صندلی مدیریت مپنا در دولت یازدهم به چه کسی می رسد؟/ بررسی گزینه های احتمالی

دراین روزها گمانه زنی هایی زیادی در خصوص مدیرعامل بعدی مپنا مطرح شده است که در این بین نام چند تن از اعضای هیات مدیره مپنا به چشم می خورد.

آذرجزایری: دی ماه سال 1388 بود که با تکیه عباس علی آبادی بر مسند مدیریت مپنا، موسی رفان از سمت مدیریت  این شرکت استراتژیک برکنار شد. هرچندکه علی آبادی سعی کرد وی را به عنوان عضو هیات مدیره در این شرکت حفظ کند و برخی ورود مپنا به بخش صنعت نفت کشور را مدیون زحمات رفان در زمان مدیریت علی آبادی می دانند اما بالاخره رفان به دلایلی نامعلوم در نهایت در یکی از روزهایی تابستانی سال 90 از مپنا خداحافظی کرد تا شاید با تاسیس شرکتی برقی با همکاری امین حاج رسولیها پایه مپنایی هر چند کوچک تر را بگذارد.

دو سال از خداحافظی رفان از مپنا می گذرد اما همچنان برخی با تغییر دولت امیدوار به بازگشت این مدیر باسابقه به این شرکت هستند. مدیری خوشنام و محبوب حتی در میان کارکنان مپنا.

با ورود حمید چیت چیان به وزارت  نیرو، در این روزها گمانه زنی هایی زیادی در خصوص مدیرعامل بعدی مپنا مطرح است. که در این بین نام 5 تن از مدیران برقی کشور به چشم می خورد که 3 تن از این اعضا در حال حاضر در  هیات مدیره مپنا حضور دارند.

محمد بهزاد معاون بازنشست شده وزیرنیرو در امور برقی یکی از همین افرادی است که این روزها احتمال حضورش برمسند مدیریت این شرکت پررنگ شده هرچند که به دلیل بازنشستگی این مدیرباسابقه برقی کشور احتمال حضور وی برمسند مدیریت این شرکت کمی کمرنگ شده است.

بهزاد سال 1328 در شهرستان بهبهان متولد شد و با اخذ مدرک کارشناسی برق از دانشگاه صنعتی شریف در سال 1351 وارد وزارت نیرو شد.

از جمله فعالیت های وی در این سالها می توان به مدیریت توزیع نیرو ،معاونت امور برق مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل در شرکت برق منطقه ای مازندران ،احداث و بهره برداری از دو خط 400 کیلو ولت و سه خط 230 کیلو ولت مجموعا به طول بیش از 130 کیلومتر مدار و اتصال شبکه برق خراسان به شبکه سراسری کشور ،احداث 14 پست 400 به 230 کیلوولت و 30 پست 230 به 63 کیلو ولت واحداث بیش از 1220 کیلومتر شبکه 20 کیلوولت و نصب 2469 ترانسفورماتور 20 کیلو ولت اشاره کرد.

وی پاییز 1387 عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت توانیر شد که تدوین استراتژیها و برنامه ریزی بلند مدت صنعت برق در جهت رفع گلوگاهها و رفع مشکلات موجود ،گذر موفقیت آمیز از بحران تابستان سال 1388 بدون اعمال خاموشی در کشور ،دوین برنامه تلفیقی صنعت برق برای پیک سال 1389 با تشکیل جلسات متعدد با حضور مدیران شرکتهای توانیر ، سازمان توسعه برق ایران ، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکتهای برق منطقه ای . ابلاغ دستورالعملهای نظام تعالی سازمان،هماهنگی جهت اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی کشور ،حمایت از توسعه استفاده از انرژیهای تجدید پذیر واجرای طرح کاهش تلفات انرژی الکتریکی از جمله اقدامات وی در این سمت بوده است. بهزاد در طول مدیریتش در سمت معاون برق وزیرنیرو با وجود کمبود منابع مالی موجود سعی کرد تا واژه خاموشی را از لغات برقی کشور حذف کند هر چند که فرسوده بودن خطوط انتقال و کمبود منابع مالی برای بازسازی آنها این مهم را چندان محقق نکرد.

عبدالمجید رجبی یکی دیگر از گزینه هایی است که این روزها برای نشستن برمسند مدیریت مپنا مطرح است. وی در حال حاضر عضو هیات مدیره گروه مپنا و مدیر طرحهای بخار مپنا و مدیرعامل شرکت مهندسی  و ساخت تجهیزات مپنا است.

رجبی با تحصیلات مهندسی مکانیک از دانشگاه شیراز یکی از قدیمی ترین مدیران مپنا محسوب می شود.

وی پیش از ورود به شرکت مپنا، مدیر عامل جهاد نصر،عضوء هیات مدیره مهندسی جنگ و جهاد و مدیر عامل چند شرکت جهادی و عضو ستاد جنگ و جهاد بوده است.

 عبدالمجید رجبی  از سال 1377 وارد شرکت مپنا شده و تا کنون در سمت هایی چون معاونت تامین و تجهیزات مپنا،مدیرعامل مپنا بویلر،مدیرعامل پارس ژنراتور مپنا،مدیرعامل طرح نیروگاههای بخار مپنا، مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تجهیزات مپنا و عضو هیات مدیره گروه مپنا مشغول به فعالیت بوده است.

 موسی رفان که در اواخر سال گذشته جزو هفت مهندس برجسته منتخب فرهنگستان علوم و بهترین مهندس برق کشور معرفی شد سومین گزینه و احتمال برای حضور برمسند مدیریت شرکت مپنا است.

وی متولد ۱۳۳۷ در کازرون است و کارشناسی ارشد مهندسی برق-الکترونیک خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

رفان خدمات بسیاری را در حوزه صنعت در کارنامه خود دارد که از آن جمله می‌توان به ایجاد و بنیان‌گذاری شرکت نیروترانس در شیراز به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان در سطح منطقه و جهان، انتقال دانش فنی ساخت ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری به کشور، مشارکت در طراحی، ساخت و بنیان‌گذاری شرکت فرا به عنوان اولین شرکت EPC کار نیروگاه‌ آبی، بنیانگذاری شرکت توگا به عنوان اولین شرکت سازنده توربین گاز و بنیانگذاری ایجاد کارخانه لوکوموتیوسازی مپنا به عنوان نخستین سازنده‌ی لوکوموتیو‌های دیزل الکتریک اشاره کرد.

همچنین وی در حوزه خدمات آ‌موزشی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی، بنیانگذاری مرکز آموزش زبان‌های خارجی نیروی هوایی سپاه، بنیانگذاری مرکز آموزش و تعمیرات سیستم‌های موشکی زمین به هوا و زمین به زمین در سال‌های جنگ تحمیلی، بنیانگذاری مرکز آموزش خلبانی نیروی هوایی سپاه و بنیانگذاری مرکز تحقیقات و تولید پهپاد در طول سال‌های جنگ تحمیلی را بر عهده داشته است.

پرویز فتاح یکی دیگر از گزینه هایی است که احتمال حضورش بر مسند مدیریت شرکت مپنا این روزها مطرح است. وی اگرچه در کابینه دولت نهم احمدی نژاد به عنوان وزیر نیرو مشغول به فعالیت بوده اما به دلیل نوع روابط اش با وزرای پس از خود و در عین حال رایزنی مداوم برای ایجاد آرامش در وزارت نیرو یکی از کسانی است که به نظر می رسد حضورش بر مسند مدیریت مپنا هم می تواند مورد رضایت مجلس نشینان اصولگرا باشد و هم در عین حال به دلیل رضایت کارشناسان از نحوه مدیریت وی در وزارت نیرو دولت نهم می تواند گزینه ای برای بازگرداندن رونق به شرکت مپنا باشد.

سید پرویز فتاح قره‌باغی متولد 1340 در ارومیه است.وی در سال ۱۳۶۸ در رشتهٔ مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۳۸۲ نیز مدرک کارشناسی ارشد صنایع (گرایش سیستم‌ها) را از دانشگاه صنعتی امیرکبیر دریافت کرد.

پرویز فتاح پس از آنکه در ترکیب کابینه دهم قرار نگرفت، توسط سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، به عنوان جانشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه منصوب شد.

دکتر حمید زرگرپورمدیرعامل شرکت مپنا بین الملل و قائم مقام شرکت مپنا یکی دیگر از گزینه هایی است که به نظر می رسد کاندیدای مناسب برای مدیریت مپنا باشد.

