محمد ایرانی در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین، به نقد و بررسی سخنان اخیر بشار اسد پرداخته و امیدوار است تحولات اخیر موجب خروج تدریجی از بن‌بست سیاسی بحران سوریه شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در مطلب خود نوشته است:
«بحران سوریه ماههاست چه در ابعاد داخلی و میدانی و چه در ابعاد سیاسی دریک بن بست واقعی به سر می برد و هیچ پیشرفتی در این دو صحنه وجود نداشته است.
طی روزهای اخیر تحرکاتی در منطقه و در صحنۀ بین الملل صورت گرفته که حکایت از خروج تدریجی از بن بست سیاسی فعلی است. راهکارها و ابتکارهایی سیاسی مطرح می گردد که نشان از تلاش برای برون رفت از بحران است ...
شاید این نظر درستی باشد که آمریکا و روسیه به تدریج به این جمع بندی رسیده اند که آینده سوریه، نگران کننده است.»
این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین در ادامه مطلبش با بیان این که آقای بشار اسد، اظهارات مهمی داشته که حاوی نکات برجسته ای است، می‌نویسد:
«ایشان در سخنرانی خود ابتدا واقعیاتی از صحنه سوریه را بیان می کند که هدفش به چالش کشاندن سیاست های امریکا و دوستانش در منطقه است. وی حضور جریان القاعده و تفکر تکفیری را در تحولات سوریه وارداتی و در تعارض با خواسته های مردم سوریه دانسته و آن را ناشی از اشتباه بزرگ غربی ها برمی شمارد و سپس به برخی دولتهای بدون تاریخ منطقه – منظور وی قطر است – می تازد و این که مردم سوریه با تاریخ و تمدن عظیم خود حاضر نیستند زیر بار این کشورها بروند که درصدد سوءاستفاده از بحران موجود هستند. »
سفیر اسبق ایران در اردن، نکات جدید و حائز اهمیت سخنان بشار اسد را به شرح زیر تبیین می کند:
«این نخستین باری است که وی اعتراف می کند امنیت کشور از دست رفته و صحبت از آوارگی مردم سوریه را به میان می آورد که آن را ناشی از دخالت های خارجی می داند و از جامعه بین المللی می خواهد که اگر قصد کمک به سوریه دارند، وضعیت مردم را دریابند و اینکه جامعه بین الملل باید به دنبال راهکاری جدی برای حل بحران سوریه باشد.
نکتۀ مهم دیگر در سخنرانی بشار اسد اینست که وی تأکید دارد که هر راه حلی برای سوریه باید با درنظر گرفتن عوامل داخلی، منطقه ای و بین المللی باشد. طرح این مسئله در سه سطح نشان دهندۀ اینست که بشار اسد در کنار بسیاری از کشورهایی که اعتقاد دارند بحران سوریه فراتر از جغرافیای سوریه است، امروزنقش همۀ قدرتهای تأثیرگذار منطقه ای و بین المللی در بحران سوریه را می پذیرد.
سومین نکتۀ قابل تأمل در سخنرانی بشار اسد ارائه راهکاری عملیاتی است که شامل آتش بس، گفتگوی فراگیر ملی، تدوین منشورملی و تشکیل دولت فراگیر می شود. این مسئله نشان می دهد وی به ابتکار اخضر ابراهیمی نزدیک شده و همچنین توافقنامۀ ژنو را می پذیرد .»
برای خواندن متن کامل این مطلب، لطفا اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 269025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =