رئیس سازمان سینمایی می‌گوید این سازمان پارسال در فرایند اسکار به شکلی طراحی و حتی لابی‌گری کرد که «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را دریافت کند.

جواد شمقدری در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص چهار سال مدیریت خود در حوزه سینما و مشکلات پیش آمده توضیحاتی ارائه داده است. بخش‌هایی از صحبت‌های رئیس سازمان سینمایی را در ادامه می‌خوانید.


- ریل گذاری را دوستانی طرح کردند که یازده سال مدیریت سینمای کشور را از ابتدای انقلاب برعهده داشتند حتی در اظهارنظری گفتند ما چنان ریل گذاری کردیم که هر مدیر جدیدی بیاید تنها لوکوموتیو ران خواهد بود و مجبور است در ریل ما حرکت کند. براساس این حرف از پیش گفته شده اعلام کردیم که ما به دنبال این هستیم که لوکوموتیو ران نباشیم و آمدیم تا ریل را تغییر دهیم و دائم از ما سوال می‌شد چه تغییری می‌خواهید بدهید که ما در جواب می‌گفتیم از اینکه سینمای ایران در مسیری حرکت کند و سازماندهی شود که بی‌توجه به حرکت کلی انقلاب و نظام باشد؛ خارجش کنیم تا با آرمان‌ها و برنامه‌های نظام و انقلاب همراه شود.


- اینکه انقلاب مسیر خودش را برود و سینما هم مسیر دیگری را برود، درست نیست. ما چنین فرآیندی را قبول نمی‌کنیم و معتقدیم سینما باید دوش به دوش نظام حرکت کند به دلیل اینکه مسئولیت حوزه سینما و فرهنگ را کسانی برعهده دارند که آدم‌های روشنفکر و نخبه‌ای هستند. چه بسا این‌ها پیشروی مسیر انقلاب باشند لذا به دنبال سینمایی هستیم که فیلمسازان و متفکرین آن و کارگردانش پیشروی حرکت مردم در عرصه نظام و انقلاب باشند. نه اینکه کاملا بیگانه باشند و در شرایط مطلوب‌تر فقط دنباله رو باشند.


- ریل گذاری ما ناظر به این تغییر حالت بود وقتی این مسئولیت را برعهده گرفتیم تجربه بیست و هشت ساله در این عرصه داشتیم و حداقل در چهار سال مشاورت هنری سعی کرده بودم براساس شناخت دقیق راهکار‌ها را روی کاغذ بیاورم و توجیه و نقشه راه برای آن‌ها داشته باشیم. زمانی که در سال 88 در دولت دهم این اتفاق افتاد طبیعی بود که دستمان پر بود و به راحتی توانستیم کار را شروع کنیم و شاهد هستید در ابتدای سال 89 دفترچه سیاست‌های ده ساله را برای سینمای ایران تدوین و ارائه دادیم و‌‌ همان جا اشاره کردیم که این سیاست‌های ده ساله به این معنا نیست که وحی منزل است و تغییر نمی‌کند اما می‌توانیم این تاکید را داشته باشیم که بیش از 80 درصد این برنامه‌ها و سیاست‌ها باید اجرا شود و 20 درصد به اقتضای زمان ممکن است تغییر کند.


- کاری را که شروع کردیم محورهای متعددی می‌توان برای آن دید. می‌توانم به دو سه مورد به صورت کلی اشاره کنم. اول اینکه ما تلاش کردیم تا سینما از مونوپل یک گروه خاص خارج شود. البته من زمانی تعابیری برای این گروه خاص داشتم به عنوان شاه‌نشین‌ها که فکر می‌کنم بهترین مفهومی است که مطلب را می‌رساند الان هم می‌توانم تاکید کنم که تلاش کردم تا شاه‌نشین‌ها از شاه‌نشینی پایین بیایند و در کنار دیگران قرار بگیرند و فکر می‌کنم امسال در جشنواره فیلم فجر شاهد آن بودیم.


- در جشنواره فیلم فجر امسال می‌بینید هرکسی که قابلیت داشت و اراده کرد فیلم ساخت و در این جشنواره شرکت کرد و ممکن است اسم بعضی‌ها هم نباشد و نتوانسته‌اند امسال فیلم بسازند. یعنی ما وجه حمایتی که در سینمای ایران است را سعی کردیم با عدالت و برنامه توسعه دهیم و پخش کنیم و دراختیار همه قرار دهیم. دلیلی ندارد سال‌ها بگذرد و این شاه‌نشین‌ها از این رانت‌ها برخوردار شوند و یک گروه بزرگی هیچ‌گاه دستشان به این حمایت‌ها نرسد. ما سعی کردیم کمی این معادله را بهم بزنیم.


- در هالیوود هم که 700 فیلم ساخته می‌شود تنها 100 فیلم آن گل می‌کند و 600 فیلم دیگر در ذهن کسی نمی‌ماند و مطرح نمی‌شود. یعنی فقط یک هفتم فیلم‌ها قابل توجه است، اما در سینمای ایران ضریب ما بیشتر است یعنی حداقل یک سوم فیلم‌ها در سینمای ایران به نوعی قابل توجه است. ممکن است دوسوم هم مورد توجه قرار نگیرد اما درمقایسه با کشورهای دیگر که تولیداتشان در سینما بیش از 100 فیلم است، این نسبت ضریب خوبی است.


- گاهی اوقات از دوستانی که در حوزه سینما کار‌شناس هستند دیالوگ‌هایی را می‌شنوم که خیلی تعجب می‌کنم یا از دنیا اطلاع ندارند یا اگر اطلاع دارند؛ خود را به بی‌خبری می‌زنند و تنها می‌خواهند انتقادکنند. بالاخره ما الگویمان کجاست؟ یک جا را باید به عنوان الگو معرفی کنیم. ما جزو کشورهایی هستیم که تولیدمان انبوه است و همچنان معتقدم به تولید 300 فیلم در سال باید برسیم و این ظرفیت را داریم. کشورهایی که مثل ما تولیدات فراوانی دارند مثل فرانسه که درحدود 250 فیلم در سال می‌سازد و آمریکا که در سال 700 فیلم می‌سازند. جریان آنها چگونه است؟ آیا خبر داریم؟ در فرانسه اگر 250 فیلم ساخته می‌شود تنها 90 فیلم اکران می‌شود یعنی 160 فیلم آن اکران نمی‌شود و این چیزی است که همه می‌دانند.


- سال گذشته که من به ایتالیا رفته بودم؛ با یکی از مدیران سینمایی آنجا که شبیه به فارابی ما بود؛ صحبت می‌کردم. می‌گفت تقریبا دو سوم فیلم‌های سینمایی که ما می‌سازیم تنها برای این است که پوزیشن تولید فیلم سینمایی را نگهداریم و می‌دانیم که فیلم‌ها اکران نمی‌شود و به فیلمسازان گفتیم که اگر اکران نشد، فیلم را در شبکه‌های تلویزیونی نمایش می‌دهیم. بنابراین همیشه می‌توان گفت کشورهایی که تولید فراوانی دارند؛ تقریبا نسبت بین یک سوم تا 50 درصد بیشتر اکران نمی‌شود. در آمریکا هم به همین شکل است و همه 700 فیلم اکران نمی‌شود و حداقل 250 فیلم بعداز پایان ساخت وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود و 100 فیلم در شبکه تلویزیونی نمایش داده می‌شود و رقابت اصلی برای اکران بین نیمی از فیلم‌هاست. اما ما باید الگوی بومی خودمان را درست کنیم.


- زمانی که فیلمساز بدون آنکه نیاز به امکانات ما داشته باشد، فیلم می‌سازد، ممکن است فکر کند نیازی به پروانه ساخت ندارد زیرا امکانات دیجیتال در دسترس است. ضمن اینکه چند فیلم بود که به جشنواره‌ها ارائه شدند اما پروانه ساخت ندارند البته امسال به عنوان گام اول گفتیم هر فیلمی که پروانه ساخت، نگرفته است در جشنواره نمی‌آوریم. اما برای اکران تلاش می‌کنیم اگر شانسی داشت به آن پروانه نمایش بدهیم تا اکران شود.


- باتوجه به شرایط جهان؛ معتقدم می‌شود فرآیند الزام اخذ پروانه ساخت را به نوعی حذف کرد و پروانه ساخت را برای پروژه‌هایی درنظر بگیریم که می‌خواهند از یارانه دولتی استفاده کنند تا کسی که می‌خواهد با بودجه خودش فیلم بسازد، بتواند بدون پروانه ساخت فیلمش را بسازد. البته می‌دانیم ازنظر اجرایی و استفاده از موقعیت‌های مختلف این‌ها نیاز به اخذ مجوز دارند. اما اگر به ارشاد و سازمان سینمایی بیاید؛ ما می‌گوییم نمی‌دانیم شما دارید چه کار می‌کنید و باید مطلع شوم و همین ضرورت مطلع بودن دوباره پروسه پروانه ساخت را برایش باز می‌کند.


- پروژه‌هایی که بخواهد سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کند حتما باید پروانه ساخت بگیرد و این‌ها تفکیکشان دقیق باید باشد. یعنی اگر پروژه‌ای با سرمایه گذاری شخصی است یعنی فیلمساز بیاید و بگوید من می‌خواهم با این بودجه فیلم الف را بسازم و این بودجه را خودم تهیه می‌کنم و بودجه آن را از فلان حامی می‌گیرم یعنی منبع مالی آن شفاف باشد می‌توانیم به او اجازه دهیم تا فیلم را بدون پروانه ساخت بسازد اما اگر بخواهد از ما حمایت بگیرد ما باید بدانیم دارد چه کار می‌کند و پروسه پروانه ساخت جلوی او باز می‌شود اما در دو حالت حتما باید پروانه ساخت بگیرند. یکی آن‌هایی که می‌خواهند از یارانه‌ها و حمایت‌های دولت استفاده کنند و یکی هم آنها که تولید مشترک داشته باشند و از سرمایه‌های خارجی کمپانی‌ها و موسسات و مراکز دیگر استفاده کنند هم باید پروانه ساخت بگیرند.


-ما فکر می‌کنیم شرایط یک فیلم ممکن است در جایی بین مخاطب ایرانی و خارجی متفاوت باشد و در جاهایی هم همپوشانی دارد. یک فیلم برای مخاطب خارجی و ایرانی خوب است اما یک فیلم تنها برای مخاطب ایرانی خوب است و فیلمی هم تنها برای مخاطب خارجی خوب است. این تعریفی است که وجود دارد. مثل فیلم «خرس». البته این فیلم برای مخاطب داخلی هم خوب است، اما باید اصلاحاتی روی آن انجام شود زیرا این فیلم متعلق به خانواده ایثارگران و شهداست و ممکن است آن‌ها معترض شوند.

طبیعی است که آن‌ها اعتراض کنند و ما حق اعتراض را برای آن‌ها پذیرفته‌ایم به خاطر اعتراض آن‌ها از فیلمساز خواستیم این فیلم را تا اصلاح نکرده به شبکه اکران عمومی وارد نکنیم اما در خارج از مرز‌ها هیچ مشکلی پیش نمی‌آید زیرا اکثر کشور‌ها درگیر جنگ بوده‌اند و مصیبت‌های جنگ را خیلی بیشتر از ما لمس کرده‌اند و با آن ارتباط می‌گیرند و هیچ نکته منفی در ذهن آن‌ها شکل نمی‌گیرد. اما برای نمایش در داخل کشور بدیهی است اگر خانواده شهدا معترض باشند ما موظف هستیم حق آن‌ها را رعایت کنیم و نظر آن‌ها را جلب کنیم. در گذشته یک رویه‌ای وجود داشت که یا همه فیلم‌ها را‌‌ رها می‌گذاشت و یا مجموعه‌ای از فاکتور‌ها را باهم بکار می‌گرفت و برای هر نوع نمایشی آن را اعمال می‌کرد. 


 -اینکه فیلمسازی در جریان تولید فیلم از مرحله جذب سرمایه تا نمایش در بخش‌های مختلف دچار جرم می‌شود، فرآیند دیگری است. این جرم‌ها دیده می‌شود و یادداشت می‌شود و شاید در‌‌ همان برهه از زمان لازم نباشد برخورد شود. فکر می‌کنم هر کسی دوست دارد پرونده سالمی داشته باشد و آینده‌اش تضمین شده باشد لذا از همه فیلمسازان خواهش می‌کنم تا تلاش کنند از رفتارهای غیرقانونی که به عنوان جرم تلقی می‌شود پرهیز کنند و اگر ناخواسته کارهایی را کرده‌اند آن را پاک کنند. مواردی بوده که فیلمساز متوجه نبوده که نیاز به مجوز دارد و لازم است خودشان گزارش دهند و الا تمام عوامل اعم از بازیگر، کارگردان، سرمایه‌گذار زمانی که در یک فرآیند غیرقانونی کارهایی را انجام می‌دهند در سوابق آن‌ها باقی می‌ماند.

 

- بخش بزرگی از این اعتراضات و مقابله‌هایی که زمان ریاست من در سازمان سینمایی شکل گرفت برمی‌گردد به جریان ریل‌گذاری که مطرح شد. یعنی وقتی شما افرادی را که عادت کرده‌اند در مناصب تصمیم گیری باشند؛ کنار می‌گذارید آن‌ها اصطکاک ایجاد می‌کنند و تلاش می‌کنند به جریان مدیریتی جدید ضربه بزنند لذا از هر ظرفیتی استفاده می‌کنند و این ظرفیت‌ها شکل‌های مختلفی داشته است. یکی از این ظرفیت‌ها این است که از حساسیت جامعه و غیرت‌های دینی مردم سوء استفاده کنند و اینکار را هم انجام دادند البته ما هم پیش‌بینی می‌کردیم که ممکن است چنین اتفاقی بیافتد اما چون به کارمان معتقد بودیم سعی کردیم در اصول و مسیر خودمان بمانیم و مقاومت کنیم البته سعی کردیم لغزش‌هایی را که وجود دارد اصلاح کنیم و در جشنواره فیلم فجر امسال تا حدودی شاهد این اصلاحات بودید.


- در رابطه با اسکار چندبار گفته‌ام زمانی که قرار بود مسئولیت سینمایی آن زمان را برعهده بگیرم از آقای احمدی‌نژاد پرسیدم اگر بخواهید در یک جمله من را نصیحت کنید چه می‌گویید ایشان گفتند برو سینمای ایران را بین‌المللی کن و من گفتم اولین گام این است که اسکار بگیریم و او گفت خوب اینکار را انجام بده و این اتفاق افتاد.


خیلی‌ها در این سی سال تلاش کردند اسکار بگیرند اما موفق نشدند اما الان شد. آن سال که «جدایی نادر از سیمین» جایزه اسکار را گرفت می‌شد فیلم دیگری به جشنواره جهانی برود و اسکار نگیرد و «جدایی نادر از سیمین» می‌توانست در فجر انتخاب نشود و اگر انتخاب می‌شد می‌توانست جایزه نگیرد. این‌ها یک برنامه‌ریزی بوده است. وقتی شما در عرصه بین‌المللی می‌روی و می‌خواهی جایزه بگیری قطعا نمی‌توانی با شاخص‌های خودت عمل کنی و طبیعی است که بتوانی با شاخص‌های آن‌ها عمل کنی، اما برای ما این مهم بود که با شاخص‌های آن‌ها عمل کنیم اما منافع ملی مارا زیر سئوال نبریم.


- در فرآیند اسکار فیلمی انتخاب شد، رفت و حمایت شد. برنامه‌ریزی شد اما بعضی‌ها منکر هستند و می‌گویند برنامه‌ریزی شده نبود، تصادفی بود. آن‌ها ممکن است خلقت و هستی را هم تصادف بدانند البته آن‌ها در خیالات خودشان سیر می‌کنند. بیایند ببینند در کجا می‌توان در راستای خلقت تصادفی کار کرد و به جایی رسید. ممکن است بر حسب تصادف به تنایج اولیه برسید، اما یک قله را هدف گرفتن و به آنجا رسیدن هیچ وقت بر حسب تصادف اتفاق نمی‌افتد. ما طراحی کردیم و حتی لابی‌گری کردیم تا این اتفاق بیفتد و برای همه ایرانیان مهم بود که یک فیلم ایرانی اسکار بگیرد. فیلمساز برای ما مهم نبود بلکه مهم این بود که فیلم از سینمای ایران جایزه بگیرد.


- ما مطمئن بودیم که بعداز گرفتن اسکار برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» در سال بعد بعید است که به ایران جایزه اسکار بدهند و ما کم داریم که یک کشور در دوسال متوالی جایزه بگیرد ضمن آنکه شاخص‌هایی که برای حضور فیلم «یه حبه قند» در اسکار مورد نیاز بود، وجود نداشت یعنی باید حداقل نیمی از آکادمی اسکار فیلم را ببینیند در حالی که فیلم «جدایی نادر از سیمین» این شرایط برایش مهیا بود.


-فیلم «یه حبه قند» به‌رغم اینکه از لحاظ فرهنگی و هنری دارای جذابیت‌هایی بود، اما شانس اینکه در اسکار موفق شود پایین بود. البته این دلیلی نبود که فیلم را به اسکار ندادیم بلکه در آن شرایط این حداقل کاری بود که با توجه به توهینی که به پیامبر اعظم(ص) شده بود، کردیم و اگر فیلم برای فارابی و سازمان سینمایی بود ما سریعا این تحریم را انجام می‌دادیم، اما بدلیل اینکه فیلم متعلق به یک نهاد دیگر بود؛ پیشنهاد را مطرح کردیم و خودشان پیش قدم شدند و در یک مواجه رئیس سازمان تبلیغات می‌پذیرد اما بعد با کارگردان گفتگو نمی‌کند. ظاهرأ در آن مواجهه گرفتار تعارفات شده بودند و یک چالش بوجود آمد اما خوشبختانه ابعاد جدیدی پیدا نکرد و بعد‌ها دیدیم این تحریم خیلی کارساز بود و این را از واکنش‌های اعضای اسکار می‌توان دید.


 - نگاه کلانی در سطح بالای مسئولان به سینما وجود دارد و سینما امروز دغدغه مسئولان شده است. دیگر سینمای ایران نمی‌تواند یک بچه بازیگوش باشد بلکه سینمای ایران باید یک جوان برومند باشد که خیلی از مسئولیت‌ها و ماموریت‌ها را برعهده بگیرد و خیلی از کار‌ها را خودش باید انجام دهد اگر این جوان برومند وظیفه‌شناس باشد تردیدی نداشته باشید سال بعد و آینده سینمای ایران خوب خواهد بود.
 

58246

کد خبر 277863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 80
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • ehsan US ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  خوب شما که لابیتون قویه چرا امسال تحریم کردین؟؟؟؟
  • بدون نام IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
   160 1
   آحه این بار قرار بود اصلا اسکار نگیرن حتی به زور
  • بدون نام IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   157 0
   قبلا که فرموده بودید مراسم اسکار چیزی مثل جشن سینمای گچساران است. برای همچین مراسم کوچکی لابی کردید؟
  • رو! EU ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   4 97
   علتش رو داخل متن گفته اما فکر کنم نخونده باشید متن رو!
  • بدون نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   36 0
   احتمالاً امسال دستور نداده بودن خرس نقره اي از برلين بگيرين؟
 • بدون نام IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  793 6
  شما خوبی !!!
 • بدون نام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  اصلا هم بردن اسکار ربطی به قشنگی فیلمی که خود فرهادی زحمتش رو کشیده بود نداشت!!!
 • @ Mostafa @ IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  بح بح چشم همه روشن!! ديگه نميشه به جايزه هايي كه خارج كشور بدست مياد دل بست و افتخار كرد.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  اتفاقا به خاطر لابی شما می خواستند بش جايزه رو ندند بسکه فيلم خوب بود نتونستند.
 • حسام GB ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  آقای عزیز! حالا که می‌‌خواستید لابی کنید چرا یکی‌ از فیلم ها‌ی پایان نامه، اخراجی‌های ۳ و قلاده‌های طلا را معرفی‌ نکردید؟
 • امید IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  744 7
  مزاح فرموده اند!
 • سعید IN ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  736 7
  یه جیز بگو بهتون بیاد بقیه خندشون نگیره !
 • بدون نام IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  806 8
  يه لابی هم واسه اين آقای سلحشور بکنيد صواب داره به خدا!
 • سعید IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  713 9
  اول که فیلم جدایی.. رو در مرحله ساخت توقیف کردین و بعد دو هفته مجوز مجدد دادین بهش الانم که توهین به فیلم مفتخر فرهادی میکنین بعد انتظار دارین ایشون برگرده ایران؟؟!
 • بدون نام US ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  663 5
  دائم فرمودید اسکار هیچ ارزشی نداره و مغرضانه هست، حالا بعد از یک سال یادتون اومده لابی فرموده بودید؟!!!
 • بدون نام IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  557 7
  جوک بامزه ای بود.
 • مصطفی IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  اینکه فیلم آقای فرهادی پر از اشکال بود که تعدادی از آنرا آقای رائفی پور در نقد خود اشاره کرده اند قبول ولی این حرف که شما برای اسکار لابی کرده اید خنده دار است آقای شمقدری!
  • بدون نام IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
   116 5
   این رائقی کیه؟ چندتامیان پرده یه دقیقه ای ساخته؟ ایراد که به همه چی میشه گرفت
  • ali US ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
   101 7
   این رائفعی پوز دیگه کیه که گفتی؟
  • محسن FR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   29 0
   پر از اشکال بود؟ :O حداقل بگو یه مقدار!!! پر از اشکال بود؟؟؟؟!!! :O
 • پیام IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  573 6
  بسی نشاط رفت !!!!!!
 • سجاد IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  100 0
  آقا . . . بزار به مرگ طبیعی بمیرم . . . . مردم از خندهههههههههههههههههه
 • بدون نام IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  133 1
  اسکار و لابی کردین اون 10 تا جشنواره دیگه ای که جایزشونو به فیلم آقای فرهادی دادن، چی اونام لابی بود ؟
 • مهدی EU ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  111 1
  راستی وزیر محترم فراموش کردن لابیتون رو به ملت ایران تبریک بگن. آقای رئیس جمهور هم فراموش کردن . خوش باشین
 • بدون نام IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  81 0
  اسراییل که انقدر لابیش تو آمریکا قویه تا حالا 10 بار نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی شده که یدونشو هم نتونسته بگیره اونوقت ما با این همه تنش و قطع روابط 34 ساله به راحتی تو معتبر ترین مراسم فیلم جهان لابی میکنیم ؟؟
 • سینا US ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  129 1
  آقا جان من لابی کن اسکار رو به آرگو ندن. نکنه از لحاظ لابی هم تو تحریمیم.
 • من US ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  102 1
  آقا شما ریل اظهارنظرهاتون رو عوض کنین، تا می‌آد بامزگیِ قبلی‌ها یادمون بره یه سور دیگه به ما می‌زنی... تو این همه بدبختی خنده‌مون نمی‌گیره به خدا...
 • بدون نام IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  116 1
  شب عیدی بعد از مدتها خندیدیــــــــــــم! این جور وقتا آدم نمی دونه چی بگه بهتون آقای شمقدری!
 • بدون نام US ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  26 0
  جی باد بهار
 • محسن IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  57 0
  بابا لابی! بابا رومن پولانسکی! بابا ژان گولر ... نه هر که چهره برافروخت دلبری داند ...
 • محمد IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  143 3
  جناب شمقدری لطفا از آقای رییس جمهور بخواهید دستور دهند اتفاقات زیر هم بیفتد: رفتن ایران به جام جهانی- گرفتن جایزه نوبل در تمامی رشته ها خصوصا در رشته هسته ای!- گرفتن جایزه های ادبی مثل جایزه پولیتزر- پایین آمدن قیمت دلار- بالا رفتن قیمت نفت- صعود کودکان پیش دبستانی به قله اورست و کاشت آفتابگردان در مریخ......!
  • بدون نام IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   89 1
   این کارها که سخته، دستور بدن مشکل بخاری بچه مدرسه ای ها حل بشه.
 • بدون نام IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  85 1
  دوستان خودجوش اصلاح طلب شده اند!‏
 • بدون نام IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  109 1
  اونوقت با کدوم کشور لابی کردید؟؟؟ امریکا ؟؟؟ اسکار که می گفتند اسراییلی نکنه.....
 • مهدی IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  83 2
  بهتر بود می فرمودید برخلاف معمول جلوی فیلم فرهادی سنگ اندازی نکردیم نه اینکه برای گرفتن اسکار لابی کرده باشید
 • از یاسوج IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  91 1
  عجب. پس اون لابی صهیونیسم که میگفتن انجام شده که تصویر مملکت و مردم و قوانین مارو با این فیلم بد نشون بدن شماها بودید. من تو سایتای وابسته به شما بارها اعتراض کردم که چرا به اصغری و فیلمش توهین میکنید و اون اسکار رو حاصل لابی صهیونیسم و جایزه سیاسی میدونید، حالا اسکار این فیلم شده حاصل تلاش و لابی شما؟
 • صدرا IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  50 0
  ایشون هر از گاهی گل افشانی! میکنه به دل نگیرید بابا !!!
 • مهدی RU ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  108 1
  آقاس شمقدری جایی فرموده بودید اسکار مثل جشن سینمای گچساران است، به نظرم از بس مثل هم هستند اشتباه گرفتیدشون، برای جایزه ی گچساران لابی کردید فکر می کنید اسکار بوده نه؟
 • بدون نام US ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  100 1
  ازنوع واكنشتان به جايزه بردن فيلم فرهادي معلومه كه چقدر راست مي گوييد
 • بدون نام CH ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  89 1
  جان ؟!؟!؟
 • ترمه A1 ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  61 1
  ای وای من.......
 • بدون نام IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  92 1
  شما که اینقدر لابیت قویه خب اخراجیها رو میفرستادی اسکار بگیره
 • امین IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  93 1
  شیخ ما برای انتخابات برنامه دیگه ای ندارند؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  86 1
  آها یه چیزی یادم اومد: موفقیت 100 تا صاحب داره اما شکست همیشه تنهاست!
 • حقیقت گو IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  84 1
  ما قبلا از زبان کارشناسان مسائل مدیریت جهانی شنیده بودیم که این جوایز تحت تاثیر نظر لابی صهیونیستی به افرادی خاص اهدا می شود!!!! آقای شمقدری لطفا شفاف سازی بفرمایید!!! خدایی نکرده شما که ......
 • سیاوش IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  89 1
  جان من !!!!!! چرا اینقدر دیر گفتی بلا ..!!!! آقا شما که دست میرسه یه لابی چیزی بفرما این آجیل شب عید ما جور شه به خدا....... اگه میتونی یه لابی بکن هر ریال بشه 4000 دلار......والله.......
 • بدون نام IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  89 1
  این یکی واقعا جدید بود ,,,مرسی,,,خیلی خندیدیم
 • احمدعلي IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  82 1
  چقدر نصحيت به ايشان شبيه نصيحت به آقاي علي آبادي براي تحول فوتبال بود !!
 • فاطمه US ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  74 2
  آقاجان وقتی حالتون میگیره، اول با دوستان هماهنگ کنید چه واکنشی بدید، بعدا نظر بفرمایید. حالا که دیدید هیچ ایراد معقولی از فرهادی و فیلمش نمیشه گرفت، یادتون افتاده؟ بعید نیست فردا یکی بیاد بگه: اصلا این فرهادی رو من خودم بزرگش کردم !
 • بدون نام IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  60 1
  چایی نوشیدنی خوبی است.
 • محسن DE ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  61 1
  بابا لابی ... نه هر که چهره بر افروخت دلبری داند ...
 • محسني GB ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  84 1
  بردن ساير جوايز نظير گلدن گلوب را هم شما لابي كرده بوديد؟
 • رضا IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  63 1
  آقا قبول شما که است میگی ولی اینکه این فیلم 106 فیلم برتر تاریخ جهان شده توی سایتی که بسیار معروف است و نظر مردم سراسر جهان را در نظر میگیرد چی؟؟؟ خیلی ها آرزوی جایگاه و رتبه فیلم جدایی نادر از سیمین رو دارن!!! اینم لینکش واسه دوستان: http://www.imdb.com/title/tt1832382/?ref_=sr_1
 • رضا US ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  59 1
  تو خوبی
 • شهروند IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  75 1
  راستش ما هنوز نفهمیدیم مسولان کی جدی هستند و چه وقت مزاح می فرمایند!
 • حمید IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  68 1
  یعنی خرج که نداره تو رو خدا اصلا لابی میدونی چیه
 • بدون نام IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  73 1
  یعنی همه خلاقیت شما و مشاورینتون همین بود؟ یک ســــــــــــــــال وقت داشتین کاش می گفتین خود اصغر فرهادی براتون یک سناریوی باور پذیر می نوشت!
 • حسام US ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  66 1
  باز دم انتخابات شد موفقیت به نام خودتون سند می زنید!!!!؟؟؟
 • محمدرضا IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  75 1
  به به عجب مرد هنرمندی یه استناد واسه حرفت داری؟ با ده نمکی که رفیقتری.یه کاری میکردی اون اسکار بگیره
 • am IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  85 1
  برا همین بود که صدا و سیما پشت سر هم تبریک می گفت به اصغر فرهادی D: چرا کاری میکنیم که ملت بخندن ...
 • بدون نام IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  67 1
  بپا چشت نکنن!
 • بدون نام US ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  63 1
  هر دم از این باغ بری می رسد!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  57 1
  مستند بفرمایید حرفاتون رو...
 • بدون نام US ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  84 1
  پارسال شما نمیگفتی جشنواره گچساران ارزشش بیشتر از اسکاره؟!! حالا میگی لابی هم کردی؟ برو عمو خالی نبند!
 • ایرانی IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  70 1
  شما که با آمریکا ارتباطی ندارید؟!!!!!
 • abi US ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  95 1
  بازم از این خبر ها بزارید،ترکیییییییییدم از خنده دمتون گرم
 • بی نام IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  72 1
  اینا که تا پارسال گلدن گلوپ و اسکار رو تحریم کرده بودند ... چی شد پس!!!! احتمالا فردا میگن ما خودمون به آمریکا گفتیم ایران رو تحریم کن تا .... استغفرالله
 • مسعود IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  66 1
  ببخشید این حرف را میزنم. ولی باور کنید این یکی شاخ دار بود!!!
 • بدون نام IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  95 1
  اجنبی هیچکاک اگر دارد.. ما جواد شمقدری داریم.
 • حسن EU ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  41 0
  بابا لابي دوتا ديگر اسكار بگير اگر نشد بخر تو كه ميتونی؟
 • mahdi DE ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  43 0
  دوستمون داره شوخی می کنه حتما!! آی شیطون خیلی با نمک شدی
 • یکی NL ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  47 0
  خیلی مطلب خوبی خلق کردن جناب شمقدری. ممنون
 • لابی نیا CA ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  41 0
  راستش امسال بهتر بود آقای شمقدری اجازه میفرمودن چند تا از دست اندر کاران سینما رو میفرستادن حتما اسکار میگرفتن ...
 • بدون نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  27 0
  شما رو بخدا آقای شمقدری برای مردم دردسر درست نکن اون مسئول بیچاره جشنواره حالا باید ج.اب بدهد کی با کی لابی کرده کجا بوده چی گرفته چیکار کرده مثل اینجا نیست یکی سوال نپرسه از شما!!!!!
 • داود IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  20 0
  بهترین جوابو به این آقا کثیریان توهمین خبرانلاین داده...
 • محسن FR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  21 0
  شاعر میگه این رو نگین چی بگین؟؟
 • نیما IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  16 0
  حتما با اون 50 تا جشنواره دیگه هم که به فرهادی جایزه دادن لابی کرده بودین نه؟
 • بی نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۶
  3 0
  آقای محترم یک با این همه نفوذ یک لابی کنید این تحریمها هم از کشور برداشته بشه. با تشکر ملت ایران
 • یک دوست IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
  0 0
  وقتی شما در عرصه بین‌المللی می‌روی و می‌خواهی جایزه بگیری قطعا نمی‌توانی با شاخص‌های خودت عمل کنی و طبیعی است که بتوانی با شاخص‌های آن‌ها عمل کنی، اما برای ما این مهم بود که با شاخص‌های آن‌ها عمل کنیم اما منافع ملی مارا زیر سئوال نبریم. (واقعآ گرفتن اسکار ودیگر جوایز خارجی اینقدر اهمییت دارد که فرهنگ خود را نادیده بگیریم .)
 • رضا IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 1
  برگردید برید مصاحبه هاوارد گوردون تهيه‎کننده ارشد کمپاني فاکس که توليد سريال‎ ضد‎ايراني «ميهن» را در کارنامه دارد، ببینید بعدنظربدهید که چرا آرگوبرنده شد چرا جدایی برنده شد همش سیاست بازی