وزیر بهداشت امروز در مورد اصلاح تعرفه ها،حقوق پزشکان و پزشک خانواده اظهار نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،موضوع دریافت زیرمیزی پزشکان و دوشغله بودن آنها همواره مورد انتقاد بوده و مجلس هم در این زمینه طرح هایی داده است.مثلا در یک دوره قرار شد که اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی ممنونع شود اما مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی مقوله اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی و چالش‌های اجرای قانون ممنوعیت آن اعلام کرد که براساس نظرسنجی‌ها اجرای این قانون نه تنها به نفع نظام سلامت کشور است، بلکه بدون انجام آن حتی آموزش پزشکی نیز مورد تهدید قرار می‌گیرد.

اصلاح تعرفه پزشکی
امروز وزیر بهداشت و درمان در گفت وگو با فارس درباره حقوق پزشکان گفته است که حقوق پزشکان انتقال خون از کارگر صفر هم کمتر است. تعداد زیادی از آنها این سازمان را ترک کرده‌اند. طی سالهای گذشته خیلی به پزشکان ظلم شده است و تنها راه حل مشکل زیرمیزی هم اصلاح تعرفه‌های پزشکی است که تصمیم قاطع مجلس را می‌خواهد.
سید حسن قاضی زاه هاشمی گفت: این همه در رسانه‌ها و جاهای مختلف درباره زیرمیزی و اضافه دریافتی های پزشکان صحبت می‌شود اما واقعیت این است، تا زمانی که تعرفه‌های پزشکی اصلاح نشود، این مشکلات هم حل نمی‌شود.
وی ادامه داد: در چند سال گذشته خیلی به پزشکان ظلم شده است و اگر ما می‌خواهیم وضعیت بیمارستان ارتقا پیدا کند و خدمات پزشکی به مردم بهتر شود، هیچ راهی نداریم جز اینکه تعرفه‌های پزشکی را اصلاح و واقعی کنیم تا بیمارستانهای کشور جان بگیرند و از زیر بار این همه فشار رها بشوند.
وی گفت:‌ همین هفته پیش من گزارشی را دیدم که از تلویزیون پخش می‌شد و نشان می‌داد که مردم آمده‌اند در پایگاه انتقال خون و در آنجا پزشک وجود ندارد. خوب معلوم است که با وضعیت و حقوقی که پزشکان انتقال خون دارند، نباید پزشک آنجا باشد، پزشک انتقال خون ماهی 650 هزار تومان درآمد دارد،‌ آیا این واقعاً در شأن یک پزشک است.
وی افزود: حتی یک کارگر صفر هم با ماهی 650 هزار تومان کار نمی‌کند. حقوق پزشکان انتقال خون از کارگر صفر هم کمتر است به همین علت هم تعداد زیادی از پزشکان انتقال خون از این سازمان رفته‌اند،‌چرا نروند، آنها اگر کارگری هم بکنند،‌درآمد بیشتری دارند.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد:‌ بدون اصلاح تعرفه‌ها با روش هایی که تاکنون اجرا شده است، نمی‌توانیم مشکلات بهداشت و درمان مردم را حل کنیم، به همین علت گروهی را گذشته‌ایم تا برای اصلاح تعرفه‌ها کار کنند.

وزیر بهداشت گفت:‌ البته از دوره قبل وزارت بنده هم کارهای کارشناسی بسیار خوبی هم در دوره وزارت خانم دکتر دستجردی انجام شده است و هم در دوره دکتر طریقت این کارهای کارشناسی ادامه پیدا کرده است، در سازمان نظام پزشکی هم برای تعرفه‌های پزشکی کارشناسی‌های خوبی وجود دارد.
وی تأکید کرد: از نظر کارشناسی تقریباً حرفها مشخص است، یک کسی را می خواهد که بتواند تصمیم قاطع بگیرد تا تعرفه‌ها اصلاح شود و آن هم مجلس است.


نسخه جدید پزشک خانواده
همچنین وزیر بهداشت در گفتگو با نسیم درباره پزشک خانواده گفت: نسخه 03 پزشک خانواده، نسخه پیشنهادی انجمن پزشکان عمومی است و به وزارت بهداشت مربوط نیست.
وی با بیان اینکه ارائه نسخ جدید حلال مشکلات نیست ادامه داد: تا کنون تنها 2 درصد از دو هزار میلیارد تومان اعتبار پزشک خانواده در سال جاری محقق شده است
قاضی‌زاده تاکید کرد: تاکنون ارائه نسخ مختلف اجرایی برنامه پزشک خانواده جز پا بر جا ماندن مشکلات نتیجه نداشته و باید برای اجرای این برنامه کاری کنیم تا مردم بیش از این نسبت به پزشک خانواده بد بین نشوند .
وی گفت:در حال حاضر اکثر پزشکان خانواده به دلیل عدم دریافت به موقع حقوق خود از این برنامه ناراضیند و با این اوصاف شایسته‌ترین اقدام وزارت بهداشت در دولت یازدهم این بوده برای اجرای این برنامه چشم بسته ریل قبل را ادامه نداده است.
47232

 

کد خبر 317227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  21 1
  آقای وزیر سری به پزشکان بهزیستی بزنند تا بینند ارزوی انها این است که حقوقشان اندازه همکاران انتقال خون باشد!!!!!
 • پزشک عمومی AT ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  26 1
  اگر این تفکر عملی شود یقینا بسیاری از مغزهای ایران مهاجرت نکرده یا حتی برمیگردند.ویزیت من در تهران در دی ماه گذشته کمتر از ۲ یورو بود وهمان زمان که به اتریش مهاجرت کردم ویزیت همکاران پزشک عمومی در اینجا ۳۵ یورو بود اما هزینه زندگی ماهانه در اینجا حداکثر ۲۰٪ از ایران بیشتر است.به همین علت بیش از ۶۰٪ از دوستان من در خارج از ایران هستند.
 • بی نام IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  16 1
  يه نگاهي هم به حقوق دستيار ها هم بندار آقاي وزير. در دوره اي كه بايد علم آموزي كننند مجبورند با صاحبخونه درگير شند! ده كشيك در ماه و ٧٠٠ هزار تومان حقوق!
  • بی نام A1 ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
   2 0
   آره بخدا. از كارگرم بيشتر كار ميكنيم
 • کیانی A1 ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  11 0
  آقای وزیر در مازندران رییس قبلی دانشگاه به خاطر منافع شخصی این طرح را قبول کرد که اجرا کند وما همه را گرفتار وسرگردان کرد وخود ترفیع گرفت وجهت فوق تخصص به تهران رفت واین طرح ناپخته را رها کرد چرا کسی ازدکتر ناصحی بازخواست نکرد که طرح ناقص را به استان ما آورد وخودش رفت.
 • پزشك متخصص طرحى IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  3 0
  آقايان در مجلس نشسته اند و با زور مى خواهند طرح ممانعت از كار در بخش غير دولتى را به پزشكان تحميل كنند.آقايان در بسيارى مراكز دانشگاهى حتى فضاى فيزيكى اتاق براى ويزيت جز هفته اى يك روز و اتاق عمل هم يك الى دوروز در هفته براى پزشك متخصص وجود ندارد.آيا بقيه ساعات غير موظف و بعد از ظهر هاى پزشك را هم خريده ايد؟آيا اگر بعد از ظهر به شغل ديگرى بپردازد اشكالى ندارد ولى با هزينه و پس انداز خودش مطبى دائر كند و براى روزى خانواده اش و مداواى بيماران كار كند گناه است؟با حقوق شندر غازى كه با تاخير يك ساله پرداخت مى كنيد در سنين بالاى چهل سالگى دست از سر پزشكان كه تا اين سن در حال درس خواندن و طى مراحل تخصص بوده اند برداريد و ديگر به ساعات غير ادارى و غير موظف او دست اندازى نكنيد
 • بی نام RS ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  2 1
  آقا نه تنها پزشکان خانواده از این طرح ناراضی اند که ما مردم هم از اجرای این طرح در استان فارس ناراحت و ناراضی هستیم تو رو خدا این طرح را لغو کنید که بیچاره شدیم از بس پول دارو و دکتر دادیم و گفتند در طرح پزشک خانواده این موارد شامل نمی شود بخدا مردم به خود درمانی روی آورده اند هر کس مریض میشود میرود داروخانه و برای خودش دارو تهیه میکند که نخواهد دنبال پزشک خانواده و برگ ارجاع و هزار دردسر بعد از آن باشد .
 • پرستار IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  2 0
  سلام .لطفا یه نگاهی هم به میزان درآمد پرستار ها کنید.به کی بگیم اضافه کار(اجباری) ما ساعتی 3000 تومنه!!!!!!
 • مهدی EU ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  0 0
  آقای وزیر فقط حقوق پزشکان و متخصصان مثل از یک کارگر هم کمتر است؟؟؟؟
 • بی نام IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  2 0
  درود بر هاشمی مرد بزرگ ظرفیت پزشکی و تخصص اگه کم نشه همین اش و همین کاسست...
 • بی نام A1 ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  2 0
  آقای وزیر تو رو به خدا فقط به فکر پزشک خانواده شهری نباشید.ما روستاییان را نیز دریابید.با همه کمبود ها و بد قولی در پرداختها باز هم به پای نظام سلامت مانده ایم و همچنان خدمت رسانی می کنیم ولی کو گوش شنوا برای درهای ما....
 • ح IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 0
  نگاهي هم به پيرپزشكان وسايرپرسنل بهداشتي بامدرك بالاترازارشدبيندازيد كه كمترشده بيشترنشده
 • بی نام A1 ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  2 0
  کارمندان وزارت بهداشت هم محرومند و هم مظلوم
 • آرش A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 0
  حالا چرا اين طرح رو توي مازندران متوقف نمي كنند؟ ما اينجا هزينه ي راديولوژي سونوگرافي و آزمايشگاه رو توي تمام مراكز خصوصي داريم آزاد پرداخت مي كنيم چون هيچ كدوم با اين طرح قرارداد نبستند. تازه داريم حق بيمه درماني هم ميديم مثلا! خيلي وقتها داروخانه ها هم به بهانه هاي مختلف آزاد حساب مي كنند. اگه اين طرح تو هر استان ديگه اي اين جوري اجرا مي شد نماينده هاش از دولت بازخواست مي كردند. ولي تو مازندران...از ماست كه بر ماست
 • همدرد IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  2 0
  دوستان نگران نباشید بقیه جاها هم خیلی فرقی نداره منم دارم تو یه مجموعه صنعتی بعد از 7سال درس خوندن به سختی با ماهی 500زندگی میکنم. 300کرایه خونه میدم 180قسط وام ازدواج اونوقت باید غذا از کجا بیاریم خدا میدونه. ماه گذشته هم 3قسط واممون عقب افتاد حساب خودم خانومم و ضامن ها رو مسدود کردن تا تسویه نکردیم آزاد نشد. واسه 3قسط این بلا رو سر ما میارن آبرومونو میبرن اونوقت چطور اقایون با 3000میلیارد در رفتن. خدا میدونه
 • بی نام A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  3 1
  چرا مسئولین فقط در مورد پزشک خانواده شهری آمار میدهندو از آنلاین بودن پرداخت های آنها میگویند؛ آیا وضعیت معوقه های پزشکان خانواده روستایی برایشان مهم نیست؟چرا پزشکان خانواده روستایی ومشکلات آنها به فراموشی سپرده شده؟!آیا پزشکان خانواده روستایی باید روستاها را ترک کرده وبه شهر بیایند تا مورد توجه قرار گیرند؟
 • بی نام IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  1 0
  با سلام نیروهایی که برای پزشک خانواده برای کال سنتر جذب شدن اونم با هزارتا مکافات گذروندن 4مرحله آزمون کتبی مصاحبه علمی مصاحبه احکام وتحقیقت محلی حالا بعداز گذشت یکسال تکلیف ماچیه ماباید چیکار کنیم