هنوز یک سال از انتشار خبر سکه یک میلیونی برای اولین بار نگذشته است که وزیر اقتصاد برای سومین بار در گفت و گوی ویژه خبری حاضر شد و اعلام کرد بازار مکاره ارز جمع خواهد شد.

محمد هیراد حاتمی:

درست در روزهایی که قیمت سکه شتاب کرد و رکورد یک میلیون تومانی را به ثبت رساند وزیر اقتصاد مهمان برنامه گفت و گوی ویژه خبری بود و در این رابطه توضیح داد. او به پیامکی اشاره کرد که در روز تعطیل منتشر شد و سبب افزایش قیمت کاذب سکه شد. موضوعی که روز دوشنبه ریی جمهوری در نشست خبری خود بار دیگر آن را مطرح کرد. یک بار دیگر نیز وزیر اقتصاد درست یکصد و چهار ده روز پس از اینکه  در گفت و گوی ویژه خبری حضور پیدا کرد تا در رابطه با پشت پرده آشفتگی بازار سکه و ارز توضیح دهد، او بار دیگر به صدا و سیما رفت تا در همین برنامه تلویزیونی حاضر شود و درباره موضوعاتی از قبیل برنامه های سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی وجزئیات آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها با مردم صحبت کند.

4 ماه و هشت روز بعد و در روزی که رییس جمهوری در یک نشست مفصل خبری درباره قیمت ارز و علل گرانی آن صحبت کرد برای سومین بار در یک بازه زمانی یک ساله شمس الدین حسینی در گفت و گوی ویژه خبری حاضر شد و گفت: « بازار مکار ارز از بین خواهد رفت ». هر چند رییس جمهوری از 22 فردی نام برد که موجب اخلال در بازار ارز شده اند اما وزیر اقتصاد  درباره آخرین وضعیت 22 نفری که گفته شد در آشفته بازار ارز نقش اصلی داشته اند و اینکه آیا تحویل مراجع قانونی شده اند یا خیر پاسخ روشنی نداد.

بخشی از صحبت های شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه آمده است:

*در جنگ اقتصادی حلوا پخش نمی‌کنند و همان رانت‌خواران بازار می‌خواهند به این مرکز مبادلات مراجعه ‌کنند.
*وقتی که گفته می شود تلاطم ارزی دلایل اقتصادی نداردبه این معنا نیست که افزایش قیمت ارز بازتاب اقتصادی نداشته باشد.

*راه اندازی مرکز مبادلات ارزی موجب شفاف سازی نرخ ارز شده است.

*بنده به عنوان وزیر اقتصاد دلم درباره تامین کالاهای اساسی کشور قرص و محکم است و هیچ گاه معیشت مردم را به این تلاطم‌ها نمی‌سپاریم. هم‌چنین وزارت صنعت، معدن و تجارت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را فراهم می‌کند.

*در بازار غیر رسمی ارز یا همان بازار مکاره تلاطمی رخ داده که این مربوط به بازار رسمی ارز نمی شود.

*ده بانک دربازار مبادلات رسمی ارز وارد شده اند که این بانکها بازار ارزی کشور را پوشش خواهند داد.

* بانکهای جدیدی در آینده به مرکز مبادلات ارزی افزوده خواهد شد.

*در بازار مکاره یا بازار غیر رسمی هم اکنون حتی ده درصد از حجم مبادله ارزی صورت نمی گیرد.

* در مجموع طی یک سال و نیم گذشته نرخ ارز کشور افزایش یافته که دلیل ان جنگ اقتصادی است.

* اتاق مبادلات ارزی به تدریج گسترش پیدا خواهد کرد ونیاز های مسافری و بقیه اقشار مردم را پوشش خواهد داد.

* رئیس جمهور کشور را متهم می کنند که تعمدا بازار ارز را متلاطم می کند این خود باعث برهم ریختگی بیشتر بازار می شود.

*بنده به عنوان سخنگوی دولت و خزانه‌دار کل کشور این را تکذیب می‌کنم که دولت به دنبال سودجویی بوده و دستگاه‌های نظارتی تاکنون تذکر به ما نداده‌اند و یا به جایی اعلام نکرده‌اند. اگر کسانی می‌گویند دولت به دنبال سودجویی است مستندات خود را ارائه دهند.

*ما جریانات پولی غیر متعارف را شناسایی کردیم و این روند همچنان ادامه دارد؛دولت با راه اندازی مرکز مبادلات ارز در کنترل بازار غیر رسمی ارز موفق شده است.

*هم اکنون مرکز مبادلات ارزی روزانه 100 میلیون دلار جابجایی ارز دارد,این مرکز برای پس زدن بازار مکاره ارز جای کار زیادی دارد از جمله اهداف این مرکز رانت زدایی و حصول اطمینان از تامین بازار کالاهای اساسی است.

*نرخ های ارز در بازار مکاره قابل دوام نیست و این را بگویم مبدا فعالیت فعالان اقتصادی با نرخ های مرکز مبادلات رسمی ارز صورت می گیرد و نه با بازار مکاره ارز.

*کسب منفعت دولت ؛از مرکز مبادلات رسمی ارز را به شدت تکذیب می کنم.

*از نهاد های نظارتی بپرسید که آیا دولت از آشفته بازار نرخ ارز سود می برد یا خیر هیچ نهاد نظارتی در این خصوص صحبتی نداشته است هر کس سندی دارد ارائه کند.

*حباب ارز دیر یا زود می ترکد و بازار بورس همچنان رشد خواهد داشت.

*صادرات غیر نفتی گرچه در ماه‌های نخست سال جاری حدود 16 تا 17 درصد کاهش داشت، اما در حال حاضر تنها 4 درصد کاهش نشان می‌دهد و امیدواریم در ادامه سال این کاهش به رشد صادرات غیرنفتی تبدیل شود، به گونه‌ای که در 6 ماه دوم، 20 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 26 میلیارد دلار واردات در کشور وجود داشته باشد.

*به نظر من بازار غیررسمی ارز مانند یخ آب می‌شود و مشکلات کنونی ارزی ریشه اقتصادی ندارد.

*یارانه ارزی صحت ندارد و دولت مصوبه ای در این خصوص ندارد.

*ارز دانشجویان بورسیه مورد تائید وزارت علوم را با نرخ مرجع پوشش می دهیم باقی داشجویان با نرخ مبادله ای ارز دریافت خواهند کرد.

*حباب نرخ بازار مکاره ارز به زودی ازبین خواهد رفت میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد 100 رشد داشته است سرمایه گذاری مستقیم در کشور از مرز8 میلیارد دلار گذشته وچهار ،پنجم واردات از صادرات غیر نفتی تامین شده است.

*دولت به هیچ وجه موافق کاهش ارزش پول ملی نیست همچنین دولت با سیاست افزایش نرخ ارز موافق نیست وتا به امروز یک دلار بیشتر از 1226 تومان نفروخته است.

*اظهار نظرهای برخی محافل در باره کسب منفعت دولت از افزایش نرخ ارز مشکلاتی را به وجود آورده که دولت خواستار جلوگیری حقوقی ان است امروز شاخص بورس 11 درصد رشد داشته است.

*مرکز مبادلات ارز قدم به قدم در حال تکمیل است توسعه مرکز مبادلات ارز در نهایت موجب محو بازار مکاره ارز می شود دولت به دنبال کاهش نرخ ارز است.

*ارز مورد نیاز دانشجویان غیر بورسیه ای در خارج از کشور با نرخ غیر مبادله ای تامین می شود.

*ارز زائران عتبات عالیات بر اساس سهمیه های اختصاص یافته تامین شده و می شود .

*راه اندازی مرکز مبادلات رسمی ارز موجب تقویت طرف عرضه ارز در بازار شده است.

*نیاز به جیره بندی ارز نیست؛ کمبودی در این بخش نداریم

* ارز در مرکز مبادلات رسمی ارز به صورت نرخ شناور مدیریت شده است .

*رسانه ها باید یاور دولت باشند، تمرکز دولت بر ورود هرچه بیشتر فعالان اقتصادی به مرکز مبادلات رسمی ارزاست.

*وزیر اقتصاد گفت: دولت به دنبال تامین منافع ملی است .

3939

کد خبر 247968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  540 5
  جناب وزیر اونی که مثه یخ داره آب میشه سرمایه و سفره خانواده های ایرانی هست...
 • بدون نام IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  360 6
  بالاخره آقای وزیر نگفتند که کی قراره دلار به وضعیت قبلی برگردد!!!!!!!!1
 • بدون نام SE ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  411 6
  عالم و آدم تو این آشفتگی ارز و سکه مقصرند به جز دولت
 • بدون نام IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  292 5
  خب یعنی شما قبول دارین که دلار حداقل قیمتش در اتاق ارزی 2670 تومنه؟؟ خب این یعنی نسبت به سال گذشته بیش از 55 درصد سقوط و با دلار 3900 که قیمت بازاره یعنی 70 درصد سقوط چرا از مردم عذرخواهی نمی کنین؟
 • وحید US ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  264 2
  در مجلس که حاضر نشد درباره دلایل نوسانات بازار ارز توضیح دهد و گفت در حیطه وظایف او نیست اما حالا به همه می تازد و مشکلات را به گردن دیگران می اندازد.
 • بدون نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  245 2
  ظاهرا جناب وزیر یادشان رفته که یکسال پیش به مردم توصیه می کردند که وارد بازار سکه و ارز نشوید که ضرر می کنید،اما در عمل عکس این سخن اتفاق افتاد .
 • علي US ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  261 2
  مجري برنامه بايد مي پرسيد اگر اين ادعاهايي كه درباره بازگشت اوضاع به حالت عادي داريد در آينده محقق نشه آيا حاضريد استعفا بديد؟ من نميدونم چرا مجريان برنامه هاي تلويزيوني در مواجهه با اين افراد از در فروتني بيش از حد وارد ميشن. آيا اينا نبايد به خاطر مسئوليتشون پاسخگو باشن؟
 • sina IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  44 2
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جای استیضاح وزیر ورزش از اقای وزیر اقتصاد سوال کنند