۰ نفر
۱۵ شهریور ۱۳۹۱ - ۲۱:۵۸

با استفاده ازاین فرش جادویی که تاروپودش از فیبر نوری است، دیگر کسی نگران زمین خوردن افراد مسن و یا بچه‌ها در خانه نخواهد بود، چراکه این فرش می‌تواند مشکلات حرکتی افراد را پیش‌بینی کند.

علی رنجبران: محققان فرشی بافته‌اند که می‌تواند حرکت افراد روی خودش را ثبت کند. به گزارش بی‌بی‌سی در زیر این فرش شبکه‌ای از فیبر نوری تعبیه شده که می‌تواند حرکت و یا فشار روی خودش را ثبت کرده و با تغییر نور در لبه‌های فرش نشان بدهد. الگوهای نوری لبه فرش به الگوی‌های الکترونیک یادگیری فرش کمک می‌کند تا بتواند مشکلات حرکتی افراد مسن را هم تشخیص بدهد. این فرش در کنفرانس فوتون 12 در دورهام انگلستان به نمایش درآمده است.

رشته‌های فیبر نوری که در قلب تار و پود این فرش به کار رفته‌اند، از همان نوعی هستند که اطلاعات را با سرعت نور از عرض اقیانوس‌ها عبور داده و به خانه‌های ما می‌آورند. محققان برای اینکه این تار و پودها را به حرکت و فشار حساس کنند، شیارهایی در طول فیبر نوری حک کرده‌اند، به‌طوری‌که هر جا که تحت فشار قرار بگیرد اطلاعات کمتری از آن عبور می‌کند. عبور اطلاعات با میزان فشار نسبت معکوس دارد. دریافت‌کننده‌های موجود در لبه فرش این اطلاعات را دریافت و آن را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که به‌وسیله کامپیوتر آنالیز می‌شود. البته این تجزیه وتحلیل به کمک فناوری‌ای انجام می‌شود که در دانشگاه و برای اسکنرهای پزشکی تکمیل شده است.

محققان این طرح در منچستر انگلستان می‌گویند استفاده اصلی این فرش برای خانه‌های سالمندان و یا محیط‌های بیمارستانی است تا هشدار به‌موقع درباره سقوط سالمندان را صادر کند. البته الیاف و برنامه‌های این فرش را می‌توان طوری تغییر داد که برای استفاده در خانه‌های شخصی با کاربری مشخص هم کاربرد داشته باشد.
هدف از ساختن این فرش، کاهش هزینه‌های درمانی آسیب‌دیدگان و جلوگیری از سقوط سالانه صدها فرد مسن است که منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. آن‌ها معتقدند از این سیستم می‌شود برای ساختن پروفایل حرکتی ویژه هر فرد استفاده کرد که برای فرش قابل تشخیص باشد. سپس هرگونه اختلال در این پروفایل را به عنوان پیش‌نشانه‌ای از سقوط یا زمین خوردن فرد در نظر می‌گیرند.
کریس تاد، استاد مراقبت‌های اولیه و بهداشت جامعه در دانشگاه منچستر می‌گوید: «زمین خوردن و سقوط واقعا مشکل بزرگی برای جامعه است. سالانه حدود یک‌سوم افراد مسن سقوط‌های مشکل‌آفرین را با وجود پرستارهای خانگی تجربه می‌کنند و به نظر می‌رسد این فرش با شناسایی الگوی گام برداشتن افراد می‌تواند کمک بزرگی در جلوگیری از سقوط آن‌ها باشد.»
5353

کد خبر 241132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
  16 2
  آفرین به این ابتکار
 • گل IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
  0 1
  عالی بود
 • بدون نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
  0 0
  ای ولا عجب فرشی