رئیس پیشین سازمان صدا و سیما در مورد حضورش در صدا و سیما گفت:«من کارم را با رادیو شروع کردم.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در گفت و گو با برنامه تلویزیونی شناسنامه با بیان اینکه سال 58 ما در رادیو به صورت روزانه سخنرانی ها را تنظیم می کردیم و کارمان را از آن جا آغاز کردیم افزود: بعد از مدتی آقای طارمی به ریاست مدیریت کل اطلاعات اخبار منصوب شدند. ایشان از من خواستند به قسمت برون مرزی اخبار بروم. یک مدتی آنجا فعالیت کردم و بعد از اینکه آقای عبدالله نوری مدیر اطلاعات اخبار شدند، ایشان از من خواستند به دفتر مرکزی خبر بروم و فعالیت کنم.»

اولین رئیس رادیو، تلویزیون بودم
وی ادامه داد:«اولین رئیس رادیو، تلویزیون من بودم. بعد از تصویب ایجاد شورای سرپرستی صدا و سیما، این شورا من را به عنوان رئیس رادیو، تلویزیون انتخاب کرد و در ایام ریاست جمهوری بنی صدر که اتفاقاً دوران پر مساله ای هم بود، رئیس صدا و سیما بودم. علی رغم اینکه من عضو حزب جمهوری اسلامی نبودم، بنی صدر ما را عضو این حزب می دانست و طوفان درست می کرد. البته اگر عضو این حزب بودم باعث افتخارم بود اما در این حزب عضویت نداشتم و بنی صدر هم همه را با طرح این مساله، متهم به گروه گرایی می کرد.»
لاریجانی افزود:« هرچه مرحوم شهید بهشتی سعی می کرد فضا را آرام کند و در داخل کشور یک نوع وحدت به وجود بیاید، بنی صدر بازی را بهم می زد و با یک سخنرانی یک بحران جدید ایجاد می کرد. روزهای اولی که مسولیت رادیو تلویزیون را قبول کردم، ما مواد اولیه ای مثل فیلم و... هم نداشتیم. من با آقای نوبری، رئیس وقت بانک مرکزی که توسط بنی صدر منصوب شده بود، این موضوع را در میان گذاشتم و 10 میلیون دلار پول بابت تهیه مواد اولیه کار در خواست کردیم اما ایشان بازی های مختلفی انجام دادند و این پول را پرداخت نکردند. درنهایت از شهید رجایی کمک گرفتیم و از ایشان تقاضای امکانات کردیم که ایشان با کمک های زیادی که انجام دادند باعث شدند فضا آرام شود.»

پوشش حرکت بنی صدر در چهاردهم اسفند
رئیس مجلس ادامه داد:«در مورد حرکت زشتی که بنی صدر چهاردهم اسفند در یکی از دانشگاه ها انجام داد، من تحلیلم این بود که این واقعه، همانطور که هست باید برای مردم روشن شود. تلقی مردم از بنی صدر این نبود و چیز دیگری از وی تصور می کردند. زمانی که بنی صدر به ریاست جمهوری رسید، سیاسیون و روحانیون به دو قسم تبدیل شدند. یک عده بودند که واقعاً از بنی صدر حمایت می کردند و می گفتند آدم خوبی است اما یک عده هم بودند که او را شناخته بودند و با او مخالفت می کردند. حزب جمهوری اسلامی یکی از مواردی بود که با شناخت صحبت می کرد و بنی صدر را به خوبی شناخته بود. ما هم او را از نزدیک دیده بودیم و با تفکرات او از پیش از انقلاب آشنا بودیم و موضع مخالفی هم با او داشتیم اما در اولین ملاقاتی که با امام داشتم ایشان فرمودند شما طرفین را مورد توجه قرار دهید. به همین دلیل من نمی توانستم در مورد بنی صدر موضع صریحی اتخاذ کنم اما او چهاردهم اسفند فضا را به طور کلی بهم زد و به همین دلیل من معتقدم بودم باید همه چیز را با مردم در میان بگذاریم.»
لاریجان با بیان اینکه بعضی از مدیران سازمان با پرداختن به این موضوع مخالف بودند، افزود:« من خودم در پخش تلویزیون حضور پیدا کردم و گفتم این فیلم باید تا انتها از تلویزیون پخش شود. بعد از پخش این فیلم برای مردم مشخص شد که این شخص چقدر در گفتار و رفتارش دریدگی دارد. بعد از عزل بنی صدر هم من از رادیو تلویزیون بیرون آمدم.»

رفتن به وزارت ارشاد 
لاریجانی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود اظهار داشت:«سوابقی که در رادیو تلویزیون داشتم در تصمیم رهبری برای انتخاب بنده به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما بی تاثیر نبود. من بعد از اینکه از رادیو تلویزیون بیرون آمدم؛ مصادف بود با ایام جنگ و به همین دلیل به سپاه رفتم و بعد از اینکه آقای حاتمی از وزارت ارشاد رفتند، من آمدم و وزیر ارشاد شدم. بعد از دو سال فعالیت در وزارت ارشاد، آقا فرمودند من می خواهم در صدا و سیما تغییر ایجاد کنم، به همین دلیل شما از وزارت ارشاد به صدا و سیما بیا.»

تجربه مناظره های اول نقلاب
وی ادامه داد:«اواخر دوره آقای بنی صدر بود که یک اختلافی در مورد بودجه وجود داشت. در آن زمان بنا شد یک گفت و گوی تلویزیونی بین بنی صدر و یکی از کارشناسانش و نماینده های دولت برگزار کنیم. ایشان با اینکه نسبت به ما خیلی موضع داشت، به تلویزیون آمد. بنده به ایشان گفتم شما اینقدر نسبت به ما موضع می گیرید اما ما چند بار نامه نوشتیم تا شما را ببینیم اما قبول نکردید! ایشان در پاسخ گفت این نامه ها به دست من نرسیده. من آنجا حس کردم کسانی اطراف او هستند که حتی اطلاعات و اخبار را هم به صورت قطره چکانی به او می رسانند. به نظر من مسولین باید خیلی مراقب باشند از اطرافیانشان خط نگیرند.»
لاریجانی با بیان اینکه در همان دوره کوتاه اول انقلاب در رادیو تلویزیون مناظرات فکری و سیاسی خوبی ایجاد کردیم، خاطرنشان کرد:«یک بخشی از این برنامه ها به مناظرات فکری اختصاص داشت که شخصیت های بزرگ دو طرف مثل آیت الله مصباح، دکتر سروش، آقای بهزاد نبوی و... می آمدند. بخش دیگری از این برنامه ها هم مناظرات سیاسی بود. این مناظرات برای روشن شدن نقاط اختلاف نظر و همچنین روشن شدن حرف مکاتب مختلف، خیلی موثر بود. یادم هست یک بار که بحث های عقیدتی را دنبال می کردیم، فکر می کنم همراه با احسان طبری یا آقای کیانوری در حال بالارفتن از پله های رادیو تلویزیون بودیم که از من سوال کردند بحث بعدی مناظرها در چه موردی است؟ گفتم توحید! او در پاسخ به من گفت اگر فکر می کنید من می آیم و پشت تلویزیون می گویم خدایی در کار نیست، در اشتباه هستید و این درحالی بود که ما از طریق این مناظره ها می خواستیم حقایق اصلی مکاتب موجود در کشور را برای مردم روشن کنیم.»

تفاوت صدا و سیما و وزارت ارشاد
رئیس مجلس در ادامه مصاحبه خود با برنامه شناسنامه در مورد قیاس وزارت ارشاد و ریاست سازمان صدا و سیما گفت:«هر دو حساسند اما کارهای حساس لحظه ای رادیو تلویزیون بیشتر از وزارت ارشاد است. وزارت ارشاد با یک مجموعه وسیع از هنرمندان در رشته های مختلف مرتبط است و در واقع باید بگویم عرصه وزارت ارشاد بیشتر است. از آن طرف رادیو تلویزیون عرصه محدودتری دارد اما حساسیت های لحظه ای بیشتری در آن وجود دارد. رئیس رادیو تلویزیون هم باید به کارهای فرهنگی- هنری رادیو تلویزیون اشراف داشته باشد و در مورد استراتژی دراز مدت آن فکر و برنامه ریزی کند و هم از طرف دیگر ناچار است که به مسائل روزمره بپردازد. حوادث فوری به وجود می آید و از آنجایی که کشور ما حادثه خیز است، حساسیت روزمره رادیو تلویزیون بیشتر است.»

مواجهه با غیرقانونی بودن ویدئو
رئیس پیشین سازمان صدا و سیما در مورد مهم ترین برنامه و دستاورد دوره حضور در وزارت ارشاد را هم اینطور شرح داد:«احساس من این بود که چند گره در وزارت ارشاد وجود دارد. این وزارتخانه نسبت به دیگر وزارتخانه ها کوچک اما با قشر فرهیخته ارتباط داشت و منابع محدودی هم داشت.در آن زمان یک سری تصمیم در وزارت ارشاد گرفته می شد که من متوجه مبنای آن نمی شدم. مثلاً به خاطر دارم آن موقع من ویدئو را ممنوع کرده بودند. من هرچه گشتم و استدلال ها را پرسیدم گفتند بعضی فیلم های بد تولید و به این وسیله پخش می شود! من دیدم این منطق خوبی نیست چون فیلم های خوب هم تولید می شود و می توان از ویدئو در جهت درست استفاده کرد. مباحث دیگری هم وجود داشت که منطق قوی نداشت و با توجه به تحولات منطقه من این منع را در شورای عالی انقلاب فرهنگی برداشتم و پیشنهاد دادم بیایم و به کارهای ایجابی بپردازیم.»
وی ادامه داد:«این شد که مرکز رسانه های صوتی تصویری تاسیس شد تا محصولات خوب تولید و در اختیار مردم قرار داده شود. آن روزها تعداد زیادی مغازه و فروشگاه هم برای عرضه محصولات فرهنگی تاسیس شد و از این طریق شغل هم ایجاد شد. با برداشتن این ممنوعیت هم تعداد زیادی شغل ایجاد شد و هم دیگر دغدغه ای وجود نداشت.»
لاریجانی همچنین گفت:«یکی دیگر از مطالبی که در وزارت ارشاد با آن مواجه بودیم این بود که علی رغم بودجه محدودی که در اختیار داشتیم، به ما می گفتند کتابخانه بسازید و ما سالی پنج- شش کتابخانه می ساختیم و چند کارمند هم استخدام می کردیم که از آن مراقبت کند. من دیدم با این بودجه نمی توان کار فرهنگی گسترده ای انجام داد به همین دلیل طرحی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادم که می گفت ما به جای اینکه خودما متولی کتابخانه ها باشیم، اجازه دهیم متولی مردم باشند و ما به آن ها در این مسیر کمک کنیم. طرح کانون های فرهنگی- هنری متصل به مساجد را تدوین کردیم که به همه مساجد اجازه می داد این کانون ها را تشکیل و آن را اداره کنند و ما نیز به آن ها کمک می کردیم و کتاب های مورد نیاز را در اختیارشان قرار می دادیم. در واقع پول مختصری که در اختیار داشتیم را بین تعداد زیادی از مساجد توزیع کردیم و در واقع موتور این حرکت راه افتاد و به جای اینکه ما برای نگهداری کتابخانه ها کارمند استخدام کنیم، خود مردم این کانون ها را اداره می کردند. در واقع هم هزینه اضافی به دوش دولت نمی افتاد و هم در زمینه مطالعه یک نوع فراگیری به وجود آمد.»

دارای سبک سینمایی شده ایم
رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت:«در صنعت سینما ایران دارای یک سبک سینمایی شده است. البته ممکن است این موضوع در قواره فکر فلسفه فیلم در نیامده باشد اما یک سبک هایی در آن به بلوغ رسیده و در مجموع صنعت سینمای ایران خوب است و بدنه آن به سبک های بومی رسیده است. تلاش ما در آن دوره این بود که بتوانیم به فیلمسازان کمک کنیم تا فیلم های برجسته ای بسازند. در همین راستا باید با کارگردان های صاحب سبک صحبت می کردیم که در نهایت ایم جرقه ها به وجود آمد. در زمینه رمان های برجسته هم این اتفاق افتاد. رهبری یک بار نامه ای برای من نوشتند که در آن ایشان توضیح داده بودند که چقدر خوب است انقلاب اسلامی در زمینه رمان و داستان و فیلم برای خودش صاحب سبک باشد. ایشان در این نامه اشاره کرده بودند که داستایوفسکی به هرحال یک سبک است و خوب است که به جریان های فکری نویسنده و فیلمساز کمک شود که سبک های خود را بلوغ دهند.»
علی لاریجانی در ادامه برنامه در پاسخ به این سوال که تفاوت شما با وزیر ارشاد مستعفی چه بود، اینطور گفت:«هم از نظر اجراییات اختلاف نظر وجود داشت و هم از نظر چگونگی گسترش فکر فرهنگی». اشاره سئوال به استعفای سید محمد خاتمی از وزارت ارشاد دولت هاشمی رفسنجانی بود.

/2727

کد خبر 296761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
  81 11
  آقای دکتر لاریجانی در خصوص ممنوعیت غیر منطقی ویدئو فرمودید حالا هم همین گرفتاری در باره ماهواره وجود داره .آیا زمانش نرسیده که در مورد رفع ممنوعیت استفاده از ماهواره اقدامی بشه؟
  • بی نام IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
   46 7
   دلیل منفی ها چیه؟ حرف برای درخواست رفع ممنوعیت درسته . آگه ممنوعیت برداشته شد تصور شما اینه که ماهواره بده خب میتونید استفاده نکنید
 • بی نام A1 ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
  24 37
  کلا آقای لاریجانی آدم کاملا منطقی هستند و من منطق ایشون را می پسندم .
 • بی نام IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
  54 3
  خدا به داد شما و ما برسه تا با جلیلی دوباره تکرار اشتباه نشه و شاهد وقوع این حوادث نباشیم چه بسا بدتر از این 8 سال