۰ نفر
۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۸

دکتر غلامحسین معتمدی در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین، به بررسی 6 عامل متمایز کننده یک رابطه مبتنی بر صمیمیت با روابط دیگر، پرداخته است.

این روانپزشک در مطلب خود نوشته است:
«توجه به طبیعت صمیمیت یا دوستی صمیمانه میان زن و مرد، نخستین نکته مهم در رابطه آنهاست. یک رابطه مبتنی بر صمیمیت با دیگر روابط بر اساس شش عامل با اهمیت تفاوت می یابد. این عوامل عبارتند از شناخت، توجه، وابستگی دوطرفه، تقابل، اعتماد و تعهد. بدون داشتن شناخت (knowledge)شخصی و گسترده و گاه محرمانه نمی توان از دوستی صمیمانه سخن راند... نزدیکی و صمیمت(intimacy) همچنین موجب می شود که طرفین برای یکدیگر اهمیت داشته باشند و دلسوزی به خرج دهند و به هم توجه کنند و احساس همدلی بیشتری نسبت به یکدیگر نشان دهند... »
این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین در ادامه مطلبش نوشته است:
«عامل بعدی سازنده صمیمیت یعنی تقابل (mutuality)به دنبال وابستگی دوجانبه شکل می گیرد. از اینجا به بعد طرفین یکدیگر را نه به صورت افراد مجزا بلکه به صورت یک زوج می بینند که خواسته ها و آمال مشترکی دارند و از درهم آمیختگی زندگی های خود باخبرند. در حقیقت در این مقطع است که «من»های مجزای طرفین تبدیل به یک «ما»ی مشترک می شود و برای نخستین بار از «زندگی ما، آینده ما، رابطه ما، خانه ما و...» سخن به میان می آید...  و بالاخره واپسین عامل سازنده یک رابطه صمیمی، احساس تعهد(commitment) ، وفاداری و پایبندی به طرف مقابل است. زوجین متعهد می شوند که رابطه خود را تداوم بخشند، وقت وکوشش و انرژی لازم برای تحقق این تداوم را تامین کنند و به اصل این رابطه وفادار باشند.»
برای خواندن متن کامل این مطلب، لطفا اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 270451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =