طهماسب مظاهری، رییس کل سابق بانک مرکزی اعتقاد دارد تاثیر سیاست‌های مالی و بودجه‌ای دولت روی نظام پولی و تاثیر آن روی فعالیت‌های اقتصادی، واقعیتی است که محدود به یک کشور نیست و امری نهادینه، فطری و جهانگیر است.

او اعتقاد دارد شکل تاثیر انضباط مالی روی اقتصاد و پول هر کشور؛ بر اساس قواعد محلی و ساختار دولت‌ها، و متناسب با روش‌های هر دولت در مدیریت بودجه عمومی متفاوت است.

ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم و انضباط مالی و بودجه‌ای دولت از طرق مختلف روی عملکرد نظام پولی و به تبع آن روی فعالیت واحدهای تولیدی اثر‌گذار بوده و در حال حاضر برخی از نتایج آن ملموس و قابل مشاهده شده است. بی‌انضباطی در سیاست‌های مالی و بودجه‌ای؛ متضمن پیامدهای ناخوشایندی خواهد شد. شیرینی و حلاوت هزینه کردن و سختی و تلخی کسب درآمد منجر به ایجاد تعهد مازاد بر درآمد می‌شود. هزینه‌های دولت، حتی هزینه‌های یکباره، غالباً پایه‌ای برای حجم فعالیت دولت می‌شود و پس از انجام، قابل کاهش نیست.

رئیس بانک مرکزی در دولت نهم و وزیر اقتصاد در دولت هشتم در همین رابطه تجربه یکی از کشور های اروپایی را عنوان کرده است که جزییات آن را می توانید اینجا بخوانید.

3939

کد خبر 241370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید DE ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۷
  1 2
  با سلام سیا ستهای انبساطی ما لی با سیاستهای پو لی در برخی از موا قع می توانند جوابگو با شند نه ز مان فعلی بنا به دلیل زیر 1- پر داخت یارانه دولت به صورت نقدی 2- بیکاری کاملا محسوس است نه سیاستهای که جنا بعا لی اعتقاد دارید ساز گاری ندارد و بحران رکود تشدید می شود3-- سیاستها ی ما لی فعلا جواب نمی دهد 4-- اقتصاد داخلی ما دچا ر نوعی تورم رکودی است 5- سیاستهای پو لی در ز مان رکود و افزایش نرخ بیکاری مفید خواهد بود بهترین راهکار اتخاذ دو سیاست همراه هم با درجات متغیر وتقویت پول ملی ایران ریال وافزایش ان در تجارت حها نی و تقا ضا ایجاد کردن برای پول ملی جواب خواهد داد میرهدایتی با تشکر
 • ایران IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۷
  1 3
  بنظر من رئیس بانک مرکزی باید مستقل باشد و قدرتمندانه عمل کند. دکتر بهمنی یا قدرت را در دست بگیر. در غیر اینصورت تو را به هر سمتی می کِشند.