نیمی از افرادی که سیگار می‌کشند،‌ جان خود را با بیماری‌های مرتبط با تنباکو از دست می‌دهند. شاید اگر گواهینامه اجباری برای مصرف سیگار و محدودیت برای خرید آن وجود داشته باشد، انسان‌های کم‌تری بر اثر سیگار بمیرند.

بهنوش خرم‌روز: سیگار، به طور میانگین نیمی از کسانی را که از آن استفاده می‌کنند به کام مرگ می‌کشاند. بدین ترتیب،‌ انتظار می‌رود که تا پایان یافتن این قرن، حدود یک میلیارد نفر جان خود را بر اثر بیماری‌های مرتبط با تنباکو از دست بدهند. حالا یکی از متخصصین حوزه سلامت، راهکاری را پیشنهاد کرده که شاید بتواند جلوی این همه مرگ را بگیرد.
به گزارش دیسکاوری،پروفسور سیمون چپ‌من از دانشگاه سیدنی واقع در استرالیا معتقد است که مصرف‌کنندگان سیگار باید برای گرفتن گواهینامه اجباری سیگار کشیدن درخواست بدهند و هزینه آن را پرداخت کنند. فرم درخواست هم قرار است شامل تعدای سوال در رابطه با سیگار کشیدن باشد. این گواهینامه می‌تواند به شکل یک کارت اعتباری طراحی شود که هنگام خرید سیگار، ‌نشان دادن آن الزامی باشد. همچنین پروفسور چپ‌من فکر می‌کند که دولت‌ها باید تعداد سیگاری را که هر فرد می‌تواند بخرد محدود کنند. شاید چنین قانونی باعث شود که نوجوان‌ها به این راحتی رو به مصرف سیگار نیاورند.
اما مخالفین این نظر، بر این باورند که چنین قانونی،‌ مثل داغ ننگ زدن به افرادی که سیگار می‌کشند و جدا کردن و منزوی کردن آن‌ها از دیگران است. همچنین ممکن است توجه و تمرکز بر صنعت تنباکو هم از بین برود. 
53272

کد خبر 257989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سروش IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۶
  8
  من خودم گواهینامشو دارم!تو علایم زود قبول شدم ولی تو امتحان شهری به زحمت قبول شدم!
 • فرهاد IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
  5
  من20 ساله بدون گواهینامه می دودم و هیچ اتفاقی هم برای کسی نیفتاده!
 • محمد48 IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
  3
  ... سیگار رفیق تنهایی هاست، تنها رفیقی که هیچوقت ترکت نمیکنه
 • بدون نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
  2
  سلامتی همه سیگاری ها و اینک تنها از ابری که از سیگارم بر میخیزد امید باران دارم
 • بدون نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
  0
  رژیم سابق برای تریاکی ها کوپن صادر می کرد و اونها سهمیه مازاد بر مصرفشون رو می فروختند روش خوبیه برای ایجاد مافیای سیگار ،البته اگر الان نباشد! نمی دونم توی این داستان اخیر دلار چرا قیمت سیگار داخلی دوبرابر شد .