۰ نفر
۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۶
چرا نوزادان مداوم بیمار می‏شوند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد نوزادان دچار کمبود نوعی گیرنده ابزار مانند به نام (TLR3) هستند که ویروس های مختلف را شناسایی می کند و واسطه واکنش ایمنی به این ویروس هاست.

خبرگزاری مهر نوشت:

پژوهشگران سوئدی با کشف پروتئین لازم برای فعالیت سیستم ایمنی، به راز بیمار شدن مداوم نوزادان پی بردند.

تحقیقات جدید نشان می دهد نوزادان دچار کمبود نوعی گیرنده ابزار مانند به نام (TLR3) هستند که ویروس های مختلف را شناسایی می کند و واسطه واکنش ایمنی به این ویروس هاست.

این پروتئین در شناسایی ویروس های مختلف دخیل است و واسطه واکنش ایمنی به این ویروس ها می شود.

بدون این پروتئین سلول های ایمنی نوزادان برای شناسایی و واکنش مناسب به ویروس های خاص بویژه هرپس سیمپلکس HSV به خوبی مسلح و تجهیز نیستند.

لوسیا اسلاویکا محقق این پروژه از بخش تحقیقات روماتولوژی و التهابات دانشگاه گوتنبرگ در سوئد می گوید این مطالعه به شناخت اساس مولکولی برای نابالغی سیستم ایمنی نوزادان کمک می کند و معتقدیم این یافته ها می تواند به توسعه مداخلات درمانی برای حفاظت از این افراد مستعد منجر شود.

برای این کشف دانشمندان سلول های خون بند ناف نوزادان را با همان نوع از سلول های خونی بزرگسالان مقایسه کردند. سلول های نوزادان حاوی پروتئین TLR3 نبود در حالی که در سلول های بزرگسالان این گیرنده وجود دارد.

اسلاویکا می گوید این سلول ها ما را از شر سلولهای عفونت زا خلاص می کنند در نهایت عفونت های ویروسی با این شیوه از بدن حذف می شوند.

وقتی محققان هر دو گروه از سلول ها را در معرض ترکیبات مصنوعی تقلید کننده حضور ویروس قرار دادند، سلول های ایمنی بزرگسالان با ترشح موادی که واکنش ایمنی به ویروس ها را در بر داشت، عکس العمل نشان داده و سلول های عفونی شده با ویروس را از بین بردند؛ در حالی که سلول های نوزادان این کار را صورت نداده یا این عملکرد را به طور ناقص و معیوب انجام دادند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Leukocyte Biology منتشر شده است.

5353

کد خبر 320509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =