تسنیم نوشت:

متن نامه سرگشاده حبیب الله عسگراولادی با عنوان «سخنی خیرخواهانه با باراک حسین اوباما» به شرح ذیل است:
مذاکره با آمریکا این روزها از سوی محافل خارجی و داخلی روی صفحات سایتها و زبانهاست این خبر اولین نیست و آخرین نیز نخواهد بود. بارها آمریکائیها اشتیاق خود را به این امر اعلام کرده اند. اما طی سه دهه گذشته به دلیل اصرار بر مواضع استکباری سران آمریکا و پیش شرطهای تحمیلی هیچگاه جامه عمل نیافته است.
می خواهم به این بهانه چند کلمه از روی نصح و خیرخواهی با آقای باراک حسین اوباما سخن بگویم.
1- جناب آقای باراک حسین اوباما شما چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا هستید. طی دو قرنی که از پدیداری آمریکا به عنوان یک کشور در جغرافیای طبیعی و سیاسی جهان می گذرد ظاهراً اولین رئیس جمهور سیاه پوست هستید که در این کشور انتخاب شدید. علی رغم ستم تاریخی دولت های آمریکا به ملت ایران طی نیم قرن گذشته فکر می کنم مردم ایران احساسی که نسبت به شما دارد با رؤسای پیشین ایالات متحده آمریکا متفاوت باشد.
شما با وعده گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران وارد کاخ سفید شدید و در نخستین پیام نوروزی پس از پیروزی در انتخابات گفتید؛ "خواستار در پیش گرفتن یک دیپلماسی برای حل تمام مشکلات فیمابین و برقراری روابط سازنده با ایران هستم" و در کنفرانس خبری کاخ سفید رسماً گفتید؛ "انتظار دارم که پیشرفت تدریجی در روابط بین آمریکا و ایران حاصل شود"
با این مواضع مثبت انتظار این بود که از برنامه خصمانه و لجوجانه آمریکا علیه ملت ایران کاسته شود. امّا متاسفانه طی پنج سالی که شما بر اریکه قدرت نشسته اید نه تنها فشارها و تهدیدها و تحریمها کاسته نشده است بلکه هر روز به حجم و اندازه آن از طریق فشار به مجامع جهانی و بویژه شورای امنیت سازمان ملل بر آن افزوده می شود.
شما در پایان چهارساله ریاست جمهوری با لحنی خشن و تهدید آمیز خطاب به ملت ایران گفتید: "شدیدترین تحریمهای تاریخ را در مورد ایران اجراء می کنیم"
سخن این است اینهمه خشونت و بی مهری علیه یک ملت که می خواهد روی پای خود بایستد، براساس چه منطقی است؟ چه منطق بشر دوستانه پشت این تهدیدها و خشونت ها وجود دارد. مگر شما مدعی پرچمداری حقوق بشر در جهان نیستید به چه دلیل با ملت ایران و حقوق انکارپذیر آن به عنوان یک کشوری که 10 برابر کشور شما ریشه تاریخی در جغرافیای طبیعی و سیاسی جهان دارد بنای خصومت ورزی گذاشته اید.
2- زیبنده است به عقب برگردیم. دولت ایالات متحده آمریکا در دهه 1330هجری شمسی در ایران یک کودتای نظامی را مدیریت کرد و یک دولت ملی را ساقط کرد.
دولت آمریکا طی سالهای حکومت محمدرضا پهلوی خشن ترین استبداد را در ایران مورد حمایت قرار داد بطوریکه در سال‌های 1356 و 1357هزاران نفر در خیابانها توسط رژیم شاه با تایید گوناگون دولت آمریکا در زیر دید جهانیان و در روز روشن به گلوله بسته و کشته شدند.
ملت ایران با انقلاب اسلامی خود، یک حکومت دموکراتیک تشکیل داد و رهبران آمریکا با کمک ایادی خود از همان روز اول بنا را بر کودتا، دخالت در امور داخلی ایران، راه‌اندازی جنگ داخلی و تقویت تجزیه طلبی و بالاخره تحمیل جنگ عراق علیه ایران را گذاشتند. با آنکه قرار بود طبق معاهده الجزایر دو ملت به سمت عادی سازی روابط پیش بروند امّا این مهم صورت عملی به خود نگرفت.
آقای اوباما آیا از خود پرسیده اید که چرا روابط دو ملت و دو دولت به صورت عادی درنمی آید؟!
اجازه می خواهم در دو بخش این علت را بازگو کنم
الف-منابع اطلاعاتی شما از ایران از عناصر ضدانقلاب و به ویژه منافقین همان ها که با ترورهای فراوان دستشان به خون هزاران نفر از مردم بیگناه ایران آغشته است، تغذیه می کنند. این جماعت هیچگاه واقعیت های دیروز، امروز و فردای ایران را به شما نمی گویند.
ب-رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم نامشروع خواهان عادی سازی روابط آمریکا با ایران نیست و در این باره اخلال می کند. بد نیست به اعتراف آقای گری سیک گوش فرادهید که اخیراً گفته بود نتانیاهو 20 سال است به آمریکا در مورد ایران دروغ می گوید و رهبران کاخ سفید را فریب می دهد.
3- آقای باراک حسین اوباما اگر خواهان جدّی روابط و گفتگو با ایران هستید باید در صحت منابع اطلاعاتی خود تجدید نظر کنید. ایران امروز که از زیر غبار هشت سال جنگ و 35 سال توطئه ضدانقلاب و نیز اخیراً پیروزمندانه از جنگ نرم بیرون آمده است یک ایران مقتدر، مستقر، مصمم، یکپارچه، متحد و نیرومند در همه قلمروهاست. تهدیدها و تحریمها نه تنها اثری در اراده ملت نگذاشته بلکه آنها را در راهی که می روند مصمم تر کرده است.
4- ظاهراً بهانه تازه آمریکا در خصومت ورزی علیه ملت ایران موضوع استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای است که از آن به عنوان تولید بمب هسته ای یاد می کنند و قبل از این بهانه، رهبران آمریکا هرآنچه از دستشان بر می آمده علیه ملت ایران انجام داده اند. در روزهای آغازین انقلاب اسلامی که ما اصلاً بحث فناوری هسته ای نداشتیم آن همه دخالت در امور ایران از طریق راه اندازی جنگ نرم و حمایت از گروههای مسلح و راه اندازی جنگ تحمیلی به چه بهانه ای راه افتاد؟! دولت آمریکا و همه غرب تمام قد پشت صدام ایستادند تا پشت ملت ایران را به خاک بمالند. امّا تقدیر الهی چنان شد که دشمنان ملت ایران به خاک سیاه نشستند و اکنون آثاری از آنها در منطقه نیست.
این هم یک عبرت الهی بود که صدام نه با جنگ نرم و سخت ما بلکه با دست همان کسانی که این گرگ را به جان ملت ایران انداخته بودند ساقط شد. اگر همه استراتژیست های عالم و بویژه آمریکا جمع شوند نمی توانند تغییری بر این تقدیر الهی و روسپیدی ملت ایران ارایه دهند.
5- شما نیک می دانید ایران پرچم‌دار خلع سلاح هسته ای در جهان بوده و هست و ان‌شاءالله خواهد بود. شما اطلاع دارید ایران نه به خاطر ترس از آمریکا یا اسرائیل بلکه به خاطر یک اعتقاد دینی و الهی، ساخت بمب هسته ای و اتمی را جایز نمی داند که فتوای صریح رهبر انقلاب اسلامی جای تردید در این موضوع نمی گذارد. شما نیک می دانید بیش از دوسوم مردم جهان در قالب دولتهای خود در غیر متعهدها و کنفرانس اسلامی بارها از ایران و ملت بزرگ ما دفاع کردند و گفته اند ایران بدنبال ساخت بمب هسته ای نیست. پس چرا یک دروغ و تهمت ناروا را تکرار می کنید و اساس دیپلماسی خود را بر یک دروغ و نیرنگ استقرار کرده اید.
آیا فکر می کنید گفتگو در فضای دروغ، فریب و نیرنگ شکل می گیرد؟
ما معتقدیم نتیجه و محصول آن چیزی جز بی اعتمادی ما و عدم صداقت شما نیست. هیچ منطق انسانی پشتوانه این گفتگو نیست.
6- شروط گفتگو، براساس یک منطق انسانی و الهی هم در زمان امام خمینی (ره) و هم در زمان آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب بارها اعلام شده است:
الف- دست کشیدن از ادامه خصومت و دشمنی با مردم ایران
ب- آزاد کردن منابع مالی بلوکه شده در آمریکا از زمان شاه که امروز یک رقم نجومی را تشکیل می دهد
ج- به رسمیت شناختن انقلاب اسلامی ایران و دولت برخاسته از رای ملت و عدم مداخله در امور داخلی ایران
د- پایان دادن به تهدیدهای روزافزون و تحریمهای ظالمانه که حتی شامل اقلام دارویی هم شده است!
هـ- پایان دادن به دشمنی با اسلام و مسلمانان و برداشتن پروژه جنگ های صلیبی از روی میز وزارت دفاع ، سازمان سیا و وزارت امورخارجه ایالت متحده آمریکا.
من فکر می کنم اگر شما دور از فشارهای اسرائیل و تحمیل جناح تندرو بی منطق، منافع حال و آینده دو ملت آمریکا و ایران را در نظر داشته باشید و همه این امور یا حتی یکی از آنها را عملیاتی کنید مقدمات گفتگوی صادقانه آنهم از موضع احترام دو جانبه پدید می آید.
اینجانب خیرخواهانه و صمیمانه می گویم که کوبیدن برطبل دشمنی با ملت ایران که طی 35 سال گذشته هر روز صدای آن بیشتر به گوش می رسد به نفع دولت شما و منافع دو ملت و صلح جهانی نیست. این را نه به این خاطر می گویم که اکنون پرقدرت ترین کشور منطقه و بانفوذترین ملت در بین ملتهای جهان هستیم. بلکه به این دلیل می گویم که در این مناقشه خداوند بزرگ از ملت ما حمایت می کند و شما از حمایت خدا بی نصیب هستید به همین خاطر ملت ما همیشه در این هماوردی پیروز است.
نکته آخر اینکه شایسته است جغرافیای کهن سیاسی و تمدنی ایران را با اسلام، انقلاب، رهبر و مردمش بشناسید پیام این کشور در طول تاریخ حیاتش، صلح و دوستی بوده و همواره از هویت دینی و ملی خود دفاع کرده است. تاریخ این ملت قابل احترام است. شما از این فرصت استفاده مطلوب نمائید.
جمهوری اسلامی ایران یازدهمین دوره ی ریاست جمهوری خود را با موفقیت و حضور گسترده و وسیع مردم در انتخابات و در کمال آزادی، آرامش و امنیت برگزار کرده است، حقاً از این "فرصت" بین‌المللی پدید آمده استفاده کنید و نگذارید به "تهدید" تبدیل شود.
به گمانم شما می دانید بین دو ملت ایران و آمریکا خصوصاً نخبگان دو کشور، ضمن احترام متقابل، مسئله چالش برانگیزی که مانع شناخت و درک بیشتر شما باشد وجود ندارد شایسته است از این فرصت مناسب باقیمانده دوره مسئولیت خود بنحو مطلوب استفاده کنید.
جناب آقای اوباما شأن شما این است که با عبرت‌گیری از تاریخ، به ملت‌ها و خواست آنان احترام بگذارید. اوضاع جهان اقتضاء ویژه دارد زیرا با یک تلنگر شوروی سابق تجزیه شد و امام خمینی (ره) این اخطار را غیر مستقیم به غرب داده بودند که مواظب باشید اتفاقی که در تجزیه شوروی پیش آمد برای شما پیش نیاید.
جناب آقای اوباما! شما در تبلیغات انتخابات دور اول ریاست جمهوری خود قول دادید"تغییر" ایجاد کنید اما در این چند سال عملکرد مسئولیت شما "تغییری" را شاهد نبودیم شما می توانید در تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکا نقطه عطفی ایجاد کنید که منجر به "حیات طیبه"شود این مفهوم را از قرآن کریم که پیام الهی است به شما هدیه می کنم تا با مشارکت همه ی انسان‌های نیک اندیش به فکر صلح و آرامش انسان‌ها باشید و این پیام یکی از مصادیق بندگی خدای قادر متعال است.
به امید سعادت و نیک بختی همه ی انسانهای عالم
والسلام
/2929

کد خبر 305421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  ها! فکر نکنم اوباما فارسی بلد باشه. ناچار میشه از همون عناصر ضدانقلاب و به ویژه منافقین برای ترجمه کمک بگیره که نتیجش پیشاپیش معلومه. تحریم بیشتر
  • بی نام A1 ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   2 0
   قراره علی آبادی ترجمه اش را بفرستد
 • بی نام A1 ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  آقای عسگر اولادی من کاری به مسائل سیاسی ندارم ولی این را می دانم آقای اوباما هیچگاه اسم مردم ایران را جهت تحریم بر زبان نیاوردند بلکه همبشه سخنش با دولت احمدی نژاد بوده.
  • بی نام A1 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   اره اسم نیاورد. ولی کی رو تحریم کرد؟ مردم ایران رو. نه احمدینژاد رو. حالا هم که احمدینژاد دیگه داره میره. و تحریم ها کماکان هست و خواهد ماند. میخوام بدونم اون موقع هم با وجود تمام این سختیهایی که امریکا به ملت درمانده ایران تحمیل کرده ایا بازم بعضیها امریکا رو عاشقانه دوست خواهند داشت و پرستش خواهند کرد یا نه.
  • بی نام A1 ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   122 5
   الآن این تحریم ها فشارش بر دولت اومده یا مردم؟؟!!!
  • بی نام A1 ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   16 0
   امسال تحریمهای عراق توسط شورای امنیت برداشته شد
  • بی نام IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   26 3
   براى اينكه ببينيد برخى امريكا را مى خواهند يا نه به اقامت انها ومحل تحصيل فرزندان از ما بهتران توجه نماييد !!!!
  • بی نام A1 ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   50 6
   تحریم دارویی برای احمدی نژاد بوده نابغه؟
 • بی نام A1 ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  173 4
  حاج اقا فرمايش متين ولى مناسب بود انزمان كه رييس جمهور در سازمان ملل هل من مبارز مطلبيد و قطعنامه رو.قطعنامه براي اين ملت مظلوم ميگرفت شما فقط وفقط و فقط يك تذكر نيز به ايشان ميداديد
 • بی نام A1 ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  125 3
  نظرمو ملایم میکنم برای نمایش بیشترین حامیان تحریم کسانی هستن که ازین تحریمها سود کلانی بدست آورده و می آورند. وقتی پای میلیاردها دلار سود باشه منم باشم به هر شکلی شده نمیذارم مسئله ی تحریمها حل بشه!!!!!!
  • بی نام IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   27 0
   احسنت بر ريز بيني شما جناب بي نام !!!
 • باربارا IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  95 4
  شما مثل اینکه اصلن در میان مردم نیستی!!!!
  • بی نام A1 ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   3 14
   کدام قسمت صحبت هاش نادرست بود باربی جان؟
 • علیرضا EU ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  60 2
  تو را به خدا دیگه این دفه نبش قبر نکنید واقعأ میشه که .....
 • بی نام A1 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  4 50
  نابودی اسرائیل پیش شرط اصلی برای مذاکره است
 • عباس A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  23 1
  ازهم اکنون اعلام میکنم که بایدمنتظرتحریم های دیگرباشیم..هنوزرییس جمهورمنتخب نیومده براش "نقشه راه" پیچیده اند..آقای روحانی من ازشما گله ای نخواهم داشت..
 • آزاده A1 ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  11 14
  مشکل دولت آمریکا مساله هسته ای نیست بلکه آمریکاازاین طریق می خواهدباقبولاندن خط مشی خودبه روسیه وسایرکشورهای قوی مشکل اقتصادی خودراازطریق به هم ریختن منطقه مرتفع کند
 • ایرانی IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  16 3
  حاج آقا توبه , مگه همون شیطان بزرگ نیست, وای روزگار
 • بی نام IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  12 2
  خدا خیرت بده که نامه نگاری کردی.
 • محمد IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  12 3
  خدا با ماست !
 • جعفری IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  6 3
  جناب عسگراولادی نوشته ها خوب است ولی عمل کردن سنگین است اییکاش روی عقل بیایند و حداقل یکبار ازروی نامه شما بادرایت خوانده شود
 • کاوه A1 ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  29 1
  هر دولتی با یک دیپماسی حساب شده در پی حفظ منافع مردمانش است. رفتار و سخنان آقای احمدی نژاد باعث تسریع فشار بر ایران و بهانه دادن دست دشمن برای تحریم بیشتر شد. آخر من نمی دانم مگر رئیس دولت باید بیانیه شورای امنیت را کاغذ پاره بنامد؟! یا درباره قطع نامه دان و ... صحبت کند؟ دیپلماسی دولت دهم به اسرائیل و آمریکا بهانه داد که بگویند ایران جنگ طلب است و دنیا را برای تحریم ایران با خود همراه کنند. آیا آقای احمدی نژاد جوابی دارد بدهد؟ یا مردم و بیماران و بیکاران و قشر ضعیف ایرانی باید جواب بدهند؟!
 • اسم IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  34 4
  شما به ما بگو آمریکا چطور دولت رو تحریم کنه که به مردم ضرری نرسد!!!!!!در ضمن احمدی نژاد هر کاری کرد و مردم سپر بلا شدند پشت مردم قایم شد و مردم تاوانش را دادند آخرشم شهید تهمت شد و اونایی که شهید شدند فتنه گر!!!!!!!!
 • بی نام AE ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  2 1
  بچه مشد ، گفت دلم براتو مسوزه
 • مجتبي IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
  0 0
  تا اخر ايستاده ايم هيچ غلطي نميتونه بكنه فقط بايد متحد شويم