سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی درباره مرگ ستار بهشتی در زندان رباط کریم داد.

به گزارش خبرآنلاین؛ غلامحسین محسنی اژه ای در مورد پرونده ستار بهشتی اظهار داشت: برای این فرد در دادسرای جرایم فرهنگ و رایانه پرونده ای تشکیل شد و با توجه به اینکه خانه او در رباط کریم بود نیابت قضایی به دادسرای رباط کریم برای جلب او داده شد به همین دلیل ظهر روز نهم آبان این فرد در منزلش دستگیر و برای اقدامات قضایی به دادسرای رباط کریم فرستاده می شود و پس از اقدامات قضایی روز دهم آبان بازپرس پرونده برای او وثیقه یکصد میلیون تومانی تعیین می کند تا اگر او می تواند این وثیقه را تامین و آزاد شود و پس از تودیع نشدن وثیقه بازپرس پرونده او را به زندان اوین معرفی می کند و به مسئولان زندان می گوید که او جهت ادامه تحقیقات در اختیار پلیس است.

وی ادامه داد: ساعت 16:20 روز دهم آبان این فرد در زندان اوین پذیرش و به بند 350 که یک بند عمومی است منتقل می شود. البته ساعت 11 یازدهم آبان ماه طبق اعلام پلیس او را از زندان تحویل می گیرد. در روز سیزدهم آبان این فرد فوت می کند که پلیس اعلام می کند صبح به او صبحانه دادیم اما ظهر هنگامی که قصد دادن ناهار این متهم را داشتیم متوجه فوتش شدیم بلافاصله موضوع به سیستم قضای اعلام و پرونده جدیدی برای فوتش در دادسرای امور جنایی تشکیل می شود.

اژه ای تاکید کرد: در مدتی که این فرد در زندان اوین حضور داشته است اظهار می کرد که خسته و کوفته بوده و قلبش نیز سنگین است که بلافاصله دکتر او را معاینه کرده و مشکل خاصی از ناحیه قلب نمی بیند اما به وی برای اطمینان قرص قلب نیز داده می شود این در حالی است که نظر پزشک این است که بهتر است این فرد توسط یک روانپزشک نیز معاینه شود.

دادستان کشور در خصوص نظر پزشک قانونی گفت: پزشکی قانونی نظریه ای مفصلی داده است که در آن اعلام شده است 5 جای بدن این فرد از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران هایش دارای علامت کبودی است و آثار خاص دیگری و شکستگی ندارد. ضمن اینکه در کالبد شکافی مشخص شد که در سر و صورت او هیچ گونه خون مردگی مشاهده نشده است. پزشکی قانونی برای اعلام نظر قطعی و علت تامه مرگ و آزمایش های سم شناسی کبد و برخی از اعضای این فرد زمانبر است و ممکن است تا 45 روز طول بکشد اما از آنها خواستیم که هر چه سریعتر این آزمایش ها انجام شود البته امروز نیز به صورت تلفنی به ما اطلاع دادند که در آزمایش سم شناسی مورد خاصی مشاهده نشده است. 

محسنی‌اژه‌ای گفت: در این میان این سوال پیش می‌آید که آیا ستار بهشتی ناراحتی قلبی داشته است؟ که باید در این راستا تحقیق شود و در ظاهر امر نمی‌توان نظری داد. رییس قوه قضاییه تاکید کرده‌اند که از دادسرای زندان اوین، تحقیقات میدانی، دقیق و همه‌جانبه انجام شود و از پزشکی قانونی نیز تحقیقات کاملی صورت گیرد که اگر قصور و تقصیری انجام شده مشخص شود و اگر براثر عارضه قلبی نیز بوده، با اسناد باز هم مشخص شود. اما تمامی این نظرها نظر اولیه است.

 

ماجرای نامه ستار بهشتی

دادستان کل کشور درباره نامه ای که از سوی ستار بهشتی در زندان نوشته شده است گفت: نکته قابل توجه مسئله مبهم یک نامه ای است که با عنوان نامه متوفی به رئیس بند 350 اوین منتشر شده است. در نامه علیه بازجو شکایت شده است این در حالی است که معمولا نامه هایی که در زندان نوشته می شود به مسئول اندرزگاه یا مسئول بند تحویل داده می شود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: وقتی از مسئول بند 350 سئوال کردیم که نامه چه زمانی تحویل او شده است گفت: اصلا از موضوع نامه خبر ندارم و وقتی در سایت ها نامه منتشر شد پس از پرس و جو دو نسخه از این نامه که به صورت کاربنی بود در اتاق ستار بهشتی پیدا شد در حالیکه نسخه اصلی وجود ندارد. وقتی از او پرسیدم که آیا ممکن است نامه ها در چند نسخه نوشته شود مسئول بند گفت معمولا تمامی نامه ها در یک نسخه نوشته می شود و نوشتن نامه در سه نسخه غیر معمول است.

محسنی‌اژه‌ای درباره محتوای نامه هم گفت: ستار بهشتی در قسمت اول نامه می‌گوید که من بدون حکم بازداشت شده‌ام که این مورد قابل قبول نیست اما بازهم می‌گوییم که قابل توجیه است. همچنین در ادامه نامه می‌گوید که اینجانب در مدت دو روز بازجویی و مورد انواع تهدید، ضرب و جرح قرار گرفته‌ام. از فحش‌های ناموسی تا غیره بسیار توهینات دیگر. همچنین در قسمت دیگر این نامه آمده، اکنون در 11 آبان پلیس فتا من را احضار کرده و مرا با خود می‌برد. معمولا کسی که در زندان است خبردار نمی‌شود که چه کسی او را احضار می‌کند. نکته دیگر اینکه ایشان از کجا می‌دانسته پلیس فتا وی را احضار می‌کند؟ همچنین به زندانی اطلاع نمی‌دهند که او را با خود خواهند برد که این موضوع ابهام را بیشتر می‌کند. لذا مواردی از این قبیل در نامه وجود دارد که بسیار مبهم است.

او گفت: بنابراین قاعدتا خود ایشان دسترسی نداشته که نسخه اصلی را به بیرون برساند و این سوال مطرح می‌شود که نسخه اصلی دست چه کسی بوده است؟ همچنین دو نکته ابهام آمیز دیگری هم وجود دارد که نمی‌توانم الان آنها را بازگو کنم، لذا جان هر مسلمان و شهروندی محترم است. به احتمال اگر اینکه ایشان به مرگ غیر طبیعی فوت کرده باشد، وظیفه همه ماست که این موضوع را پیگیری کنیم و من به شخصه امروز نزدیک به یک ساعت و 30 دقیقه وقت گذاشتم و با مسوولان ذیربط صحبت کردم تا موضوع با دقت کامل بررسی شود. همچنین این مساله را به شدت دنبال می‌کنیم و اگر به این برسیم که قصور و تقصیری در میان بوده، بدون اغماض برخورد می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای گفت: پزشکی قانونی اعلام نکرده است که ایشان سکته قلبی کرده‌اند، همچنین مورد مشکوکی از جمله شکستگی یا پارگی را هم اعلام نکرده‌اند. اما آنچه مهم است جان هر مسلمان و شهروندی است و احتمال اینکه به مرگ غیر طبیعی مرده باشد وظیفه جدی ماست که این موضوع را پیگیری کنیم.

4747

کد خبر 257447
آخرین اخبار و اطلاعیه های فروش خودرو car.ir

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  حتی اگر 13 آبان فوت شده باشه من فکر می کنم از نظر اسلامی جنازه تا سه روز می تواند روی زمین بماند در غیر اینصورت باید سریع دفن شود که ایشان تقریبا 8 روزی رو در اوین به صورت مرده سپری کرده اند
 • سعید PL ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  718 3
  موضوع مهم این است که شخصی در زندان فوت کرده ، و قتلی در زندان صورت گرفته . وی قبلا در سلامت کامل بوده. باید موضوع قتل خیلی سریع انجام شود، متمان دادگاهی شوند و برنامه ای تنظیم شود که در زندان ها اتفاق های از این دست نیفتد
 • 2020 IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  671 3
  لذا جان هر مسلمان و شهروندی محترم است .... قبل از مرگ باید جان هر انسانی(نه فقط مسلمان و نه فقط شهروند) محترم باشد.
  • علی IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
   13 53
   عزیزم شهروند همون انسان هست ... ایراد بنی اسرائیلی میگیری هاااااااااا اصل ماجرا رو رها کردی رفتی سراغ غلط گیری؟
 • 4168 IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  631 4
  مرده محترم نمیخواهیم. برخورد شدید با عوامل قتل هم دردی را دوا نمیکند (البته اگر قرار باشد برخورد شدید صورت بگیرد)
 • reza IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  35 16
  ضمن تشکر لازم است دادستان محترم شفاف سازی کنند سریعتر موارد لازم را رسانه ای کنند تا اب به اسیاب دشمن نریزد وفکر میکنم قوانین قرار وثیقه واختیارات بازپرس نیاز به بازنگری دارد .
 • بدون نام IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  90 1
  با اجازتون میخام بشینم اینجا یک دل سیر زیر این خبرتون گریه کنم
 • مهر IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  84 0
  ظلم کردن در همه حکومت ها قبیح شمرده می شود فردمسئولی که در حکومت های غربی ظلمی انجام میدهد دچار یک خطای سیستمیک شده اما مسئول ظالم در جمهوری اسلامی دو خطا را مرتکب می شود یک خطای سیستمیک و یک خطای براندازی . حکومت اسلامی زمانی محقق میشود که در ان ظلم صورت نگیرد پس مسئول ظالم در حکومت اسلامی مخالف با ذات حکومت اسلامی است.
 • بدون نام IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  53 1
  درجامعه اسلامی چرا باید شک در برخورد وجود داشته باشد که بعدا در مورد صحت یا عدم صحت آن جستجوکرد باید پایه های شک خشکانده شود باید برخورد به مساوات صورت گیرد ممکن است افرادی مثل ایشان وجود داشته باشند سران باید حرف همه رابشنوند وفقط عده ای خاص صحبت نکنند دراین صورت است که پایه های کشور بصورت واقعی محکم میشود . کاش زودتر متوجه بشیم که با حرف آزادی بیان نخواهد آمد تا بیگانگان از این بابت به ماضربه نزنند و به کشور ما طمع نکنند کاش بجای مرگ بر دشمن بگوییم زنده باد ایران و ایرانی تا فرزندانمان بیشتر ازمرگ زندگی رابشناسند
 • علیرضا IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  97 1
  ستار چرا باید در زندان می بود فقط برای اینکه او نمی توانست وثیقه 100 میلیونی را پرداخت کند او یک کارگر بود و زندگی ساده ای داشت وقتی عکس او را در کنار مادر پیرش دیدم بغض در گلو بود .
 • علی پژمان IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  75 1
  چرا از بازجو ستار بهشتی بازجویی نمی کنند؟ هر چی باشه متهم این پرونده است. در این جور پرونده ها باید ریشه یابی بشه نه فقط با دو یا سه نفر برخورد کنند چی می شه که پلیس به خودش اجازه می دهد با کسی بدرفتاری بکنه؟ آیا نظارتی روی کار آن ها نیست که این قدر جسور شدند.؟ هر چند شاید ستار به مرگ طبیعی مرده.
 • امیر IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  90 1
  خدا می داند که این قتل های مبهم در زندان چه بر سر اعتماد مردم به نظام می اورد خدایا به خودت پناه می بریم