وی دارای مدرک دکترای مدیریت از دانشگاه تهران است. وی طی سالهای 59 تا 62 مسئولیتهای مختلف مدیریتی در وزارت سپاه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته است و از آنجا که پس از آن معاون مدیر فنی و مدیر و مجری طرح توسعه شیمیائی رازی در شرکت پتروشیمی بوده می توان فردی موثر در پیشبرد اهداف نفتی مپنا تلقی شود.

وی در سال 75 با سمت مدیر پروژه نیروگاه کرخه در شرکت فرآب پا به وزارت نیرو می گذارد و ازآن سال تاکنون در سمت های مختلف برقی مشغول به فعالیت بوده است.

زرگرپور در حال حاضر قائم مقام شرکت مپنا است و در صورت نشستن برمسند مدیریت این گروه استراتژیک نیروی کشور می تواند فردی مناسب برای پیشبرد اهداف این شرکت تلقی شود.

 

 

/31221

 

کد خبر 310342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۹
  9 32
  خدمات مهندس بهزاد به صنعت برق کشور قابل تقدیر و تشکر است امیدوارم جامعه برق کشور از خدمات ایشان بی نصیب نمانند
 • بی نام EU ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۰
  10 37
  آقا مدیر یک همچین مجموعه عظیمی باید فقط یک مهندس صنایع باشه .
 • بی نام IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۰
  18 9
  دکتر زرگرپور با توجه به تجاربشان بهترین گزینه برای این جایگاه می باشد.
 • بی نام IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۰
  23 10
  همانطور که گفتید با توجه به سوابق دکتر زرگرپور می تواند فردی موثر نه تنها در پیشبرد اهداف نفتی مپنا بلکه در دیگر بخشهای مپنا تلقی شود. ایشان مدیری لایق و کاردان هستند.
 • بی نام A1 ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۰
  10 10
  دکتر زرگر
 • بی نام IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۲
  36 12
  علی آبادی مانند تمام اعضای دولت نهم و دهم به این پست رسید و در مپنا نه تنها کاری نکرد بلکه اعتبار آنرا از بین برد
 • یک دلسوز صنعت ایران زمین EU ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
  10 6
  مپنا که روزی 52 توربین در سال تولید میکرد امروز به جایی رسیده که تنها 2 توربین تولید میکند. تغییرات در مپنا باید اتوبوسی، به معنای واقغی کلمه باشد.
  • بی نام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
   9 7
   الان 52 تا توربين بسازيم چيكار كنيم آقاي دلسوز؟؟!!
 • بی نام A1 ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
  4 7
  جنتيان
 • بی نام A1 ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۵
  6 12
  تشکیل مپنا فقط یه پول اضافی ست که وزارت نیرو از این جیب به اون جیب میکنه و توسط مپنا به پیمانکار داده میشه که متاسفم برا مملکت که هنوز با این معضل نتونسته کنار بیاد کمی فکر کنیم مپنا چه کار مهمی انجام میده که درصد بیشتر سود رو به جیب میزنه ؟؟!!!! بیشترتامل کنیم مپنا دلالی میکند اونم به شیوه نوین؟! تو این چندساله هرآنجه ما دیدیم مدیران وزارت نیرو انچه که باید در سالهای آخر کاری بازده نداشته اند چرا که مپنا خانه بعد از بازنشستگی ایشان است حالا چطور آقای بهزاد از این موهبت استفاده نکند ؟؟!! اگه کمی توجه کنید اکثر مدیران وزارت نیرو بعد از بازنشستگی به راحتی جذب مپنا میشوند که این رویه میتواند به خودی خودی مپنا را باتوجه به روابط قدرتمند ساخته است است ؟؟؟!!!
 • نا شناس A1 ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۲
  8 2
  در صنایع مهمی همچون نیروگاه ها ضربات مهلکی به واسطه خروج تعداد بسیاری از متخصصین این بخش به سمت صنایع دیگر یا خروج کامل از کشور متحمل شده ایم . اتفاقا یکی از شرکتهای بزرگ و مهمی که بیشترین ریزش را به دلیل عدم توجه به پرسنل کارگاهی خود داشته است همین شرکت معظم مپنا است. ( فقط به خروج پرسنل شرکتهای تابعه مپنا به خارج از کشور طی سالهای گذشته نگاهی بیاندازید . مثلا شرکت مکو/ توگا / o&m و ...)
  • بی نام A1 ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
   0 4
   معلوم شد اهل کجایی!
 • امیر A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  2 0
  به نظرم هیچکدام کارایی ندارند واقعا در این مدت ایا آقایان چه کار کردن!!!!!!!!!!!