هادی معیری نژاد

در حالی که قانون بازنشستگی پیش از موعد هنوز به صورت دست و پاشکسته پابرجاست رسانه ها خبر از افزایش سن بازنشستگی می دهند.

این در حالی است که بیش از 70 درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی با پرداخت سالها حق بیمه هم اکنون با حداقل مستمری که به لطف کش و قوس دار مسئولان به پانصد هزار تومان رسیده است امرار معاش می کنند و منتظر وعده های چندین و چند ساله مسئولان پیرامون افزایش تا 700 هزار تومان و یا قانون همسان سازی بازنشستگی هستند.

اما خبر افزایش سن بازنشستگی به علت وضعیت سازمان تامین اجتماعی آبی پاکی را روی دست بازنشستگان و دیگر بیمه شدگان تامین اجتماعی ریخت.

چند روز پیش مدیرکل فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی با اعلام "افزایش سن بازنشستگی" در قالب بازنگری در قانون تامین اجتماعی، این اقدام را یک ضرورت خواند، چرا که سن بازنشستگی موجود براساس امید به زندگی در سال 56 تعیین شده است و با افزایش سن امید به زندگی نیاز است برای جلوگیری از ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی، تغییراتی در قالب افزایش سن بازنشستگی منظور شود.

محمد حسین زدا در گفت‌وگو با ایسنا بازنگری در قانون تامین اجتماعی را یک الزام به منظور کاهش بدهی‌ها و جلوگیری از ورشکستگی این سازمان خواند و اظهار کرد: بدین ترتیب تغییراتی با هدف تغییر در سن و سابقه برای بازنشستگی با توجه به افزایش طول عمر در ایران لحاظ می‌شود.

زدا در ادامه با اشاره به قوانین تامین اجتماعی در کشورهای اروپایی افزود: تمام کشورهای اروپایی به سمت اصلاحات پارامتریک رفته و سن بازنشستگی خود را افزایش داده‌اند.

اما سئوال اینجاست آیا سازمان تامین اجتماعی خدمات به مستمری بگیران را نیز بر اساس استانداردهای اروپایی انجام می دهد؟

در حالی که بسیاری از مستمری بگیران تامین اجتماعی با وضعیت دشواری دست به گریبانند و به اذعان خود مسئولان تامین اجتماعی بیش از 70درصد آنان واجد حداقل حقوق هستند و اکثرا از پرداخت هزینه های درمان و داروهای خود عاجزند آیا نباید تصور کرد که افزایش سن امید به زندگی یک سوتفاهم آماری برای مسئولین محترم است و نباید براساس شاخصه هایی به این سستی قانونی با این استحکام را آن هم به نفع دولت عوض کرد؟

از طرف دیگر تکلیف قانون مصوب مجلس پیرامون بازنشستگی پیش از موعد چه می شود آیا قرار نبود با این قانون مشکلی از راه اشتغال جوانان بیکار در دستگاههای دولتی و بنگاههای خصوصی برداشته شود؟

آیا شکستن دست و پای این قانون مصوب مجلس در بودجه سال جاری با محدود کردن آن به موافقت کارفرما، حذف هدایای بازنشستگی سالیان ارفاقی و حقوق روزهای مربوطه، کافی نبود که حالا بدون مصوبه مجلس نوید افزایش سن بازنشستگی را بدون ارسال به مجلس رسانه ای می کنند؟

در سکوت صنوف مختلف و مظلومیت مستمری بگیران و بیمه شدگان تامین اجتماعی به نظر می رسد تنها باید از مجلس شورای اسلامی انتظار داشت که در صورت ارسال قریب الوقوع چنین طرحی به مجلس از حقوق مردم دفاع کرده و با چنین موضوعی مخالفت کنند.

47301

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 254220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 48
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  164 0
  با سلام. احتراما جای تعجب است چرا تنها نماینده کارگران مجلس محترم در این خصوص سکوت کرده است ؟
  • بدون نام IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
   63 0
   چون دوست نداره بازنشسته بشه
  • بدون نام IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
   41 0
   جاي تعجب نيست
  • بدون نام IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
   13 0
   اینم یه حال اساسی به نسل سوخته و مابقی که در راه هستند تا واژه نسل سوخته حسابی پر معنا بشه.
 • بدون نام IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  112 0
  در نظام سلامت چرا کارگر نبايد همسان با کارمندان فرانشيز کمتري پرداخت کند؟؟؟؟ هر جا که نياز به اصلاح است اول کارگر زير پاي زورگويان لگد مال ميشود . اللهم عجل لوليک الفرج .... ديگه خسته شديم از بس اخبار تاسف بار از در و ديوار به سرمون ميريزيد . خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا به دادمون برس .........................
  • بدون نام US ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
   6 0
   حق بيمه كارگري 7% و كارمند 8.5% است ولي براي كارگران هم كارفرما و هم سازمان تامين اجتماعي در حق شان ستم مي كنند .
  • بدون نام US ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
   10 0
   ورشكستگي !!! با اين همه پولي كه از مردم مي گيريد تازه مبلغ هنگفتي از هرچي قرار داده مي گيريد بدون اينكه كسي بيمه بشه . مگر اختلاسهاي تپل مپل تو بيمه باشه وگرنه ور شكستگي با عقل جور در نمي آيد
 • ناشناس IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  125 0
  به جای افزایش سن بازنشستگی و ظلم در حق بیمه شدگان جلوی ریخت و پاش هایی که درشرکتهای زیرمجموعه تامین اجتماعی اتفاق می افتد گرفته شود . من خودم یکی از کارمندان شرکت زیرمجموعه تامین اجتماعی هستم مدیرانی در این شرکتهای اقماری راس کار هستند که تمام این شرکتها را به ورشکستگی رسانده اند. لطفا بازرسان خود را در این شرکتها مستقر کنید تا وضعیت اسفناک این شرکتها را ببینید . من کارمند همه را به چشم می بینم ولی نمی توانم فریاد بزنم چون میدانم صدایم به جایی نخواهد رسید.
 • راد IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  104 0
  اگه به اینهاست که بازنشتگی با گواهی فوت انجام میشه ! یعنی این جماعت تا ریال تو جبب مردم رو هم پیش خور کردن
 • بدون نام IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  68 0
  ورشکستگی ؟ سازمان تامین اجتماعی پولدار ترین سازمان ایرانه . کی گفته ورشکسته میشه ؟
 • بدون نام IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  86 0
  اينجانب وظيفه خود ميدانم ازسايت وزين خبر آنلاين بخاطر اين مقاله جالب و واقع بينانه تشكر كنم . نمي دانم مسولين تامين اجتماعي چه تصوري از قوه ادراك مردم دارند كه فكر ميكنند هزينه ندانم كاري و تصميمات ساليان دراز مديران منتصب دولت در تامين اجتماعي را كه منجر به ورشكستگي سازمان شده است را مردم بايد با افزايش سنوات بيمه پردازي تا 65سال جبران نمايند .
 • سهيلا IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  68 0
  تا تامين اجتماعي ضرر نكند .
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  52 0
  جوانان بیکار و کارکنان انتظارند نمایندگان محترم مجلس ضمن رد این قانون بر اجرای کامل قانون بازنشستگی پیش از موعد با ارفاقی که اول اجرا می شود تاکید و آن را به دولت ابلاغ و پیگیری نمایند جای تعجب است نمایندگان محترم اقدامی نمی کنند در حالی که می دانند دهها فارغ التحصیل منتظر خروج نیروهای فاقد مدرک و تخحصص از ادارات هستند تا انها جذب و استخدام شوند
 • احسان IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  43 0
  من به نوبه خودم از این همه احساس مسوولیت مسوولین مملکت در.قبال اسایش و رفاه کامل هموطنانم تشکر و قدردانی میکنم!!!!!!!!!!!!!
 • بازنشسته بيچاره IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  41 0
  ما بازنشتگان خيلي وقته كه مرده ايم فقط خك رويمان نيست ...
 • عبدالله IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  52 0
  الان اروپا این اتفاق می افتاد فلاح تو انگلیس داشت گزارش می کرد اسماعیل فلاح بیچارستان واحد مرکزی خبر
 • بازنشسته IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  56 0
  كدام يك از شما آقايان حاضريد با ماهي 500 تومان زندگي كنيد آنهم با دو فرزند دانشگاه آزادي و يك دختر دم بخت و كرايه خانه ماهي 350 تومان. اي داد اي بيداد از اينهمه ...
 • عرفانه IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  25 3
  خدا به داد ما کارگران زن سازمان تأمین اجتماعی برسد.
 • ثبت IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  40 0
  ی جوان 23 ساله هستم نه به حال و نه به اینده امید ندارم همین... حرفم بده تلخه حقیقت همینه . منتشر نمیکنی شاید برای 700هزار تومان باید جشن بگیریم پایکوبی کنیم ..
 • بدون نام IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  35 0
  فهمیدن جمعیت ایران به سمت پیرشدن داره میره احساس خطر کردن ، میترسن سود خالصشون کم بشه طرحی است صرفاً جهت عدم کاهش سود صندوق های بازنشستگی
 • مريم IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  8 26
  سوء تفاهم نه سوتفاهم
 • بدون نام IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  4 0
  قانون عطف به ما سبق ندارد
 • بب IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  29 0
  بله سن بازنشستگي در اروپا بالا تر است بخاطر نرخ رشد جمعيت منفي و نياز به نيروي كار باضافه مزايايي كه دارند اما در ايران با وجود 3/2جمعيت كه نيروي جوان است اين بزرگترين اشتباه است و مديران محترم تامين اجتماعع بهتر است مديريت صحيح بنمايند تا ورشكست نشوند چا بايد هميشه صورت مسئله پاك شود بياييد گلوگاههاي فساد را پيدا كنيد تا ورشكست نشويد نه اينكه كارگر بيچاره تاوان سوء مديريت و ....شما را بدهد
 • بدون نام IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  34 0
  هنوز طرح بازنشستگی پیش از موعد به سرانجام نرسیده صحبت از افزایش سن بازنشستگی یا سنوات خدمت به میان امده. با زندگی مردم بازی میکنند.
 • بدون نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  31 1
  افزایش امید به زندگی!!!!!!!!!
 • SAMAN IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  28 0
  قربون دهنت حرف دل ما رو زدي ماكه صدامون به گوش بعضي ها نميرسه. همه باهم صدا كنيم :نماينده محترم كارگران در مجلس كجاااااااااااااااايييييييييييييييييييييييييييييييي؟
 • بدون نام IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  30 0
  افزایش سن بازنشستگی؟؟ احیانا این همون قانونی نبود که در فرانسه پیاده شد و اخبار ایران مدام برای مردم فرانسه نگران بود؟ هیچ وقت نباید عیب دیگران رو گرفت چون ممکنه همون بلا سر خودمون بیاد
 • بدون نام IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  17 0
  افزایش سن بازنشستگی؟؟ احیانا این همون قانونی نبود که در فرانسه پیاده شد و اخبار ایران مدام برای مردم فرانسه نگران بود؟ هیچ وقت نباید عیب دیگران رو گرفت چون ممکنه همون بلا سر خودمون بیاد
 • مهدی IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  18 0
  ایا با اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد مشکل بیکاری حل میشود اگر در یک کشوری فرد بازنشسته واقعا بازنشست شود اری
 • نوید US ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  19 2
  من فرزند یک بازنشسته ام و با 28 سال سن و داشتن مدارک کاردانی امور بانکی و کارشناسی مدیریت بازرگانی بیکارم. سوالم از مسؤولین این است که اصلا برنامه ای برای اشتغال جوانان دارند؟ آیا بهتر نیست فرزندان بازنشستگان را به جای پدر و مادرشان بر سر کار گمارد؟
 • حمید IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  16 0
  البته نظرات ما برای شما هیچ ارزشی ندارد فقط برای دلخوشی خودم می گویم وقتی تامین اجتماعی که از محل درامدهای حق بیمه بیمه شدگان اداره میشود روئسایی از جنس دولت بخود میبیند و روئسای آن به هیچ کجا وهیچ کس پاسخگو نیستند و دولت با استفاده از قدرت بدهی های خود را با واگذاری شرکت های ورشکسته به این نهاد مهم انجام میدهد ما دیگر به باز نشستگی ایمان نداریم تا جان در بدن داریم کار میکنیم
 • بدون نام IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  14 0
  مصوبان ورشکستگی تامین اجتماعی الآن مشغول چه کاری و ارگان دیگری هستند ؟
 • داریوش IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  19 0
  دراولین روزی که این مسئله عنوان شد گفتم ماکه خبرگزاری هایمان ازجهت استحصال غرب عنوان میکنند فرانسه ویا انگلیس و.. دست به افزایش سن میزنند. ماکه مستحصل نیستیم . وضعمان خوب است . تاءمین اجتماعی هم که سرپااست . پس قضیه چیه ؟!!!!! بعدا" معلوم میشه اصلا" به من بازنشسته چی من که بقوب اونویسنده کامنت که مرده ام !!!!............
 • ایرانی IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  20 1
  ای بابا ما کجای کاریم هر روز خبر تازه ای میرسه ! تامین اجتماعی حق بیمه هاش رو بالا میبره عوضش خدمات رو پایین میاره که سود بیشتر کنه ! حالا هم با این کارش میخواد سود بیشتر کنه همین و بس ..................
 • h2 IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  25 0
  گرانی های اخیر بهمراه بیکاری موجب افزایش امید به زندگی در ایران شده است.اگر فساد را هم به آن اضافه کنیم سن بازنشتگی تا 100 سال قابل افزایش است.
 • بدون نام IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  25 0
  چرا 30ميليون بيمه شده تامين اجتماعي فقط يك نماينده كارگري در مجلس دارد ؟
 • محمد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  27 0
  برای جلوگیری از ورشکستگی؟!؟!؟!... با این همه حق بیمه که میگیرند و 80 % هزینه های درمان اعم از ویزیت دکتر و دارو را که از بیمه شده میگیرند باز هم صحبت از ور شکستگی میکنند!!!!!!!!!...واقعا خجالت داره...
 • رضا IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  24 0
  در کشور میلونها تحصیل کرده بی کار علاوه بر بیکاران عادی وجود دارد که افزایش سن بازنشستگی بحران بیکاری راتشدید میکند این طرح در جهت اهداف ضد مصالح کشور است
 • بدون نام IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  17 0
  مگه ادم چند سال عمر میکنه؟ چرا کارگر بیچاره باید همیشه تاوان بدهد ؟ سازمان تامین اجتمائی در صورتی که مدیریت خوبی داشته باشه با پولهائی که به عنوان حق بیمه میگیره میتونه سرمایه گذاری بکنه و درامد کسب بکنه چرا همیشه باید به کارگر ظلم بشه ؟
 • سعيد IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  5 0
  به طرح افزايش سن بازنشستگي كه رسيد، الان اروپا خوب شد و اصلاحاتشان در اين زمينه اصولي و اساسي و داراي قابليت الگوبرداري؟ اونوقت احياناً درجريان هستيد كه نصف بيشتر اعتراضات و اعتصابات و راهپيمايي هايي كه دركشورهاي اروپايي اتفاق مي افته و صداوسيما 24 ساعته تحت پوشش قرارميده و مسئولين دولتي با مستند قراردادن آن اعتراضات نويد فروپاشي اقتصادي اروپا رو ميدهند، بخاطر كاهش بودجه هاي خدمات اجتماعي و افزايش سن بازنشستگيه؟؟ آقاياني كه اصلاحات اروپا رو الگو قرارميدن، انشاله ظرفيت استماع اعتراضات رو هم الگو قرار خواهند داد و يا صرفاً تاجايي كه به صرفه شان است الگو برميدارند؟
 • سعيد IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
  6 0
  واقعاً مردم را چه حساب كرده اند؟ سازمان تامين اجتماعي يكي از بزرگترين (اگر نگوييم اولين) و ثروتمندترين بنگاههاي اقتصادي كشوره. خدماتي هم كه ارائه ميده (چه بيمه هاش، چه حقوق بازنشستگي و امثالهم) به لعنت خدا هم نمي ارزه. اونوقت مردم رو تهديد مي كنند كه سازمان در معرض ورشكستگي قرار خواهد گرفت اگر سن بازنشستگي افزايش پيدا نكنه؟؟ آقايان دولتي اگر خيلي نگران ضرردهي تامين اجتماعي اند و دخل و خرجشان نمي خواند، لطف كنند بيمه را از انحصار دولتي و شبه دولتي خارج كنند و به بخش خصوصي (خصوصي واقعي نه خصوصي اقوام و دوستان) اجازه فعاليت در اين حوزه و رقابت با سازمان را بدهند. واضح است كه به دليل سود سرشار هيچوقت راضي به شكسته شدن اين انحصار نيستند. خبرآنلاين وجداناً چاپ كن.
 • هیچکس IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  6 0
  کارگر در حین کار : بدبخت کارگر در بازنشستگی : بدبخت تر کارگر در بازنشستگی در سن بالاتر : بدبخت تر تر ( مرده )
 • بدون نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  5 0
  مگه کشورهای اروپایی سرمشق تصمیم گیریهای ما هستند .تکلیف شما با خودتون هم مشخص نیست.
 • بدون نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  7 0
  آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآی ی ی ی ی ی ی ی ی چقدر فریاد میزنم ولی صدایم را کسی نمی شنود .........
 • بدون نام IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  5 0
  باسلام تورا به قران تورا به دوازده امام كاري كنيد كه كه زنان زودتر بازنشسته شوند
 • aaa IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  5 0
  بجای اینکه سن و شرایط بازنشستگی پائین و سهلتر نموده تا تعدادی از جوانان بر سر کار نموده بیشتر میکنید تا بحران بیکاری بحران تر گردد
 • مهدی IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  3 0
  شمای که این تز و نظر دادی تا 65 سالگی چند سال کار کرد موفید داری که شب میخوابید صبح یه نظر میدید تا حالا تو دمای 60 درجه کار کردی تو هوای ازاد تو ارتفاع بگووووووووووووووووووووووو اقاااااااااااااااااااااااااا
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۶
  0 0
  امروز به خاطر جوان بودن جمعیت ایران، تامین اجتماعی بیشتر از هروقت دیگری پول جمع آوری می کند فردا روزی که جمعیت ایران سالمند شوند وضعیت چگونه خواهد شد!