به بهانه معرفی وزرای آقای روحانی/کابینه قوام السلطنه در 92 سال پیش

در میان متون قدیمی به ماجرای معرفی وزاری کابینه قوام به مجلس برخوردم و بی درنگ آنرا با دقت خواندم ، این دقت برایم به دلیل لذت بخش بودن متون و نوشتجات آن روزگارست و بس! و بدون قصد و نیت در مقایسه افراد با کمی توضیح درباره قوام السلطنه متن کامل آنرا در زیر می آورم و برای آقای روحانی نیز آرزوی پیروزی در امور دولت را دارم.

 

قوام السلطنه مصطفی ترک همدانی وکیل دادگستری mostafa torke hamedani attorney at law

احمد قوام، معروف به «قوام السلطنه» در 1252 ش. در تهران متولد شد. پدرش میرزا ابراهیم معتمد السلطنه از رجال دورۀ ناصری و جدش قوام الدوله وزیر دفتر استیفا بود. مادرش طاووس خانم، دختر میرزا محمدخان مجدالملک سینکی، صاحب رسالۀ مجدیه و پدر میرزا علی خان امین الدوله است. قوام تحصیلات مقدماتی را به اتفاق برادرش حسن وثوق نزد آموزگاران خصوصی سپری کرد، سپس در زمینه ادبیات فارسی و صرف و نحو عربی، عروض و قافیه و معانی بیان و ریاضیات قدیم ادامه تحصیل داد و مدتی نیز در مدرسه مروی به آموزش فلسفه و حکمت اشتغال ورزید. تلاش او در حسن خط موجب شد که در شمار خطاطان درجة اول قرار گیرد.

وقتی قوام به سن رشد رسید، معتمدالسلطنه شمه‌ای از تحصیلات و نمونه‌ای از خط او را نزد ناصرالدین شاه برد و برای فرزند خود تقاضای شغل و لقب کرد. شاه او را جزء پیشخدمتان مخصوص قرار داد و به «دبیر حضور» ملقب کرد. فرمان مشروطیت ایران، که به امضای مظفرالدین شاه، به قلم قوام است.

گمانم اینست اینک  که به روزهای برگزاری جلسات مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد به وزرای کابینه آقای روحانی نزدیک می شویم ، جالب باشد خبری از 92 سال پیش در 27 خرداد سال 1300 شمسی بگیریم. در آن روز نیز قوام السطنه برای گرفتن رای اعتماد وزرایی را به شرح برنامه زیر به مجلس شورای ملی معرفی کرد:

کابینه به شرح زیر در تاریخ 27 جوزا{خرداد} 1300 معرفی شده‌اند:
‌آقای قوام‌السلطنه رییس‌الوزراء و وزیر امور خارجه
- آقای سردار سپه وزیر جنگ
- آقای محتشم‌السلطنه وزیر معارف
- آقای فهیم‌الملک وزیر مالیه
-‌آقای وحیدالملک وزیر پست و تلگراف
- آقای مشارالسلطنه وزیر عدلیه
- آقای عمیدالسلطنه وزیر فوائد عامه و تجارت
‌معاونین: خبیرالسلطنه معاون پست و تلگراف (15 سرطان)
- منصورالسلطنه معاون عدلیه (17 اسد)
- صدیق حضرت معاون مالیه (3 میزان)
‌در این موقع که بر حسب تمایل مجلس شورای ملی و اعتماد آقایان نمایندگان محترم از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاهی مأمور تشکیل دولت‌شده‌ام زاید نمی‌دانم خاطر آقایان نمایندگان محترم را متذکر نمایم که موفقیت در رفع مشکلات و اجرای اصلاحات فقط در صورتی مقدور است که‌موافقت کامل بین مجلس و دولت موجود باشد خوشبختانه پس از اعتمادی که به این موافقت و معاضدت صمیمانه حاصل نموده‌ام بار دیگر برای قبول‌مسئولیت حاضر شده و امیدوارم به ابقاء این موافقت بتوانم به وظائف مسئولیت عمل نمایم.
‌آقایان نمایندگان محترم مستحضر هستند که پروگرامی را که در کابینه سابق خود به مجلس مقدس پیشنهاد کرده بودم مورد تصویب و تصدیق مجلس‌واقع شده و کابینه سابق نیز با موافقت مجلس همان پروگرام را تعقیب نمود. چون در کابینه سابق بحرانهای متوالی مانع از اجراء تمام مواد آن گردید و‌عملیاتی را که نسبت به بعضی از مواد آن شروع شده بود ناقص و ناتمام ماند لهذا دولت حاضره در نظر دارد همان پروگرام را که در دو نوبت به تصویب‌مجلس رسیده است تعقیب و تکمیل نماید و بیش از پیش ساعی خواهد بود که روابط حسنه را با کلیه دول متحابه محفوظ و برقرار دارد و قبل از هر‌اقدام به وسیله قوای نیرومند نظام که برای استقرار نظم و امنیت کاملاً قادر است آسایش عمومی را در تمام مملکت بعون‌الله تأمین خواهد نمود و نیز در‌اسرع اوقات برای اصلاح ادارات مخصوصاً وزارت مالیه متخصصینی را که اقدام در استخدام آنها نموده بودم و دولت سابق نیز اقدامات سابقه را تعقیب‌کرده بود هر چه زودتر لایحه استخدام آن به مجلس شورای ملی پیشنهاد خواهد شد.

