یک کارشناس مسائل مصر می گوید: عملیات صحرای سینا، رابطۀ محمد مرسی با فلسطینی ها را نشانه گرفته بود تا اینکه اقدامی برای آسیب زدن به سایرین باشد.

علی اصغر محمدی، کارشناس خاورمیانه و مدیرکل پیشین خاورمیانۀ وزارت خارجۀ کشورمان و کارشناس مصر در گفتگویی با خبرآنلاین موضوع تحولات صحرای سینا می گوید: به نظر من این عملیات رابطۀ محمد مرسی با فلسطینی ها را نشانه گرفته بود تا اینکه اقدامی برای آسیب زدن به سایرین باشد.از روزی که مرسی روی کار آمد یک ملاقات با خالد مشعل داشته و یک ملاقات با اسماعیل هنیه. این در حالی است که در تمام طول حکومت مبارک، خالد مشعل، زهار و هنیه هیچگاه اجازه پیدا نکردند که حتی با یک رییس ادارۀ در وزارت خارجه دیدار کنند. همۀ ملاقات های آنها صرفاً در چهارچوب امنیتی خلاصه می شد و با سیستم اطلاعات امنیت می توانستند ملاقات کنند و نه با مقامات سیاسی. این اولین باری است که حماس چنین فرصتی یافت.
اگر بتوانند این مسئله را جا بیندازند که غزه تهدیدی است برای امنیت مصر در واقع رابطۀ حاکمان غزه با آقای مرسی را به هم زده اند. این کاری است که عده ای تلاش کردند که انجام دهند ولی به نظر من موفق نشدند و نخواهند شد چون حماس و جهاد اسلامی تا این لحظه حتی یک تیر به سمت یک عرب شلیک نکرده اند و فقط و فقط علیه اسراییل مقاومت کرده اند. حال آنکه نشنیده ایم که جریان القاعده تاکنون تیری به سمت اسراییل شلیک کرده باشد. این اولین عملیاتی بود که ما از القاعده دیدیم که تیرشان را به سمت تعدادی از سربازان مصری نشانه گرفتند و نه اسراییلی ها را. این نکتۀ مهمی است. القاعده که در تمام طول عمرش اقدامی علیه اسراییل صورت نداده است، دست به عملیاتی می زند که در آن رابطۀ مصر جدید با حماس را به هم می ریزند.


مشروح گفتگوی سرویس بین الملل خبرآنلاین با علی اصغر محمدی را اینجا بخوانید
 26349

کد خبر 236745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =