وزیر امور خارجه با اشاره به زنده بودن چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای رسیدگی به این موضوع شد.

علی اکبر صالحی، در یادمان سی امین سالگرد ربوده شدن دیپلمات های ایرانی توسط رژیم صهیونیستی در لبنان، گفت: سید محسن موسوی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران ، احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت ، تقی رستگار مقدم کارمند سفارت و کاظم اخوان خبرنگار دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در بیروت افرادی بودند که با گذرنامه دیپلماتیک و مطابق عرف دیپلماتیک مشغول فعالیت رسمی و قانونی خود بودند. آنها در حالیکه با خودروی پلاک سیاسی از شمال لبنان وارد بیروت می شدند توسط شبه نظامیان مرتبط با رژیم صهیونیستی ربوده شدند.
گزیده سخنان وی را به نقل از مهر بخوانید:
·         اطلاعات به دست آمده حاکی از این است که دیپلمات های مذکور در پی بازداشت موقت توسط نیروهای شبه نظامی مورد حمایت اسرائیل از منطقه جونیه لبنان به سرزمین های اشغالی فلسطین منتقل شده اند.
·         در تاریخ 13 سپتامبر 2008 دولت وقت لبنان به عنوان دولت پذیرنده و مسئولیت پذیر در حراست از جان دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد بر ضرورت پیگیری جدی سازمان های تابعه این سازمان و همزمان بر اهتمام همه جانبه دولت لبنان برای روشن شدن سرنوشت این افراد تاکید کرده است. این سند که نزد سازمان ملل به ثبت رسیده است به معنای پذیرش مسئولیت دولت لبنان در قبال این پرونده با وجود شرایط خاص تحت اشغال بیروت در سال 1982 است. خصوصا آنکه میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان در مقاطع مختلف بر اهتمام همه جانبه دولت لبنان در ابهام زدایی و روشن سازی سرنوشت دیپلمات ها تاکید کرده است.
·         در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره لبنان در 19 اکتبر 2008 بر ضرورت رسیدگی به وضعیت 4 دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در لبنان توجه شده و از اعلام آمادگی برای کمک سازمان ملل جهت رسیدگی به این مسئله انسان دوستانه استقبال شده است.  نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل نیز در جولای 2008 نامه ای خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ارسال و اطلاعاتی در مورد زمان و نحوه ربوده شدن دیپلمات ها و همچنین مرتکبین و اشخاص درگیر در این مسئله ارائه کرده اند.
·          خانواده این افراد نیز با ارسال نامه و درخواست پیگیری موضوع توسط دبیر کل سازمان ملل و دبیر کل صلیب سرخ جهانی همچنان این امر را با نهادهای بین المللی پیگیری می کنند که حاکی از انتظارات شایسته آنها نسبت به مسئولیت حقیقی سازمان ملل متحد در راستای مسائل حقوق بشری و حقوق بشردوستانه است. اینجانب نیز از بدو مسئولیت در وزارت خارجه با رایزنی با جهات مختلف منطقه ای و بین المللی بر ضرورت اهتمام ویژه و به کارگیری همه ظرفیت های سازمان های مربوطه برای روشن شدن سرنوشت این افراد تاکید کرده ام.
·          با توجه به اعلام آمادگی دبیر کل سازمان ملل در زمینه روشن شدن وضعیت دیپلمات های ربوده شده ایرانی بار دیگر از بان کی مون می خواهیم با تشکیل کمیته مشترک حقیقت یاب بین المللی تلاش مضاعفی را برای تحقیق و رسیدگی به وضعیت نهایی این افراد انجام دهند.  از دبیر کل صلیب سرخ جهانی نیز می خواهیم با وجود شواهد و قرائنی مبنی بر زنده بودن این افراد و اسارت آنها نزد رژیم صهیونیستی هر چه سریعتر اقدام جدی صورت دهد.
·          گزارش رژیم صهیونیستی در سال 2008 میلادی در خصوص دیپلمات های ایرانی نه تنها از مسئولیت این رژیم جعلی در خصوص این پرونده کم نکرده است بلکه مفاد این گزارش بر ارتباط این رژیم باعناصر ربایش در لبنان تصریح می کند. این امر ضرورت اهتمام ویژه سازمان ملل و صلیب سرخ را می طلبد.
·          /29220
کد خبر 227317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =