پیشنهاد 6 هزارمیلیارد تومانی احمد توکلی/ حذف کارمندان دولت با حقوق بالا از فهرست یارانه بگیران

طرح حذف یارانه سه دهک از جامعه دریافت کنندگان یارانه نقدی بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان از هزینه دولت می کاهد.

علی پاکزاد: احمد توکلی طراح حذف سه دهک از جامعه یارانه بگیران نقدی معتقد است که پرداخت یکسان یارانه نقدی به تمامی افراد جامعه غیر قانونی است و بر همین مبنا طرح شناسایی و حذف سه دهک از افرادی که نباید یارانه نقدی دریافت کنند را به مجلس برده است.

احمد توکلی در مورد روشهای شناساسی این سه دهک می گوید: در تمامی دنیا این اقدام انجام شده و در ایران نیز امکان پذیر است در میان 20 کشوری که اصلاح قیمت حاملهای انرژی را اجرایی کرده اند تنها در ایران به همه افراد جامعه به صورت یکسان یارانه پرداخت می شود.

توکلی تاکید می کند: شناسایی این افراد آسان است، به طور مثال کارمندان دولتی که بیش از دو تا سه میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند کاملا قابل شناسایی هستند، افرادی که خودروی شخصی آنها از مدل و قیمت خاصی بالاتر باشد به راحتی قابل شناسایی هستند، دارایی بسیاری از افراد از طریق میزان مالیاتی که پرداخت می کنند قابل پیگیری است و در صورتی که این اقدام صورت نگیرد دولت نمی تواند کسری بودجه 54 هزار میلیارد تومانی که با اجرای قانون هدفمندی دست به گریبانش شده است را جبران کند.

این اظهار نظر ها در حالی صورت می گیرد که در دولت دهم نیز بحث حذف تعدادی از دهکهای جامعه از فهرست یارانه بگیران نقدی مطرح شد و با عنوان خوشه بندی دهکها نیز به اجرا گذاشته شد ولی در پی اعتراض های گسترده، دولت مجبور به عقب نشینی از طرح فوق و در نهایت پذیرش پرداخت یکسان یارانه نقدی به همه افراد شد.

برنامه دولت یازدهم برای یارانه های نقدی

در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم نیز محمدباقر نوبخت، معاون اقتصادی رئیس جمهور در توضیح موضع دولت در قبال قانون هدفمندی عنوان کرده بود که بحث کاهش یارانه نقدی برخی از دهکهای پردآمد را دنبال می کنند. وی در تشریح این برنامه گفته بود تا زمان تنظیم برنامه همچنان پرداخت یارانه نقدی ادامه پیدا می کند و بعد از آن همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی دولت یارانه پرداختی به برخی از دهکهای پردآمد شناسایی شده را ثابت نگهداشته و میزان یارانه پرداختی به دهکهای فقیر را متناسب با شرایط جدید و میزان افزایش قیمت حاملهای انرژی افرایش خواهد داد.

اما به نظر می رسد احمد توکلی رئیس سابق مرکز پژوهشهای مجلس و عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس در قبال کسری بودجه دولت یازدهم از خود دولت نگران تر است و قبل از اعلام برنامه مورد اشاره معاون اقتصادی دولت یازدهم که باید قاعدتا بعد از تنظیم به صورت لایحه به مجلس ارایه شود، خود دست به کار تنظیم طرح کاهش جامعه یارانه بگیر شده است.

قابل ذکر است همانطور که توکلی اشاره کرد یکی از جدی ترین چالشها در راه حذف دهکهای پردرآمد از جمعیت یارانه بگیر همان نبود پایه اطلاعاتی دقیق در مورد میزان درآمد افراد جامعه است. البته در مورد اجرای چنین طرحی محسن ایزد خواه از مدیران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی و از اعضای موسسه پژوهشی دین و اقتصاد معتقد است بهترین مبنای اطلاعاتی در این زمینه در سازمان تامین اجتماعی موجود است و در صورت مراجعه به فهرست بیمه شدگان این سازمان می توان به راحتی میزان درآمد افراد را با خطای پایین شناسایی کرد.

به رغم وجود این نوع نگاه ها به وجود اطلاعات پراکنده از وضعیت درآمدی مردم کشور و صد البته تاکید جامعه کارشناسان اقتصادی به ضرورت شناسایی دهک های درآمدی جامعه برای هدفمند شدن واقعی یارانه های دولتی به نظر می رسد هنوز هیچ عزم جدی برای اجرایی شدن این نوع برنامه ها در بدنه قوه مجریه شکل نگرفته است.

مقایسه بودجه هدفمندی و بودجه عمومی

جمشید پژویان و تشخصی دهک های درآمدی جامعه

البته جمشید پژویان که به عنوان تئوریسین طرح تحول و هدفمندی در دولت نهم و دهم معرفی شده بود خود در این زمینه معتقد است که جامعه هدف در این برنامه یک جامعه آماری ایستا نیست بلکه در هر لحظه بنابر شرایط اقتصادی حاکم می توان افرادی به یک دهک وارد و یا خارج کرد بنابراین اجرای دقیق چنین برنامه ای ممکن نیست. البته وی این دیدگاه را در قبال اجرای طرح خوشه بندی (بر مبنای طرح جمع آوری اطلاعات خانوار که طی سالهای 87 تا 89 اجرا شد) بیان کرده بود.

به هر شکل در شرایط فعلی با توجه به جامعه 74 میلیون نفری دریافت کنندگان یارانه نقدی دولت در سال حدود 40 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی می پردازند، براساس طرح تنظیمی احمد توکلی طی نیمه دوم سال 92 باید بالغ بر 22 میلیون نفر باید از جمع این افراد خارج شوند.

براساس این طرح در نیمه دوم امسال با احتساب یارانه 45500 تومانی هر نفرطی نیمه دوم سال میزان یاران نقدی پرداختی دولت از حدود 20 هزار میلیارد تومان با کاهش 6 هزار میلیارد تومانی به 14 هزار میلیارد تومان می رسد و کاهش 30 درصدی در هزینه های یارانه ای دولت یازدهم از این طریق ممکن می شود.

سکوت دولت یازدهم

البته هنوز هیچ مسئول دولتی در مورد موضع دولت در قبال طرح احمد توکلی اظهار نظر نکرده است، باید دید که در ترازویی میزان رضایت مردم در یک طرف آن و هزینه های دولت در کفه دیگر آن قرار گرفته دولت تن به کدام انتخاب خواهد داد، البته با توجه به شرایط روزهای ابتدایی دولت بعدی به نظر می رسد دولت چندان ریسک پذیری بالایی داشته باشد مگر آنکه برای چنین حرکتی حسن روحانی بتواند از پشتوانه های خود هزینه کرده و با ایجاد فضای روانی حمایت از دولت در جامعه این گام را بردارد.

نکته قابل تامل آنکه احمد توکلی با پذیرش احتمال خطا در شناسایی دقیق جامعه هدف در این طرح می گوید: پذیرش خطای 10 درصدی در اجرای چنین طرحی بهتر از تحمل فشار هزینه ای آنهم به قیمت چاپ اسکناس بی پشتوانه و تحمیل تورم چند رقمی برای پرداخت یارانه نقدی است.

/31222

کد خبر 316152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 70
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  حذف يارانه اشتباه است مخصوصا ازحقوق بگيران.بايد راههاي ديگري براي جبران كسر بودجه جستجوكرد
  • بی نام A1 ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   72 23
   به نظر من حق هر ایرانی هست که یارانشو بگیره حتی اگه لازم نداشته باشه. طرح انصراف زورکی غیر شرعی است. دولت باید از محل برگشت مطالبات معوقه بانکها که توسط افرادی (..) مصادره شده اقدام به تامین کسری بودجه کنه نه از جیب مردم. انگار اولین و دم دستی ترین کار همینه که از خود مردم بگیریم! اونوقت لابد تو بوق و کرنا هم کنید که ما از پس کسری بودجه براومدیدم. از این کارهای بدبین کننده دست بردارید.
  • بی نام A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   80 39
   موقع حرف زدن شد همه میگن یارانه دیگه چیه نمی خوام موقع عمل که شد همه پس می کشن باید یارانه 60 درصد قطع بشه
  • بی نام IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   درآمد بقال محله ما كه مالياتش هم معافه از رئيس اداره مون بالاتره از شما چطور؟
  • رحمانيان A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   62 2
   آقا ، به خدا اگر قيمت ها به زمان سابق و استانداردش برگرده ، اگه نرخ ارز به قيمت سابق و قبل از جهش رواني و بيمنطقش برگرده و بعدش نظارت از سوي نهادهاي ذينفع به همراه همراهي مردم جهت كنترل قيمت ها انجام پذيرد مطمئنا ً بيش از 8 دهك يارانه بگير حاضر به قطع دريافت يارانه هستند ، اين گوي و اين ميدان ، بازار نظرسنجي هم كه اين روزها داغ است
  • عماد IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
   33 2
   برقراری یارانه نشاندهنده بی برنامه بودن دولت میباشد مانند ان است که یک پدر در خانه ای که زندگی میکنند به فرزندان وهمسر خود بگوید بیائید این نفری 40هزار تومن رو بگیرید هر کی هر جور خواست زندگی کنه بمن هم هیچ ربطی نداره حتما باید این نظام یارانه ای هر چه سریعتر حذف ویک دولت کوچک وبرنامه ریز برای پیشبرد اهداف داشته باشیم
  • محمد IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
   18 0
   مالكان مغازه هاي بازاري . حقوق بگيران دولتي با حقوق بالا . حتي افراد نظامي با حقوق بالا . صاحبان شركت هاي خصوصي . بازيگران و فوتباليست ها و ... . خيلي ها هستن . ولي بايد يه طرح جايگزيني باشه كه بهشون بر نخوره . چون هرچند به يارانه نياز ندارن ولي بي توجهي بهشون نوعي توهين به حساب مياد.
  • بی نام IR ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   17 0
   همیشه حقوق بگیران در صف اول اخذ مالیات و حذف یارانه هستند . بسیارند کسانیکه درآمد یکروزشان .بله یکروزشان به اندازه حقوق 2 سال بنده با 22 سال سابقه و تحصیلات فوق لیسانس از بدو خدمت است اما چون مثل کارمندان سیستم دریافت حقوق مشخصی ندارند حتی در دهک های پایین ،پایین تر از آن روستایی قرار می گیرند که نان شب هم ندارد. بهتر است بجای پرداختن به کارمندان سیستم درستی برای شناسایی ثروتمندان واقعی جایگزین شود
 • اهوازی IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  آقای توکلی لطف کنند که بر اساس سرانه درآمد افراد تصمیم بگیرند یک خانواده ممکن است دو نفر باشند و یک میلیون میگیرد و خانواده دیگر 6 نفر با دو میلیون حقوق طبعا این دو خانواده یکی نخواهند بود ولی سرانه آن 500 تومن است ولی دومی 330 درآمد سرانه اش است
 • بی نام A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  65 4
  آقاي توكلي هم مانند ديگر مسئولين فقط ميتوانند براي كارمندان و حقوق بگيران طرح بدهند ولي در مورد ديگر اقشار، هميشه سكوت مي كنند چون كارمندان در زمره افراد سر به زير هستند و مانند ديگران جار و جنجال نمي كنند و بنابراين همه طرحها بايد از آنها آغاز شود. آيا ميتوانند درآمد واقعي پزشكان بازاريان و .. . را نيز تعيين كنند. آيا حقوق سه ميليون توماني يك كارمند زياد است ولي درآمد يك بنا و معمار و بقال و مكانيكي هر چقدر باشد، زياد نيست؟ گويا سه ميليون تومان هم يك بام و دو هوا دارد.
  • ازغندي A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
   43 2
   ببخشيد شما كدوم اداره كار مي كنيد كه كارمنداش سه ميليون تومن درامد دارند؟
 • بی نام A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  150 5
  مگه حقوق کارکنان دولت با نظام هماهنگ نیس؟؟! پس کارمند دولت با حقوق بالا یعنی چی؟؟!! در مورد دهکها باید بازبینی بشه چون در آمار قبلی اشکالات و اشتباهات بسیاری وجود داشت. بهتره در مورد مالیات سازمانها و نهادهایی که هزاران میلیارد درآمد دارن فکری بشه
 • iraj IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  115 2
  آقاي توكلي مي دانند دست به نقد ترين ماليات را كارگران و كارمندان دولت مي پردازند و آيا نمايندگان مجلس نيز شامل حال طرح ايشان مي شوند يا فقط براي ديگران توصيه دارند.
 • بی نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  145 1
  حالا چرا فقط دولت ؟ مگه قوه قضاییه و مقننه کم حقوق بگیر دارند؟ من پیشنهاد می کنم حقوق بگیران قوه قضاییه و قوه مقننه را از فهرست یارانه بگیران حذف کنند.
 • بی نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  46 2
  " دارایی بسیاری از افراد از طریق میزان مالیاتی که پرداخت می کنند قابل پیگیری است" !!!!!!!!!!! همين الان افرادي رو ميشناسم كه با درآمد بالاي 18 ميليون تومان در ماه فقط 2 ميليون تومان ماليات ساليانه داده. يعني با درآمد 8 تا 10 برابري يه كارمند ارشد تنها نزديك يك پنجم اون ماليات داده !! اين سيستم قابل پيگيري مبارك خودتون باشه جناب توكلي.................
 • علیرضا A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  46 2
  خدمت والای ایشان متذکر شوید که سه میلیون تومان امسال، همان یک میلیون تومان پارسال بدون در نظر گرفتن تورم 40 درصدی است و با احتساب آن .... سه میلیون تومان امسال، سال گذشته قدرت خرید کمتر از ششصدهزار توان داشته! البته اگر دنبال بهانه‌ای برای حذف این یارانه ناچیز جبرانی هزینه‌های مردم هستند، اشکالی ندارد حتی می‌توانند بگویند هرکسی روی دو پا هنوز می‌تواند بایستد، پس معلوم است جزو افراد پردرآمد است و باید به دولت یارانه بدهد. خیلی از شم اقتصادی این اقتصاد دان توانا متشکریم
 • مجید IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  69 0
  یارانه مسئولین نظام رو بردارید
 • بی نام IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  133 6
  زورتون فقط به کارمندای دولت میرسه .
 • شهروند کارمند IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  44 0
  مالیات ملاک نیست ، خیلی ها در انواع شغل ،درآمدهای بالائی دارند ، کارمند با درآمد متوسط و هزینه های بالا واقعا الان شرمنده خانوادهاش است ، پس کارمند و کارگر محل ترحمند نه قطع یارانه ....
 • بی نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  30 0
  اخرش معلومه من كه يك ميليون حقوق ميگيرم با يك خانواده سه نفره و خرجم بيش از دخلمه با اون فردي كه ماهي نه خيلي هم زياد سه ميليون ميگيره ولي دخلش به خرجش ميخوره يارانمون به طور مساوي خذف ميشه اين عين عدالت هست نه!؟
 • حسینی وجلالی A1 ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  41 2
  حذف یارانه نقدی کارمندان , را اجحاف میدانیم.
 • ناصر A1 ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  108 2
  در نظر داشته باشید 3میلیون سال 90 برابر است با یک میلیون فعلی
 • ق IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  19 1
  یارانه قبلا به حسابهای نانوادار شرکتهای قند وروغن سرازیر می شد خیلی از کالاهای دیگر مثل انرژی همین پول گاز ماشین که از50 رفت405 قرار بود صرف یارانه شودیارانه دارو هزاران چیز دیگر قطع شد اقای توکلی کجایی می گویی یارانه تورم زا است به علت گرانی بیش ازحد ایا تورمی هست
 • علی A1 ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  92 2
  برای برخی از تجار و واسطه ها با ثروتهای زیاد مانند املاک و مزارع و باغات که در هیچ جایی ثبت نمی شود و یک ریال مالیات هم پرداخت نمی کنند می خواهید چکار کنید جمعیت حقوق بگیر راحت ترین راه ممکن است چون این بیچاره ها قبل از دریافت حقوق مالیاتشان برداشته می شود
 • ناشناس US ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  58 1
  پس بايد يارانه تمامي نمايندگان مجلس حذف بشه
  • شهاب NL ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
   37 3
   بنده خدا فکر کردی اینا لنگ 40-50 تومن پول هستن؟
  • سعید A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
   13 0
   شهاب جان دوست دارم یک خبرگزاری ای خبرنگاری چیزی بره سر و تهش را دربیاره ببینه چند نفرشون نمیگیرند
 • بی نام A1 ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  16 2
  این اتفاق باید از روز نخست اجرای این طرح می افتاد تا از بار مالی که ضربه ای سهمگین به اقتصاد وارد کرد می افتاد ولی یکی از بزرگترین اشتباهات دولت پیش در اجرای این طرح همین مورد بود
 • آرش A1 ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  25 0
  این بررسی و تقسیم بندی دهکها مال 5سال پیش بود و میزان درامد و دخل و خرج افراد در اون زمان..زمانی که دلار 1000تومان بود..برچه اساسی این دهکها رو تقسیم بندی کردند؟ ایا تو این مدت 5 سال حقوق یا دستمزد یا درامد افراد 5برابر شده؟در صورتی که یک روغن مایع 800تومان بود الان شده 4800تومان ...در ثانی اگر یارانه سی درصد مردم قطع بشه ایا در مقابلش چه امتیاز یا امتیازهایی بهشون میدید؟پول مصرفی سوخت و انرزی شون به همان قیمت 5 سال قبل برمیگرده؟ایا حق بیمه و خدمات بیمه و درمان و تحصیل و آموزش و.... برای این قشر مردم قیمت 5سال قبل برمیگردونید؟شما با این شرایط همه چیز رو ده یا بیست برابر کردید که عدالت را برای همه بطور یکسان اجرا کنید.و از وکلای ملت در مجلس امضاگرفتید و تعهد دادید.
 • شهروند IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  35 1
  اتفاقا تنها قشری که نباید یارانه شان قطع شه همین حقوق بگیران چون تنها قشری هستند که قبل از دریافت حقوق مالیاتش برداشته میشه بعلاوه اینکه همیشه 2 سال بعد از افزایش قیمت ها یادشون میاد که باید حقوق ها رو هم با تورم اصلاح کنن. همه اینها به کنار یارانه رو دارین از فروش پول نفت میدین که مال همه است. صدقه که نمیدین. پول خودمون رو با منت به خودمون میدین نکنه فکر کردین جدی جدی مال شماست؟ خیلی دلتون واسه مردم میسوزه به جای گداپروری و یارانه بگیری سازی!!!!! بابک زنجانی و امثالهم رو ببرید زیر مطالع ببینین ثروت 13 میلیارد دلاری از کجا اومده.
 • بی نام A1 ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  21 0
  یارانه مدیران دولتی و کلیه حقوق بگیران بالای 5 میلیون اعم از دولتی و شرکتهای وابسته و مجلس و قوه فضائیه بایستی حذف گردد. در مشاغل آزاد نباید میزان پرداخت مالیات ملاک قرار گیرد چون ظلم مضاعف است چراکه من بسیاری را سراغ دارم که چون رشوده نداده اند مالیاتی چند برابر همکار خود پرداخت میکنند. در مورد مشاغل آزاد و شرکتها بایستی شیوده جدید و علمی برای مالیات و همچنین حذف یارانه در نظر گرفته شود. چه بسا کشاورزانی که در سال یکصد میلیون تومان محصول میفروشند ولی چون کشاورز هستند به چشم نمی آیند.
 • بی نام A1 ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  21 2
  بدبخت تر و بیچاره تر از حقوق بگیران کسی را پیدا نکردیداین قشر ضعیف قبل از اینکه حقوقشان را دریافت کنند مالیاتش را میپردازند و اما ثروتمندان واقعی که نه دارایی هایشان را کسی میداند و نه مالیاتشان را به وقت و درست پرداخت میکنند ضمنا یک خانواده 4 نفره با یک خانواده دو نفره با یک حقوق و دریافتی مساوی به نظر شما هزینه هایشان یکی است بهتر است قبل از اینکه حرف بزنید به این فکر کنید که وقتی پول اب و برق و گاز و نان وبنزین و خیلی چیزهای دیگر را با بهانه دادن یارانه بالا بردید دیگر حق ندارید حتی از قشرهایی با درامد بالا هم حقشان را به عنوان شهروند ایرانی حذف کنید چیزی که الان با عنوان یارانه پرداخت میکنید قبلا از جیب خانواده ها با افزایش قیمتها کم کرده اید
 • نیما FI ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  4 1
  اولین کاری که باید انجام داد جدا کردن پول ملی از یارانه است که پرداخت یارانه را بایستی با همین مبلغ وبرابری ان با نرخ طلا در حال حاضر داد تا اجازه بدهیم پول ملی در برابر ارز نفسی تازه کند بعدا دهک های پر در امد شناسایی و از ان کم شوند
 • امید A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  15 0
  اخر حقوق 2000000 تومان با این گرانی زیاد است
 • بی نام A1 ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  20 1
  بهترین راه سوزاندن قشر حقوق بگیری هست که چندساله زیر چرخ اقتصاد له شدن . با این کار هم دولت محترم راحت میشه هم کارمند بدبخت. نتونستیم فقر زدایی کنیم فقیر زدایی کردیم . اون وقت توقع دارید فساد اداری ریشه کن بشه دیگه !!!!
 • ابراهیم A1 ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  25 4
  یارانه حق هر ایرانیه چه پولدار وچه فقیر ،کارمند ،کاسب،کارگر و.... اگه می خوان از این طریق وارد شن باید حق انتخاب بدن تا هرکی توی هر شغلی با هر درآمدی اگه مایل بود انصراف بده.
 • بی نام IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  10 4
  دریافت یارانه مساوی حق همه ملت است.همانند آنچه حضرت امیر انجام می دادند.ایا ایشان به عقیل بیشتر از دیگران دادند؟ اما اگر دولت از ما بخواهد که داوطلبانه از دریافت یارانه صرفنظر کنیم با کمال میل خواهیم پذیرفت زیرا برای حل مشکلات کشور چنین گذشتی ضروری است.
 • من IR ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  23 1
  یارانه ما رو که یه کارمند ساده با حقوق زیر یک ملیون هستم خیلی وقته که قطع کردند
 • ناشناس IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  41 0
  آقای توکلی میشه بازاریان و کارخانه داران و... نمایندگان مجلس و ...را هم تو لیست اضافه کنید ؟
 • مسلم A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  8 1
  هرکاری بکند تورم زاست
 • بی نام IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  14 1
  چراهمیشه قبل ازهرکاری در رابطه باآن فکرنمیکنند تاکی باید جورتصمیمهای نادرست را ملت تحمل کند .
 • بی نام IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  15 2
  به نظرم همه یادشان رفته که قرار اول این بود قیمتهای حاملهای انرژی افزایش یابد و به همه یارانه پرداخت شود و هر کس بیشتر مصرف کرد بیشتر پرداخت کند و هر کس کمتر مصرف کرد کمتر هزینه بکند. با استفاده از این روش یارانه ها هدفمند میشه.
 • بی نام IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  4 7
  یارانه باید هدفمند توزیع بشه.یارانه پر درآمدها باید حذف و به قشر آسیب پذیر داده بشه.درآوردن آمار مرفهین هم سخت نیست.
 • بی نام A1 ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  12 6
  متاسفانه بین کارمندان هم حقوق یکسان نیستی یک وزارتخانه حقوق عالی میده مثل وزارت نفت و علوم قوه قضایه یکی مثل وزارت بهداشت به کارمند پیمانی - رسمی نزدیک یک میلیون و دویست با اضافه کار و فلان در صورتی که بعضی وزارتخانه پول اضافه کارشون با دریافت کلی یک کارمند دانشگاه علوم پزشکی یکسان . تو این مملکت تقی به توقی می خوره بیچاره کارمند اول موش ازمایشگاهی میشه
 • سکه الزر A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  11 0
  باسلام آقای احمدتوکلی اولا چرادردولت دهم که مطرح شده ادامه ندادیدوثانیا دراینصورت به کارمندان وبازنشستگان که دریافتی مشخص درسیستم دارنداجحاف میشود واکثرمشاغل آزادبادرآمدبالادیده نمیشوند وثالثا پرداخت قبض آب وبرق وگازوتلفن که بالاوپایین نمیشناسدهرکه بیشترمصرف کردبیشترمیپردازد
 • جمال IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  4 0
  نه بازم داره به كارمندهاي بخش خصوصي اجحاف ميشه . از اين جيب به اين جيب ميشه .نكنيد لطفا اين كارووو
 • بی نام A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  7 2
  حذف یارانه باعث نارضایتی وتبعیض است درنتیجه وحدت ملی اسیب می بیند بایدقیمت حاملهای انژی افزایش یابد تا هرکس بیشتر مصرف مکند پول بیشتری بدهد
 • م رعیت IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  9 2
  عجبا! اول به بهانه "توزیع ناعادلانه یارانه ها" آمدند و گفتند "یارانه نقدی وبا سهم برابر" بدیم. خب. حق همه یکی است مگر از بیت المال نیست؟ فقیر و دارا که ندارد! حالا آمده و می گویند سهم "داراها" را قطع کنیم!. بعد هم مسئله ی "حاشیه ای" تعیین ملاک داراها را پیش می کشند! انگار اصل موضوع درست است و فقط مانده تعیین ذی حق! دوستان عزیز! مگر "یارانه" مثل بودجه "کمیته امداد" است که دنبال "مستمند" و "ندار" بگردید!؟ علاوه برآن مگر "هدفمندی یارانه" برای احقاق حق عده ای نبوده که در شکل قبلی قادر به بهره مندی نبودند؟ خب حالا اینطوری اصل موضوع همان است و فقط مصداقش عوض می شود.
 • بی نام A1 ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  11 3
  ما كه نفهميديم واقعا كارمنداي سه ميليوني داريم من با دكترا و 11 سال سابقه كار يك ميليون و چهارصد ميگيرم
 • جلیلی A1 ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  6 1
  ما فرهنگیان آموزش وپرورش نیازی به این یارانه نداریم .لطف کنید یارانه مارابدین شرکت نفت وگاز ومخابرات و شرکت های خصوصی و ان هایی که دلشوره کم شدن مال دارند چون ما فرهنگیان وکارمندان در جه 10 جامعه با همون پیکان می سازیم تا بقیه با پول بسوزند آن ها دل شوره دارند ومافقط آرامش داریم. چون مطمئن هستیم چیزی نیست که کم بشه ( کار شناس اموراداری آموزش وپرورش )
 • حامد IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  9 0
  منشا همه مشکلات خود دولت است.هدفمندی یارانه ها به علت اثر تحریم ها است که البته همه فشارهارو فقط مردم کم درامد تحمل می کنند.به ریال حقوق می دن به دلار میگرن.هدفمندی از اول یک شعار فریبنده بود فقط لحنش مودبانه بود در ضمن مردم به خاطر اندک به جون هم انداختن.متاسفم که ما مردم هیچوقت حماقتمون تموم نمیشه .البته تحریمها برای مردم سخت نه برای سران .فرصت سازنده که می گن یعنی خوب بهانه ایی که مردم بچاپیم به سران که این وضع مزه داده حسابی.اونایی که منتظرن وضع بهتر بشه دولت برای اونا کاری بکنه خیال باطل دارن.همه حرفهای دولت فقط بازی دادن مردم.علتی وجود نداره که دنبال راه حل می گردین هرکاری که خودشون بخوان می کنند.از همه کس همه چیز درامد کسب می کنند باز میگن کم اوردیم.همه چیز خودشون گرون میکنن!؟
 • ناشناس IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  4 0
  به نظرمن این طرح توکلی خیلی منطقی نیست وازعدالت به دور است زیرا یک خانواده کارمند هست با سه یاچهار نفر جمعیت خانواده وکارمند دیگه هست باجمعیت بالاتر ان هم شاید دو یاسه دانشجو ان وقت دو یاسه میلیون چکار میتونه بکنه پس خواهش می کنم نسنجیده وبدون برنامه مردم را اذیت نکنید
 • مسعود A1 ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  5 0
  آره عزیزم من سه میلیون هم بیشتر می گیرم ولی میگم آقای توکلی خودش حاضره انصراف بده از یارانه گرفتن؟ با حقوق 10 میلیونی و پاداش 10 میلیونی؟ کاش میومد عسلویه کار می کرد و میدید اونی که 3میلیون میگیره پول 10 روز کارش نیست
 • بی نام IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  2 0
  چرا تا کنون مطرح نشده سقف حقوق بالا و مرفه و بی نیاز از یارانه چقدر است. ولی تنها چیزی که مطمئنم برای من اتفاق می افتد این که من که 700تومان حقوق دارم یارانه ام قطع خواهد شد. مدیر کل و معاون نیز چون ریش و قیچی دستشان است و در وضع موجود 1.7-3میلیون حقوق دارند در زمان قطع کردن یارانه حقوقشان در اسناد و مدارک کمتر از من میشود. و سران قوا و نماینده و دکتر و بازاری یارانه شان قطع نمیشود. و مستحق تر از من شناخته میشوند. نیز معاونان و رئیس و مدیر کل که خودمختاری دارند از محل دیگر که همان تغییر ردیف اعتبارات است درامد 5 برابر دارند که این مورد اصلا" قابل محاسبه نیست.
 • بی نام IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  6 1
  بله باید یارانه تمامی کارمندان دولت رو از حقوق وزارت نفتیها پرداخت کنند البته نفتیها حقوق نمیگیرند بلکه هر ماه وام بلاعوض میگیرند.
 • بی نام IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  7 0
  و البته شايد بشه از نمايندگان مجلس هم حذف كرد و همچنين از اطرافيانشون هم همينطور
 • بی نام A1 ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  4 0
  صورت مسئله را حل کنید قضیه حل است
 • بی نام IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  6 0
  به نام خدا-بجای این حرفها آنهایی که بیت المال راغارت کردن ، به میز محاکمه بیاورید وحق ملت را از آنان بگیرید وطبق دستور شریعت اسلام برخورد نمایید نه اینکه خودتان نیز شریک آنان شوید. عاقبت باید گذاشت ورفت.
 • ناشناس A1 ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  5 0
  اول از همه یارانه تمام سران دولت از بالا تا پایین را قطع کنید . بعد تمامی پزشکان با ویزیتهای آنچنانی که هیچ مالیاتی هم نمیدهند و کارخانه داران و بازاریان و بقا ل هاو تمامی مدیران بانکها و مدیران ارشد تمامی دستگاه های دولتی ( که بدون هیچ ضابطه ای حقوق و پاداش های آنچنانی می گیرند ) را قطع کنید . مطمئن باشید خود اینها بیست میلیون نفر می شند ( اگه اگر درست بلد باشید شناسایی کنید)
 • مرتضی IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  5 0
  انشاالله که نمایندگان مجلس هم از اونایی باشن که یارانه شون قطع میشه .
 • حمیدی IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  4 0
  چند بار پای مصاحبه های آقای احمد توکلی نشستم ، انگار این بابا با مردم مشکل داره و هر نظری مه میده یه جورایی به چالش کشیدن مردمه .
 • بی نام IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۶
  3 4
  خوبه.دولت از خودش و کارمنداش اول شروع کنه.
 • حسن IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  7 0
  کسانی که از حذف یارانه ها دفاع میکنند باید این تضمین را هم بدهند که تورم را به قبل از هدفمند سازی یارانه ها برگردانند چون آن نوابغ اقتصادی که از هدفمند سازی همراه با پرداخت نقدی یارانه ها دفاع میکردند الان راحت و بدون اینکه هیچ بازخواستی شوند مشغول کار وزندگیشان هستند واین ملت است که باید تاوان ندانم کاریهای آنها را پس دهد و معلوم نیست این سیستم آزمون و خطا کی از این مملکت برچیده میشود .
 • بی نام IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  1 0
  من موندم دولت چطور میتواند صد یا دویست شناسنامه هایی که بعضی ها برا ی گرفتن کوپن و یارانه بدو ن صاحب اصلی در دست دارند را شناسایی کند
 • A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  3 2
  مگر نظاميان با معلمان فقير يك جور حقوق مي گيرند كه يك جور يارانه مي گيرند
 • بی نام IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  0 0
  به نظر من مشکلات مملکت با رفع تحریم ها حل میشه ان وقت شاید دودهک نیاز به یارانه داشته باشند اما حالا همه نیازمند هستند چون مملکت ثبات ندارد
 • بی نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۷
  2 0
  حقوقی که براساس قانون باید هرسال به میزان تورم افزایش یابد وافزایش نیافته است حق مسلم کارمندان بوده. چرااین حق را به کارمندان نمی دهند
 • موسی IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
  2 2
  کارمندان با حقوق بالای چقدر از یارانه حذف می شوند .
  • میرزائی A1 ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
   0 0
   تا تونستن از کارمندان دولت کسر حقوق ومزایا کردن حالا هم به فکر افتادن که میشه پاداش آخر خدمت کارمندا ومعلمها رو هم پیچوند میشه بهشون یارانه هم نداد خیلی کارهی دیگه هم میشه کرد...... تا این کارمندومعلم فلک زده شرمنده خانواده ش کرد حیف از اون وقتی که صرف تحصیل ودرس وعلم شد کاش یه راهه دیگه رفته بودیم .
 • بی نام A1 ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  0 0
  میرزائی : مایارانه نمی خواهیم به شرطی که این قیمت های نجومی پول آب وبرق وگاز هم متعدل بشه .