وزیر صنعت ، معدن و تجارت از حمایت همه جانبه این وزارتخانه از بانک مرکزی برای اجرای طرح جدید عرضه ارز خبر داد و گفت: مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز نیز با هدف تسریع در اجرای طرح راه اندازی شده است.

 مهدي غضنفري عنوان كرد: در طرح جديد فروش ارز توسط بانك مركزي لازم بود صادركنندگان عمده پتروشيمي و نفت مراحل مختلفي از جمله تعيين اولويت ، مشخص بودن محل دريافت ارز و نحوه پرداخت ريالي را طي كنند كه تمامي اين مراحل در يك مكان فيزيكي و پنجره اي واحد شكل گرفت .
به گزارش خبرآنلاین غضنفري در حاشيه جلسه مشترك با رييس كل بانك مركزي، مديرعامل صندوق توسعه ملي، جمعي از نمايندگان دستگاه هاي ذيربط در خصوص راه اندازي مركز مبادله ارز افزود: پيش بيني زمان بر بودن مراحل اجراي طرح جديد عرضه ارز باعث شد تا تمام اقدامات مورد نياز دراين فرايند را در يك مكان فيزيكي به انجام برسانيم .
وزير صنعت ، معدن و تجارت افزود: به بياني ديگر در همان مكاني (يكي از ساختمان هاي وزارت صنعت ، معدن و تجارت ) كه پيش از اين ثبت سفارش انجام مي شد ، طبقه اي را به عمليات مبادله ارز به شكل و شيوه جديد توسط بانك مركزي اختصاص داديم .
وي ادامه داد: دراين مكان همه دست اندركاران از جمله نماينده بانك مركزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك ، بانك هاي عامل و حتي دستگاه هايي كه قصد عرضه ارز را دارند ،براي ارايه خدمات متمركز و مستقر هستند.
غضنفري تصريح كرد : در شيوه جديد متقاضيان داراي اولويت بالاتر توسط بانك مركزي معرفي خواهند شد و اين افراد به مكان پيش بيني شده مراجعه مي كنند.
وزير صنعت ، معدن و تجارت با بيان اينكه متقاضي برطبق اين برنامه ريزي مي تواند در كمترين زمان ممكن فرايند كار خود را دنبال كند و در صورتي كه مشمول دريافت ارز به شيوه جديد باشد منابع ريالي لازم را پرداخت مي كند، تصريح كرد : اين فرد ارز مورد نياز خود را دريافت كرده و در محل مورد نياز خود مصرف مي كند.
غضنفري در ادامه گفت : اختصاص مكاني خاص( محل كنوني ثبت سفارش ) با موافقت بانك مركزي از جمله اقدامات وزارت صنعت ، معدن و تجارت در همراهي با ايجاد مركز مبادله ارزي است .
وي اين توضيح را نيز داد كه دو مرحله از طرح جديد عرضه ارز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، نخست آنكه در مرحله اي كه ثبت سفارش انجام مي شود اولويت گذاري صورت مي گيرد و در مرحله پاياني نيز كه كالا وارد بازار مي شود ، بايد طبق ارزي كه كالا براساس آن خريداري مي شود كالا در سطح بازار توزيع گردد و درصورتي كه نيازمند قيمت گذاري و يا كنترل باشد باز هم آن را انجام دهد .
غضنفري با يادآوري اين موضوع كه وزارت صنعت، معدن و تجارت از اعضاي فعال كارگروه براي نهايي كردن تخصيص ارز جهت تبادل و واردات كالا است ، افزود: تمام تلاش ما براين است تا وظايف خود را در چارچوب اختيارات خود انجام دهيم چرا كه مسئول طرح بانك مركزي است و همكاران دراين بانك وظايف خود را به خوبي انجام مي دهند .
وزير صنعت ، معدن و تجارت تاكيد كرد : قاعدتا پرسش هاي زيادي وجود دارد كه خوشبختانه هم كارگروه تخصصي (نمايندگان دستگاه ها ) و هم كارگروه وزرا فعال هستند به نحوي كه برخي سوالات در كارگروه تخصصي پاسخ خودرا مي گيرد و برخي سوالات نيز كه نيازمند تصويب وزرا باشد به كارگروه اصلي ارجاع شده و در آنجا مسائل حل مي شود .
غضنفري افزود: انتظار ما اين است كه همه كمك كنند تا اين طرح با موفقيت به پيش رود ، زيرا طرحي است كه با مطالعه انتخاب شده و نيازمندي ها و الزامات آن در نظر گرفته شده ، اين طرح به اينكه صادر كنندگان بخش خصوصي نيز به تدريج وارد آن شوند ، كمك خواهد كرد.
وي در پايان با بيان اين كه از طريق طرح جديد عرضه ارز ، ارز بسياري از نيازهاي وارداتي مواد اوليه كارخانجات و كالاهاي نيمه ساخت تامين مي شود ، ابراز اميدواري كرد تا با كمك همه و زير پرچم و مديريت بانك مركزي نوسانات نرخ ارز به حداقل ميزان خود برسد .
يادآور مي شود در جلسه مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز ، معاون ارزي بانك مركزي گزارشي از نحوه اقدامات پيش بيني شده در اين مركز و اهداف راه اندازي آن ارايه كرد .
رييس كل بانك مركزي و مديرعامل صندوق توسعلم صندوق توسعه ملي نيز هر كدام به تشريح اقدامات و منابع مالي پيش بيني شده براي اجراي اين طرح پرداختند.
3939
 

کد خبر 245296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
  46 26
  حالا یک سوال تکلیف صرافی ها چی میشه؟ و مردم عادی از کجا ارز بخرند؟
 • علی DE ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
  31 8
  درسته که دولت هیچ وظیفه ای نداره که ارز به قیمت دولتی به ما دانشجو ها بده ولی تا یک هفته پیش این تعهد رو خودش داده بود که این کار رو تنجام بده با این تصمیم که یک شبه اعلامش کردن به ما و خانواده هامون شک شدیدی وارد شد ای کاش اقلاً اول سقفش رو پایین میاوردن وبعد حذف میکردن تا ما بتونیم یه فکری کنیم واسه زندگیمون نه یک شبه و به این شکل
 • بدون نام IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
  10 29
  پرداخت ارز دانشجویی به کسانی که پرونده دارند باید ادامه یابد چون در غیر اینصورت خانواده ها دچار مشکل حادی خواهند شد .