سعید صادقی می‌گوید وقتی به عکس‌های جنگی‌اش نگاه می‌کند، فکر می‌کند به دنیایی دیگر خیره شده است.

سعید صادقی: انگار یک دنیای دیگر است؛ از فضای حاکم بر مناطق جنگی گرفته تا آدم‌هایی که در یک عالم دیگر سیر می‌کنند.

وقتی پس از سه دهه بار دیگر این عکس‌ها را مرور می‌کنم، یک حس دوگانه به من دست می‌دهد. از یک طرف هوای آن روزها به سرم می‌زند و از یک سو خودم را بسیار دور از آن حال و هوا می یایم.نشست و برخاست با دوستان قدیمی جنگ و گپ زدن با آنان، تسکینی است بر این حس دوگانه که جان آدمی را می‌فشرد و انسان را بی تاب می‌سازد.

چندی است با کمک خبرگزاری خبرآنلاین، در حال انتشار عکس‌های دوران جنگ هستم تا چهره های ثبت شده در آن‌ها را بیایم. در این راه می‌خواهم یاری‌مان کنید و اگر اطلاعاتی در باره عکس‌های زیر دارید، با ما در میان بگذارید.

آنان که سبک بال می رفتند
اعزام به جبهه، سخت‌ترین سفری بود که در دهه 60 می‌شد در پیش گرفت. با این حال جوانانی که کوله بار این سفر پر خطر را می‌بستند، بسیار سبک بال پر می‌کشیدند. آنان هر چه از دنیا داشتند، پشت سر خود جا می‌گذاشتند و راهی می‌شدند. این سبک بالی علاوه بر توشه ای که همراه می‌بردند، در چهره های آنان هم دیده می‌شد. داوطلبان جنگ ساک کوچکی به دست می‌گرفتند، پاشنه کتانی‌ها را می‌کشیدند و با رویی گشاده و لبی خندان از میان مردمی که برایشان اسپند دود می‌کردند، می‌گذشتند.

عکس های جنگ سعید صادقی

عکس شماره یک 

این عکس را یک صبح آبان 63 در جاده آرامگاه تهران نزدیک نازی آباد گرفتم. امروز که به این تصویر نگاه می‌کنم، از خودم می‌پرسم جوانان دهه 60 چرا جور دیگری به دنیا نگاه می‌کردند؟

آرامشی باور نکردنی

نیمه های اردیبهشت 1361، عملیات بیت‌المقدس به اوج خود رسیده بود. نیروهای ما در نبردهایی خونین، وجب به وجب خاک کشورمان را آزاد می‌کردند تا خود را به نقطه صفر مرزی برسانند. 

عکس های جنگ سعید صادقی

عکس شماره دو

فکر می‌کنم 18 یا 19 اردیبهشت بود که پس از چند هفته درگیری سخت، نیروهای ایرانی با فتح مناطق نزدیک شلمچه، کلید آزاد سازی خرمشهر را به دست آوردند. آن روز بعد از ظهر در حالی که در مناطق تازه آزاد شده گشت می‌زدم، با این جوان زخمی روبرو شدم. صلابت، آرامش و اطمینانی که در چهره این رزمنده موج می‌زد، من را تحت تأثیر قرار داد. بعد از سلامی که با پاسخ گرم او روبرو شد، دوربین را به سمتش گرفتم و دو سه عکس انداختم. نا خود آگاه کادری را بستم که او در پیش زمینه‌اش قرار داشت، ادوات منهدم شده توپخانه عراقی‌ها پشت سرش و پس زمینه نخل‌ها افراشته در انتها.

صبحی که همه چیز خوب بود
روز دوم عملیات بدر بود. نیروهای ما به خوبی پیشروی کرده و تا عمق مواضع عراقی‌ها نفوذ کرده بودند. دشمن هنوز به خود نیامده بود و پاتک های سنگینش را شروع نکرده بود. تنها راه ارتباطی ما با عقبه، گذشتن از هور با قایق بود.آن صبح اسفند 1363، همه چیز به نظر خوب می‌آمد؛ به خاطر ابری بودن هوا، پرواز بمب افکن‌های عراقی کم شده بود و توپخانه دشمن هم هنوز در مواضع جدید مستقر نشده و آتشباری‌اش را شروع نکرده بود.

عکس های جنگ سعید صادقی

عکس شماره سه 

این عکس را زمانی گرفتم که خط عراقی‌ها شب قبلش شکسته شده بود و نیروهای تازه نفس داشتند جای یگان‌های عمل کننده را می‌گرفتند. هیچ کدام از ما نمی‌دانستیم روزهای سختی را پیش رو خواهیم داشت، چرا که خیلی زود عراقی‌ها تمام نیروهای خود را جمع کردند و برای باز پس گیری مناطق از دست داده دست به حمله زدند. دو هفته بعد، همه اش جنگ و خون بود.

کاربران محترمی که از نام و نشانی رزمندگان این عکس‌ها اطلاعاتی در دست دارند، از دو راه زیر می‌توانند ما را آگاه سازند:

1-اطلاعات خود را با قید نام، آدرس و شماره تلفن تماس، در بخش نظرات خبرها درج کنند. اطلاعات شخصی این دوستان نزد ما محفوظ خواهد ماند.

2-با شماره تلفن‌های 64 - 88939560 داخلی 213 و 214 تماس بگیرند.

58245

کد خبر 315509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس اصفهانيان- قم IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  26 2
  درعكس 3 نفر ايستاده سمت چپ، برادر شهيدم حميد رضا اصفهانيان از لشكر17 علي ابن ابيطالب (ع) قم است كه8 فروردين64 در پدافندي عمليات بدر به همراه 6 رزمنده ديگر و در كمين دشمن به قايقشان به شهادت رسيد. با تشكر از خبرآنلاين عزيز
 • عباس اصفهانيان- قم IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  18 1
  اضافه مي كنم محل شهادت منطقه طلائيه بوده است.
 • هادی IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  25 2
  یادشان بخیر
 • صادق IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
  19 1
  درود بر همه شهیدان ایران زمین
 • عاشق ایران و شهدا A1 ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
  6 1
  درود خداوند بر ارواح طیبیه شهدا
  • داود A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   8 0
   سلام بر تمام شهيدان راه آزادي وطن راستي چرا بعضي ها راي منفي ميدهند يعني نميدانند اگر اينها نبودندحا لا بجاي اهوازو خرمشهر وآبادان بايد ميگفتند الاحواز ويا معمره ويا عبادان بازهم درود بر ارواح آن شهيدان كه گذشتند تا بشيم
 • بی نام IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۱
  4 0
  دروغ گفتن هاواختلاس هانسل های امروز را بین زمین و هوادر چشاندن طعم تلخ فقر ها بنام عدالت بر تابلوجناحی قدرت وثروت عده خاصی می چرخد که ارزش های شهیدان وسالهای دفاع مقدس رادر ریشه های نفس این سرزمین به خصوص در هشت سال گذشته سوزانیده است محمد دشتی .از قدیمی های سالهای جنگ و روزگار در گیری های کردستان
 • حسن IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  5 0
  آقای صادقی من از کودکی عاشق عکس های جنابعالی بودم . زمانی که در روزنامه جمهوری اسلامی حضور داشتید پیگیر عکس هایتان بودم . شما از بندگان صالح و مومن و بسیجی روزگار هستید . خدا حفظتان کند