معاون اول دولت اصلاحات می‌گوید نهاد حوزه علمیه در عین حفظ استقلال خود می‌تواند در تعامل سازنده و دوطرفه با حکومت باشد.

به گزارش خبرآنلاین، محمد رضا عارف در دیدار با جمعی از طلاب جوان و دانشجویان رشته های علوم دینی، در پاسخ به سوالی مبنی بر نگاه جریان اصلاحات به نهاد روحانیت، که تبلور آن در حوزه های علمیه است، چیست؟ و اگر جریان اصلاحات به قدرت بازگردد، به حوزه های علمیه از چه منظری نگاه خواهد کرد؟گفت:اگر بخواهیم با ادبیات اصلاحات سخن بگوییم، باید بگوییم که حوزه های علمیه، گسترده‌ترین، قدیمی ترین و تاثیرگذارترین نهادهای مدنی موجود در ایران هستند. «مرجعیت»- که مفهومی مرتبط با حوزه های دینی است- همانطور که از لفظ آن پیداست، به معنای شخصیتی دینی است که جایگاه خود را به واسطه رجوع مردم به دست آورده است. هیچ مرجعی تاکنون به صورت فرمایشی و از جانب حکومت ها به این مقام نرسیده است، بلکه این جامعه دینداران، به عنوان یک جامعه مدنی بوده است که با پرس و جو و تحقیق و تطبیق معیارهای دینی، به کسی رجوع کرده اند و در اثر کثرت مراجعه، وی دارای جایگاه مرجعیت شده است.
وی ادامه داد:در مورد حوزه‌های علمیه هم قضیه به همین شکل است. حوزه‌های علمیه حیات خود را وامدار جامعه دینداران است که بنا به احساس وظیفه شرعی، با کمک های مادی و معنوی خود باعث رشد و بالندگی و تداوم این نهاد شده اند.
اهم اظهارات این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه می آید:
*بقاء و بالندگی حوزه‌های علمیه در حفظ همین هویت مدنی است. حوزه های علمیه نباید با حل شدن در حکومت، همه سرمایه های مدنی خود را که در طول قرنها به دست آورده اند، از دست بدهند. البته این بدان معنا نیست که حوزه های علمیه، به دولتها در جهت نیل به اهداف انقلاب اسلامی کمک نکنند. این نهاد در عین حفظ استقلال خود می‌تواند در تعامل سازنده و دوطرفه با حکومت باشد. اگر ما نگاهمان به حوزه های علمیه، به عنوان یک نهاد مدنی دینی باشد، آنگاه هر دو طرف، یعنی هم دولتها و هم حوزه‌های علمیه ، نقش خود را در تعامل دوطرفه باز خواهند یافت و این دقیقا همان نگاهی است که جریان اصلاح‌طلب به دنبال آن است.
*حوزه های علمیه و نهاد مرجعیت، به معنای واقعی کلمه، نهادهای مدنی هستند؛ منتها نهادهای مدنی دینی. اتفاقا بیش و پیش از هر نهاد مدنی دیگری در کشورما، این نهاد روحانیت بوده است که به شکل مدنی در طول تاریخ سربرآورده است. امروز هم که به لطف پروردگار و تلاش مردم، یک نظام دینی برسرکار آمده است، حوزه های علمیه می توانند ضمن حفظ استقلال خود، تعامل مثبتی با دولتها داشته باشند، و نقش خود را به عنوان یک نهاد مدنی قدرتمند، در کمک به دولت ها ایفا کنند.
/27220

کد خبر 288195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =