خانه ملت نوشت:

با رأی نمایندگان از این پس پالایشگاه های غیر دولتی هم مانند پالایشگاه های دولتی باید حدود 26 درصد از درآمد صادراتشان را به صندوق توسعه ملی واریز کنند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 23 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش درآمدی بودجه سال 92 کل کشور با پیشنهاد محمدرضا باهنر مبنی بر حذف عبارت  "شرکتها و پالایشگاههای غیردولتی، مشمول مفاد جزء(1) بند(ح) ماده(84) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نمی‌شوند." در جزء 2 بند 3 این لایحه با 161 رأی موافق، 34 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع موافقت کردند.

با حذف این عبارت از جزء 2 بند 3 لایحه بودجه شرکت ها و پالایشگاه های غیر دولتی مانند پالایشگاه های دولتی موظفند که بیست و شش درصد(26%) از صادرات گاز طبیعی پس از کسر ارزش گاز طبیعی وارداتی را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کنند.

در این نشست محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس به عنوان پیشنهاد دهنده حذف عبارت "شرکتها و پالایشگاههای غیردولتی، مشمول مفاد جزء(1) بند(ح) ماده(84) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نمی‌شوند."  با بیان اینکه باید جلوی صادرات خارج از عرف پالایشگاه های خصوصی گرفته شود گفت: به طور حتم پالایشگاه های غیر دولتی باید براساس قوانین موضوعی عمل کنند از این رو با حذف این بند جلوی رانت غیر عادلانه گرفته می شود.

همچنین محمدقسیم عثمانی به عنوان مخالف پیشنهاد گفت: آنچه در سیاست کلی اصل 44 آمده توجه به درآمد دولت است از طرفی دیگر به طور حتم اگر 26 درصد از درآمد بخش خصوصی به صندوق توسعه ملی واریز شود دیگر اعتباری برای این پالایشگاه ها باقی نمی ماند.

از طرفی دیگر ایرج ندیمی به عنوان موافق پیشنهاد با بیان اینکه در سیاست های کلی به خوبی از بخش خصوصی حمایت شده است گفت: به طور حتم نمی توان بخش خصوصی را بدون کنترل گذاشت.

3131

کد خبر 292631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =