شیرین یزدان‌‌بخش بازیگر فیلم «بوسیدن روی ماه» می‌گوید شاید به خاطر دیدن تئاتر بازیگر شده است.

الهام نداف: بخشی از برنامه تلویزیونی «هفت» جمعه 28 مهر به گفت‌وگوی زنده با رابعه مدنی و شیرین یزدان‌بخش و گفت‌وگوی ضبط شده با شبنم مقدمی بازیگران فیلم «بوسیدن روی ماه» اختصاص داشت.
 

شیرین یزدان‌بخش بازیگر نقش احترام سادات در فیلم در ابتدای این گفت‌وگو عنوان کرد: «من مادر نیستم و فرزندی ندارم، اما با کمک آقای اسعدیان و بچه های پشت صحنه توانستم این نقش را بازی کنم و آن را باورپذیر دربیاورم. حس زنانه که لطیف تر از احساس مردانه است و صبر و حوصله آقای اسعدیان و سایر عوامل سبب شد بتوانند این بازی را از من بگیرند و معتقدم این بازی از من گرفته شده است.»


رابعه مدنی بازیگر نقش فروغ نیز در ادامه گفت: «شخصیت فروغ چیزی است که در جامعه دیدم و مادران شهید اطراف من زیاد بوده‌اند. واقعا درون نقش رفتم و الان هم گاهی به آن حس می روم. به خصوص حسی که در ستاد معراج داشتم والان که فکر می کنم به نظرم باید بیشتر از خودم انرژی می گذاشتم. خیلی سخت است بیان احساس مادری که فرزند مفقودالاثری دارد.»


در بخش دیگری از این گفت‌وگو یزدان‌بخش با اشاره نداشتن تمرین برای بازی در این نقش توضیح داد: «ما تمرین هم به آن صورت نداشتیم و قبل از این فیلم اصلا من و خانم مدنی همدیگر را نمی‌شناختیم. درباره این فیلم با مادران شهید گفت‌و‌گو نداشتیم. در میان همکاران من مادران شهید و مفقود‌الاثر زیاد بودند و دیده بودم که بعد از بازنشسته شدن من هم هنوز بچه‌هایشان برنگشته بودند. آن انتظاری که مادر دارد او را رها نمی کند و می‌گوید بالاخره یک روز ممکن است فرزندش برگردد، اما واقعا می داند که شهید شده است. اگر آدم عزیزی از دست داده باشد می تواند این حس را درک کند.»


وی همچنین افزود: «من از جلوی دوربین رفتن نمی ترسم، شاید به خاطر این است که تئاتر زیاد می‌بینم. خانم مدنی به واسطه پسرش در فضای سینما بود و این مشکل را نداشت. من بعد از بازشنستگی یعنی از سال 77 تئاتر می دیدم. کارمند اداره دخانیات بودم. قبل از آن اصلا زمانی برای دیدن تئاتر نداشتم. بازنشسته که شدم از آنجایی که بچه هم نداشتم و سرگرمی نداشتم به پیشنهاد خواهرم تئاتر دیدم. اولین کاری هم که دیدم «ریچارد سوم» به کارگردانی داوود رشیدی بود.»


یزدانبخش در خصوص نحوه ورودش به سینما یادآور شد: «افشین هاشمی یک سال و نیم با من کش و مکش داشت که در سینما بازی کنم. من همیشه به او می‌گفتم تماشاگر خوبی هستم، اما بازیگر نیستم. بالاخره راضی‌ام کرد با آقای عبدالوهاب صحبت کنم و آن‌ها هم من را برای بازی در اپیزود سوم فیلم‌شان پذیرفتند.»


مدنی نیز در خصوص حضورش در عرصه سینما یادآور شد: «شش فیلم بلند برای پسرم امیرشهاب رضویان بازی کردم و در فیلم‌های کوتاه زیادی هم خضور داشتم. برای این فیلم هم آقای اسعدیان من را انتخاب کرد.»


بخشی از برنامه «هفت» به گفت‌وگو با شبنم مقدمی در خصوص حضور در فیلم «بوسیدن روی ماه» اختصاص داشت.


وی در خصوص چگونگی بازی در این فیلم گفت: «وقتی برای این فیلم دعوت شدم به دلیل اینکه نگاه زنانه و مادرانه به سینمای دفاع مقدس داشت به نظرم ویژه بود. ما این نگاه را متاسفانه در سینما کم داریم.»


مقدمی همچنین افزود: «به نظر خیلی‌ها نقش طاهره در این فیلم ویژه نیست، اما شما وقتی نقش را منفک بررسی می‌کنید متفاوت می‌شود. سعی کردم هر چه آقای اسعدیان از من می خواهد اجرا کنم.»


این بازیگر در ادامه عنوان کرد: «جنگ از زندگی تک تک ما دور نیست. سال‌ها از آن می‌گذرد اما تاثیرگذاری‌اش آن‌قدر زیاد که با زندگی امروز ما آمیخته شده است. این آدم‌ها در زندگی ما وجود دارند و فیملنامه «بوسیدن روی ماه» بسیار ملموس است.»


مقدمی همچنین گفت: «آن‌قدر انتظار و عاطفه برای من محترم است و آن‌قدر آن رنج برای من مقدس است که اگر قرار نبود نقشی در «بوسیدن روی ماه» بازی نکنم، اما دوست دارم با آن آدم ها همذات‌پنداری کنم. از دامن آن مادران چنین فرزندهای رشد کردند و به واسطه حضور آن‌هاست که ما اینجا نشسته‌ایم.»
 

وی با بیان اینکه «بوسیدن روی ماه» فیلم تلخی نیست اظهار داشت: «زندگی به راه خودش می‌رود و کسی که نتوانسته این انتظار را از خودش جدا کند مادر است. من نمی‌توانم موافق باشم این فیلم تلخ است، شاید واژه تلخ مناسب نیست. یک مادری این همه سال چشمش به در است که فرزندش برگردد و دنبال نشانه‌ای از اوست. به نظرم این فیلم مادرانه و مقدس است نه تلخ.»


در ادامه رابعه مدنی سخت‌ترین لحظه فیلم را صحنه حضور در ستاد معراج دانست چرا که آن وقت باید به معنای واقعی فروغ می‌بود و بیان احساس سخت بود.»


همچنین شیرین یزدانبخش نیز سخت‌ترین لحظه فیلم را زمانی دانست که باید فرزندش را به فروغ می داد.


در بخشی از این گفت‌وگو افشین هاشمی بازیگر سینما و تئاتر روی خط آمد و در خصوص شیرین یزدان‌بخش گفت: «زمانی که تئاتر روی صحنه می‌بردیم خانمی بود که همیشه تئاترهای ما را چند باره می‌دید و این برای ما خیلی هیجان انگیز بود. به طوری که اگر یک بار نمی‌آمد نگرانش می‌شدیم. این بازیگر بازیگری را از دیدن تئاتر آموخته و این بسیار ارزشمند است.»
 

58246

کد خبر 252123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =