هم اکنون در اطراف تالاب های در معرض خشکی، مناطق (زون های) کلریدی تشکیل شده که رسوب این مواد شیمیایی در تالاب بسیار خطرناک است و موجب مرگ آنها می شود.

ایرنا نوشت:

عضو هیات مدیره انجمن علمی مخاطره شناسی ایران گفت: هم اکنون در اطراف تالاب های در معرض خشکی، مناطق (زون های) کلریدی تشکیل شده که رسوب این مواد شیمیایی در تالاب بسیار خطرناک است و موجب مرگ آنها می شود.
ایجاد رسوبات کلریدی موجب مرگ تالاب ها می شود

به گزارش ایرنا، ˈ منیژه قهرودی ˈ روز سه شنبه در نشست علمی ریزگردها و مخاطرات آن افزود: در واقع کلریدهایی مانند کلرید سدیم ، منیزیم و پتاسیم در تالاب به رسوب تبدیل می شوند و این رسوب گذاری مانع رسیدن بوی تالاب به حیوانات می شود و آنها نمی توانند وارد این حوضه آبی شوند بنابراین حیات در این تالاب ها بتدریج از بین می رود.

وی افزود : رسوب گذاری این کلریدها در تالاب و حلال بودن آنها در آب موجب می شود که این مواد از طریق جریان آب وارد مناطق دیگر شود و آنها را آلوده کند .

دانشیار دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی گفت: تالاب ها باقی مانده دریاچه هایی هستند که به مرور زمان و با گرم شدن زمین کوچک تر شدند و به شکل تالاب در آمدند و اکنون به علت خشکسالی به کانون های گرد و غبار تبدیل شده اند.

وی افزود: ایران همواره شاهد بروز توفان بوده اما توفان های ناشی از ریزگردها بسیار متفاوت است زیرا موادی که از این طریق جابه جا می شود ریزترند و املاح زیادی به همراه دارند در حالی که توفان های ماسه ای فقط شن و ماسه را جابه جا می کنند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی مخاطره شناسی ایران گفت: تامین حق آبه تالاب ها برای ادامه حیات لازم است در غیر این صورت با خشکی این زیست بوم مواجه خواهیم شد مانند تالاب گاوخونی که به علت قطع شدن حق آبه خشک شد و گیاهان و موجودات آن از بین رفتند.

وی اظهار داشت: چون املاح و رسوبات موجود در تالاب ها بسیار ریز هستند از این رو با خشک شدن، تالاب به منبع ریزگرد تبدیل می شود، در واقع تالاب ها مواد مورد نیاز توفان های گرد و غبار را تامین می کنند.

قهرودی گفت: با توجه به این که تعداد تالاب ها در ایران زیاد است آنها در صورت خشک شدن می توانند عامل بروز پدیده ریزگرد در کشور باشند . این در حالی است که تحقیقات نشان می دهد اگر تالابی احیا شود دیگر خصوصیات اولیه یک تالاب را ندارد بلکه به یک بستر آبی تبدیل می شود که کارکرد یک دریاچه مصنوعی را دارد بنابراین باید تالاب در طول زمان حیاتش حفظ شود .

نشست علمی ریزگردها و مخاطرات آن امروز - سه شنبه - در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برگزار شد .

5353

کد خبر 318778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =