کیهان نوشت:

یک روزنامه سعودی در گزارشی نوشت: غرب اگر می خواهد بحران سوریه حل شود باید طرح ایران را مد نظر داشته باشد.
روزنامه الحیات که همزمان در لندن و ریاض منتشر می شود، در تحلیل خود خاطرنشان کرد: طرح 3 مرحله ای که بشار اسد در سخنرانی اخیر خود مطرح کرد، با ایران هماهنگ شده بود؛ با این تفاوت که در طرح ایران بر نظارت سازمان ملل تأکید شده بود در حالی که اسد حرفی از نظارت سازمان ملل نزد. ایران به روشنی نشان داد هر راه حلی برای سوریه منوط به توجه به نظر ایران است. همان طور که در عراق و لبنان هیچ راه حلی بدون توجه به منافع ایران ممکن نیست پیش برود، در سوریه نیز امکان ندارد طرحی مطرح شود و دیدگاه ایران در آن لحاظ نشود.
الحیات افزود: ایران ثابت کرد تصمیم های جلسه ژنو که در 30 ژوئن سال گذشته میلادی برگزار شد و در آن ایران را کاملاً حذف کردند، به هیچ وجه نمی تواند پیش رود و جامعه جهانی ناگزیر است برای حل بحران سوریه بر روی نقش ایران نیز حساب کند. به عبارت دیگر اگر غرب می خواهد بحران سوریه حل شود باید طرح ایران، را مد نظر داشته باشد.
روزنامه سعودی اذعان کرده که «غرب ترجیح می داد مدلی شبیه مدل لیبی یا یمن را در سوریه پیاده کند اما در ماجرای سوریه وضع فرق می کند و سوریه حامیان قدرتمندی مانند ایران و روسیه داشت».
الحیات با اشاره به طرح یا ماده های پیشنهادی ایران می نویسد: در این طرح بر نظارت سازمان ملل بر توقف خشونت ها و عملیات نظامی در سوریه تأکید شده است و این که باید به موازات طرح اخضر ابراهیمی برای دولت انتقالی که شامل اعزام نیروهای حافظ صلح به سوریه برای تضمین امنیت و انتقال مسالمت آمیز قدرت می شود، این طرح نیز پیش رود. اما این مسأله نیز تأکید شده که ایران با هر چیزی که استقلال سوریه را زیر سؤال ببرد، مخالف است.
/27217

 

کد خبر 271022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =