رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری گفت: با شعارهای پوپولیستی رای جمع نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی که هفته گذشته برای ششمین سال در ریاست قوه مقننه از سوی نمایندگان انتخاب شد در مورد عملکرد مجلس گفت:«مجلس مثل دستگاه های اجرایی نیست که رئیس فعال ما یشاء باشد و تصمیم گیری کند و همه چیز را ابلاغ کند، بلکه کار مجلس، یک کار جمعی است و همه نمایندگان یک وزن دارند. رئیس در واقع هماهنگ کننده امور مجلس و هیات رئیسه است. این یک تفاوت عمده است، کسانی که کارهای مجلس را مثل مسائل اجرایی می دانند که پشت صحنه یک توافقی انجام بگیرد و بعد اجرا شود، در اشتباهند. بر این اساس باید حسن و عیب مجلس را باهم در نظر گرفت. کل قوانین مجلس به تصمیم کلیت مجلس و تک تک نمایندگان بستگی دارد.»
لاریجانی در مورد نقاط ضعف و قوت مجلس هشتم و نهم هم یادآور شد:«هر نهادی نقاط مثبت و منفی دارد. هر نهادی که زنده است و کار می کند نقاط مثبت و منفی دارد و مجلس و دولت هم از این قاعده مستثنی نیستند. در مجلس هشتم دغدغه مهمی وجود داشت و آن هم این بود که تا جای ممکن مسائل اقتصادی کشور در بسته بندی های درستی قرار بگیرد. به همین دلیل قانون برنامه پنجم که در مجلس هشتم تصویب شد، قانون نسبتاً قوی است. قانون هدفمندی یارانه ها هم یکی دیگر از قوانین خوبی بود که در مجلس هشتم تصویب شد اما بارها گفته ام که این قانون درست اجرا نشد و به همین دلیل مشکلاتی برای کشور ایجاد شد. البته ما نقش نظارتی خود را در این مورد انجام دادیم و نتیجه نظارت را هم در صحن علنی قرائت کردیم و به قوه قضاییه هم ارجاع شد.»
وی افزود:«البته نقاط ضعفی هم در مجلس هشتم وجود داشت. مثلاً بعضی از امور باید با جدیت بیشتری دنبال می شد. عالم سیاست، عالم عشق نیست که اگر به کسی عشق می ورزیم اشتباهات او را نبینیم. عالم سیاست، عالم ریاضیات و حساب است. مثلاً در مجلس مشخص بود که بانک مرکزی استقلال خود را از دست داده و خود مسولین بانک مرکزی هم این موضوع را قبول داشتند. مجلس در قانون برنامه برای استقلال بانک مرکزی یک ترتیبی قائل شد که سرو صدای زیادی بلند شد که امروز متوجه شده اند که آن سرو صدا ها اشتباه بود.»
لاریجانی ادامه داد:«هرچیزی باید سرجای خودش باشد. مسائل اقتصادی نباید سیاست زده شود چون در این صورت از ریل خود خارج می شود. اگر می خواهیم بگوییم قانون هدفمندی فلان جا اشتباه اجرا شده و فلان جا درست، باید محاسبه اقتصادی داشته باشیم و نباید با گرایش های سیاسی و ترس از شکست اظهار نظر اقتصادی داشته باشیم. عالم سیاست سرجای خودش محترم است اما در اقتصاد اگر حساسیت ملی وجود داشته باشد، نباید دعواهای حیدری-نعمتی رخ ندهد. در مجلس هشتم گاهی از این مسائل به وجود می آمد و بعضی از طوایف محاسبه درست اقتصادی انجام نمی دادند و عرصه ها را مخدوش می کردند. مجلس نهم البته به دلیل روشن تر شدن فضای سیاسی، در این مورد خیلی بهتر عمل می کند.»
لاریجانی با بیان اینکه سطح سواد و تخصص در مجلس نهم افزایش یافته، گفت:«ما افراد متخصصی داریم که شرف تخصص خود را فدای برخی از امیال نمی کنند.»
رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که چه دولتی دولت مطلوب برای تعامل با مجلس محسوب می شود، اظهار داشت:«ما اگر بخواهیم راجع به مطلوب صحبت کنیم ممکن است حاصلی نداشته باشد چون در نهایت یکی از این آقایان قرار است رئیس جمهور شود و به قول آقای جنتی رئیس جمهور از آسمان که نمی آید [خنده]. من فکر می کنم در عالم سیاست نمی توان مطلق گرایی کرد. این به نفع ملت است که هرکدام از برادران ما که پیروز شدند، این منهج را دنبال کنند.»
وی ادامه داد:«ما امروز در کشور در دو نقطه حساسیت داریم و یک آوردهایی هم وجود دارد. ما یک کشور ثروتمند هستیم که باید از ثروت های خود در زمینه های مختلف استفاده کنیم. از طرف دیگر نیروی متخصص قوی هم داریم که این هم برای ما سرمایه به حساب می آید. همچنین ساختار و نظام پایداری داریم. شیطنت هایی هم که انجام می شود، نمی تواند برای کشور مشکلی ایجاد کند چون ولایت فقیه هست و مردم آن را قبول دارند. جمهوری اسلامی دموکراسی و فکر دینی را خیلی خوب با هم ممزوج کرده از طرف دیگر انقلاب ما وزن خوبی در منقطه به دست آورده است که همه این موارد جزو دستاوردهای انقلاب است.»
لاریجانی افزود:«ما در دو نقطه دچار ضعف هستیم. اول اینکه ما در حوزه اقتصادی رشد یافتگی مطلوب نداشتیم. ما در همین سال ها حدود 500 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که این مبلغ باید تبدیل به تولید سرمایه سنگین می شد. البته زحماتی هم کشیده شد اما وضعیت اقتصادی کشور دچار پدیده رکود و تورم است. نقطه ضعف بعدی در حوزه بین الملل وجود دارد. در این حوزه ما باید گرفتگی هایی که وجود دارد را باز کنیم و در این جهت از همه ظرفیت ها نیز استفاده نماییم.در اینکه آن ها موذی هستند و اذیت می کنند تردیدی نیست اما باید سامانیت دیپلماتیک وجود داشته باشد تا روابط ما اصلاح شود.»
رئیس مجلس خاطر نشان کرد:« کسانی که می خواهند در این عرصه مسولیت بپذیرند باید بدانند کار بزرگ و سنگینی است و نیاز به دقت نظر و تدبیر و وقت گذاری دارد. لذا باید حوزه اقتصاد را جدی بگیرند و برنامه دقیق داشته باشند. الان وقت حرف ها پوپولیستی نیست که یک سری حرف بزنیم تا بتوانیم رای جمع کنیم. درد مشخص است و درمان آن هم معلوم است چیست، درمان همان چیزی است که رهبری فرمودند و آن رونق تولید است. هرکسی شعاری به جز این بدهد شوخی می کند. ما باید این نقدینگی را به سمت تولید کشاورزی، دامداری و صنعتی سوق دهیم. اگر این موضوع انجام شود، شغل ایجاد می شود و متعاقب آن تورم کاهش پیدا می کند. اما وقتی کارخانه ها کار نمی کنند و پول را به جیب جامعه می ریزیم، قیمت کالاها افزایش پیدا می کند و در نتیجه مجبور به واردات کالا می شویم.»
لاریجانی گفت:«افراد باید تجربه کافی و درک درستی از شرایط داشته باشند. به نظر من تجربه داشتن در این زمینه و همچنین داشتن نگاه دقیق و تصمیمات با برنامه فوق العاده مهم است. در این زمینه مجلس حتماً کمکی خواهد کرد. دولت اکابر نیست که افراد بیایند و کار یاد بگیرند. هر وزیری باید در روز 3-4 تصمیم استراتژیک بگیرد.»

/2727

کد خبر 296765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
  48 0
  ولی فکرکنم چند سال پیش آقای جنتی دولت احمدی نژاد رو هدیه آسمانی خواند.
 • بی نام A1 ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۴
  33 2
  ولى حرفهاى اسمانى كه در مدارس. بايد تدريس شود ميزنند