سید حسن موسوی چلک

خبر گزاری مهر روز گذشته خبری را از اداره ایدز وزارت بهداشت اعلام کرد مبنی بر افزایش افراد مبتلا به ایدز در سال 1391 از طریق روابط جنسی. طبق این گزارش از سال 1365 تا اول فروردین 1392 تعداد 26125 نفر افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز شناسایی شدند که زنان2/10 در صد را تشکیل می دهند. این نکته را هم در نظر داشته باشیم این آمار شامل همه افراد مبتلا نیست و در خوش بینانه ترین حالت این آمار باید با ضریب 4 یا 5 محاسبه شود) 6/33 درصد از طریق روابط جنسی و 1.52 درصد از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شدند. طبق این آمار و آمار های سال قبل توجه به چند نکته ضروری می باشد:
1- آمار زنان مبتلا در حال افزایش است.گرچه هنوز وجه غالب مردان، مبتلا هستند.
2- بیشترین گروه درگیر جمعیت فعال کشور یعنی25 تا 34 ساله هستند.
3-در سال 1390 افراد شناسایی شده از طریق روابط جنسی غیر ایمن(محافظت نشده) نسبت به سال 1389 حدود 2/21 درصد تغییرات مثبت داشته است ولی در سال 1391 نسبت به سال 1390 این تغییرات به 6/33 درصد افزایش پیدا کرده است.
4- خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده انتقال از طریق فراورده های خونی طبق این گزارش در سال 1391 صفر اعلام شده است.
5- این افزایش نباید منجر به بی توجهی یا کم توجهی به موضوع انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی شود چرا که هنوز اعتیاد تزریقی رتبه اول را دارد.ولبی در مقایسه با کل افراد شناسایی شده در این مدت اعتیاد تزریقی6/68 درسد را در بر می گیرد که این نسبت در سال 1392 به 1/52 درصد کاهش پیدا کرده است.
6- در زمینه اعتیاد تزریقی با انجام اقدامات کاهش آسیب شاهد این کاهش بودیم و مراکز کاهش آسیب را پذیرفتیم ولی آیا در خصوص روابط جنسی هم این گونه خواهد بود؟بدون شک بیشترین افرادی که از طریق روابط جنسی غیر ایمن یا محافظت نشده مبتلا شسدند دارای روابط نامشروع بودن و با توجه به زیرزمینی بودن این نوع ارتباطات وحساسیت های که در جامعه در این زمینه وجود دارد ما نمی تواتیم همچون اعتیاد، مراکز کاهش آسیب را در جامعه فعال و فراگیر کنیم و مقاومت های زیادی خواهد شد. (گر چه امروزه توجه به آموزش در این زمینه یک ضرورت است در غیر این صورت در آینده ایدز مشکلات جدی تری را برای ما ایجاد خواهد کرد که مدیریت آن به مراتب دشوار تر از اعتیاد خواهد بود).
7-بپذیریم که در ابین زمینه باید اطلاع رسانی کرد و به مردم در رابطه با روابط جنسی ایمن اطلاعات صحیح و بموقع داد و این تابو را شکست.
سید حسن موسوی چلک
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
 

کد خبر 289756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محس IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
    8 5
    آقا دقت کنین. هم غلط املایی هم غلط نحوی هم غلط دستوری. از سایتی مثل شما بعیده