۰ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴

واحدمرکزی خبر:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در اولین مرحله از سفر بین المللی ده روزه خود وارد ترکیه شد.
به گزارش شبکه فرانس بیست و چهار ، وزیر امور خارجه آمریکا پس از ترکیه به خاور میانه ، لندن و سپس به چند کشور آسیایی از جمله ژاپن سفر می کند. موضوع اصلی سفر جان کری بررسی اوضاع سوریه ، کره شمالی و درگیری های اسرائیل و فلسطین خواهد بود.
خبرنگار شبکه از واشنگتن در پاسخ به اینکه این سومین سفر جان کری به خاور میانه در یک ماه گذشته است و علت این پویایی چیست گفت : جان کری درصدد پیشرفت در پرونده خاور میانه و صلح میان اسرائیل و فلسطین است. او در یک ماه گذشته سه بار به منطقه سفر کرد ، سه بار به بیت المقدس رفت ، او یک بار به همراه باراک اوباما به بیت المقدس و رام الله رفت و پس از بازگشت اوباما به تنهایی به بیت المقدس بازگشت. جان کری در این سفر خبرهای کوچکی برای اعلام خواهد داشت اما نباید انتظار تغییرات بزرگ در این پرونده داشته باشیم. اما آنچه مسلم است اینکه دولت اوباما و جان کری فعالیت بیشتری در این زمینه از خود نشان می دهند. در روزهای آینده بحث هایی درباره سوریه خواهد شد زیرا اولین مرحله سفر جان کری ترکیه است و او قصد دارد از مقامات این کشور بخواهد مرز خود را به روی پناهجویان سوری باز نگاه دارد.
خبرنگار شبکه درباره دیدگاه جان کری از بحران کُره شمالی گفت : جان کری در این سفر بین المللی ، سه توقف مهم در آسیا خواهد داشت : ژاپن ، کره جنوبی و چین. این کشورها در پرونده کره شمالی دخیل اند. جان کری با مسئولان این کشورها با نوعی منطق دیپلماتیک ، یعنی «کاهش دادن تنش ها» گفتگو خواهد کرد. آمریکایی ها بارها کره شمالی را به بالا بردن تنش ها در منطقه متهم کرده اند. اما در واشنگتن و به خصوص در پنتاگون نیز نوعی «اعتراف» مطرح و گفته شده که «ما نیز در بالا بردن تنش ها در منطقه نقش داریم ، ما نیز مانور نظامی مشترک با کره جنوبی انجام دادیم ، ما نیز باید لفاظی جنگی را کاهش دهیم». از سوی دیگر چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد آزمایش موشکی در پایگاهی در کالیفرنیا را به تاخیر می اندازد تا باعث تحریک بیشتر کره شمالی نشود.

4949

کد خبر 285432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =