تهران امروز نوشت:

سال 92هم که سپری شود ایران می‌تواند جشن 16سال ریشه کنی یک بیماری فراگیر در کشورهای جهان سوم را بگیرد. بیماری به اسم فلج اطفال که مردم دیگر سال هاست نه نگرانش هستند نه دیگر اسمی از آن به میان می‌آورند. اما این روزها هر ازگاهی شنیده می‌شود که هشدارهایی درباره فلج اطفال می‌دهند. خطر گسترش ویروس فلج اطفال در 22کشور از جمله افغانستان و پاکستان که در همسایگی ایران قرار دارند و کمبود واکسن فلج اطفال در کشور دو دلیل مهم برای اوج گرفتن این هشدارهاست.

 گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که وضعیت بیماری فلج اطفال در دنیا با مشکل روبه‌رو شده است، به همین دلیل خطر اپیدمی فلج اطفال برای کل کشورهای منطقه و 22 کشور و 650 میلیون نفر جمعیت اعلام شد. همچنین سه کشور افغانستان، پاکستان و نیجریه کشورهایی هستند که در مهار و ریشه کن کردن این بیماری با مشکل روبه‌رو بوده و نتوانسته‌اند آن را حذف کنند. افغانستان تا حدودی توانسته به بهبودی دست پیدا کند اما پاکستان هنوز هیچ بهبودی در این بیماری نداشته است. سومالی کشوری است که در بیماری فلج اطفال با بحران روبه‌رو است و باعث ورود آن به برخی کشورهای دیگر آفریقایی شده است. همچنین سوریه نیز در مناطقی که تحت اختیار اپوزیسیون مخالف دولت است با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند و این بیماری در این مناطق به شدت در حال شیوع است و همین نگرانی‌های مسئولان کشورهای منطقه را افزایش داده است.

حذف 16 ساله ویروس وحشی فلج اطفال در کشور

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت دیروز وقتی در مقابل خبرنگاران قرار گرفت مهم‌ترین سوالی که از او پرسیده شد در رابطه با همین نگرانی‌های روزهای اخیر در رابطه با موضوع فلج اطفال بود که وزیر بهداشت هم سعی کرد این نگرانی‌ها را کمی تلطیف کند. او گفت: مهم‌ترین نگرانی در حال حاضر در رابطه با بحث واکسن است که خوشبختانه یک میلیون واکسن فلج اطفال وارد کشور شده و در هفته‌های آینده نیز 3 میلیون واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

مشاور عالی معاون بهداشتی وزیر بهداشت هم در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت بیماری فلج اطفال در ایران، می‌گوید:با توجه به این مباحث، تاکید کرده‌ایم که برگشت فلج اطفال باید به عنوان یک مشکل منطقه‌ای و جهانی مطرح شده و همه کشورها نسبت به آن احساس تعهد و وظیفه کنند. باید به سه کشور بومی این بیماری کمک شود تا بتوانند این بیماری را حذف کنند. در غیر این صورت هدف مربوطه یعنی حذف این بیماری در تمام کشورها تا سال 2015 میسر نخواهد شد. ما از نظام شبکه بهداشتی و درمانی بسیار خوبی برخورداریم. برنامه واکسیناسیون کشور نیز به خوبی پیش می‌رود. پوشش واکسیناسیون در کشور بالا و بیش از 95 درصد است. سیستم بیماریابی و مراقبت نیز فعال است. در مجموع حدود 16 سال است که ویروس وحشی فلج اطفال در کشور حذف شده است.

دکتر بیژن صدری‌زاده در این باره می‌افزاید: با توجه به همسایگی دو کشور بومی فلج اطفال با ایران و مباحث مطرح درباره مهاجران قانونی و غیرقانونی، فعالیت‌های زیادی را نیز در این زمینه انجام داده‌ایم. در مجموع به دنبال تمامی اقدامات انجام شده از آذر سال 79 ویروس وارده و بومی این بیماری را نداشته‌ایم.

 

بروز یک مورد بیماری ریشه‌کن شده اپیدمی است

اما با وجود اینکه وزارت بهداشت و درمان تلاش می‌کند شرایط رادر خصوص آخرین وضعیت فلج اطفال عادی نشان دهد ولی هنوز مردم نگرانی‌هایی در این رابطه دارند. همین نگرانی‌ها هم در روزهای گذشته به مجلس شورای اسلامی کشیده شده است و نمایندگان مردم در خانه ملت هم درباره‌اش صحبت می‌کنند. سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت در مورد خطر اپیدمی فلج اطفال می‌گوید: وجود خطر اپیدمی یک مسئله است و خطر اپیدیمی یک چیز دیگر. فعلا در ایران خطر اپیدمی وجود ندارد بنابراین خیال همه راحت باشد. هیچ ترسی در این مورد وجود ندارد. در مناطق مرزی بیشتر در خطر ابتلا به فلج اطفال وجود دارد که خوشبختانه این مناطق تحت پوشش کامل واکسیناسیون هستند. او می‌گوید: در برخی کشورهای دنیا که از نظر سطح بهداشتی خیلی پایین هستند و دسترسی به آب آشامیدنی سالم وجود ندارد خطر ابتلا به بیماری‌های واگیردار مانند فلج اطفال زیاد است.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به تعریف اپیدمی می‌افزاید: به دلیل این که این بیماری ریشه‌کن شده است وجود یک مورد هم اپیدمی به حساب می‌آید. بنابراین تعریف اپیدمی به معنای همه‌گیر شدن نیست و حتی بروز یک بیماری ریشه‌کن شده اپیدمی است. مطمئن باشید فعلا در ایران چنین خطری وجود ندارد.

وی در ادامه به روند ورود واکسن فلج اطفال به کشور اشاره کرده و می‌گوید: مدتی واکسن کمیاب بود. یک میلیون واکسن فلج اطفال وارد کشور و مصرف شد. در حال حاضر مقداری کمبود وجود دارد ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا قول داده‌اند که سه میلیون واکسن فلج اطفال تا آخر هفته توسط هواپیما به کشور وارد شود و با ورود این محموله دارویی مشکل کمبود نیز برطرف خواهد شد.

47301

کد خبر 321971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام GB ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  12 0
  تورم و فقر آنقدر فکر ما را مشغول کرده که دیگه مجالی برای نگرانی از این چیزها نداریم !!!
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  20 0
  شما واکسن بچه ها رو نمیتونید تامین کنید. اونوقت انتظار دارید جمعیت کشور بشه 150 میلیون نفر؟ جمعیت معلول به چه درد این کشور میخوره؟
  • بی نام IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
   0 0
   الان چی شده که نتونستند واکسن رو تامین کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام AE ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  13 1
  فلج اطفال رو بیخیال , فلج افکار رو چی کار کنیم ؟!