مرز شوخی بیجا و مزاح زیبا با دیگران کجاست؟

جایگاه مزاح در اسلام و مرز شوخی از نگاه امام هشتم کجاست؟

شوخ طبعی را از ویژگی های دین داران دانسته اند. وقتی از اخلاق رسول خدا یاد می شود، گشاده رویی و نرم خویی و خوش خلقی را از اوصاف ایشان بر می شمارند. پیامبر با دوستان خود، به قصد آنکه شادمانشان کنند شوخی می کردند تا با سرور و شادابی خستگی ها و فشارهای زندگی را برای آنها کمتر کند. حدیث برگزیده خبرآنلاین از کتاب اصول کافی، جلد دوم است که روایتی در این باره از امام رضا (که درود خدا بر او باد) نقل شده که متن آن را در ادامه می خوانید.

معبر بن خلاد می گوید: « به ابوالحسن الرضا گفتم: جانم به قربانت. وقتی در جمعی می نشینی، ممکن است سخنی به میان آید و مزاح کنند و همه بخندند، آیا ایرادی ندارد؟ امام فرمود: مانعی ندارد، اگر چیزی نباشد.
من تصور کردم که منظور آن حضرت، حرف های ناشایست در میان مزاح بود. بعد از این سخن، امام رضا فرمود: یک نفر اعرابی از صحرا می آمد و برای رسول خدا هدیه می آورد و هنوز از جایش برنخاسته بود می گفت، ای رسول خدا پول هدیه را لطفا بپردازید. پیامبر از سخن او می خندید. هر زمان که رسول خدا غمناک بود از او یاد می کرد و می گفت:آن مرد اعرابی چه شد؟ کاش می آمد و ما را می خنداند.»
اعتدال در شوخ طبعی جزو فرهنگ رضوی است و در روایتی از کتاب عیون اخبار الرضا، آمده که امام را هر گز با خنده شدید ندیدند، بلکه ایشان همواره متبسم بودند.

/6262

کد خبر 312682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  39 10
  خوب! حالا اين مرزه چي شد؟
  • ایرانی EU ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
   74 2
   مرز همون فرا نرفتن از اعتدال و افراط و تفریط نکردن تو شوخیه که تبدیل به مسخره کردن و فحش دادن و توهین به دیگران می شه. اعتدال برادر جان حرف همه روز هاست!
  • DE ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
   6 0
   مرزش اونجاست که یه عده بیشعور به اسم شوخی عقده هاشون را میخوان خالی کنن و طرف را تحقیر کنن و نیش و کنایه میزنن، آخرش هم میگن، ناراحت که نشدی شوخی کردم
 • عاغا غوله IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  24 3
  هر جور دوست داری شوخی کن و بخند.. اما نه با تمسخر دیگری.. نه با کوچک کردن شخصیت مقابلت.. شوخی و خنده هیچگاه توو اسلام تقبیح نشده؛ بر عکس اونی که همیشه چهره ی عبوس به خودش میگیره از دید مردم میفته و میگن چه آدم مغرور و بد اخلاقی.. ایشششش!
 • بی نام A1 ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  7 3
  من که نفهمیدم چه نتیجه ای باید بگیرم ولی فکر هم نمی کنم که به آی کیوی من هم ربطی داشته باشه .
 • بی نام IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  30 20
  السلام علیک یا علی بن موسی الرضا. جانها بقربان تو آقا.