تسنیم نوشت:

 سازمان هدفمندی در نشست امروز نمایندگان دولت و مجلس پیشنهاد داده که یارانه پرداختی به مردم ۳ تا ۶ماهه شده و دولت به جای پرداخت یارانه به دهک‌های بالا، به آنها اوراق مشارکت بدهد.

سید عبدالکریم هاشمی نماینده مردم میناب و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز نمایندگان دولت و مجلس، گفت: این جلسه با حضور کارشناسان، نخبگان، مدیران مراکز علمی، دانشگاهی، بورس و تعدادی از وزارتخانه‌ها و به ریاست محمد باقر نوبخت، تشکیل شد و 3 ساعت به طول انجامید و مباحث مربوط به اصلاح‌بودجه سال‌جاری و پیش‌بینی وضع اقتصادی دولت و منابع بودجه سال 93 مورد بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به گزارش برخی دستگاه‌های در این جلسه تصریح کرد: رئیس مرکز آمار ایران در این جلسه طی گزارشی اعلام کرد که در حالی که این مرکز دارای بانک‌های اطلاعاتی متعدد و زیادی است اما اطمینانی وجود ندارد که همه این اطلاعات دقیق و صحیح باشند چرا که ممکن است شرایط برخی افراد و اطلاعات ثبت‌شده آنها تغییر کرده باشد، لذا نمی‌توان 3 دهک‌ بالای یارانه‌بگیر جامعه و البته بقیه دهک‌ها را مشخص کرد.

هاشمی افزود: نماینده سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز در این جلسه طی گزارش اعلام کرد که ما قدرت تشخیص 3دهک بالا را داریم و به راحتی می‌توانیم این کار را انجام دهیم بنابراین مقرر شد که اقدامات مختلف و لازم در این زمینه انجام شود. در این جلسه تصمیم قطعی درباره حذف یارانه 3دهک بالا گرفته نشد، اما مقرر شد که این موضوع در نشست‌های بعدی نمایندگان دولت، مجلس و کارشناسان بیشتر مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در این جلسه معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اظهار نظر خاصی در مورد حذف 3دهک نکرد اما در مجموع به دلیل بار مالی پرداخت یارانه نقدی به 3دهک بالا و همچنین مشکلات دولت در تامین منابع این یارانه، دولتی‌ها با حذف 3 دهک بالای یارانه‌بگیران موافق بودند.

هاشمی ادامه داد: البته بحث‌های امروز نمی‌تواند به عنوان یک مصوبه تلقی شود چرا که باید در قالب یک طرح یا لایحه در مجلس مطرح و برای اجرا، به تصویب برسد.

وی افزود: در این جلسه همچنین سازمان هدفمندی طرحی را پیشنهاد کرد که براساس آن به جای حذف 3دهک بالا، دولت یارانه نقدی را به صورت نقدی و غیرنقدی به مردم پرداخت کند، بدین صورت که به اقشار پایین جامعه یارانه نقدی آن هم در فواصل 3 یا 6 ماه یک بار پرداخت کرده و به اقشار بالاتر این یارانه را به صورت سهام یا اوراق مشارکت بدهد؛ این موضوع فقط یک پیشنهاد از سوی سازمان هدفمندی بود و قرار است که بیشتر بررسی شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در این جلسه کارشناسان نیز بر عدم اتکای بودجه های سنواتی به درآمدهای نفتی تاکید کردند که البته تحقق این موضوع در کوتاه مدت مقدور نیست و باید برای بلند مدت در این باره برنامه‌ریزی کرد.

 عزت‌الله یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه صبح امروز اعضای این کمیسیون با محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اظهار داشت: این جلسه تنها نشستی بین دولت و مجلس نبود بلکه این معاونت از تمام کارشناسان، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و مسئولین دولتی برای یک همفکری در مورد بودجه سال آینده و همچنین نظام بودجه‌ریزی کشور دعوت کرده بود.

وی ادامه داد: در این نشست حدود 70 تا 80 نفر از کارشناسان و چهره‌های اقتصادی از جمله نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه، رئیس مرکز آمار و کارشناسان بورس حضور داشتند و تمام این کارشناسان نظرات خود را در مورد بحث بودجه‌نویسی مطرح کردند؛ در واقع در این نشست نوبخت جز خیرمقدم به میهمانان سخن دیگری نگفت و تنها شنونده نظرات کارشناسان بود.

 قول نوبخت برای تقدیم بودجه 93 در روز 13 آذر

یوسفیان‌ملا در پایان خاطرنشان کرد: نوبخت در این جلسه قول داد که بودجه را روز سیزدهم آذر ماه به مجلس تقدیم کند چرا که 15 آذر که زمان قانونی ارائه بودجه از سوی دولت به مجلس است، مصادف با روز جمعه خواهد بود و از این جهت این معاونت 2 روز قبل از موعد قانونی یعنی روز چهارشنبه 13 آذرماه بودجه را به مجلس تقدیم می‌کند.

/29212

کد خبر 317593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  35 93
  پس چرا در دولت دهم همیشه به موقع پرداخت میشد ؟! چرا یارانه را سر وقت پرداخت نمیکنید؟ یارانه حق هر ایرانی است !
  • بی نام IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   12 2
   این حقو تا بحال گرفتی چیکارا تونستی باهاش بکنی؟!!
  • بی نام IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   12 1
   دولت دهم 10 روز قبل از پرداخت یارانه ارز را از بازار جمع میکرد که د ر نتیجه قیمت ارز افزایش می یافت بعد از گرانی ارز را به قیمت ازاد میفروخت و یارانه پرداخت میکرد .در واقع با پول خودمان یارانه پرداخت میشد. اگر باور ندارید میتوانید از صرافها سوال کنید.
  • بی نام A1 ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   9 1
   تمام اين معضل نتيجه بى تدبيرى و اقدامات عوامفريبانه دولت قبلى بوده است , دولتى كه براى فريب ما با پرداخت يارانه اندك چشم ما را به روى تاراج سرمايه ملى بسته كه نتيجه آن سقوط اقتصادى است كه ده برابر اين يارانه نيز پاسخگوى جبران آن نمى باشد
  • ahmad IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   25 5
   به این خاطر که دولت به خاطر کسری بودجه به بانک مرکزی فشار می آورد و پول بدون پشتوانه و رو هوا چاپ می کرد و ظاهراً پول یارانه ی مردم رو می داد ولی به خاطر این کارش تورم کمر ملت رو میشکوند! افتاد؟!
 • ساحل A1 ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  این همه نشست و معطلی که برگردیم سر پله اول !!!!!! ایکاش در دولت آقای احمدی نژاد بودیم.......
 • بی نام IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  82 11
  بابا اینها دیگه کی هستند! قبوض ماهانه میاد اون وقت یارانه 3 ماهه! یواش یواش دارند یارانه ها را میکشند بالا. لطف کنند قبوض را هم 3 ماهه بدهند.
 • ساده IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  53 7
  از طلا گشتن پشیمان گشته ایم -محبت فرما مارا مس کنید
 • بی نام A1 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  68 3
  لطفا به مردم که حقوق بگیر هستند ویازنشسته هستند وهشت انها گرو ه نه میباشد اوراق ندهید ویارانه انها را قطع نکنید که در هزینه زوزمره کم می اورنند با تشکر یازنشسته اموزش وپرورش
 • علی A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  55 4
  اول زمانشو کم کم زیاد میکنن بعدش هوتوتو
 • بی نام IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  23 2
  چه داستانهائی؟؟؟!!!!
 • بی نام IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  62 6
  يارانه ندهند مشكلي نيست به جاش قيمت ها رو بيارن پايين .
  • موسی A1 ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   4 0
   ببخشید بی نام جان یارانه را که قطع می کنند هیچ ! ارزانی را هم خوابش را ببینی !
 • علی IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  42 10
  یارانه را قطع کردن بهتر از افزایش گرانی است
 • بی نام IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  2 3
  چون در دولت محمودی سرهرماه پول چاپ میشد وبه مردم می دادندویارانه ها به موقع پراخت میشد.
 • چوپان IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  9 1
  یه روز بشینیم به حال خودمون گریه کنیم... یه روزم نه یه ساعت.. که از ماست که بر ماست...حقمونه...
 • بی نام IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  4 0
  هنگامیکه میخواستند یارانه را شروع کنند میگفتند که روزانه ...جاده احداث میکنیم قطار راه اندازی مکنیم و ... همه اینها را که نکردند هیچ . فقط سه یا چهار برابر هزینه های روزمره مردم را بالا بردند
 • بی نام IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  2 0
  شما قیمت ها رو بیار پایین یارانه نده. اگه منابع مالی دولت کمه قطع کنه لازم نیست با افزایش قیمت حامل ها همان پول رو دوباره پس بگیره ملت .... نیستن
 • امید IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  2 0
  کاری نداره پولدارها را پیدا کردن.موقعیت کاری.موقیت ملکشان.ماشین زیر پاشون.و.... اگه بازیتون نمیاد پیداکردنشون کاری نداره.
 • الهه IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  4 2
  برای منی که بی سرپرست هستم و یه فرزند 14 ساله دارم آیا انصاف دولت اینکار را بکند ما رای دادیم بهتر بشه نه بدتر پس کو این همه قول و قرار......
 • بی نام IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  14 0
  کشتيد ملتو با اين يارانه بازيهاتون
 • بی نام IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  2 1
  یارانه ندهید قیمتها را کنترل نمایید به زمان قبل ازیارانه برگردید
 • بی نام A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  1 2
  در دولت قبلی با فشار بر بانک مرکزی پول بی پشتوانه چاپ می شد و هر ماه تورم افزايش پيدا می کرد به نظر من قطع کردن يارانه افراد ثروتمند کار درستی است
 • بی نام A1 ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  2 0
  دولتمردانی که ازپرداخت یارانه اقشارملت که باسیلی سرخ تمام انچه که عزت وکرامت انهاست نگه داشتند با علم به اینکه تماما ازجیب مردم برمیگرددومنابع بسیاری که دنیا چشم طمع به ان داردعاجزهستندوافزایشهای مکررهزینه ها بی انصافی محض است
 • ایرانی A1 ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  2 1
  یه نادان سنگی را در چاه انداخت ده دانا نتوانستند درآورند. بدبخت مردم ایران، یه روز یارانه میدن یه روز قطع می کنن آخرشم کلی قبض با مبالغ گزاف روی دست مردم میمونه تا سه یا شش ماه یک بار یارانه بدن و بعدشم قطع کنن که چی بودجه نداریم. میگم این جمله بودجه نداریم هم خوب تو دهن مسئولای اداره ها افتاده ها!
 • a/h IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  6 1
  مسئولین محترم هدف مندی یارانه این ملت بر روی مبلغ خیلی ضعیف یارانه برنامه ریزی کردند از طرفی برای پرداخت قبوض و از طرفی دیگر برای گرفتن وام بعنوان پشتوانه برنامه چیدند و اگر قطع شود تمام مردم ضعیف و کم در آمد مواجه مشکلاتی میشوند . لطفاً برنامه خوبی بچینید نه قطع بکنید امیدواریم که اضافه شود / متشکرم با امید پیروزی اسلام بر علیه کفر جهانی
  • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   1 0
   ببخشین اون جمله آخرتون واسه پاچه خواری بود که یارانه رو قطع نکنن یا فکر کردی داری واسه یه شخص خیلی مهم نامه مینوبسی جناب آ اچ؟
 • علیرضا A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  3 1
  یارانه ای که قرار بود اول همون ماه داده بشه داره آخر ماه پرداخت میشه و بزودی و به همین راحتی حداقل یک ماه از یارانه 70 میلیون ایرانی که حق قانونی ماست ، به باد میره.
 • نادر شاه IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  2 0
  مرگ بر امریکا:d
 • علی IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  2 0
  این طرح جدید هم درد شما را درمان نمیکند. مردم را گول نزنید