ایسنا نوشت:

محمد مرسی رییس جمهور مصر در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ ریاست جمهوری در قاهره درباره دیدار اخیر خود با مسوولان ایرانی بیان کرد که اساس دیدارهای اخیر میان مسوولان ایرانی و مصری بحران سوریه و ایفای نقش تهران در این خصوص بوده است.
وی ادامه داد: مساله‌ اصلی که در جریان دیدارها مورد بررسی قرار می‌گیرد، مساله سوریه است و این امر در کلیه دیدارها مطرح می‌شود.
به گزارش روزنامه‌ مصری الوفد، رییس جمهور مصر گفت که مصر خواهان تحقق امنیت و ثبات در سوریه است و ما به واسطه سازمان ملل و اتحادیه عرب در این راستا تلاش می‌کنیم.
وی هم‌چنین بر ضرورت توقف خونریزی‌ها و درگیری‌ها در سوریه تاکید کرد و مدعی شد که نظام فعلی سوریه دیگر فرصتی ندارد.
مرسی ادامه داد که مخالف هر گونه اقدام نظامی از خارج علیه سوریه است و با تقسیم سوریه مخالف است.
در آزاد شدن زائران ایرانی نقش دولت سوریه از همه پررنگ‌تر بود
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان چگونگی آزادی 48 زائر ایرانی را از دست گروه‌های مسلح در سوریه تشریح کرد.
رامین مهمان پرست در خصوص آزادی زائران ایرانی از دست گروه‌های مسلح در سوریه گفت: با کمک سوریه و کشورهای منطقه تلاش زیادی انجام شد تا این افراد که به هدف زیارت به سوریه رفته بودند، آزاد شوند و به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند. شاید بتوانیم آزادی زائران ربوده شده ایرانی در مقابل آزادی تعدادی از افراد دیگر را در جهت راه حل پیشنهادی بشار اسد یک گام مثبت ارزیابی کنیم.
مهمان‌پرست افزود: اسد اعلام کرد یکی از موضوعاتی که برای راه حل سیاسی در دستور کار قراردارد، عفو عمومی و آزادی زندانیانی است که دست‌شان به خون مردم سوریه آلوده نشده، و از آن جایی که تعداد آزاد شدگان از جانب دولت سوریه در همین چارچوب تلقی می‌شدند؛ این اقدام گامی مثبت از سوی بشار اسد برای ایجاد فضایی مناسب جهت اجرای طرح پیشنهادی است.
وی ادامه داد: گروگانگیری افراد بیگناه نشان دهنده حقانیت و مشروعیت یک جریان مخالف نیست، واتفاقا نشان دهنده آن است که اگر چنین جریان‌هایی بخواهند حاکم شوند حاضرند به هرروشی دست بزنند؛ و همین امر در ذهن مردم به عنوان یک نکته منفی باقی خواهد ماند.
مهمان‌پرست گفت: آزادی 48 زائر ایرانی در برابر تعدادی از زندانیان به سیاست دولت سوریه برمی‌گردد؛ بشار از این فرصت برای پیشبرد راه حل بحران سوریه استفاده و سعی کرد با این همکاری فضای لازم برای اجرای طرح سیاسی وی فراهم شود. این اقدام فرصتی ایجاد کرد که بتوانیم به سمت راه حل سیاسی بشار اسد حرکت کنیم.
مهمان‌پرست درخصوص نقش قطر و ترکیه در آزادی زائران ایرانی، اظهار داشت: ماهم شنیدیم که در میان آزاد شدگان چند نفر از اتباع ترکیه یا اتباع برخی کشورهای دیگر غیر سوری حضور داشتند. این که کشورهای مختلف کمک کردند تا 48 زائر ایرانی از دست ربایندگان آزاد شوند به ارتباط این کشورها با برخی گروه‌های مسلح در داخل و خارج از سوریه باز می‌گردد. در آزاد شدن زائران ایرانی نقش دولت سوریه از همه پررنگ‌تر بود؛ سوریه با آزاد کردن تعداد قابل توجهی از زندانیان توانست برای باز کردن فضای مناسب در داخل سوریه و همچنین آزادی زائران قدم موثری بردارد.
مهمان‌پرست تاکید کرد: بعضی از کشورهای منطقه بر گروه‌های مسلح نفوذ دارند و این را هم پنهان نکرده و اعلام می‌کنند که به آنها سلاح می‌دهند.
/2929
 
 
کد خبر 270527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =