درحالیکه درگیری های این هفته عراق نگرانی ها از بی ثباتی و وقوع یک جنگ طائفی جدید در این کشور را افزایش داده است، بیم آن می رود که یک گروه تروریستی مرتبط با القاعده بتواند حمایت مسلمانان سنی را به دست آورد.

به گزارش خبرآنلاین خبرگزاری آسوشیتدپرس در تازه ترین گزارش از وضعیت نا آرامی های عراق به قلم آدام شرک نوشت:
گروه سنی‌مذهب،نقشبندیه که بیشتر اعضای آن از حامیان صدام حسین‌اند، در درگیری‌های خونبار اخیر عراق نقش مستقیمی داشته است. این گروه خواهان براندازی حکومت شیعه نوری المالکی و دامن زدن به تفرقه میان سنی‌ها و شیعیان است.
با بالا گرفتن تنش‌ و نگرانی‌ها از شروع جنگ داخلی تازه‌ای در عراق، احتمال می‌رود که گروه "نقشبندیه" که از حامیان صدام حسین محسوب می‌شد، قدرت گیرد. گروه نقشبندیه که سنی‌مذهب و ملی‌گرا است، به دنبال دفاع از حقوق اقلیت سنی‌مذهب عراق در برابر اکثریت شیعه‌مذهب این کشور است.

وب‌سایت رسمی گروه "نقشبندیه" با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که در درگیری‌های خونبار میان نیروهای دولتی و معترضان سنی در شمال عراق نقش موثری داشته است. این درگیری‌ها دست‌کم 170 کشته و صدها مجروح برجا گذاشته است.

از دسامبر سال گذشته (2012) تاکنون معترضان سنی در سراسر عراق پیوسته در اعتراض به سیاست‌های دولت نوری المالکی، نخست‌وزیر شیعی این کشور، دست به حرکات اعتراضی می‌زنند. معترضان که به تبعیض علیه سنی‌ها اعتراض دارند، در شهر حویجه اردوگاهی تشکیل داده بودند که اکنون به دست نیروهای دولتی افتاده است.
به نظر مارتین کوبلر، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در امور عراق، جنگ داخلی این کشور را تهدید می‌کند. پیشتر نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق در این باره هشدار داده بود.
گروه نقشبندیه همچنین در وب‌سایت رسمی خود از سنی‌مذهب‌های عراق خواسته است که علیه دولت به پا خیزند. در بیانیه‌ی این گروه آمده است: «با مشت آهنین آماده نبرد در بغداد علیه دشمنان پان‌عربیسم و اسلام شوید.» این گروه معتقد است که دولت نوری المالکی دست‌نشانده ایران است و بر ضد منافع اعراب و عراق عمل می‌کند.

حکیم الزمیل، نماینده شیعه مذهب پارلمان عراق، نیز به آسوشیتدپرس گفت شواهد روشنی وجود دارد که تایید می‌کند گروه نقشبندیه در خشونت‌های اخیر عراق نقش داشته است. این نماینده پارلمان گفت که بررسی‌ها حاکی از آن است که تعداد نیروهای مسلح نظامی این گروه چندان زیاد نیست، با این‌حال این گروه منسجم و هماهنگ عمل می‌کند.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی گزارش داد که بیشتر اعضای نظامی گروه نقشبندیه را حامیان و نظامیان سابق ارتش عراق در دوران صدام حسین تشکیل می‌دهند. مقامات عراقی تعداد نیروهای مسلح این گروه را بین یک تا پنج هزار نفر تخمین می‌زنند.

نقش کلیدی معاون سابق صدام حسین در گروه

عزت ابراهیم الدوری، یکی از معاونان سابق صدام حسین، از اصلی‌ترین رهبران و اعضای گروه نقشبندیه است. الدوری یکی از افراد کلیدی بود که دولت امریکا به دنبال بازداشت وی بود و از او به عنوان یکی از حامیان و نزدیکان مهم صدام حسین نام می‌برد.

با سقوط رژیم صدام در سال 2003، عزت ابراهیم متواری شد. او تا سال گذشته‌ی میلادی (2012) هرگز در جایی دیده نشد. عزت ابراهیم سال گذشته با انتشار ویدیویی آنلاین از نظامیان سابق خواست که علیه دولت شیعه عراق متحد شوند و دست به اسلحه ببرند.

یکی از هماهنگ‌کنندگان تظاهرات سنی‌مذهب‌ها در شهر فلوجه به آسوشیتدپرس گفت که یکی از اعضای گروه نقشبندیه چند هفته پیش با او تماس گرفت و پیشنهاد داد که شبه‌نظامیان این گروه با حضور در محل تظاهرات، از تظاهرکنندگان حمایت کنند. این فرد که خواست نامش فاش نشود گفت که اعضای این گروه با حضور در محل تظاهرات، تجمع مسالمت‌آمیز آن‌ها را به خشونت کشیده و وارد درگیری با نیروهای پلیس شدند.

سخنگوی وزارت کشور عراق در شهر موصل نیز به آسوشیتدپرس گفت: «این گروه به دنبال جذب حامیان بیشتر در این شهر و تلاش برای گسترش فعالیت‌های خشونت‌آمیز و تفرقه‌انداز میان سنی‌ها و شیعه‌ها در این استان و استان‌های دیگر است.»

وزارت کشور عراق می‌گوید که این گروه به دنبال آن است که بار دیگر حزب بعث عراق را احیا کند.

گروه "نقشبندیه" ریشه‌های خود را از صوفی‌گری اسلامی و سنی می‌گیرد و مدعی است که ریشه‌های مذهبی آن به ابوبکر، خلیفه‌ی اول مسلمانان سنی مذهب می‌رسد. نقشبندیه مخالفت جدی با "القاعده" دارد و بخشی از اهداف خود را نیز مقابله با برداشت افراطی القاعده از اسلام معرفی می‌کند.

49261

کد خبر 289440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =