کیوان کثیریان

مصاحبه جواد شمقدری با ایلنا گفت و گوی مهمی است. بخش های کلیدی دارد که در آینده نزدیک به تفصیل به آن خواهم پرداخت.(متن کامل)
اما جذاب ترین بخش این گفت و گو پاسخ به سوالی درباره اسکار سال گذشته فیلم "جدایی نادر از سیمین" است. نکات جالبی دارد که برای نخستین بار مطرح می شود. بخش هایی از آن را عیناً بخوانید:

"در رابطه با اسکار هم چندبار گفته‌ام زمانی که قرار بود مسئولیت سینمایی آن زمان را برعهده بگیرم از آقای احمدی‌نژاد پرسیدم اگر بخواهید در یک جمله من را نصیحت کنید چه می‌گویید ایشان گفتند برو سینمای ایران را بین‌المللی کن و من گفتم اولین گام این است که اسکار بگیریم و او گفت خوب اینکار را انجام بده و این اتفاق افتاد. خیلی‌ها در این سی سال تلاش کردند اسکار بگیرند اما موفق نشدند اما الان شد. آن سال که جدایی نادر از سیمین جایزه اسکار را گرفت می‌شد فیلم دیگری به جشنواره جهانی برود و اسکار نگیرد و جدایی نادر از سیمین می‌توانست در فجر انتخاب نشود و اگر انتخاب می‌شد می‌توانست جایزه نگیرد. این‌ها یک برنامه‌ریزی بوده است. ... در فرآیندی فیلمی انتخاب شد رفت و حمایت شد. برنامه‌ریزی شد اما بعضی‌ها منکر هستند و می‌گویند برنامه‌ریزی شده نبود، تصادفی بود. آن‌ها ممکن است خلقت و هستی را هم تصادف بدانند البته آن‌ها در خیالات خودشان سیر می‌کنند. ... و ما طراحی کردیم و حتی لابی‌گری کردیم تا این اتفاق بیفتد و برای همه ایرانیان مهم بود که یک فیلم ایرانی اسکار بگیرد. فیلمساز برای ما مهم نبود بلکه مهم این بود که فیلم از سینمای ایران جایزه بگیرد."

ادعاهای جالب توجهی است. قصد تحلیل و رد این حرف ها را ندارم. بعضی چیزها بدیهی است. فقط به نظرم یادآوری چند رویداد و خبر به همراه چند نکته کفایت می کند.

اول: اصغر فرهادی در چهاردهمین جشن خانه سینما وقتی جایزه "درباره الی" را گرفت، حرف های جنجالی و پرحاشیه ای زد. او همان وقت ها روزهای اول فیلمبرداری "جدایی نادر از سیمین" را می گذراند. پس از این حرف ها بهانه ای که  معاونت سینمایی منتظرش بود از خانه سینمایی ها گرفت و معاون سینماییِ آن موقع، یعنی همین آقای شمقدری بیانیه تند و تیزی منتشر کرد که به بیانیه "انالله واناالیه راجعون" معروف شد. درآن بیانیه درباره اصغر فرهادی گفته شد: " بی‌خبران و غافلان، پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو می‌کنند. چه باید کرد!؟ کسی که از روی غرور جاهلانه و شاید هم غفلت چنین سخنانی بر زبان می‌راند، چه پاسخی دارد؟!... من در درگاه الهی و در پیشگاه امام حاضر مهدی موعود طلب عفو و بخشش می‌نمایم." (متن کامل)
{دقت بفرمایید هنوز خبری از حمایت و برنامه ریزی نیست. ضمن اینکه اگر قدرت لابی گری دوستان اینقدر زیاد است، چرا روی یک فیلمساز که بی خبر و غافل نباشد برنامه ریزی نشد؟ چرا روی یک فیلمساز متعهد که مغرور و جاهل نبود سرمایه گذاری نشد؟ و یا روی یک فیلم ارزشی؟}

دوم: پس از یکی دو روز ناگهان سجادپور، مدیرکل نظارت وقت پروانه ساخت فیلم اصغر فرهادی را لغو کرد و درحالیکه 20 درصد از فیلمبرداری انجام شده بود، پروژه متوقف شد (اینجا). بعد از آن با برخی وساطت ها فیلمبرداری این فیلم از سر گرفته شد.
{دقت بفرمایید؛ حمایت؟}

سوم: بعد که فیلم به جشنواره بیست و نهم فجر آمد و با استقبال اکثریت مطلق منتقدان مواجه شد، در اختتامیه جشنواره، داوران جایزه بهترین فیلم را به "جرم" دادند!  تا یکی از بزرگترین گاف های داوری در جشنواره فیلم فجر رقم بخورد. "جدایی نادر از سیمین" سیمرغ های کارگردانی، فیلمنامه ، فیلمبرداری، بازیگری مکمل مرد و صدا را از داوران گرفت و سیمرغ انتخاب مردم و بهترین فیلم منتقدان را هم مال خود کرد. (اینجا)
{دقت بفرمایید از راهیابی "جدایی..." به عنوان حمایت  یاد شده چون می توانست در بخش مسابقه پذیرفته نشود! از سیمرغ ها به عنوان برنامه ریزی یاد شده چون می توانست به این فیلم داده نشود. البته جشنواره ما و داوران ما آنقدر کلاس شان بالا بود که فیلم بهتری نسبت به "جدایی..." در آستین داشتند.}

چهارم: هیات انتخاب فیلم برای اسکار که تشکیل شد، زمزمه هایی مبنی بر تمایل برای ارسال فیلمی دیگر به راه افتاد. مثل جهانگیر الماسی که فیلم هایی چون آلزایمر و آسمان محبوب را مناسب اسکار می دانست(اینجا) و مخالفان فیلم هم بر آتش این زمزمه دمیدند. سجادپور هم این فیلم را فیلم خوبی نمی دانست و گفته بود: "در فیلم جدایی نادر از سیمین  وقتی با 50 کارشناس صحبت کردم، تنها حدود سه نفر متوجه لایه‌های دوم و سوم فیلم شده بودند. در حالی‌که‌ بیشتر کارشناس‌ها همان لایه اول را دیدند که در آن حلال و حرام، دروغ و راست بود، بنابراین وقتی سازنده آن‌قدر محافظه کاری کرده، نتوانسته پیامش را خوب منتقل کند." (اینجا)
بالاخره با انتخاب درست "جدایی نادر از سیمین" برای معرفی به اسکار، همه نفس راحتی کشیدند. (اینجا)
{دقت بفرمایید از این انتخاب به عنوان حمایت و برنامه ریزی یاد شده. آقای سجادپور هم دارد حمایت می کند}

پنجم: "جدایی..." جایزه های برلین را برد و کم کم جشنواره های مختلف را فتح کرد، بیشتر دیده شد، جدی تر گرفته شد و روز به روز شانس اش برای اسکار افزایش یافت. جواد شمقدری در اظهارات مشهورش در گچساران به نیت تحقیر اسکار گفت: "اسکار هم مثل جشن سینمای گچساران است" (اینجا)
{دقت بفرمایید که چرا باید رییس جمهور برای چنین جایزه بی اهمیتی دستور بدهد و چرا معاون سینمایی باید برای چنین جایزه بی ارزشی برنامه ریزی و لابی کند؟ و چرا بعدش باید تبریک بگوید؟}

ششم: بازار نظر دادن و پیش بینی داغ شد. همه احساس کردند برای این فیلم ممکن است اتفاقات خوبی بیفتد. جواد شمقدری هم وارد این بازار اظهارنظر شد و جمله مهمی گفت: "انتخاب یا انتخاب نشدن این فیلم، نشانه سیاست‌های نظام حاکم آمریکا به ایران است که می‌خواهند چه سیگنال‌هایی را بدهند. فکر می‌کنم اگر بخواهند دشمنی‌هایشان را ادامه دهند یا تشدید کنند‌، جدایی نادر از سیمین را انتخاب نمی‌کنند." (اینجا)
نظر سجادپور هم جالب است: "شخصا به دلیل سیاسی کاری و نگاه غرب زده اسکار، مسولان این مراسم ترجیح می‌دهند به نماینده سینمای ایران جایزه ندهند اما اگر این جایزه داده شود اسکار ناچار به انجام این کار شده است." (اینجا)
{دقت بفرمایید هیچ صحبتی از "لابی" نیست. با لابی که سیگنال نمی دهند! همه چیز به "سیاست‌های نظام حاکم آمریکا به ایران" موکول شده است. هنوز دوستان باورشان نمی شد که فتح اسکار اتفاق بیفتد و داشتند زمینه چینی می کردند که درصورت شکست احتمالی بگویند؛ دیدید؟ ما که گفتیم!}

هفتم: فتح جایزه گلدن گلوب که اتفاق افتاد، همه چیز خیلی جدی شد. سجادپور سریع وارد عمل شد تا ثابت کند موفقیت تا دلتان بخواهد پدر و مادر دارد. او گفت: "وظیفه ما حمایت از این فیلم بود که انجام دادیم چون مطمئن باشید اگر حمایت های معاونت سینمایی نبود فرهادی و فیلمش این همه جایزه خارجی و در حال حاضر گلدن کلوب را کسب نمی کردند" (متن کامل اینجا)
{کلاً دقت بفرمایید!}

هشتم: اتفاق بسیار بزرگ فتح جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی رخ داد و فیلم اصغر فرهادی اسکار گرفت. تبریک های مسوولان دولتی سینما از سه جهت رسید. جواد شمقدری، سجادپور و میرعلایی (اینجا،  و اینجا).
{دقت بفرمایید لابی گری ها به نتیجه رسیده، دستور رییس جمهور اجرا شده ولی هیچکس حاضر نیست پزش را بدهد! عجیب نیست؟ نه وزیر ارشاد پیام تبریک می دهد و نه رییس جمهور! تلویزیون هم که انگار نه انگار. مگرمهم نبود؟ مگر تنها نصیحت رییس جمهور نبود؟ مگر اولین گام بین المللی شدن سینما نبود؟ مگر برنامه ریزی شده نبود؟ مگر برای همه ایرانیان مهم نبود؟}

نهم: اظهارنظرهای مخالف مثل همیشه سرجایش بود. "سلحشور: جدایی نادر از سیمین یک فیلم در ضدیت اعتقادات مردم وتوهین به فرهنگ وخانواده در ایران است و برای همین نمی توان گفت این فیلم برای ایران وما افتخار آورده است. مثلا اگر کسی دزد خوبی باشد وبانکی را بزند وبعد به او جایزه بهترین دزد را بدهند ویا اگر دکتری متخصص تولید قرص های روانگردان باشد وجایزه بگیرد آیا واقعا باید به آنها افتخار کرد؟ جدایی نادر از سیمین هم چنین نقشی را در گلدن کلوب ایفا کرد وبرای ما پیرو رهبری ها کسب این جایزه هیچ افتخاری ندارد." (اینجا)
{دقت بفرمایید؛ دزد! این اظهارات هرگز با واکنشی از طرف مسوولان سینمایی مواجه نشد. انگار نه انگار که برنامه ریزی و لابی و... از سوی مسوولان رسمی دولت در کار بوده!}

دهم: بعد از کسب اسکار، اصغر فرهادی به ایران آمد. از میان مسوولان رسمی جز مدیرعامل فارابی کسی در فرودگاه دیده نشد. (گزارش کامل اینجا)
{دقت بفرمایید نه نصیحت کننده، نه برنامه ریز این جایزه، نه لابی گر، نه حمایت کننده، هیچکس به فرودگاه نیامد تا ثمره تلاش ها و حمایت هایش را ببیند و  افتخار این جایزه را مال خود کند. تواضع تا کجا؟!}
 

یازدهم: سه چهارماه پیش جواد شمقدری شکایتی به مراجع قضایی کرد از یک منتقد سینما که با تحریم اسکار مخالف بود و در یادداشتی این تحریم را به سود سازندگان فیلم موهن علیه پیامبر اعظم دانسته بود. شمقدری در این شکایت خطاب به قاضی نوشته بود: "همانطور که مطلعید، اسکار و نوبل دو جایزه متعلق به لابی های صهیونیستی هستند که استکبار جهانی برای زیر سلطه کشاندن ملت های مظلوم........."
این بحث تعلق اسکار به لابی های صهیونیستی بارها و بارها از سوی دوستان و متعلقینشان تکرار شده است از جمله در همین یادداشت تبریک شمقدری به فرهادی: "قضاوت آمریکایی در مقابل فرهنگ ایرانی سر تعظیم فرود آورد و رای دهندگان آکادمی اسکار در مقابل لابی اسرائیل که بر طبل جنگ می‌کوبد واکنش متفاوتی نشان دادند و این ترک آغاز فروپاشی استیلای لابی اسرائیلی بر جامعه و همه نهادهای آمریکایی است."
{دقت بفرمایید به تکرار کلمه لابی!و اینکه آقای شمقدری با چه کسانی لابی کرده؟ با صهیونیست ها؟}

وحالا بعد از یک سال جواد شمقدری خبر از لابی می دهد، از دستور و نصیحت رییس جمهور، از حمایت های بی دریغ، از برنامه ریزی، از اولین گام بین المللی شدن. معلوم نیست این جایزه اسکار چرا در یکسال گذشته اینقدر بی صاحب بوده؟ بگذریم. راستی وعده ما سه ماه و اندی دیگر پای صندوق های رای!

کد خبر 277919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • زاهدی IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  171 4
  درود درود درود
 • بدون نام IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  104 3
  منظور آقای شمقدری این بوده گر بر سر خاشاک یکی پشه بجنبد جنبیدن آن پشه عیان در نظر ماست ولی از قدیم گفتن نه هرکه آینه سازد سکندری داند...
 • هانی IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  136 2
  شیر مادرت حلالت باشه
 • کورش IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  114 3
  خیلی عالی بود ممنون
 • بدون نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  160 4
  اگر صحبتهاي آقاي مسئول صحيح باشد يك نكته خيلي مهم و ظريف از ميان آنها ميتوان استنتاج كرد : اگر ايشان اينقدر قدرت و نفوذ دارند كه براي اسكار مي توانند لابي كنند، پس فاتحه فيلم فجر و سيمرغهاي آن را بايد خواند! چراكه چه لابيهايي كه توي اين سالها نكردند؟!
 • fm A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  137 1
  دم گرم کیوان با مقالت/ ملتو چی فرض کردن اقایون؟
 • بدون نام FR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  167 3
  کل متن یه طرف جمله ی آخر بینهایت عالی بود . . .
 • بدون نام IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  63 5
  اي بابا!ظاهرن شما تو ايران زندگي نميكنين داداش!يعني واقعن رفتين دنبال سند و مدرك ادعا آقاي شمقدري؟
 • omid178 IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  85 2
  گل کفتی اون سلحشورو خوب اومدی آخه قراره فیلمهاش جهانی بشه چون خانم جولی پیشنهاد بازی داده بهش
 • توکلی IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  68 1
  تحلیلی مبسوط و معقول بود، واقعا عالی بود. متشکرم.
 • بدون نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  38 11
  اون ميدونه چي ميگه. ما هم ميفهميم چي ميگه! شما چرا خودتو به آب و آتيش ميزني؟ فك ميكني ما هالو هستيم و نميفهميم؟
 • سهیل IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  57 1
  خیلی عالی بود مرسی
 • شادی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  58 0
  عالــــــــــــــــــــــــی
 • آرش IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  جای تردیدی نیست که بیانیه "انا لله ..." و لغو پروانه ساخت "جدایی نادر از سیمین" هم یک برنامه و نمایش برای جلب توجه غربی ها بود. به هر حال، همه از روابط صمیمانه و نزدیک اصغر فرهادی با جواد شمقدری خبرداریم و می دانیم اوضاع از چه قرار است.
  • پدرام IT ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
   25 3
   کمی از مستنداتی که دارید را برای ما بگویید
 • بدون نام DE ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  54 1
  عالی بود.
 • بدون نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  41 1
  به نظر من اگه از راه حقوقی این مسئله پی گیری بشه اونوقت اینجور حرکتا حتی تو حوزه های دیگه هم کمتر میشه
 • آرمان IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  70 1
  آقای کثیریان آفرین. خوشم اومد. خوب جوابشون رو دادی. اینا میخوان کلا هر موفقیتی رو به نام خودشون ثبت کنن.
 • هادی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  52 2
  آفرین آفرین
 • alireza IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  70 1
  آقای کثیریان شیری که خوردی حلالت !!! یعنی واقعا خجالتم خوب چیزیه آقایان لابی گر ، خجالت بکشید لطفا !
 • سعید IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  54 2
  عالی بود آقای کثیریان ، اما اینا که از رو نمی روند
 • آزاد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  49 2
  عالی بود ممنون
 • بدون نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  88 2
  بسيار عالي بود. بخصوص كه همه چيز با دليل و سند نقل قول شده.
 • بدون نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  55 3
  تحلیلی بسیار هوشمندانه و کاملا مستند بود و تاسف ما را دو چندان کرد.
 • بدون نام IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  37 3
  ممنون نکته سنجی خوبی بود.
 • عباس IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  26 1
  عالی بود آقای کثیریان. سپاس
 • محمد تاجیک IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  37 0
  خدا این شمقدری رااز ما نگیره اگه نباشه کلا ما روزنامه نگارها بی سوژه می مانیم
 • محمود IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  18 3
  با آرزوی لحظات با طروات. ممنون از نویسنده. به نظر من انتخابات سال آینده پرشورترین انتخابات است.
 • سروش میرزا EU ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  22 1
  اقای شمقدری تویی که زورت اومدتبریک بگی بعضا برعلیه فرهادی حرف هم زدی مانع تراشی کردی
 • بدون نام IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  27 1
  مالیات هم نداره که.
 • بدون نام IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  32 1
  دست مریزاد. البته دست اینها برای مردم رو شده ، اما وقتی با سند دهنشونو میبندی حال میده.
 • سعید IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  22 1
  احسنت احسنت احسنت احسنت
 • بدون نام IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  16 7
  خیلی عالی بود...ممنون...فقط میخوام بگم بیچاره اصغر فرهادی که اینها باید لابیستهاش برای بردن جایزه اسکار باشند...هرچند نباید نیتهای بعضا سیاسی مسؤولین و داوران جشنواره سینمایی اسکار رو هم کاملا نادیده گرفت...نمونش بردن جوائز متعدد فیلم متوسط و جانبدارانه <<آرگو>> در جشنواره های سینمایی متعدد هالیوودی و در آینده نزدیک اسکار...
 • مریم س IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  32 1
  آقای کثیریان به شکل حیرت آوری عالی بود. این حضور ذهن شما قابل تقدیر است. مخصوصا برای کسانی مثل من که واژه ای برای بیان تاثرشان پس از خواندن حرف های آقای شمقدری نبود و نیست راستی سیاست چه قدرت مخرب وعجیبی دارد که می تواند مولود چنین دیدگاه هایی باشد. باز هم ممنون برای من که نوشته های شما را دنبال می کنم این بهترینشان بود.
 • حسين لامعي US ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  21 1
  عالي بود جناب كثيريان. درود
 • سید NL ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  21 1
  خدا قوت کیوان جان واقعا مردی و نکته سنج
 • اردوان CA ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  16 0
  تا فرصت هست بریم تلاش کنیم شاید با لابیهای استاد شمقدری ،امسال ما جایزه اسکار گرفتیم...
 • محمد IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  2 0
  سينما ، فوتبال نيست كه هركسي بخواد دست ببره توش و با سياست واردش شه . هنر و سياست ديگه تحت هيچ شرايطي با هم نميخونن. بهتره توي يه حركت خودجوش و واسه بهبود وضع سينما حداقل يك توقفي توي ساخت فيلم ها صورت بگيره و يك سري افراد مسئول به خواست سينما گران جابجا شن.
 • سعید_ح IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  3 1
  آقای کثیریان برای نقش مکمل شهاب حسینی دیپلم گرفت نه سیمرغ (سوم)
 • بدون نام GB ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  7 0
  جدن كه يادداشت بي نظيري بود. ممنون
 • علی JP ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  5 0
  احسنت - واقعا دقیق و عالی نوشتید