۰ نفر
۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۶:۳۸

حضور گستره مردم در این انتخابات نشان داد که روی آوردن به اندیشه امام خمینی که "میزان رأی ملت است"، از بهترین ساز و کارها و شیوه های عملی کم هزینه برای ایجاد تغییر در کشور است.

برگزاری انتخابات در روز جمعه 24 خرداد ماه 1392 مشخص ساخت که اکثر مردم ایران با انگیزه های گوناگون در این انتخابات شرکت کرده اند و به پیروزی خود ایمان داشته اند. اعلام نتیجه اولیه انتخابات نشان می دهد که برخلاف تصورات ایجاد شده، آراء مردم خوانده شده است و آحاد مختلف مردم از اعلام این نتایج تا حد زیادی راضی هستند. اما تحلیل ترکیب آراء بیانگر چند نکته به شرح ذیل است:

1- کسانی که در تبلیغات انتخاباتی خود به "پایان دادن به وضع موجود" تأکید کرده اند از اقبال بیشتری از سوی مردم برخوردار بوده اند. در واقع مردم می خواهند با انتخاب "رئیس جمهوری متفاوت" از 8 سال گذشته به سیاست های بسته و فشارآور این دوران پایان دهند و روزهای بهتری را برای خود رقم زنند.

2- مردم در انتخاب خود نشان داده اند که سیاست خارجی کشور در 8 سال گذشته را نپسندیده اند. سیاستی که منجر به تصویب 4 قطعنامه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران شد که در دوران جنگ تحمیلی هم سابقه نداشت. بنابراین مردم می خواهند با روی کار آوردن دولت جدید، موقعیت بین المللی ایران را بهبود بخشند و اعتبار ایرانیان را در سطح جهان افزایش دهند.

3- نتیجه انتخابات بیانگر این مفهوم است که ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان به معنای بازی کردن در چارچوب سیاست های آنها که مهم ترین آن، تضعیف ایران است نیست، بلکه سیاست درست افزایش میدان بازی برای جمهوری اسلامی با ابتکاراتی است که بر قدرت بین المللی و منطقه ای ایران بیفزاید و احترام ایرانیان را در بین ملت های منطقه و جهان افزایش دهد.

4- انتخابات نشان داد که ناراحتی مردم از عدم احراز صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی موجب اقبال بیشتر به کاندیدای مورد حمایت ایشان و سایر آسیب دیدگان پس از رخدادهای انتخابات پیشین شد.

5- حضور گستره مردم در این انتخابات نشان داد که روی آوردن به اندیشه امام خمینی که "میزان رأی ملت است"، از بهترین ساز و کارها و شیوه های عملی کم هزینه برای ایجاد تغییر در کشور است.

با امید به آن که رئیس جمهور منتخب با درک خواسته های عمیق مردم، گام های بلندی را در اصلاح سیاست های اقتصادی و بین المللی و نیز سیاست های غلط داخلی که مبتنی بر "عدم اعتماد به مردم" بود به وجود آورد و چهار سال آینده، ایام آزادی، نشاط ، شادی و دین گرایی مردم ایران باشد. فاعتبروا یا اولی الابصار

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 298627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
  201 5
  زنده بار سردار علایی
 • بی نام IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
  177 2
  درود سردار
 • بی نام IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
  183 2
  درود بر شما سردار مردمی
 • کامیار IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
  168 2
  درود به شرفت سردار
  • بی نام IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۶
   15 0
   شما سرداران که هم در دوره جنگ و هم در دوره کنونی آزادمردبودید وهستید باعث افتخارید.
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
  14 0
  این سردار با شرافت و با صداقت همیشه در کنار مردم بوده است پیشنهاد می شود جناب آقای روحانی سردار علایی را بعنوان وزیر دفاع دولت خودشان معرفی کنند
 • مرتضی A1 ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۷
  4 0
  درود به سردار با شرف که از موقعی که اون مقاله رو در روزنامه اطلاعات نوشتی و و دشمنانت بهت به بدترین وجه ممکن برخورد کردن دل خیلی از مردم رو بدست اوردی همیشه دنبال مقاله هات بودم و میخوندمشون چون حرف دل مردم رو میزنی و اینه که خریدار داری