۰ نفر
۱۴ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۱

پژوهشگران در حال طراحی روباتی هستند که می‌تواند با وجود حمل مقدار زیادی بار، به راحتی در آب حرکت کند. این روبات را دانشجویان سوئیسی به شکل لاک‌پشت دریایی طراحی کرده‌اند.

محمود حاج‌زمان: سازندگان بالگرد چهار پره Quadrocopter و سایر روبات‌های جالب مرکز ETH زوریخ شاید آدم‌های دریاندیده‌ای باشند، اما این موضوع آنها را از طراحی اجسامی که می‌توانند شنا کنند باز نمی‌دارد. این دانشجویان سوئیسی مشغول کار بر روی روباتی با الهام از لاک‌پشت دریایی هستند که می‌تواند در عین حالی که بار زیادی را حمل می‌کند، با بازدهی بالایی شنا کند. لاکی‌بات آنها با نام Naro-Tartaruga شاید به نرمی یک ماهی یا مارماهی روباتیک نباشد، اما ساخت آن آسان‌تر است و کارایی بهتری برای حمل بار و بخش‌های مختلف روبات مانند باتری‌ها دارد.

به گزارش پاپ‌ساینس، در حال حاضر این روبات به شکل یک وسیله نقلیه آلومینیومی استوانه‌ای است، که با استفاده از باله‌های شنایی که با الهام از لاک‌پشت دریایی ساخته شده است، خود را درون آب به جلو می‌برد. طراحی‌های مفهومی شامل یک لاکی‌بات است که چهره آن شباهت بیشتری به لاک‌پشت دریایی دارد (تصویر پایین). گروه تحقیقاتی ETH کار خود را از سال 2008 / 1387 با مطالعه بر روی یک ماهی تون آغاز کردند، تا ببینند چطور می‌توانند حرکت آن را در آب تقلید کنند. هدف اصلی پروژه انتخاب یک برنده از میان باله ماهی و پروانه برای تامین نیروی جلو برنده است. هر کدام از این دو که بازدهی بیشتری داشته باشد، نیروی مورد نیاز نسل جدید وسیله‌های حمل و نقل زیرآبی خودکار را که با الهام از اقیانوس طراحی می‌شوند تامین خواهد کرد.

53275

کد خبر 248440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =