سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر مذاکره محرمانه با آمریکا وجود داشته آنقدر محرمانه بوده است که من در جریان نیستم!

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه شب گذشته در برنامه کنکاش در شبکه جام جم درباره موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره غزه و پشتیبانی و حمایت‌های ایران از مقاومت گفت: بر اساس اصول مهم قانون اساسی کشورمان ما از همه مظلومان دنیا حمایت کرده و فکر می‌کنیم باید این انقلاب و اهداف آن را تا جایی ادامه دهیم که ریشه ظلم در جهان برچیده شود.
وی افزود: کاملاً روشن است که ما از حقوق مردم فلسطین دفاع و از مبارزات آنها همیشه حمایت معنوی داشته‌ایم. بهترین راه حل مساله فلسطین این است که حقوق آنها کامل برگردانده و سرزمین‌شان پس داده شود و با روند دموکراتیک در انتخابات هر کسی را که می خواهند انتخاب و با هر دین و مذهبی به زندگی خود ادامه دهند.
اهم سخنان سخنگوی دستگاه دیپلماسی را به نقل از مهر بخوانید؛
* جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده است به لحاظ معنوی خود را در کنار مردم فلسطین می‌داند. ما با ارسال کمک‌های انسان دوستانه، دارویی و همچنین در امر بازسازی، به فلسطین کمک می‌کنیم.

*درباره اینکه چرا غزه این بار از سلاح‌هایی استفاده کرد که قدرت دفاعی آنها را بالا برده باید گفت این یک بحث اصولی است که فکر می‌کنیم همه کشورهای اسلامی باید در دفاع از فلسطین کوشا باشند و فقط به همدردی بی خاصیت اکتفا نکند.

* * ادامه جنگ در غزه می‌توانست برای رژیم صهیونیستی خطرناک باشد چرا که در اوج بمباران غزه مسئولین حماس اعلام می‌کردند که مردم ما شجاعانه ادامه می‌دهند و ما حاضریم پای کار بایستیم. این رژیم صهیونیستی بود که تلاش می‌کرد آتش بس باشد و بزرگترین شرط غزه را مبنی بر اینکه محاصره باید رفع شود و ترور فرماندهان فلسطینی متوقف شود پذیرفت و مسلماً این پیروزی بزرگ برای مردم فلسطین است.
* انتظار ما از کشورهای اسلامی و منطقه این است که با هم همکاری و وحدت بیشتری داشته باشند و جای دشمن اصلی را با مسایل حاشیه‌ای تغییر ندهند. رژیم صهیونیستی توانایی ندارد به این تجاوزات ادامه دهد. متاسفانه گاهی اوقات کشورهای اسلامی نسبت به اولویت‌های جهان اسلام همت لازم را به خرج نمی‌دهند و درگیر فتنه‌های صهیونیستی می‌شوند.
* درباره اهداف سفر علی لاریجانی به منطقه هم ما یک ظرفیتی برای دیپلماسی پارلمانی داریم که باید از همه ظرفیت‌ها برای رسیدن به اهداف اصلی استفاده کنیم. طبیعتاً مجلس ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و می‌تواند در روشن شدن افکار عمومی و به حرکت در آمدن پارلمان کشورهای مختلف برای جلوگیری از سکوت و دفاع از مقاومت به کار گرفته شود تا به اهداف واحد سیاست خارجه دست یابیم.
*درباره اخباری که به نقل از سفیر کشورمان در اردن مبنی بر واگذاری 30 ساله نفت کشورمان به صورت مجانی به اردن نقل شده بود، معلوم است که طرح موضوع واقعیت ندارد و بیشتر به یک شوخی شبیه است. اگر هر کشوری بخواهد نفت مجانی به دیگران بدهد مشتری های زیادی پیدا می کند. ‌تلویزیون اردن مصاحبه‌ای با سفیر ما انجام داده که در آنجا موضوعات مختلفی مطرح شده و یکی از مسایل مربوط به روابط تجاری اقتصادی ایران و اردن است. مجری برنامه این مساله را مطرح می‌کند و سفیر ما از همکاری تجاری و اقتصادی و اینکه تیم‌های تجاری می‌توانند با یکدیگر در تبادل باشند استقبال می‌کند.

* یکی از موضوعات مورد بحث این بود که نفت داده شود و ما کالاهای دیگری را از اردن دریافت کنیم. متاسفانه نشریات اردن صحبت‌های مجری را به سفیر منتسب کردند که البته تکذیبیه این مطلب نیز اعلام شد و خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها آن را تصحیح کردند.
* متاسفانه غربی‌ها فکر می‌کنند با توجه به تجاربی که در انتخابات سال 88 ایران به دست آورده‌اند می‌توانند به اختلاف مردم و نظام دامن بزنند و کاری ندارند که این حرف‌ها تا چه اندازه منطقی است و فقط می‌خواهند فشار بیاورند.
* درباره برخوردی که با من در نیویورک شد، زشت‌ترین رفتارها را منافقین در نیویورک دارند که باعث از بین رفتن حیثیت ایرانی‌ها می‌شود. روز سخنرانی رئیس جمهور ایران آنها حدود 300 نفر را جمع کرده بودند که در حالی که ما به محل هتل می‌رفتیم از جایگاه خود خارج شدند و قصد داشتند با رفتارهای ناشایست سکوت هیات ایرانی را بشکنند و آنها را عصبانی کنند که البته موفق نشدند. پلیس نیویورک حضور داشت و با وجود توصیه‌ها بی‌تفاوت بود. پلیس نیویورک مجبور شد همان شب بیانیه‌ای را صادر کند و سعی کرد اعلام کند که این کار زشت به آنها ارتباطی نداشته است . سفارت ما در سازمان ملل نیز بیانیه‌ای را دادند که این نتیجه رفتارهای مقامات آمریکایی است که یک گروه تروریستی را از لیست تروریست‌ها خارج می‌کنند و حتی ایرانیانی که علاقه به نظام ندارند نیز هیچکدام این رفتار زشت منافقین را تایید نکرده وسعی می کردند خود را از این گروهک جدا کنند.

*درباره مذاکره مستقیم با واشنگتن، شرایط گفتگو باید شرایط مناسبی باشد و دو طرف مذاکره کننده آثار و علایمی ببینند که بخواهد برای حل مشکلات اقدام جدی صورت گیرد. آمریکایی‌ها باید خصومت و جنایت‌هایی را که در حق ایران انجام داده‌اند برای مذاکره جبران کنند، هیچ نشانی در رفتار آنها نمی‌بینیم که می‌خواهند عذرخواهی کنند. هرگاه که این علایم دیده شود ما آمادگی گفتگو با همه کشورها را داریم.
* آمریکایی‌ها همچنان در تصور غلطی هستند و فکر می‌کنند با ابزارهای رسانه‌ای و نظامی می‌توانند موضوعات را تحمیل کنند. ما به دلیل استقلال و انقلاب خود این فشارها را تحمل می‌کنیم و حاضر نیستیم به نقطه ضعف باز گردیم و تابع سیاست‌های آمریکایی‌ها باشیم.
*نیروگاه بوشهر کارش تمام شده و اصلاً‌ موضوعی نیست که دیگر نگران آن باشیم و اکنون نیز در مرحله‌ای هستیم که متخصصان ایرانی می خواهند نحوه اداره و مدیریت نیروگاه را به عهده بگیرند. و به این منظور اقداماتی صورت می‌گیرد.
* نیروگاه هسته‌ای بوشهر به شکل کامل در اختیار ایرانی ها قرار می‌گیرد، القائات رسانه‌های غربی و برخی از کشورهای منطقه به دلیل ناخوشنودی آنها از اینکه پروژه به نتیجه رسیده و فناوری در اختیار متخصصین ایرانی قرار می‌گیرد است.
*درباره اینکه آیا مذاکره محرمانه بین ایران و آ‌مریکا وجود داشته است، اگر مذاکره محرمانه بوده آنقدر محرمانه بوده است که من در جریان نیستم. موضوع تعجب برانگیز این است که منبع این اخبار آمریکایی هستند و درست در زمانی این اخبار پخش می‌شد که در انتخابات آمریکا به این مساله نیاز داشتند و بعد نیز خود مقامات آمریکا آن را تکذیب کردند.
* نیازی به مذاکره پنهان وجود ندارد، ‌تا زمانی که شرایط آمریکایی‌ها ادامه سیاست‌های گذشته باشد نیازی به مذاکره نیست و هرگاه شرایط فراهم شد پنهان بودن لازم نیست. هر گاه که شرایط عادلانه برای مذاکره اعلام شود استقبال می‌کنیم و فعلاً هیچ تغییر اصولی مشاهده نکرده‌ایم.
* درباره مذاکرات ایران و 1+5 و اعلام تماس فوری با ایران از سوی 1+5، دو بحث در کنار هم دنبال می‌شود که یکی مذاکرات ایران با 1+5 است که موضوعات هسته‌ای و غیر هسته‌ای در دستور کار بود. تیم مذاکره کننده ما شفاف اعلام کرد و آنها وقت خواستند که فکر کنند و اکنون نیز اعلام کردند که آمادگی مذاکره دارند و ما نیز اعلام کردیم که باید برای مذاکره فشارها را کنار بگذارند و رویکرد منطقی داشته باشند.
/29220

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 260104

برچسب‌ها

اخبار ویژه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سحر ES ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
  29 0
  اظهارات آقای سفیر در اردن رو نمی دونم، ولی دادن نفت و گاز مجانی به سوریه طی این 33سال فکر نمی کنم شوخی باشه....
 • بدون نام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
  1 18
  مرگ بر آمریکا...