به علاوه چون اصلاح امور اقتصادی و حتی‌الامکان تعدیل موازنه‌صادرات و واردات مملکتی و همچنین تهیه وسایل کار برای اشخاص بیکار از اهم مقاصد است دولت حاضره در نظر دارد از بدو شروع به کار به تهیه‌موجبات آن اقدام نماید و نیز تسویه کار نفت شمال که یکی از وسایل بهبودی اوضاع اقتصادی است در اولین قدم با موفقیت مجلس شورای ملی شروع‌خواهد شد. ضمناً خاطر آقایان نمایندگان محترم را متذکر می‌سازم که چون عده از جرائد متأسفانه از نبودن قانون هیأت منصفه سوء استفاده نموده و‌رویه را اتخاذ کرده‌اند که بالنتیجه موجب هرج‌ومرج و تزلزل امنیت است لذا برای جلوگیری از تکرار این وضعیات انتظار دارم هر چه زودتر قانون هیأت‌منصفه به تصویب مجلس شورای ملی رسیده وسائل محاکمه مطبوعات مطابق قانون فراهم گردد. در خاتمه از خداوند مسئلت می‌کنم با معاونت‌مجلس شورای ملی و موافقت صمیمانه که از آقایان نمایندگان محترم احساس نموده‌ام به اجرای تمام مواد پروگرامی که از تصویب مجلس گذشته است‌موفقیت حاصل نمایم.

مصطفی ترک همدانی

وکیل دادگستری

ایمیل: hamedani_law@yahoo.com

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 306987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  35 4
  خیلی جالب بود به ویژه آنکه همه وزرا لقب داشتند بجز رضاخان که سردار سپه بود.
  • بی نام IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
   15 4
   ببخشید پس سردار سپه چیه؟ نکنه فکر کردی اسمش سردار بود فاملیش سپه
  • بی نام IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
   4 0
   آفرین خبرجان !کم کم داری می زنی تو راه خبرهای عتیقه و زیر خاکی. عاشق این خبر ها و متن هام
 • بی نام IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  29 2
  شاید هم نویسنده تحت تاثیر رضاخان قرار گرفته!
 • بی نام A1 ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  3 17
  سلام خبر انلاین یه سوال مراسم سه شنبه سخنرانی رییس جمهور به صورت زنده پخش میشه یا نه
  • بی نام A1 ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
   13 1
   مگه اینجا صدا سیماست؟!!!!!!!!!!!!!!!
 • حسین گودرزی IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  3 0
  نکته جالبی که جناب همدانی با این انتخاب جالبشون باعث شدن به ذهن متبادر بشه اینه که بعداز صدسال هنوز هم شعارها و اهداف رئیس دولت این مملکت که در برنامه ها و چشم انداز ذکر میشه (بقول مرحوم قوام در پروگرام) هنوز تغییر نکرده و در واقع هنوز هم به این اهداف نرسیدیم و باید برنامه ریزی کنیم برای رسیدن به آن. انشالله صدسال آینده!!!
 • كامران IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  2 0
  من كه فكر مي كنم از اين اقايون كلا ابي گرم نشه مثل هميشه
 • بببب IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  3 1
  هزار رحمت به کابینه قوام السلطنه
 • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۲
  1 0
  خیلی بی انصافید لابد باور کردید که رزم آرا شوروی را از آذربایجان بیرون کرد یا اساساً ارتش ایران آن زمان توان چنین کاری را داشت نه برادران همین قوامی که مسخره میکنید در زمان پهلوی دوم با وجود کهولت سن و بیماری طی مذاکراتی سنگین توانست شوروی را متقاعد به خروج از ایران کنید. خداوند او را همراه پسر عمویش مصدق قرین رحمت کند