همراه است و تمام شعرها از نوع شعر سپید و نیمایی است.

 


ساکنان تهران برای تهیه این دو کتاب کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب ها را تلفنی سفارش بدهند.

6060

 

کد خبر 224758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =