بیش از یک هفته از نخستین دور مذاکرات به ریاست محمد جواد ظریف می​گذرد.

سید صادق روحانی: مذاکراتی که ظریف و تیم همراهش در ژنو انجام داد، با خوشبینی محتاطانه دو طرف همراه بود. پس از مذاکرات مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان اینکه صدای خوبی از تهران شنیده می​شود، افزود: اما ما منتظر اقدامات عملی ایران هستیم.(ایـــنـــجـــا) وزیر خارجه انگلیس نیز مذاکرات ژنو را مفید خواند.(ایـــنــجــا)

در حالی که پس از چندین دور مذاکره بدون نتیجه همه به مذاکرات صورت گرفته توسط ظریف اظهار خوشبینی می​کردند در تهران برخی سازهای مخالف خود را کوک کردند و از محرمانه ماندن مذاکرات انتقاد کردند. ظریف پس از این مذاکرات در صفحه فیسبوک خود در دو مطلب جداگانه از ضرورت محرمانه ماندن مذاکرات گفت.( ایــنــجـا و ایـنـجــا) همچنین پس از مذاکرات سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه که ریاست مذاکرات تخصصی با ظرف های غربی را بر عهده داشت نیز گفت: طرح محرمانه است و محرمانه باقی می ماند و تا وقتی مذاکرات به نتیجه برسد توافقی است که با 1+5 نیر صورت گرفته و امیدواریم در طول مذاکرات تا بعد از ظهر و فردا جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.برای مذاکرات یک هدف مشترک تعریف کردیم.(ایـــنـــجــا) از آن طرف کاترین اشتون مذاکره کننده ارشد 1+5 نیز گفت: محتوای مذاکرات محرمانه باقی می‌ماند.

 حسین شریعتمداری با بیان اینکه اگر قرار باشد چیزی محرمانه بماند باید از کسانی محرمانه بماند که اکنون در آن سوی میز نشسته اند نه از ملت ایران.(ایــنــجــا) این تنها انتقاد کیهانی از محرمانه ماندن محتوای مذاکرات نبود. شریعتمداری در یک سرمقاله دیگر خود نوشت که «اگرچه آقای ظریف، وزیر محترم امور خارجه کشورمان تاکید کرده است مذاکرات ژنو محرمانه است ولی ذوق‌زدگی بی‌سابقه حریف ... حکایت از آن دارد که در مقابل امتیازهایی که داده‌ایم و یا قول داده‌ایم و قرار است بدهیم، هیچ امتیازی نگرفته‌ایم.»(ایـــنــجــا) همچنین عماد افروغ که یکی دیگر از مخالفان مطرح شدن مذاکرات محرمانه است در برنامه دیروز، امروز، فردا گفت که مساله هسته ای پشت درهای بسته حل نمی شود.(ایــنــجــا)

درحالی که مخالفان محرمانه بودن مذاکره محدود به چند اسم و رسانه بود موافقان محرمانه بودن مذاکرات از طیف های مختلف بودند. در مجلس اکثر مخالفان از فراکسیون اقلیت مجلس بودند که می توانید اظهارات آن​ها را ایـــنـــجـــا بشنوید. اما حتی غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اقلیت مجلس نیز دراینباره گفت: محرمانه بودن یا نبودن مذاکرات اصل نیست؛ موضوع مهم این است که مذاکره‌کنندگان از جانب ایران، بر حقوق ملت پافشاری کنند و منافع ملی را در نظر بگیرند.(ایــنـــجـــا

البته باید توجه داشته باشیم که مذاکرات هسته ای ایران همواره محرمانه بوده است و آنچه که اینبار باعث این جنجال آفرینی​ها شده است تاکید وزیر امور خارجه بر محرمانه بودن است. 

 

در ادامه اهم اظهارات موافقان محرمانه ماندن مذاکرات می آید:

سامی و عناوین افراد

اظهارنظر

حجت الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس

مذاکرات ژنو قطعا باید محرمانه و در چارچوب تعریف‌شده نظام جمهوری اسلامی و در راستای تامین منافع ملی کشور باشد. مذاکرات باید به صورت منطقی و در چارچوب حقوق مشروع ملت ایران پیش رود و البته هنگامی‌که نتایج به یک سطح مطلوب دست یافت، می‌تواند جزئیات را در موقعیت مناسب در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

احمد توکلی نماینده مردم تهران

(در پاسخ به پرسشی در مورد ارزیابی‌اش از محرمانه نگه داشتن محتوای مذاکرات) عقل اقتضا می‌کند که این اتفاق بیفتد. مگر می‌شود مسائل مذاکرات دیپلماتیک را قبل از به نتیجه رساندن سر خیابان جار زد؟ این کار خیلی معقولی است و باید انجام شود.(ایـــنـــجــا)

سیدباقر حسینی عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

در تمام مذاکرات دیپلماتیک مسائل مطرح شده اساسی محرمانه بوده و بخش هایی از مذاکرات را برای آگاهی مردم علنی می کنند. محرمانه بودن مذاکرات در تمام دنیا تا به نتیجه نهایی رسیدن آن یک امر مرسوم بوده و مذاکرات ژنو نیز همچون سایر مذاکرات بوده و محرمانه بودن آن طبیعی است.قطعا تیم مذاکره کننده اصولی دارد که نظام تعریف کرده و آنها بر اساس این اصول گام بر می دارند.(اینجا)

عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

این نوع مذاکرات به طور طبیعی محرمانه است. مذاکرات گذشته نیز به صورت محرمانه برگزار شده است. ممکن است بررسی جزئیات تا حدودی مسائل قابل انتشار باشد.هیات ایرانی مصالح کار خود و ملت و نظام را خوب می​شناسند و باید در واقع همه به این ها اطمینان داشته باشیم و تقاضایی داشته باشیم که گروه های فشار به آنها فشار نیاورند.(اینجا)

صباح زنگنه نماینده عضو کمیسیون دفاعی مجلس اول

به نظر می‌آید در فضایی که از یک سو اختلاف نظر زیاد است و از سوی دیگر مخالفان اعم از دشمنان خارجی و افراد، احزاب و گروه‌های داخلی که به دنبال اهداف سیاسی خاصی هستند ممکن است بر پیشرفت مذاکرات اخلال ایجاد کنند، دو طرف مذاکره کننده می‌توانند برای سلامت روند مذاکرات، اطلاعاتی از جزئیات مورد بحث مطرح نکنند و مذاکرات محرمانه بماند.(اینجا)

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم

گزارش مذاکرات هسته​ای به شورای امنیت می رود که مسئولان قوا در آن عضویت دارند و رهبری نظام نیز نظارت کامل بر آن دارند. از این رو انتقاد از محرمانه بودن مذاکرات به معنی تضعیف توان چانه زنی دولت نباید باشد. در حال حاضر تیم سیاست خارجی ما با پشتوانه بسیاری از رای مردم تا اعطای اختیارات از سوی مقام معظم رهبری در مذاکرات حضور دارند، در شرایطی که طرف مقابل آشفته است؛ امکان امتیاز گیری هست. انتقادات به تیم مذاکره کننده هسته​ای به کلیت این توان نباید ضربه بزند.(اینجا)

پیروز مجتهدزاده استاد دانشگاه و کارشناس مسایل بین الملل

درباره محرمانه بودن این مذاکرات باید بگویم که این یک روش بین المللی است که تا مذاکره به نتیجه نرسیده محتوای آن محرمانه بماند. افشای مذاکرات سبب خواهد شد کسانی که مخالف مذاکره هستند جوسازی کنند و در نتیجه از این محتوا سو برداشت خواهد شد. باید حوصله داشته باشیم تا مذاکرات به نتیجه مشخصی برسد.(اینجا)

سیداحمدرضا دستغیب نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

روند مذاکرات هسته​ای ایران همواره به همین شکل بوده و در مذاکرات قبل از ژنو نیز ما اطلاعات بیشتری به دست نمی آوردیم. اطلاعات ارائه شده از نشست ایران و گروه 1+5 در ژنو کمتر از مذاکرات گذشته نبوده است. فکر می کنم بکار گیری لفظ محرمانه توسط آقای ظریف حساسیت ها را افزایش داده است.(ایـــنـــجـــا)

علی مطهری نماینده مردم تهران

محرمانه ماندن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 اگر به این معنی باشد که جزییات مذاکره محرمانه بماند کار عاقلانه ای است ولی اگر بنا باشد امتیازاتی که طرف ایرانی به غرب می دهد محرمانه بماند کار درستی نیست.(ایــنـــجــا)

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردمسالاری

انتقاد از محرمانه ماندن نخستین مذاکره دولت یازدهم با کشورهای عضو گروه 1+5 در ژنو، دلسوزی برای مردم ایران اسلامی نیست. محرمانه نگه داشتن مذاکرات اولیه کار اشتباهی نیست. این یک رسم دیپلماتیک است که مذاکرات تا رسیدن به نتیجه نهایی محرمانه باقی بماند.(ایــنــجــا)

حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور ایرانیان وزارت خارجه

لازمه دموکراسی و آزادی بیان فضای نقد و انتقاد آزادانه در جامعه است که نظام جمهوری اسلامی آن را پذیرفته است و به آن عمل می‌کند. آن چه که مسلم است این موضوع (محرمانه ماندن مذاکرات)یک مساله شکلی است که معمولا دو طرف مذاکره نحوه پردازش رسانه‌یی توافق‌ها را تعیین می‌کنند و بدان عمل می‌کنند. تاکنون هیچ یک از اعضای 1+5 از توافق حاصله در این خصوص تخطی نکرده‌اند.(ایــنـــجـــا)

 

از سوی دیگر خبرآنلاین یک نظرسنجی درباره محرمانه ماندن مذاکرات نیز انجام داد که تا حدودی نظر مردم دراین باره نیز مشخص شود. در این نظر سنجی بیش از 85 درصد شرکت کنندگان موافق محرمانه ماندن مذاکرات بودند. (ایـــنـــجـــا)

219219

 

 

کد خبر 318952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  20 2
  کجاپنهان ماندرازی کزوسازندمحفلها؟!
 • بی نام FI ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  96 4
  مگر محرمانه بودن چيز عجيب و خلق الساعه است؟ مگر در مذاكرات بي نتيجه تيم قبلي ملت دا در جريان مي گذاشتند؟ تندروهايي كه از همين الان نديده نشنيده به محتواي مذاكرات ايراد دارند، اگر علني باشد كه هيچ!
  • بی نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
   25 2
   من با نظر شما موافقم ، ما در زمان مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری با صحبت های آقای ولایتی فهمیدیم تیم قبلی چه دسته گلهایی به آب داده.
 • حجت IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  9 116
  اگر محرمانه است چرا رژیم صهیونیستی جزئیات آنرا میداند؟
  • آرمان A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
   29 4
   اونایی که باید بدونن ، میدونن... تو و امثال تو از پماد ضد سوزش تا اصلاع ثانوی استفاده بفرمائید!
  • سید مرتضی A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
   21 2
   اگه فک می کنید اطلاعات رسانه های رژیم صهیونیستی درست است برید از همونا جزئیاتش رو بدست بیارین.
  • محسن IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
   18 3
   ازکجا میدانید که اسرائیل جزئیات آن را می داند؟
 • بی نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  3 0
  هیچکس چیزی نمیگوید؟! چرا هیچکس میگه وطن پرست میخوای منم اینجام من تنها نیستم امثالم زیادن اونا جامو میگیرن احیانا تو غیابم...
 • حسین اهوازی FI ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  11 2
  این همه سال غیر محرمانه بود نتیجه ای نداد بذارید محرمانه اش رو هم ببینیم
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  23 1
  خدا پدرتان را بیامرزد که گذاشتید مذاکرات محرمانه بماند خدا ما را از صهیونیست داخلی حفظ کند
 • بی نام US ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  12 0
  تیم قبلی مذاکره کننده هیچ شفاف سازی نمیکرد و کیهان و دیگران هم اعتراضی نداشتند امروز دلیل اعتراضشان چیست
 • دلا ل مرکزی IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  4 0
  نه صحبتی شده و نه اتفاقی افتاده است ! چیزی هم برای گفتن نداشت ، یه میوه و شامی خوردن و به ریش کل دنیا همشون با هم خندیدن. سر کاریه.
 • بی نام IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  2 0
  درراستای منافع ملی بودن این است که بامردم رو راست وصادق باشیم ومحرمانه کردن چیزی که مجالس تمام کشورهای اروپایی میداند و افراد معاند هم بالاخره درجریان قرارمیگیرند کاردرستی نیست اگربخواهند اخلال بکنند و مخا لف باشد که کارشکنی میکندوضمن اینکه افرادیکه مخالف هستند صدردرصد انها بیشترازهمه درجریان کارقراردارد بنابراین به نظرم دولت پیشنهاد طرحش به خارجیها رابدون ترس بامردم درمیان بگذارد نه اینکه خبرگزاریهای خارجی پیشنهاد ایران راچاپ ومنتشرکنند
 • حسین A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  2 1
  محرمانه ماندن مذاکرات کاملا طبیعی است. مگر هشت سال گذشته که آقایان مسئول مذاکرات بودند کسی از محتوی آن خبر داشت. بعدش هم تمام بدبختیهای ما از اون روزی شروع شد که محرمانه ترین مسائل فنی هسته ای نظیر ساخت کیک زرد و مراحل غنی سازی و درصد آن و ... از تلویزیون پخش شد و نتیجه آن در کنار بی کفایتی مقامات مسئول چیزی جز ایجاد حساسیت برای جهانیان و رسیدن پرونده ایران به اینجا نبود.
 • باقر A1 ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  1 17
  از اول معلوم بود اين خودفروختكان غربزده حواسشان به امت و فلسطين نيست. اسراييل جزييات را بداند اما امت اسلام غريبه است؟! به كجا جنين شتابان؟ ايا فكر جوابكويي نيستيد؟ روزي نداي هل من ناصر ينصرني امت فضاي استكبار را در هم خواهد دريدن
 • علی A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  3 0
  من میگم
 • بی نام IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  3 2
  آخه این چه تیتر زردیه که زدید
 • كاظم A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  2 6
  ما لحظه اي با ابرقدرتها كنار نخواهيم امد و غريو فريادمان كاخ ها را به لرزه خواهددر اورد.
 • نوید IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  1 8
  خب معلومه دیگه. 1 - لغو غنی سازی 20 درصدی 2 - اجازه ی بازدید از سایت پارچین به بازرسان انرژی هسته ای 3 - بستن سایت فردو