۰ نفر
۲۷ تیر ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۵

25 و 26 تیرماه 91، در تاریخ زیست محیطی تهران و خیلی از شهرهای ایران ثبت می شود. باران تابستانی چندان قابل تصور نبود. چه اینکه سه چهار روز گرم و طاقت فرسا گذشته بود. اما این باران بی موقع چرا بارید؟

امید کریمی: باران تابستانی هوا را شست، از گرد و خاک کم کرد، دما را پایین کشید، کولرها خاموش شد، مصرف انرژی به حداقل خود در فصل گرما رسید، گیلان سیل آمد، تهران آبگرفته شد، همه جوگیر و خوشحال شدند. اما فقط همه شهرنشینان این حس را داشتند. کشاورزان اصلا حس خوبی به این باران ندارند. زراعت آنها روی زمین تفدیده است و باید آمده شود برای برداشت. پس لعنت می فرستند بر این باران بی موقع.

 

باران از کجا آمد؟

سازمان هواشناسی از هفته گذشته، پیش بینی این باران را کرده بود و البته دو روز پیش از بارندگی هم هشدار سیلاب داد.

پرویز رضازاده، مشاور رییس سازمان هواشناسی به خبرآنلاین می گوید این باران ترکیبی بود از موج مدیترانه ای و موج باران زایی که از اروپا به ایران رسید: "این باراندگی ها ترکیب موجی از مدیترانه و اروپا بود که از شمال غرب وارد ایران شده. مسیر حرکت این موج طوری بود که هم استان های شمال البرز و هم استان های جنوب البرز را تحت تاثیر قرار داد."

باران از آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل به زنجان، قزوین، گیلان، مازندران، تهران، گلستان و حتی سمنان رسید و خراسن شمالی و بخشی ار خراسان رضوی را هم نم دار کرد.

به گفته رضازاده، این بارندگی ها، چندان طبیعی نیستند، اما تجربه شده اند: "اینکه هر سال بخواهیم این بارندگی ها داشته باشیم، غیر طبیعی است. درواقع ما هر سال لزوما در تیر و مردادد بارندگی نداریم. اما سال هایی بوده که در تیر  و مرداد بارندگی داشتیم و حتی به سیلاب هم منجر شده."

او می گوید اوایل هفته آینده هم الگوی باران زایی به سمت ایران می آید، اما به شدت توده باران زایی که 25 و 26 تیرماه تجربه شد، نیست.

 

این باران بد بود

بارانی که آمد و همه تهرانی ها را خوشحال کرد، اما بی موقع بود. پروفسور پرویز کردوانی، جغرافیدان برجسته ایرانی می گوید هیچ کشاورزی در تیر و مرداد آرزوی باران ندارد.

او به خبرآنلاین می گوید: "الان در تمام ایران باران بیاید ضرر است. چون کشاورزان، زراعت تابستانه دارند و با این باران خراب می شود. تنها جایی از ایران که باران را حالا دوست دارند، در لارستان است که دراین فصل، عصرها باران های 40 روزه دارند و به همین خاطر صیفی جات می کارند. در همین 40 روز هم محصول بار می دهد."

به گفته او در گیلان و مازندران هم این باران ضرر است: "در آذربایجان و گیلان و مازندران هم نیابد باران بیاید. از 10 روز دیگر مازندرانی ها می خواهند برنج برداشت کنند، خدا خدا می کنند باران نیاید. اگر بارندگی باشد، همه محصول خراب می شود. از حالا تا مرداد ماه."

 

گرد و خاک، باعث بارندگی شد؟

در یک ماه گذشته هربار تهران با گرد و خاک دست و پنجه نرم کرده، بلافاصله بارانی آمده است و هوا پاکیزه شده. پروفسور کردوانی می گوید این باران کاری به گرد و غبار ندارد، هرچند اگر شدت باران کم بود، باران اسیدی تهرانی ها را بیچاره می کرد: "درست است که گرد و غبار بارندگی را بیشتر می کند، اما این برای منطقه استوا است که یک مکانیزم دارد.؛ در نتیجه ذرات ریز و گردو غباری که می رود بالا، کانی هم سرد می شود و ایجاد بارندگی می کند. به این می گویند هسته تراکم."

او البته می گوید که گرد و خاک باعث می شود میزان بارندگی در مناطق مختلف تهران متغیر باشد: "تهران سه ایستگاه دارد. مهرآباداز همه کمتر است. بارندگی تهران گفته می شود بین 230 تا 240 میلی لیتر باران دارد. فرودگاه مهرآباد 1100 متر ارتفاع دارد. تجریش هم دارد که خیلی بیشتر است. بیشترین میزان بارندگی در تهران، در تهرانپارس اتفاق می افتد. این را مردم نمی دانند. ما همش فرودگاه مهرآباد را سند قرار می دهیم و گزارش می دهیم، در حالی که تهرانپارس باید گزارش شود.  گرد و غباری که از خوزستان می آید، می تواند خیلی به بارندگی کمک کند. . همین گرد و غباری که جلوی چراغ ماشین می بینید، از لحاظ بارندگی نعمت خیلی بزرگی است. بیشترین بارندگی باید در مرکز شهر اتفاق بیفتد، مثل میدان امام، چون اینجا شلوغ تر است و گردو غبارش بیشتر است. اما چون تهران باد جنوب غربی دارد؛ از غرب می آید و این گردو غبار را می برد طرف تهرانپارس و تبدیل می شود به باران و می ریزد. 
4747

کد خبر 228503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عليرضا IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  "نیابد باران بیاید" تو ميدوني يا خداي صاحب رحمت و نعمت؟
  • هادی IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   66 14
   خداوند رحمن در عالم به غیر از انسانها میلیونها موجود و مخلوق شناخته شده ونشده دارد که این باران اگر چه در مقطعی وبه چشم ما برای کشاورزی مضر باشد ولی بی شک برای چرخه طبیعت لازم وهمراه با حکمت خداوندی است.و شدت و قدرت آن نیز باید تلنگری برای ما باشد که قدرت وقهر خداوند را فراموش نکنیم.
  • بدون نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   89 7
   عزیز دل انگیز ما از بس طبیعت رو دست کاری کردیم این اتفاقات میفته وگرنه خدا کاراش رو حساب و کتابه
  • آرش IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   21 3
   دوست معتقد نظرت راجع به زلزله چیه؟ نظرت راجع به آتش سوزی و سیل و بیماری و... چیه؟ اینها رو هم خدای صاحب رحمت میدهد؟ خود خداوند در قرآن میفرماید هر آنچه از رنج سختی به شما میرسد محصول عمل خودتان است و هر آنچه از نیکی و خیر و رحمت میرسد از من است. از نظر شما آیا میشود دعا کرد که زلزله یا سیل نیاید؟ آیا امامان ما نباریدن باران را در برخی موارد شر نمیدانستند و برای نزول آن دعا نمیکردند؟ در آن زمان هم بودند افراد جبر گرایی که میگفتند خیر همان چیزی است که واقع شده و برای نزول باران نباید دعا کرد. من معتقدم از خداوند جز خیر و رحمت صادر نمیشود اما اصابت شر به من و شما از ناحیۀ اعمال و رفتار خود ماست. مثل اون بنده خدایی که یک عمری شرب خمر کرد بعد که صاحب بچه ای معلول شد گفت این خواست خدا بوده!!!
  • بدون نام IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   29 10
   عزیزم دکتر کردوانی از مفاخر علمی ایران است او میداند چه میگوید ،شاید سواد شما نمی کشد متوجه شوی!!!!!!!!!!!
  • همچنین علیرضا IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   18 4
   شما به تحلیل و منطق اعتقاد دارین ؟ نویسنده مطلب تحلیل منطقی خودش رو ( بنا به دلایل منطقی که توضیح داده) کرده و نتیجه گرفته که باران توی این بازه زمانی باعث نابودی محصولات کشاورزی در برخی مناطق میشه، همین ، دلیلی نداره در جواب هر تحلیل و منطقی طرف رو در مقابل خداوند مهربان قرار دهیم، همون خدای مهربان نعمت بسیار بزرگی به اسم عقل به ما داده تا فکر کنیم ... در ضمن بر اساس منطق شماسیل و زلزله و سایر بلایای طبیعی هم خوبه دیگه... و نباید هیچ کاری در برابرشون انجام بدیم!!! تعقل برادر من ، تعقل
 • متولد ماه مهر IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  45 4
  بابا توروخدا نگذارین این اظهارنظرات منتشر شه: "گرد و غبار بارندگی را بیشتر می کند" خفه شدیم از این هوای سنگین و آلوده حالا این مسئولان دلسوز با استناد به این اظهارنظر کارشناسانه میگن: ما تو فکر افزایش متوسط بارندگی سالانه مملکت هستیم تا از وضعیت منطقه خشک و نیمه خشک خارج بشیم! البته اونقدر گردوخاک این چندسال بلند شده که پتانسیل اینو دارم که به منطقه پرباران حاره ای تبدیل بشیم
 • بدون نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  34 6
  هر سال در این زمان مابارانی داشتیم به نام غوره شورون...که به معنای شستن غوره هاست.پس این موضوع جدیدی نیست و کشاورزان با آن اشنا هستند.
  • بامزی IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   3 3
   غوره شوران در هر منطقه ای زمانی دارد . اینطور نیست که الان در زنجان و همدان غوره شوران شود و در همین هفته هم در مشهد غوره شوران شود . کما اینکه غوره در کرمان الان انگور شده اما هنوز در سردسیر غوره هم به زور شده . بارش باران در این مناطق همان باران غوره شوران نبود . اما خوشحال شدم که غوره شوران را اینجا هم شنیدم .
  • بدون نام IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   8 11
   شاید تو روستای شما جدید نباشه اما برای ما جدیده
  • بدون نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
   4 3
   غوره هاي ما انگور شدن عزيز!
 • بدون نام IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  5 0
  ارتباط گرد و غبار و باران رو من دقيق متوجه نشدم. لطفاً يك مطلب در اين ارتباط كار كنيد.
 • ريحانه IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  7 5
  پس لعنت می فرستند بر این باران بی موقع.!!! جناب نويسنده، باران بي موقع يا به موقع رحمت الهي است..اين چه طرز كاربرد واژگان است؟ شما از دل و زبان كشاورزان خبر داريد؟ مطمئن هستيد كه هر چند به ضررشان باشد ، به رحمت الهي لعنت مي فرستند؟
 • بدون نام IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  8 11
  از کی تا بحال تو برای خدا تعیین و تکلیف میکنی شما چکاره هستی که لعنت برنعمت خداوند میفرستی
 • mahi IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  9 6
  من هم نظرم با دوستان بالا یکی هست خداوند ارحم الراحمین است اگر قراره با بارون کشاورزا چیزی بشن یا نشن این رحمت اوست و صلاح اوست پس لطفا کارشناسها نا شکری نکنند چون دیگر مانع بارون که نمی توان شد خواست حضرت حق است برکت هم دست اوست
 • بدون نام IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  17 0
  ببار ای ای بارون ببار با دلم گریه کن .........
 • بدون نام IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  4 0
  بزن بارون بزن خیسم کن تمام نظرات بالا را خواندم واقعا چه فکری با خودمان می کنیم منافع شخصی خودمان را به رحمت یا بلا نسبت می دهیم باران دیروز برای خیلی ها رحمت و برای بعضیها ی دیگر شاید .... همان باران پاییزی- وقتی که می بارد دعای کسی که سقف خانه اش چکه می کند و یا بدون سرپناه می باشد این است که باران زودتر قطع شود اما دعای کشاورز این است که بیشتر ببارد بیشتر با خودمان فکر کنیم و همیشه شاکر نعمتهای خداوند باشیم
 • بدون نام IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  1 0
  یکی توی تهرانپارس هست که زندگی منو خراب کرده اگه من بگم کاش کمترین بارش تو تهران پارس باشه عب نداره؟ خب به حرف گربه سیاه که بارون نمیاد اما خدای بارون رحمتت رو اونجا نبارون روی خونه اونها!:((((((((
 • samm IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  2 1
  بگین نعوذ و به الله دفعه بعد خدا با شما هماهنگ کنه بعد بارون بزاره بیاد.
 • بدون نام IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
  3 2
  یعنی ما ایرانیها اگه در باره هر موضوعی نطر ندیم حصبه میگیریم دی