مناظره​ای که قرار بود به انتخابات آتی بپردازد، بیشتر معطوف به انتخابات 88 شد.

به گزارش خبرآنلاين، محمدرضا خباز در مناظره امشب برنامه تلويزيوني «ديروز، امروز، فردا» با بيان اينکه سياست ما بايد ديني باشد، بر «سياست ما عين ديانت ماست و ديانت ما هم عين سياست ماست» تاکيد کرد و گفت: ابزار غيرديني در سياست ممنوع است. از اين رو تهمت و غيبت حرام است و نبايد از آن استفاده کرد. هتاکي کردن و له کردن شخصيت​ها و سرمايه​هاي نظام روا نيست. اين​ها نعمت​هاي ارزشمندي هستند که بايد آنها را حفظ کرد.
وي مردم ايران را فداکارترين مردم خواند که شايسته خدمات بيشتر هستند و افزود: اگر با مردم با صداقت برخورد کنيم، مي پذيرند. مردم از ما توقع معجزه ندارند. اگر مشکل و غفلتي هست بايد صادقانه به مردم بگوييم
عضو حزب اعتماد ملي در ادامه دو جريان سياسي اصلاح طلب و اصولگرا را به دو تيم فوتبالي استقلال و پرسپوليس تشبيه کرد و گفت: قرمز زماني مي تواند خودنمايي کند که آبي وجود داشته باشد. هيچ يک بدون آن يکي نمي​توانند، فعاليت کنند. دو جريان درون نظام بايد با يکديگر هم افزايي کنند نه اينکه پوست خربزه زير پاي يکي بگذاريم و بعد خوشحالي کنيم! تعجب کردم که يکي از آقايان گفته بود اصلاحات مرد! اين چه طور اعلام موضع در برابر رقيب است؟ اگر رقيب ما از بين برود و بميرد، بايد خوشحال باشيم؟
وي افزود: ما نمي خواهيم انتخابات صدامي برگزار کنيم! مي خواهيم انتخابات اسلامي برگزار کنيم و بايد براي رقيب دعا کنيم. نه اينکه برايش پرونده سازي کنيم. اين کار نه عقلي است و نه شرعي و مردم پسند است.
عليرضا زاکاني در واکنش به سخنان خباز به نقد سياست​هاي دولت سازندگي پرداخت و در تشريح ديدگاه خود که معتقد بود آن دولت براي مردم نقشي قائل نبوده است، گفت: به ياد دارم رئيس کل بانک مرکزي در سال 71-72 پولي را گذاشت براي خريد باتوم و سپر تا مردم را در مقابل رشد اقتصادي مورد نظر وي که اعتراض مي کنند، کنترل کند! آنها معتقد بودند که براي تعديل اقتصادي بايد عده​اي زير چرخ دنده​ها از بين بروند. سال 74 که تورم به 43-44 درصد رسيد و مردم اعتراض کردند، ناچار شدند از سياستشان برگردند و سياست تعديل را در پيش بگيرند. بايد با مردم صادقانه وارد بحث شد. اگر يادتان باشد مقام معظم رهبري وارد ميدان شدند و گفتند شيب اين توسعه اقتصادي را بايد کم کرد چون مردم زير چرخ دنده​ها داشتند له مي شدند.
وي با بيان اينکه دولت اصلاحات اصلا نسبت به تورم پاسخگو نبود، ادامه داد: البته امروز هم فشار اقتصادي هست. اما دلايلي دارد که قابل برشماري است. امروز مشکلاتي هست که بايد در جاي خودش آن را بررسي کرد.
نماينده تهران در واکنش به سخنان خباز که گفته بود بايد ريشه​ها را بررسي کرد نه معلول​ها، ادامه داد: در سال 78 و 88 برخي مي خواستند به حکومت فشار بياورند تا خواسته خودشان را به کرسي بنشانند. آقاي افشاري که از دوستان آقاي خباز هستند و اين روزها در رسانه​هاي بيگانه هستند بيايند پاسخ بدهند!
زاکاني در ادامه سخنان خود گفت که مطالب مطرح شده در مناظره​هاي انتخاباتي سال 88 را قبول نداشته و هنوز هم قبول ندارد.
خباز هم از او پرسيد: پس چرا اين را اعلام نکرديد؟ زاکاني هم گفت: اتفاقا اعلام هم کرديم که اين را قبول نداريم. اما حرف طرف مقابل را هم قبول نداريم که از 6 ماه قبل انتخابات کميته صيانت از آرا را ترتيب مي​دهد و القاي تقلب مي کند. آقاي موسوي هم با تايمز مصاحبه کرد و گفت اردوکشي انتخاباتي را پس از انتخابات هم ادامه مي​دهد و خودش به خودش زودتر از همه پيروزي در انتخابات را تبريک مي​گويد!
وي به ديدارش با 5 نفر ديگر از نمايندگان مجلس هشتم با ميرحسين موسوي اشاره کرد و گفت: او حتي يک جمله نداشت که بگويد چرا نتيجه انتخابات را قبول ندارد. من به او گفتم که ما خاطره خوشي از شما در دوره جنگ داريم، بگذاريد اين خاطارت خوش حفظ شود. شما رئيس جمهور نشديد ولي مي توانيد از اين سبد راي خود جاي ديگري استفاده کنيد. اما او دليلي براي ادعايش نداشت و فقط مي​گفت اگر من سکوت کنم، اين 13 ميليون نفر از من عبور مي کنند! اين هم شد دليل؟
زاکاني ادامه داد: فرداي آن روز رفتيم ديدار آقاي هاشمي رفسنجاني و او به ما گفت که موسوي همه حرف​هايش را به شما نزده است. ظهر شنبه پس از انتخابات آقاي خاتمي و سيدحسن خميني به ديدار هاشمي رفسنجاني رفتند و به او مي​گويند که موسوي به کمتر از ابطال انتخابات قانع نيست و نتيجه انتخابات را نمي پذيرد. از اين رو آقاي هاشمي مي​گفت موسوي چيزهاي ديگري را هم مي​خواهد! کسي که هنوز نتيجه انتخابات اعلام نشده، ابطال آن را مي خواهد اگر پيروز مي​شد، چه مي خواست بکند؟
وي از عدم تقواي جمعي سخن گفت و افزود: برخي افراد ارزشمند هستند اما رعايت تقواي جمعي را نمي کنند و به هم امر به معروف نمي​کنند و حرکت به سوي سکوت پيش مي​رود.
زاکاني که مي​گفت در يکي از گزارش​هايش در مجلس هشتم درباره کميته ويژه بررسي مسائل پس از انتخابات،کوشيده است که جو مجلس را آرام کند، يادآور شد: من آن زمان گفتم که در ميان معترضين، اکثريتي مي گويند راي من کو؟ نظام در قبال اينها مسئوليت دارد و بايد به آنها بگويد که رايشان کو. عده قليلي هم آشوب مي​کنند و نظام بايد مراقب باشد که آنها جامعه را به آشوب نکشند.
زاکاني خطاب به خباز گفت: شما کي اين تندروي ها را در 13 آبان محکوم کرديد؟ پاره کردن عکس امام در 16 آذر را کدام يک از دوستاني که خودشان را خط امامي مي خواندند، محکوم کردند؟ روز عاشورا هلهله کردند و ديديد که دشمنان استقبال کردند. شما چرا آن را محکوم نکرديد؟
وي از ديدار اختصاصي رهبري با ميرحسين موسوي و ديدار با مسئولان ستادهاي انتخاباتي ياد کرد و گفت: در آن ديدار نماينده موسوي گفته بود در صندوق​ها اتفاقي نيفتده و هر چي بوده بيرون از صندوق ها بوده! آقايان موسوي و کروبي هيچ دليلي نداشتند که چرا ين حرف ها را مي زنند، فقط مي گفتند که نتيجه انتخابات را قبول ندارند. آقاي کروبي مي گفت چون رايم کمتر از انتخابات قبل شده، پس تخلف شده است!
زاکاني که مي​گفت «مردم خس و خاشاک نيستند»، در واکنش به انتقاد خباز به بيان اين جمله از سوي رئيس جمهور، گفت: من به مناظره آقاي احمدي​نژاد انتقاد دارم ولي من در آن روز در ميدان بودم و شاهدم که منظور آقاي احمدي​نژاد از «خس و خاشاک»تحريم کنندگان انتخابات بود، هرچند که من ادبيات ايشان را خوب نمي دانستم.
وي در واکنش به سخنان خباز که مي​گفت چرا يک جناح زير پاي ديگري پوست خربزه مي​اندازد، اظهار داشت: ما در مجلس هفتم به شريف زادگان به عنوان وزير اصلاح طلب راي اعتماد داديم ولي در مجلس ششم چندماه اعتبارنامه آقاي حدادعادل را تصويب نمي​کردند. اين احترام به رقيب است؟
بخش پاياني اين مناظره ارسال خواهد شد.
/2929
کد خبر 272943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
  16
  حیف خباز کاشمری ها بهش رای ندادن کاشکی میامد تهران
 • بدون نام IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
  17
  خبر انلاین اگر قراره کامنت نگذاری پس چرا خبر رو گذاشتی ... لابد به دلیل همین تقوای جمعی برادران اصول گراست که این اختلاس تاریخی رخ داد و سر از کانادا در اوردند اگر نداشتند نمی دانم چه میشد؟
 • فرهاد IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۷
  2
  دلیل اینکه بحث کلا در مورد انتخابات گذشته ریاست جمهوری بود، اینه که دهان مخالفان دولت رو تو این مدت بستند، حالا نزدیک انتخابات هستش و برای جلب نظر اون عده از مردم مخالف دولت برای شرکت در انتخابات، یخورده اجازه میدن یه حرف هایی زده بشه، خوب معلومه عقده از کجا سرباز میکنه، از انتخابات گذشته!