وزارت خارجه بحرین در اعتراض به تحریف سخنرانی مرسی در اجلاس عدم تعهد در تهران و گذاشتن نام بحرین به جای سوریه در ترجمه فارسی سخنرانی وی، ضمن احضار کاردار ایران، خواستار عذرخواهی دولت ایران در این رابطه شد.

به گزارش خبرآنلاین وزارت امور خارجه بحرین با صدور بیانیه ای که در سایت اینترنتی این وزارتخانه نیز منتشر شده است اعلام کرد:"حمد احمد عبدالعزیز العامر" معاون وزارت خارجه بحرین دیروز شنبه ضمن احضار مهدی اسلامی کاردار ایران در منامه، یادداشت اعتراض آمیزی را تسلیم وی کرد."
براساس آنچه عصر ایران منتشر کرده در این بیانیه به اقدام تلوزیون رسمی ایران در تحریف و جعل ترجمه فارسی و قرار دادن نام بحرین به جای سوریه در سخنرانی دکتر محمد مرسی رئیس جمهوری کشور دوست مصر در افتتاحیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران اعتراض شده است. اقدامی که بیانگر اخلال، جعل و رفتار رسانه ای غیرقابل پذیرش است و نشان دهنده دخالت رسانه های ایران در امور داخلی پادشاهی بحرین و نقض قواعد متعارف است.
در بیانیه وزارت خارجه بحرین آمده است:این وزارتخانه در یادداشت رسمی خود از دولت ایران درخواست کرده است به دلیل این اقدام، عذرخواهی کند و اقدامات مناسب در برابر این موضوع اتخاذ شود زیرا این رفتار به روابط میان دو کشور (ایران و بحرین ) و روابط برادرانه میان پادشاهی بحرین و کشور دوست، جمهوری عربی مصر آسیب می زند.
صداوسیما سخنان مرسی را چگونه ترجمه کرد؟
صداوسیمای ایران در ترجمه همزمان سخنرانی مرسی در اجلاس عدم تعهد در تهران، ضمن قرار دادن نام بحرین به جای سوریه، سخنان وی علیه دولت سوریه را به اظهاراتی حمایت آمیز از این دولت تبدیل کرد.
مرسی در سخنرانی اش گفته بود: "دو ملت فلسطین و سوریه قهرمانانه برای آزادی، عدالت و کرامت انسانی مبارزه می کنند. روند انقلاب های عربی از تونس آغاز و به یمن و لیبی کشیده شد و هم اکنون شاهد انقلاب سوریه علیه حکومت ظالم هستیم. حق رای وتو، شورای امنیت را از حل بحران سوریه ، ناتوان کرده است. ما با ملت سوریه علیه ظلم و سرکوب اعلام همبستگی می کنیم. وحدت مخالفان، ضروری است.

اما مترجم شبکه یک این بخش را اینگونه ترجمه کرد: دو ملت فلسطین و بحرین و دیگر ملت ها اکتون در حال مبارزه هستند. تونس از پس آن آغاز شد و لیبی و یمن را شاهد هستیم و تحولاتی که هم اکنون در بحرین شاهد آن هستیم. وتو شورای امنیت را از حل بحران های تحولات مردمی ناتوان کرد. ما با ملت سوریه در مقابل توطئه علیه این کشور اعلام همبستگی می کنیم. باید امیدوار باشیم که در سوریه، نظامی که مردمی است، باقی بماند.
مرسی در سخنانش گفته بود: خانم ها، آقایان، همبستگی با مبارزه مردم عزیز سوریه علیه حکومت سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده است به همان اندازه که ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی به شمار می رود. این حمایت از اعتقاد ما به آینده سوریه به عنوان کشوری آزاد و سربلند نشأت می گیرد. همه ما باید حمایت کامل و نه ناقص خود را از مبارزه طالبان آزادی و عدالت در سوریه اعلام کنیم. همدردی باید به طرح سیاسی تبدیل شود که حامی تغییر مسالمت آمیز به حکومتی دموکراتیک و بیانگر مطالبات مردم سوریه در زمینه دستیابی به آزادی، عدالت و مساوات باشد.
اما صداوسیما اینگونه ترجمه کرد: برادران و خواهران عزیز، مساله همبستگی ما با ملت سوریه علیه توطئه ای که بر ضد آن کشور جریان دارد نباید فراموش شود. این وظیفه ای اخلاقی و وظیفه ای سیاسی و راهبردی است. باید تمامی تلاش خود را برای اصلاحات به کار ببریم، باید اقدامات به صورت مسالمت آمیز صورت گیرد.ما همگی اکنون در برابر چالش های بزرگی قرار داریم، ملت های فلسطین، بحرین و سایر ملت ها در حال مبارزه هستند و برخی کشورهای ما با دخالت های داخلی و خارجی مواجه هستند. ملت سوریه آزاد است و می تواند در برابر توطئه هایی که علیه ملت سوریه ایجاد شده باقی بماند.
بحرین نیز یکی از اعضای جنبش عدم تعهد بود که هیئتی به ریاست وزیر خارجه این کشور در اجلاس تهران شرکت کرده بود.

/27220

کد خبر 239994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  هرچند این ایراد وارد هست به صداسیما اما از کی دولت ایران باید بخاطر ترجمه یک رسانه باید توضیح بده؟ اجلاس رو دولت برگزار کرده و اینکه رسانه های دیگر چه داخلی و چه خارجی چه غلطی کردن ربطی به دولت نداره. صداسیما هم داخل ایران زیرمجموعه دولت نیست که قرار باشه توضیحی بابت این مساله داده بشه
  • بدون نام IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۳
   12 3
   واقعا درست گفتی اصلا چه مفهومی داره که دولت بخواد به کسی توصیح بده
  • بدون نام IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۳
   14 0
   نکنه شما در صدا وسیما سمتی داری؟
 • سیما US ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  71 2
  خبرآنلاین عزیز، تشکر تشکر
 • بی نام FR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  80 6
  نگران نباش آقا جان فردا دربان سالن و منشی مترجم اخراج و توبیخ می شن حل میشه !
 • بدون نام US ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  69 1
  نمي دونم چرا هيچ كس اينجا كامنت نداده! نكنه شما هم در حال تحريف نظرات هستين؟
 • آرش IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  97 2
  هزارماشاءاله به این صداوسیما که دسته گلهاش تمومی نداره .
 • بدون نام DE ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  79 1
  افتضاحه...
 • بدون نام IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  96 2
  ضرغامی آبرویه ملت مومن و غیرت مند ایران را بردی .. معذرت خواهی و استعفا حتی گوشه کوچکی از این افتضاحی که به بار آوردی نمیگیرد . تو با یک عکس العمل تمامی بزرگی برگزاری اجلاس سران را به سره سوزنی کاهش دادی ... افسوس که روغن ریخته شده به کوزه بر نمیگردد و این واقعه در تاریخ ثبت و همیشه باعث شرمساری ملت مسلمان ایران است ،، افسوس !
 • حقیقت گو IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  88 2
  واقعا کار صدا و سیما زشت بود هر چند ما با مواضع مرسی مخالف باشیم ولی باید یاد بگیریم در این موارد خلاف اخلاق رسانه ای عمل نکنیم همانطور که دوست نداریم در مورد ما "انرژی هسته ای را سلاح ترجمه کنند!! امیدوارم آقای ضرغامی در عملکرد صداوسیما در این موارد تجدید نظر کند. موارد از این دست در اخبار ما کم نیست ولی این یک مورد به دلیل بعد بین المللی اش با واکنش خارجی مواجه شده است. تحریف اخبار، انکار واقعیات موجود هر چند ناخوشایند و پاک کردن صورت مسئله در حالی که منابع فراوان دیگری به غیر از صدا و سیما در اختیار مردم قرار دارد تنها به وجهه ی این رسانه آسیب می زند و اگر این روند ادامه پیدا کند خدایی ناکرده برای کل حاکمیت دردسر ساز خواهد شد و به وجهه ی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و دنیا آسیبب خواهد زد
 • بدون نام US ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  101 0
  عجب افتضاحی ...
 • بدون نام IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  100 1
  واویلا. این صداو سیما آبروی ما رو می بره.
 • حقیقت گو IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  49 3
  واقعا کار صدا و سیما زشت بود هر چند ما با مواضع مرسی مخالف باشیم ولی باید یاد بگیریم در این موارد خلاف اخلاق رسانه ای عمل نکنیم همانطور که دوست نداریم در مورد ما "انرژی هسته ای را سلاح ترجمه کنند!! امیدوارم آقای ضرغامی در عملکرد صداوسیما در این موارد تجدید نظر کند. موارد از این دست در اخبار ما کم نیست ولی این یک مورد به دلیل بعد بین المللی اش با واکنش خارجی مواجه شده است. تحریف اخبار، انکار واقعیات موجود هر چند ناخوشایند و پاک کردن صورت مسئله در حالی که منابع فراوان دیگری به غیر از صدا و سیما در اختیار مردم قرار دارد تنها به وجهه ی این رسانه آسیب می زند و اگر این روند ادامه پیدا کند خدایی ناکرده برای کل حاکمیت دردسر ساز خواهد شد و به وجهه ی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و دنیا آسیبب خواهد زد.
 • بدون نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  74 5
  خسته نباشي صدا و سيما
 • متولد ماه مهر IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  6 0
  ببخشید؟ وقتی نظرم منتشر نمیشه، چه دلیلی داره که از اظهار نظر دیگران راجع به این خبر از طریق ایمیل مطلع بشم؟ تاحالا هم ندیده بودم که یه نفر نظرش دوبار منتشر بشه!!! :(
 • محمد IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
  4 8
  از شبکه خبر درست پخش شد و من هم تعجب کردم که واضح و آشکار موضع مرسی اعلام شد.. البته اشتلباهات صدا و سیما زیاده
 • بدون نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۳
  23 0
  اگه ژاپن بود الان رییس تلویزیونش چند روز بود خود کشی کرده بود....اینجا نمیاد یه توضیح بده... (((خبر سانسور نکن...آبرومونو همه جا برده....دیگه کارمون به جایی رسیده که بحرین که نصف استان فارس هم جمعیت نداره باید برامون طاقچه بالا بذاره... ای خداااااااااا)))